Cevaplar 60

Sırala:
İstanbul Üniversitesi’nin dünyanın en iyi beş bin (5000) üniversitesinden biri olması ve Beyazıt Kampüsü gibi Türkiye Siyasi Tarihi açısından önem taşıyan bir kampüste olacak olmamdan ötürü tek tercih olarak yazdım, öte yandan kurulu düzenimin İstanbul’da olması da bunda önemli bir etken oldu diyebilirim.
Ben üniversite seçmekten çok, okumak istediğim bölümü ve şehri seçtim diyebilirim. Liseyi yarı-özgür bir şekilde İstanbul’da okuduktan sonra, İstanbul’dan vazgeçemedim ve İstanbul’daki üniversiteler dışında tercih yapmadım. İstanbul Üniversite’sini özellikle seçtim diyemem, o zamanlarda, Boğaziçi Üniversite’sinde okumayı tercih ederdim. Fakat İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde aldığım eğitimin benzerini Boğaziçi’nde alamayacağımı sonradan gördüm.
Ben lisedeyken hep Hacettepe’yi istiyordum. Çünkü puanı en yüksek olan oydu, sadece bu yüzden, ne eğitim sistemini biliyordum, ne de içinde bulunan öğrencilerin fikirlerini. Sonra sonuçlar açıklandı puanım yetmiyor, kaldı iki seçenek; Ankara Tıp ya da İstanbul Tıp (halk arasında Çapa). Sonra kalktım arkadaşlarımla İstanbul’a ve Ankara’ya gittim, maksat gezmek, biraz da bilgi almak. Oradaki asistanlarla ya da bütünlemeye kalmış olan öğrencilerle konuştum, ve Çapa’ya daha da sıcak bakmaya başladım. Tabi bir de İstanbul’a gelince kendi kendime demiştim ki: “Ben burada okumalıyım!” İşte o öğrencilerle konuşmam da bunu pekiştirmiş oldu. Demek istediğim İstanbul’da o kadar çok imkan var ki, sosyal, kültürel, ne açıdan bakarsanız bakın hayatının bir kısmını İstanbul’da geçirmeli insan, ve bu öğrencilikse eğer çok çok güzel :)
Bulunduğu şehrin İstanbul olması. Hacettepe, Cerrahpaşa ya da Çapa’da olmanın birbirinden çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Bizde kadavra sayısı fazla, biz TUS sorularını hazırlıyoruz kısmı hikaye bence. Ancak İstanbul’da kendini geliştirebileceğin ya da sıkıldığın bir anda çıkıp kafanı dağıtabileceğin seçenekler çok fazla. Özellikle popüler kültür meraklısı değilsen ya da ilginç hobilerin varsa Ankara’da bir üniversite tercihi kayıp olacaktır kanımca. Tabi yine de Ankara’ da okuyanlara sormak lazım. Neden Çapa değil de Cerrahpaşa konusunu da burada açıklamak gerekirse İngilizce olması en önemli etken oldu. USMLE düşündüğüm ve geleceğimi Türkiye’ de planlamadığım için en mantıklı tercihti.
Seçeceğiniz bölüme karar verdiğiniz an hangi üniversiteyi neden seçtiğinizin cevabı da ortaya çıkıyor.Özellikle tıp eczacılık diş hekimliği gibi sağlık branşlarında bir seçim yapıyorsanız en başlara hep İstanbul Üniversitesi yazılır.En birinci sebep akademik kadrodur.
İlk üniversite olduğunu söylememe gerek yok. Türkiye'nin en köklü üniversitesidir İstanbul Üniversitesi.

Çünkü ülkemizin en köklü üniversitesidir. Konumu benim için bir artıdır. Tarih sevenler için cennettir. Amfi adları, koridorlar, yangın kulesi ve rektörlük binası hakkında araştırma yaptığınızda ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız.

Ülkedeki üniversitelere baktığınızda size hem akademik olarak hem de sosyal olarak gerekli donanımları sağlayabilen 10-15 üniversite olduğunu görürsünüz.Bu üniversitelerden bir tanesi de İstanbul Üniversitesi.Akademik olarak bakarsanız bölümlerdeki hocaların "genel olarak" Türkiye standartlarının üzerinde olduğunu görürsünüz,hatta kendi fakültem için en iyi kadrolardan bir tanesine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.Sizinle mümkün olduğu kadar ilgilenirler,sorularınızı cevapsız bırakmazlar,yolunuzu çizmenize yardımcı olurlar.
Ayrıca,bence en önemli noktalardan bir tanesi de,İstanbul'da bölümünüzle alakalı olarak üniversite dışında kendinizi geliştirebileceğiz kurslar,seminerler,konferansları rahatlıkla takip edebilirsiniz.Türkiye'de bunları takip edebileceğiniz birkaç şehir vardır.Buraya eklenmesi gereken bir diğer şey de üniversitenin ismidir.Üniversite ismi size iş dünyasında rakiplerinizin önüne geçirebilir,İstanbul Üniversitesi'de bunu sağlayacaktır.Üniversitenin sağladığı sosyal olanaklara baktığınızda karşınızda başlı başına İstanbul'u göreceksiniz zaten.Beyazıt Kampüsü İstanbul'un merkezindedir.Metro,tramvay,otobüs durakları üniversitenin yanında,istediğiniz yere "İstanbul şartlarında" rahatlıkla gidebilirsiniz.Bunun yanı sıra arkadaşlarınızla rahatlıkla vakit geçirebilirsiniz.

İlgili Konular

İstanbul

8 soru, 486 cevap.

İlgili Şirketler

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Ipsos

28 soru, 55 cevap.

Abdi İbrahim

78 soru, 245 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Hepsini Göster (26)
METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 128 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Anlatsın

48 soru, 276 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Pharmactive

32 soru, 68 cevap.

Marjinal Porter Novelli

8 soru, 22 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Pfizer

86 soru, 215 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.