Satın Alma

Satın Alma

47 soruya 56 cevap verildi.

Cevaplar 56

Filtrele:Sırala:

Satın alma departmanının görevleri ve burada çalışmak için gereken özellikler nelerdir? (1 Cevap)

Daha önce de çamaşır makinesi fabrikasının satın alma departmanında çalışıyordum. Satın alma departmanında da fabrikanın montaj ettiği parçaları yan sanayilerden, tedarikçilerden almak, kontratlarını imzalamak, fiyatlarını anlaşmak gibi sorumluluklara sahiptim. O departmanda da açıkçası parçaları teknik olarak bilmek çok önemliydi. Çünkü teknik parçaları bilmek, tedarikçilerle yaptığım pazarlıklarda fiyatları anlaşırken argümanlarımı da güçlendiriyor ve ona göre de fiyatlarında daha iyi anlaşmamı sağlıyordu. Ama diğer taraftan tabi fiyat anlaştığın için de maliyetlerini bilmek, maliyet analizlerini, maliyet kırılımlarını, ham madde maliyetlerini bilmek, hani biraz daha işletme tarafını da bilmek önemli hale geliyordu. Satın almada da hem teknik, hem işletme ya da finansal yönünün güçlü olması çok önemli. Aslında satın alma biraz daha finansal bir departman olarak algılanıyor ama bana göre teknik yönünün daha güçlü olması gereken bir alan. Çünkü tekniği ne kadar iyi biliyorsan tedarikçilerle de, yan sanayiyle de o kadar iyi pazarlıklar edebiliyorsun. Tekniğin detayına indikçe de oradan küçük kazançlar, şirkete faydalar sağlayabiliyorsun.

Satın Alma alanında çalışmak için nasıl özellikler gerekir? (4 Cevap)

Buradaki en önemli özellikler; iyi bir planlayıcı ve stratejik bir bakış açısına sahipolabilmek, verimli ilişkiler kurabilmektir. Kime sorsanız insanlarla iyi iletişimkurduğunu söyler ancak Satın Alma’da çok farklı sektörlerden ve çok farklıprofillerden kişilerle bir araya gelip iş ortaklığı kuruyorsunuz. Bu anlamda herşeyi gününe göre ayarlayabilmek çok önemli.

Satın Alma alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Bu biraz da kişiye göre değişebiliyor. Satın Alma’nın zor yanı, bazen “hayır”demektir. Çünkü Satın Alma sadece gelen talepler sonucu firmalarla pazarlıkyapmıyor. Daha önce hiç alımını bile yapmadığınız bir proje geldiği zaman doğrufirmaları bulabilmek için kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekiyor.Örneğin; programlamayı bir kerede öğrenip bunu sürekli yaparsınız ama SatınAlma’da her seferinde ihtiyaçlar birbirinden farklı olduğu için kendinizi sürekligeliştirmeniz gerekiyor.

Direkt Malzeme Satın Alma Uzmanı olarak TOFAŞ'ta görev ve sorumluluklarınız neler? (1 Cevap)

Direkt Malzeme Satın Alma Uzmanı olarak TOFAŞ'ta üretilen araçların üzerinden müşteriye gidene kadarki süreçteki tüm parçaların satın almasıyla sorumluyuz. Gerçekten ciddi sayıda parça alımı yapıyoruz, o yüzden bunların zamanında üretilmesi ve zamanında temin edilip fabrikaya gelmesi gerçekten çok önemli bir süreç. Aynı zamanda tabii ki bir de fiyat var. Dediğimiz gibi Satış'tan para kazanıyoruz aynı zamanda Satın Alma'dan para kazanıyoruz. Çünkü ben ne kadar o parçayı uygun fiyata alırsam araç maliyetini de o kadar düşürmüş oluyorum. Piyasada da aracımızın satılabilmesi için rekabetçi olmamız lazım, bu rekabetçiliği de Satın Alma'dan sağlıyoruz.

Satın Alma Uzmanı ne iş yapar? Penti'de görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Ürün Satın Alma pozisyonu şirketin karlılığına doğrudan etki ediyor. Biz mağazada sergilenen ürünleri Tasarım Ekibi’nden devraldıktan sonra bütün süreçte yer alıyoruz. O ürünleri geliştirip imalatlarını takip ederek nihai halleriyle mağazalarda son tüketicilerle buluşturuyoruz. Aynı zamanda kalite için doğru tedarikçilerle çalışmak çok önemli çünkü Penti’nin iş merkezinde kalite odaklılık, müşteri memnuniyeti ve müşteriyi mutlu etme özelliği var. Bu yüzden de mümkün olduğunca bu detaylara dikkat ederek kullanıcılarımızla nihai ürünleri buluşturuyoruz.