Hukuk

Hukuk

5 soruya 52 cevap verildi.

Cevaplar 52

Filtrele:Sırala:

Neden Hukuk Bölümü? (48 Cevap)

Uzun zamandır kendime yöneltemediğim o çok önemli özeleştiriyi bir zaman sonra nihayet sindirdim. Ticari zekanın, sosyal ve akademik zekadan apayrı bir şey olduğunu ve gerek ailesel gerekse kişisel özelliklerim doğrultusunda da ticaretle, parayla ya da şirketlerle uğraşmanın bana göre olmadığını fark ettim. Yıllarca işletme ve ekonomi arasında gidip gelirken tesadüfi bir şekilde hayatımın omurgasını sağlamlaştıracak bir karar alıp hukuk seçtim. İleride hedeflerim arasında hakimlik, savcılık ve noterlik bulunmuyor. Akademisyenlikte doçentliğe yükselip akabinde kendi büromu açıp uluslararası düzeyde özel ya da genel avukatlık yapmayı planlıyorum. Böylece özgür ve rahat bir çalışma ortamına sahip olmayı umuyorum.

Neden Hukuk Bölümü? (48 Cevap)

Hukuk bölümü, eşit ağırlıktan yazabileceğiniz alanlar arasında iş alanı en genis olan bölümdür. Hukuk bilmek zaten başlı başına bir artıdır. Hayata bakısınız değişiyor. Hukuk bilmekle bilmemek arasında ciddi bir fark var ve bu farkı hayatınızın her alanında hissedeceksiniz. Hukuk fakültesini bitirdiginiz zaman elinizde başlı başına bir meslek oluyor.

Neden Hukuk Bölümü? (48 Cevap)

Hukuk sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu insanların yetişebileceği bir bölüm. Hak, adalet, doğru, yanlış, haksızlık, eşitlik gibi kavramların birbirine girdiği ve hala dünyanın bir tarafında insanlar zevk sefa içinde yaşarken diğer tarafında insanların açlıktan öldüğü; kısacası adaletsizliğin ve haksızlığın çok fazla olduğu günümüz dünyasında bu yanlışlara bir "dur" demek için Hukuk bölümü. Bugüne kadar en kolay şey olan eleştirme işini yaptığımız yeter! Artık doğru olanları doğru bir şekilde insanlara ulaştırmak için ipleri elimize almamız gerekir.

Neden Hukuk Bölümü? (48 Cevap)

Hukuk bildiğiniz gibi pek kolay (laylaaylom) bir bölüm değil -malesef!- ciddi bir çalışma gerektiriyor; uykusuz geceler, yüzlerce sayfa, göz bozukluğu, biraz ezber ve bolca mantık. Kısaca sevmeden pek çekilmeyecek bir bölüm. Ben somutlamanın zor olacağı bir şekilde sadece hukuk okumak istedim. Bir sebebi yoktu, çok para kazanmak gibi mesela ya da ailemin seçimi gibi. Sadece istemek, hayal etmek hangi kelime hoşunuza giderse. Eğer gerçekten yapabileceğinizi ve en önemlisi sevebileceğinizi düşünüyorsanız o zaman çok keyif alacağınız bir bölüm. Gerek kendine özgü dili, hayatın her alanına sızabilmesi, saygınlığı.. Bunu okuyunca az da olsa heyecanlanıyorsanız yazın ne duruyorsunuz yahu!

Neden Hukuk Bölümü? (48 Cevap)

Şu an, TM alanında hukuk fakültesinden daha iyi bir bölüm yok herhalde. İş ve para kazanma garantisi ve halk arasındaki prestiji en önemli sebeplerinden birisi.

Ancak, ne olursa olsun, eğer hukukçu olmak ilginizi çeken bir şey değilse, genel olarak çok rağbet görüyor diye hukuk fakültelerini tercih etmeyin! İnsanların çoğu hukukçu olmak istiyor diye, siz de çoğunluğa uymak zorunda değilsiniz, ileride en çok yapmak istediğiniz mesleği seçin!