Satın Alma Uzmanı

7 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Yükleniyor...
2,995 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ürün Satın Alma pozisyonu şirketin karlılığına doğrudan etki ediyor. Biz mağazada sergilenen ürünleri Tasarım Ekibi’nden devraldıktan sonra bütün süreçte yer alıyoruz. O ürünleri geliştirip imalatlarını takip ederek nihai halleriyle mağazalarda son tüketicilerle buluşturuyoruz. Aynı zamanda kalite için doğru tedarikçilerle çalışmak çok önemli çünkü Penti’nin iş merkezinde kalite odaklılık, müşteri memnuniyeti ve müşteriyi mutlu etme özelliği var. Bu yüzden de mümkün olduğunca bu detaylara dikkat ederek kullanıcılarımızla nihai ürünleri buluşturuyoruz.

1,849 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir defasında Çin’den gelen ürünlerimizin konteynırı su aldı. Ürünlerin %20’si ıslandı ve kullanılamaz hale geldi. Biz bu haberi ilk aldığımızda çok ciddi bir kriz yaşadık fakat sonradan sadece %20’lik kısmının su aldığını, kullanılamaz halde olduğunu ve kalanının sağlam olduğunu öğrendik. O an biraz rahatladık ama bu bir krizdi ve ürünleri mağazamıza eksik adette soktuk. Bu pozisyonda böyle şeyler çok fazla olabiliyor çünkü biz sürekli kriz yönetiyoruz, çok hızlı kararlar ve ciddi anlamda inisiyatif almamız gereken noktalar oluyor. Bu yüzden böyle şeyleri çok fazla yaşıyoruz diyebilirim.

694 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Zor yanları var çünkü çok detaya iniyoruz. Çok küçük detaylarla uğraştığımız için de bazen beyin yorgunluğu yaratabiliyor ve yoruluyoruz ama çok güzel işler çıkartıyoruz. Aynı zamanda farklı tedarikçilerle çalıştığımız için ve sürekli insan ilişkilerinin içerisinde olduğumuz için farklı iş ortaklarımızla sürekli görüşme halinde oluyoruz. Bu da biraz sabır gerektiriyor ve bu yüzden bazen zorluk çekebiliyoruz ama işin sonunda çıkan işi gördükten sonra bunların hepsi minimuma iniyor.

617 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz satın alma yaparken Ürün Geliştirme ve Ar-Ge süreçlerini de takip ediyoruz çünkü dünyadaki trendlerle, modayla birebir ilgileniyoruz. İş tanımlarımızda Merchandising kısmının yaptığı işler de var çünkü imalatı da takip ediyoruz, fiyat anlaşmaları da yapıyoruz. Bunlar çok önemli çünkü direkt şirketin karlılığına etki ediyor. Tasarım’dan devraldıktan sonra devreye biz giriyoruz ve bütün süreç yönetimini yapıyoruz.

567 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim işimiz sıkı bir planlama gerektiriyor. Biz gün içinde üreticilerin, tedarikçilerin teknik sorunlarına cevap veriyoruz, fit süreçlerine katılıyoruz. Aynı zamanda Tasarım ve Kategori departmanlarıyla kendi içimizde veya farklı ekiplerle toplantılar yapıyoruz. Bunlar bizim gün içinde yaptığımız rutin işlerden birkaç tanesidir.