Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü

6 soruya 4 cevap verildi.

Cevaplar 4

Yükleniyor...

TBB bolumunun temel amaci akademisyen yetistirmektir, bolum mezunlarinin cogunlugu yurticinde veya yurtdisinda yuksek lisans ve doktora yaparak pek cok universitede docent olmuslardir. Bunun disinda, ilac firmalarinda calisan ya da tibbi malzemeler ureten firmalar da calismak da mumkun. Genetik veya rutin tani laboratuarlarinda da is bulunabilir. Ayrica bolum acikken TUS sinavina girerek biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanligi yapmak da mumkundu, boylelikle kendi tani laboratuarinizi acabiliyorsunuz. Bunlarin disinda, cevirmen, hali saticisi, ispanyol restorani isletmecisi mezunlar da mevcut :)

1,309 görüntülenme

TBB bolumunun temel amaci akademisyen yetistirmektir, bolum mezunlarinin cogunlugu yurticinde veya yurtdisinda yuksek lisans ve doktora yaparak pek cok universitede docent olmuslardir. Bunun disinda, ilac firmalarinda calisan ya da tibbi malzemeler ureten firmalar da calismak da mumkun. Genetik veya rutin tani laboratuarlarinda da is bulunabilir. Ayrica bolum acikken TUS sinavina girerek biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanligi yapmak da mumkundu, boylelikle kendi tani laboratuarinizi acabiliyorsunuz. Bunlarin disinda, cevirmen, hali saticisi, ispanyol restorani isletmecisi mezunlar da mevcut :

1,191 görüntülenme

Ben hep biyolojiye büyük bir ilgi duymuşumdur, özellikle de genetik dalına. Bu yüzden üniversite sınavında ilk tercihim Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü olmuştu. Fakat puanım bu bölüme yetmedi ve 3. tercihim olan İstanbul Üniversitesi’nin Tıbbi Biyolojik Bilimler bölümüne yerleştirildim. Şu anda bu bölüm kapandı ve artık öğrenci kabul etmiyor. Bunun için pek çok sebep gösterilmiş olsa da, hiçbirinin inandırıcılığı yoktur ve arkasında politik oyunlar vardır. Her ne ise, bu bölüm, Fen Bilimleri enstitülerine bağlı Biyoloji ve MBG bölümleri ve Cerrahpaşa tıp fakültesiyle ortak konularda dersler veren bir bölümdü. Sonuç olarak beni amacıma ulaştırdı ve bugünkü konumuma kadar getirdi. Önemli olan ne yapmak istediğini bilmek ve ona doğru ilerlemek sanırım.

660 görüntülenme

sevdiğim bir bölüm olduğundan zevk aldığım bi bölüm olduğu için :)

640 görüntülenme