Cevaplar 35

Yükleniyor...
Eğer akademik alanda ilerlemeyi düşünüyorsanız İngilizce tıp çıkışlı olmanız sizi daha tercih edilebilir yapar.

'Ben muayenehanemi açayım, hastama bakayım.' diyorsanız nereden mezun olduğunuz pek bir önem teşkil etmiyor.

İngilizcem kötü, zorlanırım demeyin, İngilizce tıp eğitimi zaten sınırlı bir kelime havuzundan oluşuyor. Çoğu kelime Latince; Türkçe tıpta olduğu gibi. Geri kalan İngilizce kelimelere aşina olmanız da sadece birkaç ayınızı alır. İlk günlerde amfi derslerinde hocaları anlayamayabilirsiniz, telaşa gerek yok, zamanla onların da 50 kelimeyle konuştuklarını fark edersiniz zaten.
31,783 görüntülenme

Tus zamanı geldiğinde, akademik olarak ilerlemek istediğinizde, yurtdışında bir konferansa katıldığınızda ya da sunum yapmanız gerektiğinde,dünya yayınlarını takip etmeniz gerektiğinde, yabancı bir hastanız olduğunda ve en önemlisi toplumdaki saygın bir doktor olarak doğru ve akademik bir ingilizce hayatınızın her alanında lazım olacak. Ben zorlanırım yapamam tıp zaten zor diye düşünmeyin sadece alışma süreci gerektiriyor.

8,853 görüntülenme

Dünyanın başka hiçbir ülkesinde tıp eğitimi anadilden başka bir dilde verilmezken Türkiyede ingilizce tıp diye bir kavram olmasını tuhaf buluyorum! 6 senemi tıp fakültesinin zorluğu yetmezmiş gibi bir de ingilizceye kafa yorarak geçirmek istemediğim için türkçe tıp seçtim ben ve tercihimden çok mutluyum.

7,000 görüntülenme

Ben ilk olarak neden ingilizce tıp fakültesini tercih ettiğimi açıklayayım. Benim hedefim kendimi akademik olarak geliştirmek araştırmalar yapmak bu yüzden ingilizce bilmem(çok iyi bir mesleki ingilizce tabi ki) çok önemliydi. Tıp alanında Türkiye çok gelişmiş bir çok ülkeye göre ama buna rağmen yabancı kaynakları takip etmeniz gerekiyor. Eğer ingilizce bilmezseniz dünya çapında yayınlanan makalelerden faydalanabilmek için Türkçeye çevrilmesini beklemeniz gerekiyor bu da dünyayı en az 6 ay geriden takip etmek demek. Aynı zamanda sadece makaleler değil yeni bulunan tedavi yöntemlerini de geriden takip etmek zorunda kalırsınız iyi bir ingilizceniz yok ise. Ama hedefi normal bir doktor olup devlet hastanesinde çalışmak olan bir öğrenci için kesinlikle Türkçe tıp öneririm. Fakat şu bilinmelidir ki Acıbadem gibi büyük sağlık gruplarında çalışmak istiyorsanız en azından ingilizce bilmeniz şarttır(farklı yabancı dillerde artı sağlayacaktır). Bir de bu sene yapılan değişiklikle TUS sınavında başarılı olsanız bile sınavınızın geçerli olabilmesi için YDS(yabancı dil sınavı)'den 50 ve üzeri not almanız gerekiyor ki bu da düşük bir not değil genel ingilizcenizin yeterli olması gerekir(bunun için de bir çok insan son sene kursa gidiyor.TUS kursunun yanında bir de ingilizce). İngilizce tıpın tek bir dezavantajı olduğuna inanıyorum o da ilk sene biraz zorlanabilme ihtimali ki eğer istekli olursanız kısa sürede ingilizce derslere uyum sağlayabilirsiniz. Bana bir tercih hakkı daha verilseydi gene ingilizce seçerdim pişman değilim ingilizce tıp okuduğum için.

37,486 görüntülenme

Avantajı:İngilizce tıp okumak size uluslararası doktor olabilme ve yurtdışında ya da yabancı hastanede çalışabilme, staj yapabilme, etkinliklere katılabilme olanağı sağlar. Yabancı tıp makalelerini rahatlıkla okuyabileceğiniz bir eğitim verir. Böylelikle dünyada tıp alanında neler olduğunu takip edebilirsiniz. Dezavantajı:Tıp okumak iki kat zorlaşır ve dersi takip etmek ve ezberlemek eziyet gibi gelir.

16,464 görüntülenme

Ben Türkçe amfideyim. % 30 ingilizce bizim de. Labları ingilizce görüyoruz. İlerde onlara nasıl faydası olur pek bilmiyorum, yurt dışına gittiklerinde rahatlık sağlayabilir. Size İngilizce tıp olanlardan duyduklarımı aktarabilirim. Genel olarak hocaların ingilizcelerinin yetersizliğinden şikayetçiler, tabi iyi hocalar da var. Bize göre daha az ayrıntı gördükleri söyleniyor. İlk birkaç aydan sonra alışılıyormuş ingilizceye de, duyduğum kadarıyla tabi :) Tıp, Türkçe okunur bence. İngilizce tıp geldiği halde Türkçe yazan çok arkadaşım var, çok mantıklı.

28,482 görüntülenme

İngilizce Tıp ile Türkçe Tıp arasında benim nezdimde çok bir fark yok.Ancak İngilizce Tıp okuduğum için terminolojiye oldukça hakim olup çok rahat makale veya yabancı yayın okuyabiliyorum.

6,196 görüntülenme

Benim fakültemde eğitim dili ingilizceydi. Zorlanmıştım ve zorlanan birkaç arkadaşım dilden dolayı okulu yarıda bırakmıştı. Bence akademik anlamda ingilizce eğitim almak çok şey katıyor ama ülkemizde doktorluk yapmayı hedefleyenler için Türkçe dışında bu eğitimi almak zulüm olur. Hasta başı vizitleri olsun, pratikler olsun daima ingilizce almak-yapmak bir dezavantajdı benim için. İngilizce tıbbın bana en büyük getirisi, güncel bilgileri-değişen bilgileri yakından takip edebiliyor olmam.

6,428 görüntülenme

Ingilizce tıpta derslerin anlaşılmasının kolay olmadığını düşünüyorum çünkü zaten bölüm zor ,terimler oldukça yabancı bir de başka Dilde anlamaya çalışmak kolay olmasa gerek . Tabi ingilizce tip okuyanlarin ingilizce adına artık sıkıntıları kalmaz bu da tus tan önce girmemiz gereken yabancı dil sınavlarında başarı getirir

4,054 görüntülenme

İngilizce sadece tıpta değil her meslekte çok önemli tabi ama ben tıbbın zaten yeterince zor olduğunu düşünüyorum bir de ingilizce görülünce öğrencilerin altından kalkması neredeyse imkansız bence. Tabii ki ileride yurt dışı gibi bir düşüncesi olan öğrenciler için ingilizce tıp daha iyi olabilir ama türkçe tıp okuyanlar da yurt dışında başarılı olurlar diye düşünüyorum. Bizim okulumuzda bazı dersleri ingilizce görüyoruz ve gördüğümüz ingilizce derslerde ingilizcem iyi olmasına rağmen zorlanıyorum.

16,737 görüntülenme
Sonraki Sayfa »