Müşteri Hizmetleri

Müşteri Hizmetleri

45 soruya 52 cevap verildi.

Cevaplar 52

Filtrele:Sırala:

Müşteri Temsilcisi olmak için nasıl özellikler gerekir? (1 Cevap)

Müşteri Temsilcileri; pozitif düşünebilen, müşteri odaklı, strese dayanıklı, zorluklarla başa çıkabilen, inisiyatif alabilen ve stresle karşılaştığında müşteriye olan odağını hiçbir şekilde kaybetmeyen profiller olmalı. Gün geçtikçe müşteri beklentileri yukarı çıktığı için, bu çalışmaya ayak uydurup kendini geliştirmek isteyen profiller olması önemlidir. Pronet'te güvenlik konusunda bir iş yaptığımız için, bu sorumluluğu alabilen ve kendini geliştirmeye odaklı insanlar olması çok önemlidir.

Pronet Çağrı Merkezi çalışanları nasıl eğitimler alıyorlar? (1 Cevap)

Pronet Çağrı Merkezi'nde çalışan arkadaşların teknik konuda ürünlerimize ve süreçlerimize hakim olması bizim için çok önemlidir çünkü eşsiz müşteri deneyimi yaratmayı hedeflemekteyiz. Bu yüzden Müşteri Temsilcilerimize teknik konuda ürünler hakkında eğitim veriyoruz. Bu eğitim sonrasında eşsiz müşteri deneyimi yaratma konusunda farklı eğitimler veriyoruz. Ardından gerçek müşteri deneyimleri yaşatılıyor. Bu gerçek müşteri deneyimi eğitimleri; eğitmenlerin gözetiminde, müşterilerle beraber yapılan görüşmelerin birebir yanlarında olduğu, anında geri bildirim ve koçluklarını yaptıkları bir seanstan oluşuyor. Böylelikle Müşteri Temsilcilerimiz müşterilerle birebir görüştükleri Çağrı Merkezi ortamına hazırlanmış oluyorlar.

Kurumsal Destek Hizmetleri departmanının yapısından ve görevlerinden bahseder misiniz? (1 Cevap)

Kurumsal Destek Hizmetleri departmanı teknik müşteriler, yöneticiler, destek mühendisleri ve saha analistlerinden oluşmakta. Destek mühendisleri, müşterilerimize uzaktan telefonla destek vermekte. Saha mühendisleri de gerektiği zaman müşterilerimize sahada destek vermekte. Bizim görevimiz bu arkadaşlarımızı gerektiği noktada müşterinin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde birbiriyle buluşturmak. Ayrıca müşterinin, satın almış olduğu destek kontratını, müşteriyi memun edecek şekilde ihtiyaçlarına uygun bir şekilde kullandığından emin olmak. Bunlar dışında müşterilerimizin operasyonlarını da planlıyoruz. Müşterilerimizin teknoloji yatırımlarından en fazla verimi almasını amaçlayan bir ekibiz. Microsoft dünya ölçeğinde bir firma olduğu için, 191 ülkede 46 farklı dilde destek veren çok büyük global bir ekibin Türkiye bacağıyız.