Ekonometri Bölümü

Ekonometri Bölümü

32 kişi 13 cevap verdi.
Ekonometri bölümü mezunu bir öğrenci olarak, ağırlıklı olarak istatistik dersleri gördüm ki bunun da kredi değerlendirme sürecinde yaptığımız çeşitli analizlerde, öngörümlemelerde oldukça işime yaradığını görüyorum. İşe alım süreçlerinde de zaten arkadaşlarımızın mezun olduğu bölümlerle alakalı birimlerde illa ki kendi akademik hayatlarında öğrendikleri bilgilerin iş hayatlarını kolaylaştıracağını düşünüyorum.
Ekonometri bölümü son derece zor bir bölüm ve ben de çok zorlanarak bitirmiştim. Ekonometri bölümünden mezun olmamız, her işi yapabileceğimiz anlamına gelir. Bu bölüm bana planlama ve öngörü yeteneği kattı. Şu an yaptığım iş de planlama ve öngörüye dayanıyor. Büyük bir açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Ekonometri bölümünden mezun olan bir kişi her şeyi yapabilir. Bu yüzden sırf bankacı olacaklar diye bunalıma girmesinler çünkü bütün meslekleri yapabilirler.
iibf nin iş bulabildiği her yerde iş bulabilir artıları var analiz yeteneği analitik düşünme gibi
Yıllarımı aldı. Gerçekten çok zor bir bölüm olsa da bu benim için bilinçli bir seçimdi. Ekonometri’nin zor olduğunu duymuştum ama sayısala ve mühendisliğe en yakın bölüm olduğu için bu bölümü seçtim. İnsanın sayısal zekasının ve muhakeme yeteneğinin gelişmesinde, sayıları analiz edip yorumlama yapma konusunda çok iyi bir donanım sağlıyor. Bu açıdan bu bölümü bitirmiş olmaktan çok memnunum.
Ekonometri dediğiniz aslında İstatistik‘e dayalı bir bilim. Çok temel anlamıyla, geçmişe yönelik verileri ve bir konudaki araştırmaları alıp geleceğe dönük bir tahmin yapmaktan ibarettir. Dolayısıyla sayılarla çalışıyorsunuz. Bakanlıklar, Devlet Planlama Teşkilatı, İstatistik Enstitüsü gibi birçok yerde çalışma imkanı var. Özel sektörde ise Ekonometri‘yi bilmeyen çok fazla kişi vardı ama şimdi gayet bilinen ve hak ettiği yeri almış bir bölüm. Bunun dışında İktisat seçen herkesle aynı alanda çalışabilirler. Özel bankalarda, kurumlarda, şirketlerin Finans bölümünde ve bizim gibi finansman şirketlerinde çalışabilirler.