Lojistik

45 soruya 37 cevap verildi.

Cevaplar 37

Yükleniyor...
7,640 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversite yıllarında gerçek hayatın ne olduğunu anlamaya başlasınlar. Gerek staj dönemlerinde, gerek gönüllü staj imkanlarıyla fabrikalarda staj yapsınlar ve gerçekte bu işlerin nasıl olduğu görsünler. Okullarda hepimiz aynı yollardan geçtiğimiz için biliyorum. Kitaplar üzerinden bazı şeyleri öğreniyoruz. Ama gerçek dünyada her şey o kadar basit veya düzenli gitmiyor. İnsan ve çevre gibi faktörler içine girdiğinde çok daha dinamik ve zorlu şartlarda karşı karşıya kalıyorlar. Bu yüzden ne kadar erken okul döneminde Lojistik ile tanışırlarsa ve nasıl işlediğini somut olarak görürlerse, kendileri açısından o kadar da yararlı olacağını düşünüyorum. Yeni başlayacak arkadaşlar için departmanın iyisi veya kötüsü yoktur. Her kişinin zevk alacağı departmanlar farklıdır. Bazı departmanlar onun kişiliğiyle, onun çalışma stiliyle eşleşmiyor olabilir. Bu yüzden iş hayatına atılmadan bunları görürlerse, bu departmanların ne iş yaptığını bilirlerse kendileri ile en iyi uyuşan departmanı bulma konusunda daha rahat ederler. Doğru departmanda çalışmaya başladıklarında da hem daha mutlu olurlar hem de bu başarıyı kendiliğinden getirir.

7,192 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Maalesef Türkiye’deki üniversitelerin Lojistik bölümlerine biraz alçak gözle bakılıyor ama Avrupa’da bu şekilde değil. Bizim ülkemizde üniversitelerde son 10 senede Lojistik’le ilgili bölümler oluşmaya başladı. Eskiden sırf alaylı kişiler çalışıyordu veya Endüstri Mühendisleri ve Makine Mühendisleri üst kademelerde yer alabiliyordu. 

Bence önemli olan, bir işi gerçekten yapmak istemenizdir. Dolayısıyla analitik düşünmek çok önemli, pratik zekalı olmak çok önemli çünkü her gün onlarca problemle karşılaşıyorsunuz. Prosedürleri izliyorsunuz ama pratik zekanızla olayları çözmek zorundasınız çünkü müşteri hiçbir zaman boş olan rafta problemi çözmenizi beklemiyor. Raf boşsa rakip mağazadan ürünleri alıyor. Dolayısıyla zamanla yarışıyorsunuz. Bu yüzden çalışacak olan arkadaşlar Mühendislik fakültelerinden, İşletme bölümlerinden mezun olabilir ama benim tercihim Lojistik bölümünden mezun olmaya yönelmekten geçiyor. Avrupa da bunu gayet iyi gösteriyor.

3,356 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tedarik Zinciri‘ne baktığınızda müşteriyi ve malzemeyi işin içine katan bütün zincire toplanmış dünya diyebiliriz. Lojistik tarafı daha çok malzeme hareketini, fabrika içindeki malzeme akışını dikkate alan ve bunu tanımlayan bir sözcük. İç Lojistik ise; Üretim Hatları‘nın yanındaki malzemeleri fabrika içerisinde besleyen, onları doğru zamanda hattın yanına götüren ve o malzemenin fabrika içerisinde akışını tanımlayan bir sözcüktür.

1,877 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Lojistik; Yedek Parça,  Araç İthalat ve Dağıtım olarak ikiye ayrılıyor. Yedek Parça kısmında da İthalat, Operasyon, Depo, Pazarlama departmanları mevcut. Ben Yedek Parça kısmında Operasyon Departmanı’nın altında Stok Planlama Birimi’nde çalışıyorum. Biz siparişlerimizi Stok Planlama Birimi’ne verdikten sonra süreç İthalat Departmanı’na geçiyor. İthalat Departmanı, ana kaynaktan toplanılan parçaların yoldaki ve gümrükteki ithalat sürecini hallediyor ve süreç Depo kısmına geçiyor. Depo ise parçaların kabulünü yapıyor, Pazarlama Departmanı da parçaların fiyatlandırılmasında görev alıyor.

1,786 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben İç Lojistik Geliştirme Uzmanı‘yım. Bizim Tedarik Zinciri‘mizde operatif olan bir taraf var. Anlatmış olduğum bu malzemeyi getiren ve araç haline gelene kadar bu malzemenin akışını sağlayan operasyoncu tarafımız var. Bir de bunu en iyi şekilde yapıp, en az maliyetli ve çabuk yapmamız için projeler üreten, sürekli bu operasyonu geliştirmeye çalışan Proje Metod Birimleri var. Ben aslında ikinci taraftayım yani Proje Metod Birimi‘nde çalışıyorum.Tedarik Zinciri Geliştirme Uzmanı olarak İç Lojistik kısmında çalışıyorum. Özel olarak benim görev ve sorumluluklarım; en iyi akışları yaratmak için projelerde yer almak, bunların başarıya ulaşmasını ve başarılı devreye alınmasını sağlamak, en iyi akışı en az maliyetle realize edebilmek gibi sorumluluklarım var.