Cevaplar 61

Yükleniyor...

Arkadaşlarımın çoğunun burs durumundan habersizim. Genelde kimse kimsenin burs durumuyla ilgilenmez, tesadüfen sohbet arasında öğrenirsiniz. Burslu/burssuz arasında ayrım var diyeni sopayla kovalamak lazım, eskide kalmış onlar.

7,292 görüntülenme

Öyle bir ayrımın olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki burslu olup durumu çok iyi olan da var, burssuz olup ailesi durumu anca kurtaran da var. Yani öğrencinin aldığı burs ne diğer öğrencilerin ne de öğretmenlerin ona bakışını değiştirmiyor.

Kendi tecrübelerimden bahsetmek gerekirse, her türlü(tam burslu, yarım burslu, burssuz) arkadaşım var. Ne ben onlara bursları var mı diye sordum ne de onlar bana. Ama bazen insanlar kendiliğinden söyleyiveriyor işte bu sayede biliyorum. Genellikle kafası uyuşan insanlar arkadaşlık yapar. Ekonomik durumları benzer olanlar değil. Ekonomik durumun hiçbir etkisi yok demeyeceğim çünkü altında spor araba olan kişi elbette istatistiksel olarak sosyalleşmesi daha kolay olan kişidir (yani bedava taşıyorsun insanları olsun o da). Ama altında arabası olan burslu insanlar da var.

Genellikle ODTÜ ve İTÜ'lüler tarafından yürütülen bir propaganda bu kanımca ve bundan diğer iyi özel okullar da muzdarip. ODTÜ ve İTÜ'de de eğer bakarsanız bir sürü spor araba görebilirsiniz çünkü o okullara zenginler giremez diye bir kural yok ve babası zengin olan çocuk iyi devlet okullarına giremez diye bir kural da yok. Her şey insanın kendi sosyal yeteneklerine, birikimine ve görgüsüne kalmış.

Ek olarak ifade etmek isterim. Bilkent genel olarak da hoşgörülü bir okul. Okulda her türlü kesimden insan var. Türkiye'de çok ender görülen LGBT kulübü bile var. Eğer ayrım varsa o da şakayla karışık mühendis-işletmeci ayrımıdır.

971 görüntülenme

Feriha ve Pis Yedili sanal şeyler arkadaşlar ciddiye almayın bi şunları ya.

2,174 görüntülenme

Kesinlikle yok. Hocalarin asla haberi olmaz siz soylemediyseniz.

156 görüntülenme

kesinlikle böyle bir ayrım söz konusu değil. Kim burslu kim burssuz bilmezsin bile eğer yakın arkadaşın değil ise

621 görüntülenme

Burssuz öğrencilerin ekonomik durumu burslulara nazaran baya ileri seviyede olduğu için ister istemez bi fark oluyor. Adam audi ile geliyor senle mi gezecek. Tamamen farklı sosyal ortamlardan gelmiş öğrencilerin kaynaşması çok zor. Bunu kabul etmek gerek.

374 görüntülenme

buraya yazan birçok kişinin söylediğini söyleyeceğim: birçok arkadaşımın burs durumunu bilmiyorum. üçüncü dönemim ve şu ana kadar kimse bana burslu olup olmadığımı sormadı. yani hayır, böyle bir ayrım yok. dolayısıyla burslu-burssuz ilişkisi diye özelleşmiş bir ilişki çeşidi de mevcut değil. 

159 görüntülenme

Burslu bir öğrenci olarak şunu söyleyebilirim ki çok büyük bir fark yok. Yalnızca kapsamlı bursluysanız okula para ödemek yerine yurtta ücretsiz kalıyor üstüne de maaş alıyorsunuz :) ancak bu ilişkilerinize yansımıyor çünkü herkes aynı ortamda aynı eğitimi görüyor.

726 görüntülenme

Yoktu, 4 sene beraber okudugum halde hic bu konu hakkinda konusmadigimi hatirliyorum, sadece yakin arkadaslarimin burslu yada burssuz oldugunu biliyordum. Belki soyle bir ayrim vardi benim zamanimda, burs garantiydi ve kesilme ihtimali yoktu, bunun bazi burslulari rehavete kaptirdigini gordum.

690 görüntülenme
Sonraki Sayfa »