Cevaplar 62

Sırala:
Arkadaşlarımın çoğunun burs durumundan habersizim. Genelde kimse kimsenin burs durumuyla ilgilenmez, tesadüfen sohbet arasında öğrenirsiniz. Burslu/burssuz arasında ayrım var diyeni sopayla kovalamak lazım, eskide kalmış onlar.
Bilkent Üniversitesi özellikle burslu-burssuz ayrımı konusunda bir çok özel üniversiteden ayrılıyor çünkü bunu öğrenebileceğiniz herhangi bir yer tabiki söz konusu değil ve ancak sohbet ortamında yıllar sonra öğreniyorsunuz.
Bunu bir örnekle açıklamam gerekirse bir çok arkadaşım var ama ben gerçekten hangisi burslu hangisi yarı burslu veya burssuz gerçekten bilmiyorum ve bu okulda okuduğum süreçte kimse bana bu soruyu yöneltmedi.
Açıkça söylemek gerekirse ne burssuzlar arasında ne de burslular arasında bir gruplaşma, ötekileştirme söz konusu bile değil, içiniz rahat olsun ;)
Kesinlikle yok çünkü kimse kimsenin burslu veya burssuz okuduğunun bilgisinde değil. İnsanın böbürlenme huyu yoksa ki bu da binde bir gerçekleşen bir şey, dereceyle giren insanları bilmezsiniz bile. Hazırlık okurken 2 arkadaşım da Türkiye derecesi yapıp, Bilkent seçerek burs almışlar, başarılarını çok uzun zaman sonra öğrendik.

Bilkent'in farklı yanı bu aslında. Girerken yaptığınız derecenin değil de, içindeyken çabaladığınız vaktin karşılığını aldığınız bir üniversite olduğundan, onca yoğunluğun ve zor çalışmanın arasında, kimsenin ayrım yapmaya dahi vakti kalmaz (:
Feriha ve Pis Yedili sanal şeyler arkadaşlar ciddiye almayın bi şunları ya.
Ben 5 yıllık eğitim dönemimde gerek öğreciler arasında gerekse de öğretim üyelerinde böyle bir ayrımcılık ya da dışlanma ya da üstün tutulma gibi bir davranış görmedim. Tabi o zamanlar öğrenciler burslu ve burssuz şeklinde kati suretle ikiye ayrılıyordu ve bu endişeleri taşımak normal olabilirdi, ancak son değişikliklerle birlikte Bilkent'te birbirinden farklı burs tipleri uygulamaya kondu ve burssuz kategorisine giren öğrenci sayısı neredeyse sıfırlandı. Artık bir çok bölümde burssuz öğrenci okumuyor. Özetle bursu ya da burssuz Bilkent'te öğrenci hangi sosyo-ekonomik backgrounddan gelirse gelsin ne üniversite ne de öğrenciler tarafından olumsuz dışsallığa maruz bırakılmıyor. Türkiye'de farklı üniversite o veya bu şekillerde bulunma fırsatım oldu ve bu soru vasıtasıyla herkesi temin etmek isterim ki, Bilkent farklılıkların 'Bilkentli' olma karakteriyle muazzam bir uyum ve saygının gösterildiği üniversitelerin başında geliyor. Bilkent'i tercih etmeyi düşünen öğrencilerin böyle bir kaygı taşıması anlaşılabilir fakat, pratikte bu kaygının hiçbir karşılığı bulunmamaktadır. İçiniz rahat olabilir :)
Bilkent'e dair sevdiğim efsanelerdendir bu da.Bu sene okuldaki son senem olacak ve bugüne kadar hiç böyle bir ayrıma şahit olmadım.Mesela benim pek çok yakın arkadaşımın burs durumundan haberim yok,tesadüfen öğrendiklerim dışında.Eğer böyle bir ayrıma giden insanlarla karşılaşırsanız da koşarak kaçmanızı öneriyorum:)
Burslu kim burssuz kim onu bi' çözebilirsek belki ayrımı da görebiliriz Bilkent'te; ama kesinlikle kim burslu kim burssuz anlamanız bence imkansız. Ayrım sıfır, ilişkiler mükemmel.
Öyle bir ayrımın olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki burslu olup durumu çok iyi olan da var, burssuz olup ailesi durumu anca kurtaran da var. Yani öğrencinin aldığı burs ne diğer öğrencilerin ne de öğretmenlerin ona bakışını değiştirmiyor.

Kendi tecrübelerimden bahsetmek gerekirse, her türlü(tam burslu, yarım burslu, burssuz) arkadaşım var. Ne ben onlara bursları var mı diye sordum ne de onlar bana. Ama bazen insanlar kendiliğinden söyleyiveriyor işte bu sayede biliyorum. Genellikle kafası uyuşan insanlar arkadaşlık yapar. Ekonomik durumları benzer olanlar değil. Ekonomik durumun hiçbir etkisi yok demeyeceğim çünkü altında spor araba olan kişi elbette istatistiksel olarak sosyalleşmesi daha kolay olan kişidir (yani bedava taşıyorsun insanları olsun o da). Ama altında arabası olan burslu insanlar da var.

Genellikle ODTÜ ve İTÜ'lüler tarafından yürütülen bir propaganda bu kanımca ve bundan diğer iyi özel okullar da muzdarip. ODTÜ ve İTÜ'de de eğer bakarsanız bir sürü spor araba görebilirsiniz çünkü o okullara zenginler giremez diye bir kural yok ve babası zengin olan çocuk iyi devlet okullarına giremez diye bir kural da yok. Her şey insanın kendi sosyal yeteneklerine, birikimine ve görgüsüne kalmış.

Ek olarak ifade etmek isterim. Bilkent genel olarak da hoşgörülü bir okul. Okulda her türlü kesimden insan var. Türkiye'de çok ender görülen LGBT kulübü bile var. Eğer ayrım varsa o da şakayla karışık mühendis-işletmeci ayrımıdır.
kesinlikle böyle bir ayrım söz konusu değil. Kim burslu kim burssuz bilmezsin bile eğer yakın arkadaşın değil ise
Hocaların kimin burslu kimin burssuz olduğuna dikkat ettiğini hiç sanmıyorum. Dolayısıyla akademik anlamda bir ayrımdan söz edilemez bence. Sosyal olarak da bir ayrım gözlemlemedim. Arkadaş edinirken burs durumunu bir kriter olarak göz önüne alıyorsanız o başka tabi. Bursluysanız okula para ödemeden kafa rahat okuyorsunuz. Değilseniz parasını vere vere çatır çatır hizmet alıyorsunuz. Aradaki fark bu sadece.

İlgili Konular

Ankara

5 soru, 290 cevap.

İlgili Şirketler

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Anlatsın

47 soru, 276 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Hepsini Göster (28)
Burgan Bank

59 soru, 128 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Unilever

94 soru, 178 cevap.

Garanti Teknoloji

62 soru, 127 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Opsago

38 soru, 58 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

PepsiCo

61 soru, 133 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Garanti Bankası

72 soru, 183 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Koton

226 soru, 587 cevap.