Cevaplar 62

Sırala:
Bilkent Üniversitesi özellikle burslu-burssuz ayrımı konusunda bir çok özel üniversiteden ayrılıyor çünkü bunu öğrenebileceğiniz herhangi bir yer tabiki söz konusu değil ve ancak sohbet ortamında yıllar sonra öğreniyorsunuz.
Bunu bir örnekle açıklamam gerekirse bir çok arkadaşım var ama ben gerçekten hangisi burslu hangisi yarı burslu veya burssuz gerçekten bilmiyorum ve bu okulda okuduğum süreçte kimse bana bu soruyu yöneltmedi.
Açıkça söylemek gerekirse ne burssuzlar arasında ne de burslular arasında bir gruplaşma, ötekileştirme söz konusu bile değil, içiniz rahat olsun ;)
Arkadaşlarımın çoğunun burs durumundan habersizim. Genelde kimse kimsenin burs durumuyla ilgilenmez, tesadüfen sohbet arasında öğrenirsiniz. Burslu/burssuz arasında ayrım var diyeni sopayla kovalamak lazım, eskide kalmış onlar.
Kesinlikle yok çünkü kimse kimsenin burslu veya burssuz okuduğunun bilgisinde değil. İnsanın böbürlenme huyu yoksa ki bu da binde bir gerçekleşen bir şey, dereceyle giren insanları bilmezsiniz bile. Hazırlık okurken 2 arkadaşım da Türkiye derecesi yapıp, Bilkent seçerek burs almışlar, başarılarını çok uzun zaman sonra öğrendik.

Bilkent'in farklı yanı bu aslında. Girerken yaptığınız derecenin değil de, içindeyken çabaladığınız vaktin karşılığını aldığınız bir üniversite olduğundan, onca yoğunluğun ve zor çalışmanın arasında, kimsenin ayrım yapmaya dahi vakti kalmaz (:
Feriha ve Pis Yedili sanal şeyler arkadaşlar ciddiye almayın bi şunları ya.
Bilkent'e dair sevdiğim efsanelerdendir bu da.Bu sene okuldaki son senem olacak ve bugüne kadar hiç böyle bir ayrıma şahit olmadım.Mesela benim pek çok yakın arkadaşımın burs durumundan haberim yok,tesadüfen öğrendiklerim dışında.Eğer böyle bir ayrıma giden insanlarla karşılaşırsanız da koşarak kaçmanızı öneriyorum:)
Burslu kim burssuz kim onu bi' çözebilirsek belki ayrımı da görebiliriz Bilkent'te; ama kesinlikle kim burslu kim burssuz anlamanız bence imkansız. Ayrım sıfır, ilişkiler mükemmel.
Ben 5 yıllık eğitim dönemimde gerek öğreciler arasında gerekse de öğretim üyelerinde böyle bir ayrımcılık ya da dışlanma ya da üstün tutulma gibi bir davranış görmedim. Tabi o zamanlar öğrenciler burslu ve burssuz şeklinde kati suretle ikiye ayrılıyordu ve bu endişeleri taşımak normal olabilirdi, ancak son değişikliklerle birlikte Bilkent'te birbirinden farklı burs tipleri uygulamaya kondu ve burssuz kategorisine giren öğrenci sayısı neredeyse sıfırlandı. Artık bir çok bölümde burssuz öğrenci okumuyor. Özetle bursu ya da burssuz Bilkent'te öğrenci hangi sosyo-ekonomik backgrounddan gelirse gelsin ne üniversite ne de öğrenciler tarafından olumsuz dışsallığa maruz bırakılmıyor. Türkiye'de farklı üniversite o veya bu şekillerde bulunma fırsatım oldu ve bu soru vasıtasıyla herkesi temin etmek isterim ki, Bilkent farklılıkların 'Bilkentli' olma karakteriyle muazzam bir uyum ve saygının gösterildiği üniversitelerin başında geliyor. Bilkent'i tercih etmeyi düşünen öğrencilerin böyle bir kaygı taşıması anlaşılabilir fakat, pratikte bu kaygının hiçbir karşılığı bulunmamaktadır. İçiniz rahat olabilir :)
kesinlikle böyle bir ayrım söz konusu değil. Kim burslu kim burssuz bilmezsin bile eğer yakın arkadaşın değil ise
Kimin burslu kimin burssuz olduğunu bile bilmiyorsun çoğu zaman. Genel olarak burslu-burssuz arasında bir ayrım yok diyebilirim.
Öyle bir ayrımın olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki burslu olup durumu çok iyi olan da var, burssuz olup ailesi durumu anca kurtaran da var. Yani öğrencinin aldığı burs ne diğer öğrencilerin ne de öğretmenlerin ona bakışını değiştirmiyor.

Kendi tecrübelerimden bahsetmek gerekirse, her türlü(tam burslu, yarım burslu, burssuz) arkadaşım var. Ne ben onlara bursları var mı diye sordum ne de onlar bana. Ama bazen insanlar kendiliğinden söyleyiveriyor işte bu sayede biliyorum. Genellikle kafası uyuşan insanlar arkadaşlık yapar. Ekonomik durumları benzer olanlar değil. Ekonomik durumun hiçbir etkisi yok demeyeceğim çünkü altında spor araba olan kişi elbette istatistiksel olarak sosyalleşmesi daha kolay olan kişidir (yani bedava taşıyorsun insanları olsun o da). Ama altında arabası olan burslu insanlar da var.

Genellikle ODTÜ ve İTÜ'lüler tarafından yürütülen bir propaganda bu kanımca ve bundan diğer iyi özel okullar da muzdarip. ODTÜ ve İTÜ'de de eğer bakarsanız bir sürü spor araba görebilirsiniz çünkü o okullara zenginler giremez diye bir kural yok ve babası zengin olan çocuk iyi devlet okullarına giremez diye bir kural da yok. Her şey insanın kendi sosyal yeteneklerine, birikimine ve görgüsüne kalmış.

Ek olarak ifade etmek isterim. Bilkent genel olarak da hoşgörülü bir okul. Okulda her türlü kesimden insan var. Türkiye'de çok ender görülen LGBT kulübü bile var. Eğer ayrım varsa o da şakayla karışık mühendis-işletmeci ayrımıdır.

İlgili Konular

Ankara

5 soru, 294 cevap.

İlgili Şirketler

Decathlon

47 soru, 95 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Hepsini Göster (29)
Huawei

73 soru, 118 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Anlatsın

40 soru, 262 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Opsago

38 soru, 58 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Arvato

51 soru, 82 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.