İzmir

İzmir

45 kişi 79 cevap verdi.
79 Cevap
İzmir,özgürdür,sosyaldir,yardımseverdir,sıcak bir şehirdir. İzmir yaşam tarzıdır. İzmir buyuk sehır olmasına rağmen ulasımı kolaydır,öğrencilere veresiye veren tekel,büfeci,bakkal, kendi fakültem için söylüyorum kırtasiyeci ve ozalitçi birçok insan bulabilirsiniz.İzmir samimidir.Ayyaş ve çapulcu memleketidir.Kısacası okuyacaksan İzmir de okuyacaksın
İzmir şehrinde öğrenci olmanın artısı saymakla bitmez. İstanbul kadar harika olup İstanbul'dan daha ucuz olduğunu düşünün. Muhteşem bişey yani. Her türlü aktivite, eğlence vardır. Hiçbir haftasonu sıkılmazsınız. Mekanlara gitcek paranız bile olmasa ucuz şarap alır Kordon'da oturursunuz ki mekanlara gitmekten çok daha fazla eğlenirsiniz.
*Her şeyden önce medeniyetlerin buluştuğu bir yer İzmir; tarihi bir mekan.
*İzmir'in insanı rahattır; öyle kimse kimseye karışmaz. Eğer Anadolu'dan geliyorsan ne demek istediğimi geldiğinde anlayacaksın.
*Öğrenci için çok ucuz bir yer. Mesela 1 tl ile 90 dakika boyunca ücretsiz bütün ulaşım araçlarını kullanabilirsin.
*EXPO 2020 aday şehri olan İzmir eğer bu yarışı kazanırsa şu andaki durumundan 2 kat daha ileride olacak.
Aslında hangi şehirden geldiğine bağlı olarak değişir. Bana en başında çok yavaş gelmişti ama zamanla alışılıyor ve sende rahat oluyorsun. 'Hallederiz illaki' demeye çok alışıyorsun. Biraz tembelleştiriyor ama inat edersen başarırsın:)) Açıkçası memlekete pek dönesim gelmiyor seviyorum burayı
Bi kere İzmir güzel bi şehir denizi olsun yeşillikleri olsun bu yüzden direk büyük bi artı koyabiliyoruz izmire. Sonrasında İzmir halkı öğrenciyi sever hoşgörülüdür öğrenciye karşı Buda diğer artısıdır. Girdiğin ortamlarda hiç yabancılık çekmezsin herkes senin gibi herkes öğrenci herkes sıcakkanlı insanların yüzüne baktığında o sevgi dolu bakışı görebilirsin. Belki de bu yüzden derler ya hani İzmir öğrenci şehirdir diye :)
İzmir öğrenci için pek çok imkanların olduğu sosyal ve çağdaş bir şehir. Yeteneklerinize uygun kurslar, ilgi alanlarınıza yönelik pek çok etkinlik bulabilirsiniz ve derslerden arta kalan vaktinizi güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Öğrenci için ulaşım her şeydir, İzmir'de öğrenciler 1,25 lira gibi cüzi bir miktarla otobüsleri, vapurları, metro ve izban'ı kullanabilirsiniz. Aktarmalı ulaşım söz konusu olduğunda 90 dakika içinde kartınız 0 lira basar, yani 1,25 lirayla 90 dakika içinde istediğiniz kadar taşıtı kullanabilirsiniz. Ancak yakın zamanda otobüs seferlerinde bir değişikliğe gittiler ve uzun mesafe giden otobüsleri kaldırdılar artık hep aktarma yaparak gitmek zorundasınız. Örnek verecek olursam eskiden 1 otobüsle ulaştığım yere şimdi aktarma yaparak 3 otobüsle ulaşıyorum. İnsanları metro ve İzban(tren)a yönlendirmek için yapmışlar ama metro ve izbanla her yere ulaşım mümkün değil. Şu an böyle devam ediyor.
büyük şehir ama istanbul ve ankaraya göre daha ucuzdur. güzeldir esasında eksiklikleri olsa da ..eğer dokuz eylül'de okunuyorsa, geceleri buca'da turlayan kuş cinsi arabalardaki zararsız apaçilerle sık karşılaşırsınız.
İstanbul'a göre İzmir daha yavan kalıyor, her yönden. İstanbul'da her alanda imkan daha fazla gerek iş hayatı açısından gerek sosyal açıdan. İzmir'de gidebileceğiniz çok fazla yer yok ama İstanbul'da öyle değil. Canınız sıkıldığında bir Konak'tan denize bakmak var bir de İstanbul'da boğaza bakmak var ;)
İzmir'de İstanbul ve Ankara'ya oranda daha rahat bir öğrencilik geçirirsiniz. Kışın Ankara'da okuyan bir öğrenci kadar doğal gaz faturasıyla karşılaşmaz, İstanbul'daki bir öğrencinin çektiği çileyi ulaşımda çekmezsiniz. İzmir insanı moderndir, çağdaştır, sıcak kanlıdır, herkese saygılıdır, candır..