Cevaplar 60

Sırala:
İstanbul Üniversitesi’nin dünyanın en iyi beş bin (5000) üniversitesinden biri olması ve Beyazıt Kampüsü gibi Türkiye Siyasi Tarihi açısından önem taşıyan bir kampüste olacak olmamdan ötürü tek tercih olarak yazdım, öte yandan kurulu düzenimin İstanbul’da olması da bunda önemli bir etken oldu diyebilirim.
Ben üniversite seçmekten çok, okumak istediğim bölümü ve şehri seçtim diyebilirim. Liseyi yarı-özgür bir şekilde İstanbul’da okuduktan sonra, İstanbul’dan vazgeçemedim ve İstanbul’daki üniversiteler dışında tercih yapmadım. İstanbul Üniversite’sini özellikle seçtim diyemem, o zamanlarda, Boğaziçi Üniversite’sinde okumayı tercih ederdim. Fakat İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde aldığım eğitimin benzerini Boğaziçi’nde alamayacağımı sonradan gördüm.
Ben lisedeyken hep Hacettepe’yi istiyordum. Çünkü puanı en yüksek olan oydu, sadece bu yüzden, ne eğitim sistemini biliyordum, ne de içinde bulunan öğrencilerin fikirlerini. Sonra sonuçlar açıklandı puanım yetmiyor, kaldı iki seçenek; Ankara Tıp ya da İstanbul Tıp (halk arasında Çapa). Sonra kalktım arkadaşlarımla İstanbul’a ve Ankara’ya gittim, maksat gezmek, biraz da bilgi almak. Oradaki asistanlarla ya da bütünlemeye kalmış olan öğrencilerle konuştum, ve Çapa’ya daha da sıcak bakmaya başladım. Tabi bir de İstanbul’a gelince kendi kendime demiştim ki: “Ben burada okumalıyım!” İşte o öğrencilerle konuşmam da bunu pekiştirmiş oldu. Demek istediğim İstanbul’da o kadar çok imkan var ki, sosyal, kültürel, ne açıdan bakarsanız bakın hayatının bir kısmını İstanbul’da geçirmeli insan, ve bu öğrencilikse eğer çok çok güzel :)
Bulunduğu şehrin İstanbul olması. Hacettepe, Cerrahpaşa ya da Çapa’da olmanın birbirinden çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Bizde kadavra sayısı fazla, biz TUS sorularını hazırlıyoruz kısmı hikaye bence. Ancak İstanbul’da kendini geliştirebileceğin ya da sıkıldığın bir anda çıkıp kafanı dağıtabileceğin seçenekler çok fazla. Özellikle popüler kültür meraklısı değilsen ya da ilginç hobilerin varsa Ankara’da bir üniversite tercihi kayıp olacaktır kanımca. Tabi yine de Ankara’ da okuyanlara sormak lazım. Neden Çapa değil de Cerrahpaşa konusunu da burada açıklamak gerekirse İngilizce olması en önemli etken oldu. USMLE düşündüğüm ve geleceğimi Türkiye’ de planlamadığım için en mantıklı tercihti.
Seçeceğiniz bölüme karar verdiğiniz an hangi üniversiteyi neden seçtiğinizin cevabı da ortaya çıkıyor.Özellikle tıp eczacılık diş hekimliği gibi sağlık branşlarında bir seçim yapıyorsanız en başlara hep İstanbul Üniversitesi yazılır.En birinci sebep akademik kadrodur.
İlk üniversite olduğunu söylememe gerek yok. Türkiye'nin en köklü üniversitesidir İstanbul Üniversitesi.
ilk olarak çok köklü bir üniversite,anfilerinde bile tarih kokusunu duyabiliyorsunuz.İstanbul da olması ve dünya sıralamasında iyi bir sırada olması önemliydi benim için.

İlgili Konular

İstanbul

8 soru, 489 cevap.

İlgili Şirketler

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Hepsini Göster (25)
Marjinal Porter Novelli

9 soru, 22 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Anlatsın

40 soru, 262 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.

Pharmactive

33 soru, 68 cevap.

BSH

102 soru, 288 cevap.

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Huawei

73 soru, 118 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Arvato

51 soru, 82 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

Decathlon

47 soru, 95 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.