Cevaplar 25

Yükleniyor...

Eğer mezuniyet sonrası tek hedefiniz öğretmen olmaksa tabii ki İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nü tercih etmelisiniz. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olup öğretmen olmak için Formasyon almanız gerekecektir. Şu anda Edebiyat Bölümü mezunları Formasyon sonrası öğretmenlik yapabiliyor, sistem değişir mi, ne zaman değişir kimse bilemez :)
Ama tek hedef öğretmen olmak değilse İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün iş imkanları daha fazladır ve dil öğrencilerine tavsiye ederim.

420 görüntülenme

ODTÜ mezunu olmamama rağmen, dışarıdan öğrenci kabul eden kulüplere girip neredeyse kendi okulumdan çok burada zamanımı geçirdim ve iyi ki de öyle yapmışım :) Gerçekten ODTÜ kulüp kültürünün çok iyi yerleştiği ve özgürlükçü ortamı sayesinde herkese uygun kulüplerin bulunabildiği bir ortam. Bu okulun öğrencilerinin de bir çok kulübe girip kendilerini ait hissettikleri yerde yoğunlaşmalarını tavsiye edebilirim. Aynı anda birden çok kulüpte yer alınabilir tabii ki fakat aktif rol aldığınızda zaman yönetimini iyi yapmanız lazım, seneler geçtikçe derslerle beraber pek zaman kalmayabilir.

858 görüntülenme
6,920 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Anlatsın'da öğrenci kulübü sayfası adminliği almak için onat@anlatsin.com'a mail atmayı unutmayın!

Evet İDE mezunu olarak Çeviri bürolarında da çalışabilirsin, formasyon alıp Öğretmen de olabilirsin. Öğretmenlik ya da Mütercim Tercümanlık gibi bölümlerden daha geniştir İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü'nün iş imkanları. Ben açıkçası bu sebeple spesifik bir bölüm değil, İDE'yi tercih etmiştim. Okurken hangi alana eğilmek istediğine karar verebilirsin. Okulunun Çeviribilim ya da benzer konular için Yandal programları varsa, bu şekilde daha kolay iş bulabileceğini düşünüyorum. Eğer İDE bölümünü düşünüyorsan mutlaka ders programını önceden gitmek istediğin Fakülteye sor derim; çoğu üniversitede İDE bölümü için Çeviri dersleri oluyor, fakat yine de kontrol etmek lazım. 4 yıl içinde Çeviri ile ilgili ders görmek meslek hayatında bu yönde ilerlemek istiyorsan büyük katkı sağlar. Eğer bu tarafa yönelmeye karar verdiysen okulla kendini kısıtlamadan dışarıda da yavaştan küçük küçük işler alıp, bu konuda stajlar yapıp kendini geliştirebilirsin. Artık sadece diploma yetmiyor, gitmek istenilen yöne doğru eksta emek harcamak gerek :)

Bu 2 bölüm arasındaki fark ise tabii ki Mütercim Tercümanlık bölümünün bu konuyu çok daha detaylı görmesi ve sistemi en ince ayrıntısına kadar öğrenmesi. Ben TOBB-İDE'de Çeviri üzerine Yandal yapmıştım, örneğin Ardıl Çeviri, Simultane Çeviri ve Fısıldayarak Çeviri ile ilgili bile her şeyi öğrenmiştik. Eğer kariyer hedefim bu yönde olsaydı Çeviri alanında iş bulabilirdim.

2,965 görüntülenme