Cevaplar 14

Sırala:

Ya sahada işin en başından başlayacaksınız, ya da işin mutfağında en başından başlayacaksınız. Ama bir şekilde en başından başlamanız lazım. Temeli görmeniz, sahayı, pazarı koklamanız lazım. Satış öyle bir şey ki, “Oldum.” diye bir şey yok. Her gün bir şey öğrenirsiniz. Ben hala bir şeyler öğreniyorum ve öğrenmeye devam edeceğim. Türkiye pazarı zaten dinamik bir pazar. Her gün farklı, her dakika farklı şeyler önünüze çıkabilir. O yüzden bunlara karşı kendinizi ve algılarınızı sürekli açık tutmanız lazım. Satışta zaten beyaz ya da siyah diye bir şey yoktur. Gri noktalarınız olması lazım ki orta nokta bulabilesiniz. Kişilikler çok farklıdır. Bayi kişilikleri çok farklıdır. Gelenekler, örf ve adetler çok farklıdır. Pazarın işleyişi, ticaretin işleyişi farklıdır. Gaziantep’te farklı bir ticaret görürsünüz İzmir’de farklı bir ticaret görürsünüz. Erzurum’da farklı bir ticaret görürsünüz, Ankara’da farklı bir ticaret görürsünüz. Bunları bilmeniz lazım. Ama bunu da tabi ki sahaya çıkarak bilmeniz lazım.

Satış adrenalin işi, yani bence satış nabzınızın şöyle her gün tık tık tık attığı bir iş. Çünkü o günün satışını yapıp kapatıp ertesi gün sanki hiçbir şey yapmamışsınız gibi yeniden başlamanız lazım. Yeniden başlama hissi hem güzel ama biraz da yorucu bir iş ve hem kısa vadede düşünmeniz gerekiyor, çünkü ay hedefi var gün hedefi var yıl hedefi var, ama bir yandan da uzun vadeli planları da yapmanız gerekiyor. Çünkü Türkiye'nin de içinde bulunduğu birçok pazar artık ya çok modern ticaretin geliştiği pazarlar ya da hibrit dediğimiz yani gene de büyük oyuncuların içinde bulunduğu pazarlar ve dolayısıyla müşterimizle biz üreticiler olarak bir araya gelindiğinde sadece kısa vade ile bu iş olmuyor, üç yıllık beş yıllık planlar lazım. O yüzden ne lazım bir kere adrenalin sevmek lazım, çok çalışkan olmak lazım, birden fazla işi birlikte yapabilmek lazım. İşin içinde değişimi yönetebilmek lazım, çünkü trendler değişiyor. Unilever çok büyük bir pazarlama şirketi. Markalarımız var ama sonuçta satış, o markaları müşterinin rafına, şu içinde bulunduğum kategoride müşterinin tabağına, aşçının mutfağına sokmadığı sürece hiçbir şey ifade etmez. Onun için de satışta bir de iş bitirici olmak lazım.

Öncelikle kişilerin iletişiminin çok güçlü olması ve ürünleri sevmesi gerekiyor. Biz fiziksel anlamda biraz fazla efor sarf ediyoruz. Daha fazla ayakta kalıyoruz, sahada sürekli müşteriyle iletişim halinde oluyoruz ve bu da bazen bizi yorabiliyor ama iletişime açık olan arkadaşların bu işi çok rahat yapabileceğini düşünüyorum. Çünkü iletişimi doğru kurduğunuz sürece hem satmanız hem de insanlara yardımcı olmanız sizi tatmin etmeye başlayacaktır.
Aslında herkesin düşündüğünün aksine satışta sadece sosyal tarafının güçlü olması yeterli değil. Aynı zamanda analitik düşünmeyi seven, hızlı bir çalışma ortamında ve değişen dengelerle değişen şartlarla anlık operasyon yönetiminden hoşlanan insanlar için uygun olduğunu düşünüyorum. Durağanlıktan uzak çok fazla risk aldığımız, diğer taraftan da çok fazla sorumluluk aldığımız bir görev. Sorumluluk almak dezavantaj olarak sayılmayabilir. Çoğu tarafta sorumluluk almak gençler için, özellikle kendilerini geliştirmek için, çok ciddi bir fırsat aslında. Satış kendilerini, iletişim becerilerini geliştirebilecekleri, inisiyatif alıp bir işi tamamen baştan sona yönetebilecekleri ve analitik taraflarını geliştirebilecekleri bir alan. Dolayısıyla biraz daha sosyal ve biraz daha aktif bir iş hayatı seven kişiler için satışı önerebilirim.

Satış aksiyonları tamamen ilişki yönetimine dayalı duygusal temelli aksiyonlardır. Bir kitapta okumuştum: Hizmet ve ürünlerin satıldığı dönemin çoktan bittiğinden, artık duygu satıldığından bahsediliyordu. Dolayısıyla satış işinde ilişki yönetebilme noktasında sosyal ve girişken olmak işimizi çok kolaylaştıracaktır ama bu yetmez. Analitik düşünme yeteneğiyle kendi müşterilerimizi rakamsal olarak çok iyi analiz edebilmemiz gerekir.

Satış’ın olmazsa olmazı; çok çalışmak, negatifleri bir kenara bırakıp pozitiflere odaklanmak ve öz motivasyonumuzu sürekli yüksekte tutmaktır. Bunun yanı sıra satış süreçlerinde çok farklı insanlarla görüşüyoruz. Her insanın karakteri farklı olabiliyor ve her insana dokunabilmemiz gerekiyor. Her insanı farklı renkte düşünürsek Satış Yöneticisi’nin tüm renkleri içinde barındıran beyaz renk olması gerektiğine inanıyorum. Hem beyaz renk olacağız hem sanatsal ve kültürel sosyal aktivitelere katılacağız. Dolayısıyla bir Satış Yöneticisi’ninözelliklerinden bazıları bunlardır.

Satış alanında çalışmak için en önemli yetkinlik iletişimdir. Ben bunun geliştirilebilir olduğuna inanıyorum ama biraz da içten ve doğuştan gelen bir özellik olduğunu düşünüyorum. Sonradan da edinilebilir ama burada önemli olan samimiyet. Bu yüzden samimi ve içten olan, karşısındaki insanın ihtiyaçlarını algılayabilen, farkındalık sahibi ve kolay iletişim kurabilen kişileri arıyoruz. Müşterinin ihtiyacını anlayabilmek ve ona doğru ürünü sunabilmek için neye önem verdiğini tespit edebilmek çok önemli. Bu yüzden kişinin insan ilişkilerinin kuvvetli olması, hareketli, dinamik ve pozitif olması, yaşam tarzının seyahate uygun olması, stres altında kaldığında bunu kontrol edebilmesi, insanlarla konuşmayı ve onların ihtiyaçlarını anlamayı sevmesi bizim için tercih sebebidir.

Satış üzerine çalışmak için öncelikle insan olmak lazım çünkü Satış, insanlığın içinde olan bir departman. Satış bizim çocukluğumuzdan geliyor. İstediğimiz bir oyuncağı alabilmek için o fikri önce anne ve babamıza satmamız gerekiyor. Bir işe girmek istiyorsak kendimizi pazarlayıp o işe kendimizi satmak durumundayız. Dolayısıyla satış ve insanlık birbirinden ayrılmayan iki kavramdır. İnsan olarak başarılı bir bireysek Satış alanında başarılı olmamamız için hiçbir neden yok. Sadece bunu hayatımızı idame ettirecek bir meslek olarak seçiyorsak, bunu bir miktar daha profesyonel yapmamız gerekiyor. Satış’ın bir takım terminolojilerini ve insan psikolojisini bilmemiz gerekiyor. Eğer içimizde bu istek varsa, bunların öğrenilmesi an meselesidir ve bunlar tecrübeyle pekişir. Dolayısıyla iyi bir Satıcı olabilmek için istek, insanlarla iyi ilişki kurabilmek ve gelişime açık olmak çok önemli diye düşünüyorum.

İlgili Konular

Ticari Satış

6 soru, 6 cevap.

Tele Satış

4 soru, 4 cevap.

Satış Kategori

7 soru, 9 cevap.

İlgili Şirketler

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

DenizBank

116 soru, 240 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

BSH

102 soru, 288 cevap.

Hepsini Göster (37)
L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Anlatsın

40 soru, 262 cevap.

Marjinal Porter Novelli

9 soru, 22 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

Kraft Heinz

41 soru, 68 cevap.

Nestlé

25 soru, 90 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Unilever

72 soru, 135 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Doğuş Oto

52 soru, 76 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.