Avon Tedarik Zinciri Departmanı'nda stajyer öğrencilerinizden beklentileriniz neler? (1 Cevap)

Bizimle birlikte çalışan stajyer arkadaşlarımız çok klasik bir staj süreci yaşamıyor. daha çok bizim iş ortağımız gibi çalışıyorlar. Çünkü karşılıklı olarak onların bizden beklentileri pratikte iş hayatını deneyimleyebilmek, bizim de onlardan beklentimiz üçüncü bir bakış açısıyla onların taze bilgileriyle bizim süreçlerimizi tekrar gözden geçirmeleri. Dolayısıyla Tedarik Zinciri Birimi’nde bir stajyer arkadaşımız başladığı zaman genelde şöyle bir uygulama yapıyoruz; o kişiye özel bir proje veriyoruz. Bizim aksadığını, iyi işlemediğini düşündüğümüz ya da bizim iyileştirilirse daha iyi olacağını düşündüğümüz bir süreçle ilgili bir sorumluluk veriyoruz. Sorumluluk dahilinde kendisinin bazı çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Karşılıklı olarak arkadaşlarımızla da çalışarak o sürecin sonlanmasını, raporlanabilir bir noktaya gelmesini hedefliyoruz. Bunun yanı sıra aynı şekilde bu stajyer arkadaşlarımızın da bizden ekstra beklentileri olabiliyor. Daha uzun vadeli çalışma planları olabiliyor. Projenin büyüklüğüne göre ihtiyaçlara göre bunları da değerlendiriyoruz. Özellikle stajyer öğrencilerle geçmişteki bazı deneyimlerimizde çok enerjik yaklaşımları dolayısıyla gerçekten güzel projeler hayata geçirdiğimizi hatırlıyorum. Dolayısıyla bir arkadaşımız kendini ne kadar çok ifade etmek, ne kadar çok değer katmak isterse biz de kendisini o kadar çok destekliyoruz. Güzel projeler yarattığımız, deneyimlediğimiz çok örneğimiz var.

Avon'da Tedarik Zinciri alanında nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Avon kendisi büyürken aynı zamanda çalışanlarını da büyütmeyi, çalışanlarına yatırım yapmayı hedefleyen bir şirket. Ben kendi kariyer hayatıma baktığım zaman Uzman Yardımcılığı’ndan şu an itibariyle Grup Müdürlüğü'ne kadar gelebilmiş durumdayım. Bu da şirketin çalışanlarına yeri geldiğinde birçok fırsatı sunabildiği gösteriyor. Avon dışarıdan kaynak alımının yanı sıra ihtiyaç duyulduğunda ilk etapta kendi kaynaklarına yönelik değerlendirme yapmayı düşünen bir şirket. Kendi kaynaklarından bir yetenek havuzumuz var. Bu yetenek havuzumuzdaki arkadaşlarımız için birtakım kariyer fırsatları sunduğumuz durumda eğer kişi de bu kariyer hedefine uygun olarak devam etmek isterse herkesin Avon’da oldukça açık bir kariyer yolu var.

BAT Samsun Fabrikası Tedarik Zinciri ekibinin hedeflerini anlatır mısınız? (1 Cevap)

BAT Samsun Fabrikası, ihracat liderliği olan ve sürekli büyüyen bir fabrika. Dolayısıyla tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını zamanında ve doğru bir şekilde karşılayıp onların memnuniyetini sağlamak önceliğimizdir. Bunu yaparken de tüm Tedarik Zinciri operasyonlarında optimizasyon sağlama, stok yönetimi, nakit ve maliyet yönetimi, yeni ürünlerin vaktinde ve doğru bir şekilde yapılması gibi konular en önemli önceliklerimiz arasındadır.

P&G Tedarik Zinciri Departmanı'nın yapısını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Dört ana koldan oluşuyoruz. Fiziksel Dağıtım, Depo Operasyonlar, Nakliye kısmındaki arkadaşlarımız işin tüm fiziksel kısmını yönetiyor. Planlama tarafında ürün bulunurluğu konusunda çalışan, yeni çıkan bir ürünün lansmanplanlarını yapan arkadaşlarımız bulunuyor. Talep tahminleri ve ürün tedarik kısmı bu tarafta yapılıyor. Bu alan kendi içerisinde kategori bazında ikiye bölündüğü için dört ana kol diyoruz ama ikiye bölündüğünde hemen hemen aynı işi yapıyor. Benim de içerisinde bulunduğum Satış Lojistiği kısmında da müşterilerimizin servis seviyesini yüksek tutarak, aramızda olan tedarik zinciri süreçlerini daha optimize ederek süreci daha da iyileştirmeye çalışıyoruz.

Supply Planner olarak Unilever'de görevleriniz neler? (1 Cevap)

Unilever’de fabrikada hem operasyonel işlerde hem de proje işlerinden sorumluyum. Operasyonel işlere bakarsak ben Algida fabrikasında çalışıyorum ve üretim planını hazırlama, bu üretim planının sürekli olarak takibi, sürekli olarak güncellenmesi ve üretimde kullanılacak ham maddelerin de bir şekilde fabrikaya zamanında gelmesini koordine ediyorum. Bunun yanı sıra çeşitli projelerde de görev alıyorum, örneğin Algida fabrikalarının dünya klasında yürüttüğü bir proje var. Bu aslında tüm Unilever’de aynı anda başlayan bir süreç ve şuanda Algida dondurma fabrikası bütün Unilever fabrikaları arasında birinci sırayı çekiyor. Yaptığımız bu iyileştirmeleri sürekli devam ettirerek kendimizi daha da geliştirmek istiyoruz.

Unilever Tedarik Zinciri Departmanı ne yapar? Görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Unilever’de Tedarik Zinciri departmanı aslında markette gördüğünüz her ürünün başından sonuna kadar olan bütün süreci kontrol eder. Markette gördüğünüz herhangi bir ürünün içinde bulunan ham maddelerin satın alınması, bu satın alma sürecindeki müzakereler, malzemelerin fabrikaya getirilmesi, bizzat üretimin planlanması ve yönetilmesi, daha sonrasında bu üretimin ilgili müşterilere sevk edilmesi ve bunun sürekli olarak takip edilmesini içerir. Bu fonksiyonların tümü bir zincir gibi birbirine bağlı, dolayısıyla Tedarik Zincirinin iyi bir iş çıkartabilmesi için bütün bu halkaların sorunsuz bir şekilde çalışması çok önemli.

Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ne yapar? Unilever'de görevleriniz neler? (1 Cevap)

Supply Chain Vice President Unilever’de hammadde satın alınmasından başlayıp ürünlerin rafa gelmesine kadar olan süreci yöneten, bölgesel sorumluluğu olan veya kategori sorumluluğu olan bir pozisyon demek. Aynı zamanda da Yönetim Kurulu üyeliği pozisyonu var, yani biraz iki şapkalı bir durum söz konusu. Spesifik olarak ise ben Türkiye, Orta Asya ülkeleri, İran ve İsrail’den sorumluyum, bu 19 ülkeden oluşan bir bölge ve dolayısıyla önemli bir maliyet zincirini yönetiyorum. Çok ciddi bir miktarı en etkin şekilde yönetmek yetmez, çok önemli sayıda bir insan kapitalini yönetmek ve de fabrikalar, depolar, kalite, iş güvenliği, lojistik, planlama, satın alma kısmı şeklinde baya renkli, eğlenceli bir iş. Çok keyif verici ve bunun yanında yönetim kurulunda da tedarik zincirini ben temsil ediyorum.

Unilever'de tedarik zinciri kariyeri ne anlama gelir? Kariyer olanakları nelerdir? (1 Cevap)

Unilever’de Supply Chain kariyeri aslında en başta çok önemli bir genel yönetim tecrübesi çünkü çok fonksiyonlu bir işi yönetiyorsunuz, içinde insan yönetimi var, sendika yönetimi, strateji, yatırım, satın alma, müşteri hizmeti, planlaması var. Dolayısıyla çok renkli ve çok kapsamlı bir iş, yani tedarik zinciri gerçekten çok önemli bir genel yönetim tecrübesi.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (1)