Sosyal Hizmet Bölümü

11 soruya 14 cevap verildi.

Cevaplar 14

Yükleniyor...

Açıkçası ben psikoloji okumak istiyordum, ancak psikoloji bölümüne alternatif bir bölüm araştırdığımda karşıma sosyal hizmet bölümü çıktı. İnsan odaklı olması, bireyi bulunduğu dezavantajlı durumdan, daha iyi bir seviyeye taşımak için uğraşan bir meslek olması, aile, çocuk, yaşlı, kadın vb. gruplarda meydana gelen sosyal sorunları incelemesi, sivil toplum ve siyasetle ilişkili bir meslek olması ve bütün bunları ele alırken çok disiplinli olarak psikoloji, sosyoloji gibi alanlara hakim olması gerekliliği beni bu bölümü yazmaya iten önemli bir nedendi. Ayrıca araştırdığımda iş olanaklarının çok iyi olması gerçekten bu bölüme ilgimi arttırdı diyebilirim. Türkiye koşullarında sıkıntı çekmeden işe yerleşebileceğiniz nadir bölümlerden bir tanesi sosyal hizmet.

4,703 görüntülenme

Sosyal hizmet , hayatının belli bir kısmında ya da tamamında mağdur veya istismar edilmiş kesimlerle ilgilenen onların hayat kalitesini yükseltmek ve sosyal refah düzeyini olabildiğince iyileştirmek için çalışan bir alandır. Hayatım boyunca yardım etmeyi sevdim ve bu mağdur kesime yardım etmek onları bir nebze olsun gülümsemek için bu bölüm ideal. Yuvada bir çocukla sarıldığınızda,huzurevinde bir teyzeyi öptüğünüzde aslında hayatın ne kadar yaşamaya değer olduğunun anlıyorsunuz ve onlara elinizden gelenin fazlasını yapmak için işinize daha kuvvetli sarılıyorsunuz.

4,292 görüntülenme

Sosyal Hizmet mezunu ''Sosyal Çalışmacı'' ünvanıyla Çocuk Esirgeme Kurumu, huzurevleri, Rehabilitasyon Merkezleri, hastaneler, adliyeler, sivil toplum kuruluşları gibi yerlerde çalışabilir.

3,168 görüntülenme

Biraz da toplumun dezavantajlı kesimleri söz sahibi olsun diye. Fırsat eşitliği maksimum seviyeye çıksın, toplumsal cinsiyet son bulsun, çocuk cezaevleri kapatılsın... Ve daha bir sürü şey için sosyal hizmet.

3,040 görüntülenme