Gazetecilik Bölümü

Gazetecilik Bölümü

8 soruya 16 cevap verildi.

Cevaplar 16

Filtrele:Sırala:

Gazetecilik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (6 Cevap)

Gazetecilik okumak demek kaderiniz kendi elinizde demektir. Yani nereye varacağınız ne kadar belli gibi gözükse de uzaktan. Aslında öyle değildir o. Gideceğiniz yere dümeni siz çevirirsiniz ama nereye varacağını bilmeden sadece ulaşmaktır amacınız. Gazetecilikte böyle bi şeydir. Eğer tek hedefiniz diplomayı almaksa hiç gelmeyin derim. Çünkü burdan mezun olurken siz bi bakıma muhabirsiniz. Ama bunun diplomayla sınırlı kalmadığını bilmeniz ve kendinizi okurken yani daha mezun olmadan geliştirmeniz lazım. Bunun içinde kurslara gidebilir, bol bol staj yapma olanağınız varsa stajlara devam edebilirsiniz. Unutmayın mezun olup kpssye girdiğinizde devlet sizi hemen almıyor. Çünkü o kadar az denecek kadar sınırlı ki devletteki muhabirler. Bu yüzden daima çabalamak zorundasınız. Başta da dediğim gibi ucu açıktır gazeteciliğin. Ve asla pes etmemeniz lazım. Hadi diyelim devlet değil de özelde iş bulurum diyorsanız. Özel sektöründe çalışma koşullarının ne kadar zor olduğunun ve işten çıkarılmanınsa bir o kadar kolay olduğunu hatırlatmak gerek. İşte bu yüzden asla yılmadan kendinizi şartlandırın ve yapabileceğinizin en iyisini yapmak için yurt dışına, konferanslara, seminerlere, programlara, stajlara, kurslara gitmeyi unutmayın. Özel sektör ve devleti saymazsak okulda kalmanızda fayda var. Bu ülkede gazeteci olmak ne kadar zor olsa da ideallerinizden vazgeçmeyen muhabirlere de, habercilere de ihtiyacımız olduğunu unutmayalım lütfen. Ayrıca iş imkanlarını sadece bunlarla sınırlamayın. Araştırın. Yurt dışına gidebilir. Hedeflerinizi büyütebilirsiniz. Bunların hepsi zor görünse de deneyimli, kültürlü, bilgili ve diğer insanlardan bir adım önde olduğunuzu unutmayın..

Gazetecilik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (6 Cevap)

Gazetecilik bölümü mezunları, medya kurumlarında muhabir olarak çalışırlar. Ancak diplomalarında muhabir ibaresi bulunmaz. Alaylıların, mezunlardan daha çok yer tuttuğu bir alandır. Gazeteciler bir işe başvurduklarında uzun deneme süreçlerinden geçerler, o sürede de ekonomik bir kazanç sağlayamazlar. Gazetecilerin birçoğu, gazetecilik mesleğini kapsayan 212 sayılı kanuna göre çalıştırılmazlar. İş alanı devlette oldukça sınırlıdır, özelde ise uygun çalışma koşulları bulunmamaktadır. Gazetecilik bölümünü hiçbir şey yapmadan, sadece diploma almak için okumak isteyen birisinin iş bulması mümkün değildir. Gazetecilik bölümünü okuyan ve bu mesleği yapmak isteyen bir insan, bulduğu her fırsatta staj yaparsa, İngilizce'nin yanında bir ya da birkaç tane daha dil öğrenirse, çeşitli kurslara katılıp sertifikalar alırsa; yani kendini geliştirirse düzgün koşullarla bir iş bulması da mümkündür. Günümüzde birçok meslek için geçerlidir aslında bu. Kuru diploma bir işe yaramaz, kendinizi geliştirmeniz gerek. Eğer kendinizi geliştirirseniz, okuduğunuz bölüm dışında başka iş kolları, başka kapılar da açılabilir size. Yani gazetecilik okuyan bir insanın iş bulma durumu kendine bağlı.

Gazetecilik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (6 Cevap)

Gazetecilik mezunları genelde medya sektöründe istihdam edilir.
Gazeteler ve TV kanalları ile yakından alakalı olan ''Gazetecilik'' eli kalem tutan genç beyinler ister.
Elbette her bölümde ''kişisel gelişim önemli'' derler.Fakat gazetecilik bu klişe kalıbı sonuna kadar hak eden bir bölümdür.
İş imkanlarınız okuduğunuz kitaplar ile orantılıdır desem yeridir.
Kısaca ''Gazetecilik mezunu hayatı sorgular,merak eder,haber dünyanın sonuna kadar varolacaktır,gazetecilikte öyle''.

Neden Gazetecilik Bölümü? (8 Cevap)

Şimdi size bir sözelci gözüyle değil de eşit ağırlıkçı gözüyle anlatayım o zaman bu tatlı bölümü. Ben lisede tmciydim. Ve hiç bi zaman ben yok hukuk okuyacağım yok öğretmenlik seçerim gibi net konuşmadım. Sizde farkındasınız sanırım gazetecilik biraz daha kendi içinde kalmış bi bölüm. Ve genellikle bu ülkede bir iletişimci olmayı bırakın, gazeteci gözüyle görmek ya da yaşamak hem zor hem de nereye gideceği belli olmayan sonsuz bir uzantı. Bu yüzden lisede 4 yıl matematik görmenin aksine bu bölüme yönelmemin asıl amacı da geleceğimin kendi elimde olmasıydı. Çünkü tıp okuyup doktor, hukuk okuyup avukat gibi hedefim olmadı benim hiç bi zaman. Eğer yazmayı seviyorsanız benim gibi. Zevk alıyorsanız kalemi elinize alıp, her kağıda değdiğinde bambaşka dünyaya açılıyorsa gözleriniz hiç düşünmeden gelin derim. Ben her ne kadar kendi bölümüme ihanet etmiş gibi gözüksem de, her ne kadar ailem benden hukuk ya da mülkiyeyi tercih etmemi beklese de ben gayet memnunum bölümümden. Başta tmden siyasalı seçmeyerek, sözele öylesine kafa dağıtmak için giren sıradan bi eşit ağırlık öğrencisi olsam da. Ayrıca bizim üniversitenin mülkiye kadar köklü olmasa da ilefin de geçmişi baya eskiye dayanır. BYYO adını 92 yılında İLEF yapmış olsalar bile fakültemizin eğitimi son derece iyi hocalara sahip ve geçmişindeki adamlar şu an önemli kademelerde çalışmakta. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım ayrıca. Ama bu bölüme girip zaten TRTde memur olurum en kötü, KPSSye çalışırım gibi düşüncelerle gelmeyin derim. Çünkü o zaman bu güzel bölüme ihanet etmiş olursunuz. Kendinizi derslerle sınırlı bırakmayın. Araştırın, okuyun ve gezip öğrenin. Geliştirin kendinizi. Erasmus programı için çabalamaktan vazgeçmeyin. Unutmayın bu ülkede gazeteci olmak kötü, korkunç, zor gibi gözükse de en iyisini yapmak sizin elinizde. Benim gibi korkmuyor, mücadele etmeyi bırakmıyorsanız 'buyrun gelin' derim. Çünkü o zaman asıl mutlu, huzurlu ve ne kadar eğlenceli olduğunu yaşayarak, görerek öğreneceksiniz. İşte ben bölümümü bi bakıma bu yüzden seçtim. Kısaca 'gazetecilik' dediğimiz kavram sadece televizyonlarda gördüğünüz habercilerle sınırlı değil, geniş ve bi o kadar mükemmel. İşte bu yüzden gazetecilik :)

Neden Gazetecilik Bölümü? (8 Cevap)

21.yy herkese fırsatlar sunmaya devam ediyor elbette, ''gazetecilik'' bu fırsatlardan nemalanabilen iş alanlarından birisi değil,öncelikle bunu belirtmek gerek.Fakat insanların haber alma isteği,merak duyguları ve ülkelerinin işleyişleri hakkında bilgi sahibi olma arzuları her zaman varolacaktır.Gazetecilik ekonomik beklenti ile çıkılmaması gereken bir yolun habercisidir ayrıca.Bu cümleler umut kırıcı olmakla beraber,gerçekçidirlerde.Biz kısaca özetleyelim halimizi;
-Gazeteci baskı altında olacaktır
-Hayatının önemli çok önemli bir kısmı ülkesinin derleri ile geçecektir
-Adanmışlığı gerektirir
-Gerçeklerin peşinde olmak ve onları sarsılmaz bir şekilde ifade etme isteğidir
-Bulabileceğiniz en keyifli mesleklerden birisidir,halk ile sürekli yanyanasınızdır
-Keyiflidir fakat ekonomik beklenti önplanda tutulursa ''gazetecilik ölmektedir ''


Notçuk =Kendimi en başta sorulan sorulara göre ifade etmiyorum.