Tedarik Zinciri

130 soruya 134 cevap verildi.

Cevaplar 134

Yükleniyor...
7,048 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever’de Tedarik Zinciri departmanı aslında markette gördüğünüz her ürünün başından sonuna kadar olan bütün süreci kontrol eder. Markette gördüğünüz herhangi bir ürünün içinde bulunan ham maddelerin satın alınması, bu satın alma sürecindeki müzakereler, malzemelerin fabrikaya getirilmesi, bizzat üretimin planlanması ve yönetilmesi, daha sonrasında bu üretimin ilgili müşterilere sevk edilmesi ve bunun sürekli olarak takip edilmesini içerir. Bu fonksiyonların tümü bir zincir gibi birbirine bağlı, dolayısıyla Tedarik Zincirinin iyi bir iş çıkartabilmesi için bütün bu halkaların sorunsuz bir şekilde çalışması çok önemli.

3,696 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tedarik Zinciri Departmanı dendiğinde akla klasik bir bakış açısı geliyor. Müşteride başlayıp yine müşteride biten bir zincir olarak tanımlanıyor. Aslında Tofaş’ta da benzer bir yapı var. Müşteriden talebi aldıktan sonra müşteri, hangi aracı istediğini size bir taleple iletiyor ve o aracı üretip müşteriye verene kadar olan süreçte aktif olarak görev alıyorsunuz. Müşterinin araç talebini alıyoruz ve aynı anda Uzak Doğu’da veya Türkiye’deki herhangi bir tedarikçiden o aracı üretmek için ürün sipariş ediyoruz. Ardından hemen yola çıkıyor. Bu sayede son ürün halinde, son müşteriye dönen bir bitmiş araç görüyorsunuz. Bu yüzden Tedarik Zinciri, hem bu malzemelerin temini hem de müşterinin araç alması sürecine baktığımızda sürekli önemli bir rol izliyor ve bu açıdan da önemli bir departmandır.

3,356 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tedarik Zinciri‘ne baktığınızda müşteriyi ve malzemeyi işin içine katan bütün zincire toplanmış dünya diyebiliriz. Lojistik tarafı daha çok malzeme hareketini, fabrika içindeki malzeme akışını dikkate alan ve bunu tanımlayan bir sözcük. İç Lojistik ise; Üretim Hatları‘nın yanındaki malzemeleri fabrika içerisinde besleyen, onları doğru zamanda hattın yanına götüren ve o malzemenin fabrika içerisinde akışını tanımlayan bir sözcüktür.

3,304 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever’de fabrikada hem operasyonel işlerde hem de proje işlerinden sorumluyum. Operasyonel işlere bakarsak ben Algida fabrikasında çalışıyorum ve üretim planını hazırlama, bu üretim planının sürekli olarak takibi, sürekli olarak güncellenmesi ve üretimde kullanılacak ham maddelerin de bir şekilde fabrikaya zamanında gelmesini koordine ediyorum. Bunun yanı sıra çeşitli projelerde de görev alıyorum, örneğin Algida fabrikalarının dünya klasında yürüttüğü bir proje var. Bu aslında tüm Unilever’de aynı anda başlayan bir süreç ve şuanda Algida dondurma fabrikası bütün Unilever fabrikaları arasında birinci sırayı çekiyor. Yaptığımız bu iyileştirmeleri sürekli devam ettirerek kendimizi daha da geliştirmek istiyoruz.