Satın Alma

52 soruya 57 cevap verildi.

Cevaplar 57

Yükleniyor...
15,223 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Daha önce de çamaşır makinesi fabrikasının satın alma departmanında çalışıyordum. Satın alma departmanında da fabrikanın montaj ettiği parçaları yan sanayilerden, tedarikçilerden almak, kontratlarını imzalamak, fiyatlarını anlaşmak gibi sorumluluklara sahiptim. O departmanda da açıkçası parçaları teknik olarak bilmek çok önemliydi. Çünkü teknik parçaları bilmek, tedarikçilerle yaptığım pazarlıklarda fiyatları anlaşırken argümanlarımı da güçlendiriyor ve ona göre de fiyatlarında daha iyi anlaşmamı sağlıyordu. Ama diğer taraftan tabi fiyat anlaştığın için de maliyetlerini bilmek, maliyet analizlerini, maliyet kırılımlarını, ham madde maliyetlerini bilmek, hani biraz daha işletme tarafını da bilmek önemli hale geliyordu. Satın almada da hem teknik, hem işletme ya da finansal yönünün güçlü olması çok önemli. Aslında satın alma biraz daha finansal bir departman olarak algılanıyor ama bana göre teknik yönünün daha güçlü olması gereken bir alan. Çünkü tekniği ne kadar iyi biliyorsan tedarikçilerle de, yan sanayiyle de o kadar iyi pazarlıklar edebiliyorsun. Tekniğin detayına indikçe de oradan küçük kazançlar, şirkete faydalar sağlayabiliyorsun.

2,942 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Buradaki en önemli özellikler; iyi bir planlayıcı ve stratejik bir bakış açısına sahip olabilmek, verimli ilişkiler kurabilmektir. Kime sorsanız insanlarla iyi iletişim kurduğunu söyler ancak Satın Alma’da çok farklı sektörlerden ve çok farklı profillerden kişilerle bir araya gelip iş ortaklığı kuruyorsunuz. Bu anlamda her şeyi gününe göre ayarlayabilmek çok önemli.

2,885 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Direkt Malzeme Satın Alma Uzmanı olarak TOFAŞ'ta üretilen araçların üzerinden müşteriye gidene kadarki süreçteki tüm parçaların satın almasıyla sorumluyuz. Gerçekten ciddi sayıda parça alımı yapıyoruz, o yüzden bunların zamanında üretilmesi ve zamanında temin edilip fabrikaya gelmesi gerçekten çok önemli bir süreç. Aynı zamanda tabii ki bir de fiyat var. Dediğimiz gibi Satış'tan para kazanıyoruz aynı zamanda Satın Alma'dan para kazanıyoruz. Çünkü ben ne kadar o parçayı uygun fiyata alırsam araç maliyetini de o kadar düşürmüş oluyorum. Piyasada da aracımızın satılabilmesi için rekabetçi olmamız lazım, bu rekabetçiliği de Satın Alma'dan sağlıyoruz.

2,470 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu biraz da kişiye göre değişebiliyor. Satın Alma’nın zor yanı, bazen “hayır” demektir. Çünkü Satın Alma sadece gelen talepler sonucu firmalarla pazarlık yapmıyor. Daha önce hiç alımını bile yapmadığınız bir proje geldiği zaman doğru firmaları bulabilmek için kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekiyor. Örneğin; programlamayı bir kerede öğrenip bunu sürekli yaparsınız ama Satın Alma’da her seferinde ihtiyaçlar birbirinden farklı olduğu için kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor.

2,399 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben çok bilinçli olarak Mühendislik okumadım. Çoğu öğrenci gibi liseyi bitirip üniversite sınavına girdiğimde Mühendis olup analitik becerilerimi geliştirmek istiyordum ama Mühendislik dalları benim için pek fark etmiyordu. Bu kapsamda da 1999 senesinde Boğaziçi Üniversitesi’ne girdim. Gördüm ki her ne kadar Mühendislik dalları ayrı uzmanlık dalları olsa da Mühendislik; bir analiz yapabilmeyi, rakamları iyi yorumlayıp bir sonuç çıkarabilmeyi, modelleme yapabilmeyi gerektiriyor. Her ne kadar Kimya Mühendisliği okusam da yaptığım işte bütün gün rakamlarla bakarak ticari modellemelerle çalışıyorum. Aynı bir mühendisin yaptığı gibi ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını değerlendirerek onlar için en uygun çözümleri bulmaya çalışıyorum. Bu anlamda Vodafone’daki ekibimizin önemli bir bölümü Mühendislik geçmişine sahip. Tam olarak yeterli değil çünkü biraz da kişinin kendisini Finans tarafında kar, zarar, karlılık, nakit akışı gibi alanlarda geliştirmiş olması önemli. Benim için Kimya firmasından Satın Alma’ya geçmek Mühendislik altyapım olduğu için çok da zor olmadı. Vodafone’a gelişimde de finansalları bilme anlamında o dönemde Bilgi Üniversitesi’nde İşletme Master’ıyla kendimi destekledim.