Cevaplar 35

Yükleniyor...

Benim fakültemde eğitim dili ingilizceydi. Zorlanmıştım ve zorlanan birkaç arkadaşım dilden dolayı okulu yarıda bırakmıştı. Bence akademik anlamda ingilizce eğitim almak çok şey katıyor ama ülkemizde doktorluk yapmayı hedefleyenler için Türkçe dışında bu eğitimi almak zulüm olur. Hasta başı vizitleri olsun, pratikler olsun daima ingilizce almak-yapmak bir dezavantajdı benim için. İngilizce tıbbın bana en büyük getirisi, güncel bilgileri-değişen bilgileri yakından takip edebiliyor olmam.

1,884 görüntülenme
2

Ben Türkçe amfideyim. % 30 ingilizce bizim de. Labları ingilizce görüyoruz. İlerde onlara nasıl faydası olur pek bilmiyorum, yurt dışına gittiklerinde rahatlık sağlayabilir. Size İngilizce tıp olanlardan duyduklarımı aktarabilirim. Genel olarak hocaların ingilizcelerinin yetersizliğinden şikayetçiler, tabi iyi hocalar da var. Bize göre daha az ayrıntı gördükleri söyleniyor. İlk birkaç aydan sonra alışılıyormuş ingilizceye de, duyduğum kadarıyla tabi :) Tıp, Türkçe okunur bence. İngilizce tıp geldiği halde Türkçe yazan çok arkadaşım var, çok mantıklı.

24,482 görüntülenme
1

İngilizce Tıp ile Türkçe Tıp arasında benim nezdimde çok bir fark yok.Ancak İngilizce Tıp okuduğum için terminolojiye oldukça hakim olup çok rahat makale veya yabancı yayın okuyabiliyorum.

2,207 görüntülenme
1

Avantajı:İngilizce tıp okumak size uluslararası doktor olabilme ve yurtdışında ya da yabancı hastanede çalışabilme, staj yapabilme, etkinliklere katılabilme olanağı sağlar. Yabancı tıp makalelerini rahatlıkla okuyabileceğiniz bir eğitim verir. Böylelikle dünyada tıp alanında neler olduğunu takip edebilirsiniz. Dezavantajı:Tıp okumak iki kat zorlaşır ve dersi takip etmek ve ezberlemek eziyet gibi gelir.

12,924 görüntülenme
1

Tıp eğitiminde terimler tabiki yabancı.bu terimleri herhangi bir inglizce cümle içinde kullandığımızı düşünelim.Araya basit inglizce bağlaçları vs girecektir.O yüzden basit bir inglizceyle bunu kolayca öğrenebilirsiniz.Dolayısıyle inglizce öğrenmekten korkmamalı,çünkü büyük farklar yok.Tıp dili aslında evrensel bir dildir zaten.

2,876 görüntülenme

Tıp zaten başlı başına ağır bir yük ve zor bir bölüm. Benim de İngilizcem orta seviyede. Bunum için Türkçe Tıp okumayı tercih ettim.

6,562 görüntülenme

ingilizce tıp nasıldır bilemiyorum ama herhalde türkçeye göre biraz daha zordur.

2,201 görüntülenme

Türkçe tipin daha anlasilabilir olduğunu bu yüzden daha iyi bir eğitim alındığını düşünüyorum

4,627 görüntülenme

Tıp okumak zaten kolay değil, ingilizcesini okumak işi daha da zorlaştırır diye tahmin ediyorum. Bir de söyle bir durum var, fakülte 6 yıl hazırlık okuyup mezuniyeti 1 yıl daha uzatmak insanın çok da işine gelmez.

7,045 görüntülenme
Eğer akademik alanda ilerlemeyi düşünüyorsanız İngilizce tıp çıkışlı olmanız sizi daha tercih edilebilir yapar.

'Ben muayenehanemi açayım, hastama bakayım.' diyorsanız nereden mezun olduğunuz pek bir önem teşkil etmiyor.

İngilizcem kötü, zorlanırım demeyin, İngilizce tıp eğitimi zaten sınırlı bir kelime havuzundan oluşuyor. Çoğu kelime Latince; Türkçe tıpta olduğu gibi. Geri kalan İngilizce kelimelere aşina olmanız da sadece birkaç ayınızı alır. İlk günlerde amfi derslerinde hocaları anlayamayabilirsiniz, telaşa gerek yok, zamanla onların da 50 kelimeyle konuştuklarını fark edersiniz zaten.
29,676 görüntülenme
Sonraki Sayfa »