Cevaplar 7

Yükleniyor...

EA çıkışlı bir insan olarak yazacağım bölümleri sınava girmeden önce şekillendirmiştim kafamda. İktisat, İşletme, Kamu yönetimi gibi bölümler tercihlerim arasında yer alacaktı. Tercih döneminde ÖSYM tercih kataloğunu incelerken Bankacılık ve Finans gözüme çarptı. Daha sonra hocalarımla da uzun uzadıya konuştum ve oldukça cazip geldi. Üstelik Fransızca’nın da zorunlu dil olması, eğitim dili İngilizce olan bir okuldan İngilizce ile eşdeğer Fransızca bilerek mezun olmak alanımda pek çok meslektaşımın arasından kolaylıkla sıyrılmamı sağlayacaktı.

Son olarak Finans gibi yelpazesi oldukça geniş bir alana yönelebilme olanağı da Bankacılık ve Finans’ın tercih listemde ilk sıraya oturmasını sağladı.

--

Bankacılık ve Finans’ın birkaç üniversitede daha olduğunu biliyorum fakat Bilkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans’ta Fransızca zorunlu dil.
İlk yıl iki kuru, yaz okulunda zorunlu olarak üçüncü kuru ve ikinci sınıfta dördüncü ve beşinci kurları alıyorsunuz.
Daha sonrasında da 4 yıl içerisinde Fransız Kültür Merkezi’nin yaptığı B1 düzeyindeki sınavdan yeterlilik almanız gerekiyor mezun olabilmeniz için.

Yaparım bir şekilde diye düşünmemenizi öneriyorum. Bölümdeki insanlardan gördüğüm kadarıyla en çok sıkıntı çekilen ders Fransızca.
Sevmeden, çalışmadan öğrenilmesi oldukça güç. Bir iki kuru bir şekilde idare eder geçersiniz ama sonrasında emin olun işler tıkanıyor.
Fransızca yüzünden mezuniyeti 1 hatta 2 yıl uzamış insanlar gördüm. Bu bölümü yazmayı düşünenler lütfen uyarımı göz önünde bulundursun.

16,018 görüntülenme

mezun olduktan sonra kariyer yapmak istiyorsanız sizin için en ideal meslektir bankacılık. Günümüzde bankalar bir çok bölümden alım yapmakta ancak bankacılık ve finans bölümü mezunları bu işin içinde piştikleri için daha fazla göz önünde bulunmaktalar. Hırslı ve başarıya açsanız bankacılık ve finans bölümü tam yeri

14,620 görüntülenme

Fransızca ve İngilizce olmak üzere 2 dili yetkinlik derecesinde öğrenebilecek olma fikri beni cezbetmişti. Uygulamalı bir şekilde öğrenecek olmaksa beni özellikle iktisat, işletme gibi benzeri bölüm öğrencilerinden ayıracaktı. Özellikle iletişim üzerine aldığım dersler öğrenciyken beni fazlaca yormuş olsa da, iş hayatına atılma sürecinde çok işime yaradı. Bu bölümü seçerken müfredatında bu dersleri de görmüştüm ve çok ilgimi çekmişti. Bitirdiğim zaman ise bana mesleki anlamda kazandıracakları ve iş imkanları açısından değerlendirdiğimde, bu bölümü seçmeye karar vermiştim.

12,478 görüntülenme

bankacılık finans daha güzel modern bir kariyer yükselmek için uygun bir bölüm

10,307 görüntülenme

finans çok kapsamlı bi bölüm yelpazesi çok geniş iş imkanlarının fazla olması cezbediyo

9,854 görüntülenme