Cevaplar 19

Yükleniyor...
18,566 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış adrenalin işi, yani bence satış nabzınızın şöyle her gün tık tık tık attığı bir iş. Çünkü o günün satışını yapıp kapatıp ertesi gün sanki hiçbir şey yapmamışsınız gibi yeniden başlamanız lazım. Yeniden başlama hissi hem güzel ama biraz da yorucu bir iş ve hem kısa vadede düşünmeniz gerekiyor, çünkü ay hedefi var gün hedefi var yıl hedefi var, ama bir yandan da uzun vadeli planları da yapmanız gerekiyor. Çünkü Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok pazar artık ya çok modern ticaretin geliştiği pazarlar ya da hibrit dediğimiz yani gene de büyük oyuncuların içinde bulunduğu pazarlar ve dolayısıyla müşterimizle biz üreticiler olarak bir araya gelindiğinde sadece kısa vade ile bu iş olmuyor, üç yıllık beş yıllık planlar lazım. O yüzden ne lazım bir kere adrenalin sevmek lazım, çok çalışkan olmak lazım, birden fazla işi birlikte yapabilmek lazım. İşin içinde değişimi yönetebilmek lazım, çünkü trendler değişiyor. Unilever çok büyük bir pazarlama şirketi. Markalarımız var ama sonuçta satış, o markaları müşterinin rafına, şu içinde bulunduğum kategoride müşterinin tabağına, aşçının mutfağına sokmadığı sürece hiçbir şey ifade etmez. Onun için de satışta bir de iş bitirici olmak lazım.

2,324 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle kişilerin iletişiminin çok güçlü olması ve ürünleri sevmesi gerekiyor. Biz fiziksel anlamda biraz fazla efor sarf ediyoruz. Daha fazla ayakta kalıyoruz, sahada sürekli müşteriyle iletişim halinde oluyoruz ve bu da bazen bizi yorabiliyor ama iletişime açık olan arkadaşların bu işi çok rahat yapabileceğini düşünüyorum. Çünkü iletişimi doğru kurduğunuz sürece hem satmanız hem de insanlara yardımcı olmanız sizi tatmin etmeye başlayacaktır.

8,907 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ya sahada işin en başından başlayacaksınız, ya da işin mutfağında en başından başlayacaksınız. Ama bir şekilde en başından başlamanız lazım. Temeli görmeniz, sahayı, pazarı koklamanız lazım. Satış öyle bir şey ki, “Oldum.” diye bir şey yok. Her gün bir şey öğrenirsiniz. Ben hala bir şeyler öğreniyorum ve öğrenmeye devam edeceğim. Türkiye pazarı zaten dinamik bir pazar. Her gün farklı, her dakika farklı şeyler önünüze çıkabilir. O yüzden bunlara karşı kendinizi ve algılarınızı sürekli açık tutmanız lazım. Satışta zaten beyaz ya da siyah diye bir şey yoktur. Gri noktalarınız olması lazım ki orta nokta bulabilesiniz. Kişilikler çok farklıdır. Bayi kişilikleri çok farklıdır. Gelenekler, örf ve adetler çok farklıdır. Pazarın işleyişi, ticaretin işleyişi farklıdır. Gaziantep’te farklı bir ticaret görürsünüz İzmir’de farklı bir ticaret görürsünüz. Erzurum’da farklı bir ticaret görürsünüz, Ankara’da farklı bir ticaret görürsünüz. Bunları bilmeniz lazım. Ama bunu da tabi ki sahaya çıkarak bilmeniz lazım.

723 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış üzerine çalışmak için öncelikle insan olmak lazım çünkü Satış, insanlığın içinde olan bir departman. Satış bizim çocukluğumuzdan geliyor. İstediğimiz bir oyuncağı alabilmek için o fikri önce anne ve babamıza satmamız gerekiyor. Bir işe girmek istiyorsak kendimizi pazarlayıp o işe kendimizi satmak durumundayız. Dolayısıyla satış ve insanlık birbirinden ayrılmayan iki kavramdır. İnsan olarak başarılı bir bireysek Satış alanında başarılı olmamamız için hiçbir neden yok. Sadece bunu hayatımızı idame ettirecek bir meslek olarak seçiyorsak, bunu bir miktar daha profesyonel yapmamız gerekiyor. Satış’ın bir takım terminolojilerini ve insan psikolojisini bilmemiz gerekiyor. Eğer içimizde bu istek varsa, bunların öğrenilmesi an meselesidir ve bunlar tecrübeyle pekişir. Dolayısıyla iyi bir Satıcı olabilmek için istek, insanlarla iyi ilişki kurabilmek ve gelişime açık olmak çok önemli diye düşünüyorum.

1,132 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış aksiyonları tamamen ilişki yönetimine dayalı duygusal temelli aksiyonlardır. Bir kitapta okumuştum: Hizmet ve ürünlerin satıldığı dönemin çoktan bittiğinden, artık duygu satıldığından bahsediliyordu. Dolayısıyla satış işinde ilişki yönetebilme noktasında sosyal ve girişken olmak işimizi çok kolaylaştıracaktır ama bu yetmez. Analitik düşünme yeteneğiyle kendi müşterilerimizi rakamsal olarak çok iyi analiz edebilmemiz gerekir.

Satış’ın olmazsa olmazı; çok çalışmak, negatifleri bir kenara bırakıp pozitiflere odaklanmak ve öz motivasyonumuzu sürekli yüksekte tutmaktır. Bunun yanı sıra satış süreçlerinde çok farklı insanlarla görüşüyoruz. Her insanın karakteri farklı olabiliyor ve her insana dokunabilmemiz gerekiyor. Her insanı farklı renkte düşünürsek Satış Yöneticisi’nin tüm renkleri içinde barındıran beyaz renk olması gerektiğine inanıyorum. Hem beyaz renk olacağız hem sanatsal ve kültürel sosyal aktivitelere katılacağız. Dolayısıyla bir Satış Yöneticisi’ninözelliklerinden bazıları bunlardır.

232 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış alanında çalışmak için en önemli yetkinlik iletişimdir. Ben bunun geliştirilebilir olduğuna inanıyorum ama biraz da içten ve doğuştan gelen bir özellik olduğunu düşünüyorum. Sonradan da edinilebilir ama burada önemli olan samimiyet. Bu yüzden samimi ve içten olan, karşısındaki insanın ihtiyaçlarını algılayabilen, farkındalık sahibi ve kolay iletişim kurabilen kişileri arıyoruz. Müşterinin ihtiyacını anlayabilmek ve ona doğru ürünü sunabilmek için neye önem verdiğini tespit edebilmek çok önemli. Bu yüzden kişinin insan ilişkilerinin kuvvetli olması, hareketli, dinamik ve pozitif olması, yaşam tarzının seyahate uygun olması, stres altında kaldığında bunu kontrol edebilmesi, insanlarla konuşmayı ve onların ihtiyaçlarını anlamayı sevmesi bizim için tercih sebebidir.

288 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış alanında çalışmak için analitik, problem çözücü, hızlı, dinamik, insan ilişkileri kuvvetli, kendi kendini motive edebilen ve ekip çalışmasına yatkın kişiler olması gerekmektedir.

Sonraki Sayfa »