Neden Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü? (9 Cevap)

İİBF'deki diğer bölümlerden daha az mezun verdiği için, daha sosyal ve insan ilişkilerine dönük bi bölüm olduğu için

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (8 Cevap)

Diğer iibf öğrencilerinin iş bulduğu alanda iş bulabiliyor. muhasebe finans insan kaynakları pazarlama satış dağıtım gibi alanlarda çalışabilir.

Neden Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü? (9 Cevap)

Bölümün amacı çalışma hayatı ile ilgili konularda araştırmalar yapmak, çalışma hayatına ilişkin sorunların çözümlerine yönelik politikalar üretmek için yetiştirilmiş entelektüel uzmanların yetiştirilmesidir.

Bu yüzden kendimi geliştirip fark atabileceğim bir bölüm olarak düşündüğüm için .. :)

Neden Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü? (9 Cevap)

neden çeko? iibf'ye baktığımda çalışma ekonomisi verdiği dersler vaadettiği meslekler itibariyle beni kendne çeken bi bölüm iş sağlığı ve güvenliği insan kaynakları vs biçok dersiyle insan ilşkilerine yönelen bi bölüm çeko

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (8 Cevap)

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri programını bitirenler "Çalışma Ekonomisti" ünvanı ile iş piyasası sosyal sigorta iş mevzuatı toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak öneriler geliştirirler. Çalışma ekonomistleri ayrıca devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasının planlanma düzenlenme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında sosyal işlerin düzenlenme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma işçi-işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerinin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynarlar. Diğer yandan işletmelerin İnsan Kaynakları birimlerinde yönetici olarak çalışabilirler.

Bu alanda öğrenim görenler DPT'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurtiçi ünitelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) müfettiş veya uzman olarak kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler. Çalışma ekonomistlerinin önemli bir çalışma alanı ise sendikalarda danışmanlıktır. Çalışma ekonomistleri ayrıca kamu yönetimi iktisat ve işletme bölümleri mezunlarının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alabilirler. Özel sektörde ilerleme kişisel yeteneğe ve yabancı dil bilmeye bağlıdır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (8 Cevap)

Bir gercek ki taninmis bir bolum degil ve 2000 lerden beri halen ayni seviyede populerligi. Is bulma konusunda anladigim bu bolumu sadece okumak yalnizca memur olmaniza yetiyor. O konuda da KPSS de az kontejan oldugundan sikayet var ki genelde kpss ye 3. 4. girislerinde memur olabilmis mezunlar. Bu isin kotu tarafi tabi. Iyi yani ise Iyi cok iyi ingilizce bilince ve birkac bilgisayar egitimi alinca ozel sektorde onunuzun cok acik olmasi. Bu ozelliklerle zaten okumasanda onun acik olur diye dusunebilir ama burda ingilizce ve bilgisayara hakim bir hukukcudan daha fazla Is Hukuku bilen Insan iliskilerinde egitim almis bir ekonomi uzmanindan bahsediyorum. Egerki okurken kendinzi gelistirebilirseniz ozelde iyi paralar kazanabileceginiz bir bolum CEKO. Kendinize sormaniz gereken soru ise su kendimi ne kadar gelistirebilirim icimde bu heves ne kadar var ve bana yetermi ??

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm