Lojistik

34 soruya 37 cevap verildi.

Cevaplar 37

Yükleniyor...
6,566 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Maalesef Türkiye’deki üniversitelerin Lojistik bölümlerine biraz alçak gözle bakılıyor ama Avrupa’da bu şekilde değil. Bizim ülkemizde üniversitelerde son 10 senede Lojistik’le ilgili bölümler oluşmaya başladı. Eskiden sırf alaylı kişiler çalışıyordu veya Endüstri Mühendisleri ve Makine Mühendisleri üst kademelerde yer alabiliyordu. 

Bence önemli olan, bir işi gerçekten yapmak istemenizdir. Dolayısıyla analitik düşünmek çok önemli, pratik zekalı olmak çok önemli çünkü her gün onlarca problemle karşılaşıyorsunuz. Prosedürleri izliyorsunuz ama pratik zekanızla olayları çözmek zorundasınız çünkü müşteri hiçbir zaman boş olan rafta problemi çözmenizi beklemiyor. Raf boşsa rakip mağazadan ürünleri alıyor. Dolayısıyla zamanla yarışıyorsunuz. Bu yüzden çalışacak olan arkadaşlar Mühendislik fakültelerinden, İşletme bölümlerinden mezun olabilir ama benim tercihim Lojistik bölümünden mezun olmaya yönelmekten geçiyor. Avrupa da bunu gayet iyi gösteriyor.

6,285 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversite yıllarında gerçek hayatın ne olduğunu anlamaya başlasınlar. Gerek staj dönemlerinde, gerek gönüllü staj imkanlarıyla fabrikalarda staj yapsınlar ve gerçekte bu işlerin nasıl olduğu görsünler. Okullarda hepimiz aynı yollardan geçtiğimiz için biliyorum. Kitaplar üzerinden bazı şeyleri öğreniyoruz. Ama gerçek dünyada her şey o kadar basit veya düzenli gitmiyor. İnsan ve çevre gibi faktörler içine girdiğinde çok daha dinamik ve zorlu şartlarda karşı karşıya kalıyorlar. Bu yüzden ne kadar erken okul döneminde Lojistik ile tanışırlarsa ve nasıl işlediğini somut olarak görürlerse, kendileri açısından o kadar da yararlı olacağını düşünüyorum. Yeni başlayacak arkadaşlar için departmanın iyisi veya kötüsü yoktur. Her kişinin zevk alacağı departmanlar farklıdır. Bazı departmanlar onun kişiliğiyle, onun çalışma stiliyle eşleşmiyor olabilir. Bu yüzden iş hayatına atılmadan bunları görürlerse, bu departmanların ne iş yaptığını bilirlerse kendileri ile en iyi uyuşan departmanı bulma konusunda daha rahat ederler. Doğru departmanda çalışmaya başladıklarında da hem daha mutlu olurlar hem de bu başarıyı kendiliğinden getirir.

5,507 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Lojistik dediğimiz şeyin şu an dünyada bambaşka, Türkiye’de bambaşka bir algısı var. Lojistik sadece taşımacılık değildir. Doğru aracı seçmek, içinin doluluğunu doğru ayarlamak, maliyet optimizasyonunu doğru yapmak ve hızı doğru yakalamak gerekir. Uçakla götürmek size mantıklı gelmeyebilir ama iş dinamiği gereği onu kullanmanız gerekebilir. İşin yapısı önemli olduğu için farkındalıklara ekiple ulaşmanız gerekir. Şirketin bir hedefi vardır ve Lojistik’in bu hedefi nasıl ya da hangi destek kuvvetleriyle destekleyeceği önemlidir.

5,008 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Lojistik alanı, Endüstri Mühendisliği ağırlıklı bir departman gibi dursa da şu anda içerisinde Dış Ticaret ve Lojistik de var. Türkiye’de Endüstri Mühendisleri birçok alanda çalışabilir. Lojistik olarak da biz analitik tarafı yüksek insanlara bakıyoruz çünkü mühendislik dizaynı yapıyoruz. Bizim istediğimiz şey verimliliktir. Endüstri Mühendisliği’nin de ana konusu verimlilik üzerine olduğu için bunları benzeştirmeye çalışıyoruz. Endüstri Mühendisliği’nin kısa tanımı; minimum girdiyle maksimum çıktı almaktır. Endüstri Mühendisleri zaten dinamik olduğu için biz kolay yolu seçiyoruz. Diğer mühendislere de kapımız açık, onları da istiyoruz. Onlar da eksikliklerini özellikle Lojistik alanında Master’la tamamlayabilirler.

2,649 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tedarik Zinciri‘ne baktığınızda müşteriyi ve malzemeyi işin içine katan bütün zincire toplanmış dünya diyebiliriz. Lojistik tarafı daha çok malzeme hareketini, fabrika içindeki malzeme akışını dikkate alan ve bunu tanımlayan bir sözcük. İç Lojistik ise; Üretim Hatları‘nın yanındaki malzemeleri fabrika içerisinde besleyen, onları doğru zamanda hattın yanına götüren ve o malzemenin fabrika içerisinde akışını tanımlayan bir sözcüktür.