Satın Alma

63 soruya 68 cevap verildi.

Cevaplar 68

Yükleniyor...
15,223 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Daha önce de çamaşır makinesi fabrikasının satın alma departmanında çalışıyordum. Satın alma departmanında da fabrikanın montaj ettiği parçaları yan sanayilerden, tedarikçilerden almak, kontratlarını imzalamak, fiyatlarını anlaşmak gibi sorumluluklara sahiptim. O departmanda da açıkçası parçaları teknik olarak bilmek çok önemliydi. Çünkü teknik parçaları bilmek, tedarikçilerle yaptığım pazarlıklarda fiyatları anlaşırken argümanlarımı da güçlendiriyor ve ona göre de fiyatlarında daha iyi anlaşmamı sağlıyordu. Ama diğer taraftan tabi fiyat anlaştığın için de maliyetlerini bilmek, maliyet analizlerini, maliyet kırılımlarını, ham madde maliyetlerini bilmek, hani biraz daha işletme tarafını da bilmek önemli hale geliyordu. Satın almada da hem teknik, hem işletme ya da finansal yönünün güçlü olması çok önemli. Aslında satın alma biraz daha finansal bir departman olarak algılanıyor ama bana göre teknik yönünün daha güçlü olması gereken bir alan. Çünkü tekniği ne kadar iyi biliyorsan tedarikçilerle de, yan sanayiyle de o kadar iyi pazarlıklar edebiliyorsun. Tekniğin detayına indikçe de oradan küçük kazançlar, şirkete faydalar sağlayabiliyorsun.

3,373 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Buradaki en önemli özellikler; iyi bir planlayıcı ve stratejik bir bakış açısına sahip olabilmek, verimli ilişkiler kurabilmektir. Kime sorsanız insanlarla iyi iletişim kurduğunu söyler ancak Satın Alma’da çok farklı sektörlerden ve çok farklı profillerden kişilerle bir araya gelip iş ortaklığı kuruyorsunuz. Bu anlamda her şeyi gününe göre ayarlayabilmek çok önemli.

3,072 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ürün Satın Alma pozisyonu şirketin karlılığına doğrudan etki ediyor. Biz mağazada sergilenen ürünleri Tasarım Ekibi’nden devraldıktan sonra bütün süreçte yer alıyoruz. O ürünleri geliştirip imalatlarını takip ederek nihai halleriyle mağazalarda son tüketicilerle buluşturuyoruz. Aynı zamanda kalite için doğru tedarikçilerle çalışmak çok önemli çünkü Penti’nin iş merkezinde kalite odaklılık, müşteri memnuniyeti ve müşteriyi mutlu etme özelliği var. Bu yüzden de mümkün olduğunca bu detaylara dikkat ederek kullanıcılarımızla nihai ürünleri buluşturuyoruz.

2,904 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben çok bilinçli olarak Mühendislik okumadım. Çoğu öğrenci gibi liseyi bitirip üniversite sınavına girdiğimde Mühendis olup analitik becerilerimi geliştirmek istiyordum ama Mühendislik dalları benim için pek fark etmiyordu. Bu kapsamda da 1999 senesinde Boğaziçi Üniversitesi’ne girdim. Gördüm ki her ne kadar Mühendislik dalları ayrı uzmanlık dalları olsa da Mühendislik; bir analiz yapabilmeyi, rakamları iyi yorumlayıp bir sonuç çıkarabilmeyi, modelleme yapabilmeyi gerektiriyor. Her ne kadar Kimya Mühendisliği okusam da yaptığım işte bütün gün rakamlarla bakarak ticari modellemelerle çalışıyorum. Aynı bir mühendisin yaptığı gibi ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını değerlendirerek onlar için en uygun çözümleri bulmaya çalışıyorum. Bu anlamda Vodafone’daki ekibimizin önemli bir bölümü Mühendislik geçmişine sahip. Tam olarak yeterli değil çünkü biraz da kişinin kendisini Finans tarafında kar, zarar, karlılık, nakit akışı gibi alanlarda geliştirmiş olması önemli. Benim için Kimya firmasından Satın Alma’ya geçmek Mühendislik altyapım olduğu için çok da zor olmadı. Vodafone’a gelişimde de finansalları bilme anlamında o dönemde Bilgi Üniversitesi’nde İşletme Master’ıyla kendimi destekledim.

2,885 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Direkt Malzeme Satın Alma Uzmanı olarak TOFAŞ'ta üretilen araçların üzerinden müşteriye gidene kadarki süreçteki tüm parçaların satın almasıyla sorumluyuz. Gerçekten ciddi sayıda parça alımı yapıyoruz, o yüzden bunların zamanında üretilmesi ve zamanında temin edilip fabrikaya gelmesi gerçekten çok önemli bir süreç. Aynı zamanda tabii ki bir de fiyat var. Dediğimiz gibi Satış'tan para kazanıyoruz aynı zamanda Satın Alma'dan para kazanıyoruz. Çünkü ben ne kadar o parçayı uygun fiyata alırsam araç maliyetini de o kadar düşürmüş oluyorum. Piyasada da aracımızın satılabilmesi için rekabetçi olmamız lazım, bu rekabetçiliği de Satın Alma'dan sağlıyoruz.