Cevaplar 18

Sırala:

Satış adrenalin işi, yani bence satış nabzınızın şöyle her gün tık tık tık attığı bir iş. Çünkü o günün satışını yapıp kapatıp ertesi gün sanki hiçbir şey yapmamışsınız gibi yeniden başlamanız lazım. Yeniden başlama hissi hem güzel ama biraz da yorucu bir iş ve hem kısa vadede düşünmeniz gerekiyor, çünkü ay hedefi var gün hedefi var yıl hedefi var, ama bir yandan da uzun vadeli planları da yapmanız gerekiyor. Çünkü Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok pazar artık ya çok modern ticaretin geliştiği pazarlar ya da hibrit dediğimiz yani gene de büyük oyuncuların içinde bulunduğu pazarlar ve dolayısıyla müşterimizle biz üreticiler olarak bir araya gelindiğinde sadece kısa vade ile bu iş olmuyor, üç yıllık beş yıllık planlar lazım. O yüzden ne lazım bir kere adrenalin sevmek lazım, çok çalışkan olmak lazım, birden fazla işi birlikte yapabilmek lazım. İşin içinde değişimi yönetebilmek lazım, çünkü trendler değişiyor. Unilever çok büyük bir pazarlama şirketi. Markalarımız var ama sonuçta satış, o markaları müşterinin rafına, şu içinde bulunduğum kategoride müşterinin tabağına, aşçının mutfağına sokmadığı sürece hiçbir şey ifade etmez. Onun için de satışta bir de iş bitirici olmak lazım.

Ya sahada işin en başından başlayacaksınız, ya da işin mutfağında en başından başlayacaksınız. Ama bir şekilde en başından başlamanız lazım. Temeli görmeniz, sahayı, pazarı koklamanız lazım. Satış öyle bir şey ki, “Oldum.” diye bir şey yok. Her gün bir şey öğrenirsiniz. Ben hala bir şeyler öğreniyorum ve öğrenmeye devam edeceğim. Türkiye pazarı zaten dinamik bir pazar. Her gün farklı, her dakika farklı şeyler önünüze çıkabilir. O yüzden bunlara karşı kendinizi ve algılarınızı sürekli açık tutmanız lazım. Satışta zaten beyaz ya da siyah diye bir şey yoktur. Gri noktalarınız olması lazım ki orta nokta bulabilesiniz. Kişilikler çok farklıdır. Bayi kişilikleri çok farklıdır. Gelenekler, örf ve adetler çok farklıdır. Pazarın işleyişi, ticaretin işleyişi farklıdır. Gaziantep’te farklı bir ticaret görürsünüz İzmir’de farklı bir ticaret görürsünüz. Erzurum’da farklı bir ticaret görürsünüz, Ankara’da farklı bir ticaret görürsünüz. Bunları bilmeniz lazım. Ama bunu da tabi ki sahaya çıkarak bilmeniz lazım.

Öncelikle kişilerin iletişiminin çok güçlü olması ve ürünleri sevmesi gerekiyor. Biz fiziksel anlamda biraz fazla efor sarf ediyoruz. Daha fazla ayakta kalıyoruz, sahada sürekli müşteriyle iletişim halinde oluyoruz ve bu da bazen bizi yorabiliyor ama iletişime açık olan arkadaşların bu işi çok rahat yapabileceğini düşünüyorum. Çünkü iletişimi doğru kurduğunuz sürece hem satmanız hem de insanlara yardımcı olmanız sizi tatmin etmeye başlayacaktır.
Aslında herkesin düşündüğünün aksine satışta sadece sosyal tarafının güçlü olması yeterli değil. Aynı zamanda analitik düşünmeyi seven, hızlı bir çalışma ortamında ve değişen dengelerle değişen şartlarla anlık operasyon yönetiminden hoşlanan insanlar için uygun olduğunu düşünüyorum. Durağanlıktan uzak çok fazla risk aldığımız, diğer taraftan da çok fazla sorumluluk aldığımız bir görev. Sorumluluk almak dezavantaj olarak sayılmayabilir. Çoğu tarafta sorumluluk almak gençler için, özellikle kendilerini geliştirmek için, çok ciddi bir fırsat aslında. Satış kendilerini, iletişim becerilerini geliştirebilecekleri, inisiyatif alıp bir işi tamamen baştan sona yönetebilecekleri ve analitik taraflarını geliştirebilecekleri bir alan. Dolayısıyla biraz daha sosyal ve biraz daha aktif bir iş hayatı seven kişiler için satışı önerebilirim.

Satış aksiyonları tamamen ilişki yönetimine dayalı duygusal temelli aksiyonlardır. Bir kitapta okumuştum: Hizmet ve ürünlerin satıldığı dönemin çoktan bittiğinden, artık duygu satıldığından bahsediliyordu. Dolayısıyla satış işinde ilişki yönetebilme noktasında sosyal ve girişken olmak işimizi çok kolaylaştıracaktır ama bu yetmez. Analitik düşünme yeteneğiyle kendi müşterilerimizi rakamsal olarak çok iyi analiz edebilmemiz gerekir.

Satış’ın olmazsa olmazı; çok çalışmak, negatifleri bir kenara bırakıp pozitiflere odaklanmak ve öz motivasyonumuzu sürekli yüksekte tutmaktır. Bunun yanı sıra satış süreçlerinde çok farklı insanlarla görüşüyoruz. Her insanın karakteri farklı olabiliyor ve her insana dokunabilmemiz gerekiyor. Her insanı farklı renkte düşünürsek Satış Yöneticisi’nin tüm renkleri içinde barındıran beyaz renk olması gerektiğine inanıyorum. Hem beyaz renk olacağız hem sanatsal ve kültürel sosyal aktivitelere katılacağız. Dolayısıyla bir Satış Yöneticisi’ninözelliklerinden bazıları bunlardır.

Değişime ve gelişime açık olmak, inisiyatif alabilmek, çözüm odaklı ve en önemlisi müşteri odaklı olmak gerekiyor. Dünyadaki en kolay şey konuşmak, en zor şey ise dinlemektir. Satış’taki en önemli formül de; doğru soruları sorarak etkili bir dinleyici olabilmektir. Etkili dinleyici olmak sadece duymak değildir, aynı zamanda yardımcı olmak istediğinizi, önemsediğinizi karşı tarafa hissettirebildiğiniz aktif bir süreçtir ve temelinde iletişimin gücünü iyi kullanabilmek yatar. Bazen sadece gülümsemek bile satışın seyrini tamamen değiştirebiliyor.

Satış üzerine çalışmak için öncelikle insan olmak lazım çünkü Satış, insanlığın içinde olan bir departman. Satış bizim çocukluğumuzdan geliyor. İstediğimiz bir oyuncağı alabilmek için o fikri önce anne ve babamıza satmamız gerekiyor. Bir işe girmek istiyorsak kendimizi pazarlayıp o işe kendimizi satmak durumundayız. Dolayısıyla satış ve insanlık birbirinden ayrılmayan iki kavramdır. İnsan olarak başarılı bir bireysek Satış alanında başarılı olmamamız için hiçbir neden yok. Sadece bunu hayatımızı idame ettirecek bir meslek olarak seçiyorsak, bunu bir miktar daha profesyonel yapmamız gerekiyor. Satış’ın bir takım terminolojilerini ve insan psikolojisini bilmemiz gerekiyor. Eğer içimizde bu istek varsa, bunların öğrenilmesi an meselesidir ve bunlar tecrübeyle pekişir. Dolayısıyla iyi bir Satıcı olabilmek için istek, insanlarla iyi ilişki kurabilmek ve gelişime açık olmak çok önemli diye düşünüyorum.

İlgili Konular

Ticari Satış

11 soru, 11 cevap.

Satış Kategori

7 soru, 9 cevap.

Tele Satış

10 soru, 11 cevap.

İlgili Şirketler

AXA SİGORTA

49 soru, 110 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Colgate-Palmolive

84 soru, 163 cevap.

Siemens

148 soru, 219 cevap.

DenizBank

152 soru, 325 cevap.

Hepsini Göster (40)
British American Tobacco

117 soru, 247 cevap.

Doğuş Oto

48 soru, 76 cevap.

Nestlé

24 soru, 90 cevap.

Türk Telekom

67 soru, 156 cevap.

Koton

242 soru, 631 cevap.

Pfizer

118 soru, 316 cevap.

PepsiCo

114 soru, 225 cevap.

Zingat.com

85 soru, 216 cevap.

Vodafone

98 soru, 132 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

AIESEC Türkiye

51 soru, 65 cevap.

ING

62 soru, 86 cevap.

Abdi İbrahim

90 soru, 258 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Air Liquide

45 soru, 106 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Aktif Bank

24 soru, 47 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Mercedes-Benz Türk

68 soru, 128 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Unilever

99 soru, 183 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Marjinal Porter Novelli

8 soru, 22 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

Doğuş Otomotiv

51 soru, 97 cevap.

Pronet

121 soru, 167 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

Perfetti Van Melle

67 soru, 152 cevap.