Neden Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü? (9 Cevap)

İİBF'deki diğer bölümlerden daha az mezun verdiği için, daha sosyal ve insan ilişkilerine dönük bi bölüm olduğu için
3,209

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (9 Cevap)

Diğer iibf öğrencilerinin iş bulduğu alanda iş bulabiliyor. muhasebe finans insan kaynakları pazarlama satış dağıtım gibi alanlarda çalışabilir.
39,511

Neden Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü? (9 Cevap)

Bölümün amacı çalışma hayatı ile ilgili konularda araştırmalar yapmak, çalışma hayatına ilişkin sorunların çözümlerine yönelik politikalar üretmek için yetiştirilmiş entelektüel uzmanların yetiştirilmesidir.

Kısacası 'İNSAN' ın olduğu heryerde Çalışma ekonomisi vardır.

Bu yüzden kendimi geliştirip fark atabileceğim bir bölüm olarak düşündüğüm için .. :)

2,423

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (9 Cevap)

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri programını bitirenler "Çalışma Ekonomisti" ünvanı ile iş piyasası sosyal sigorta iş mevzuatı toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak öneriler geliştirirler. Çalışma ekonomistleri ayrıca devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasının planlanma düzenlenme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında sosyal işlerin düzenlenme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma işçi-işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerinin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynarlar. Diğer yandan işletmelerin İnsan Kaynakları birimlerinde yönetici olarak çalışabilirler.

Bu alanda öğrenim görenler DPT'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtdışı ve yurtiçi ünitelerinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) müfettiş veya uzman olarak kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler. Çalışma ekonomistlerinin önemli bir çalışma alanı ise sendikalarda danışmanlıktır. Çalışma ekonomistleri ayrıca kamu yönetimi iktisat ve işletme bölümleri mezunlarının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alabilirler. Özel sektörde ilerleme kişisel yeteneğe ve yabancı dil bilmeye bağlıdır.


Özetleyecek olursak ' İNSAN ' ın olduğu heryerde Çalışma ekonomisi vardır..

48,399

Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Ben çok tembel bir öğrenciydim ve sanırım üniversiteden 5 buçuk yılda mezun oldum. Devam mecburiyeti olmadığı için pek gitmezdim ve hep bir şey bilmediğim için iş bulamayacağımı düşünürdüm. İş hayatına girdikten sonra okulda öğrendiğim bilgilerin yavaş yavaş aklıma geldiğini fark ettim. Gazi Üniversitesi'nin bana kattığı en önemli şey; dünyaya yönelik çok doğru bilgileri vermesi ve bu bilgilerin teoride kalmamasıdır. İş hukuku eğitimi gibi ağır kanunların arasında boğulduğumu düşünürken, o pratik bilgiler bilinçaltıma çok doğru bir şekilde yerleşmişti. Bu da benim mesleki anlamda kat ettiğim yolu çok daha kısalttı diyebilirim.
3,184

Neden Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü? (9 Cevap)

neden çeko? iibf'ye baktığımda çalışma ekonomisi verdiği dersler vaadettiği meslekler itibariyle beni kendne çeken bi bölüm iş sağlığı ve güvenliği insan kaynakları vs biçok dersiyle insan ilşkilerine yönelen bi bölüm çeko
1,998

Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (1 Cevap)

Türkiye'de en tartışılan konulardan bir tanesi; mezun olduğumuz bölümün uzmanlığını yapıp yapmadığımız konusudur. Ben Çalışma Ekonomisi'ni bilinçli seçmiştim çünkü kuzenim de bu bölümü okuyordu. Bölüme ilk girdiğimde 1995 yılında hocalarımız bize sendikalarda veya şirketlerdeki Personel departmanlarında çalışabileceğimizi söyledi. O dönem sendikada çalışmayı pek istemedim. Personelcilik'te, günümüzün modern kavramıyla İnsan Kaynakları'nda çalışabileceğimi düşündüm. Mezun olduğum bölüme paralel bir iş yapmam da hayattaki en büyük şansım diye düşünüyorum. Bugün Çalışma Ekonomisi mezunlarının büyük bir çoğunluğu İnsan Kaynakları alanında iş bulabiliyor. Ayrıca mezunlar sendika örgütlenmelerinde de çalışabiliyor. Çalışma Ekonomisi genel bir disiplin olduğu için bu bölümden mezun olup satış yapan, çok daha farklı alanlarda veya Finans alanında çalışan arkadaşlarım da var. Biz biraz daha hukuk odaklı bir eğitim aldığımız için İnsan Kaynakları ya da hukuki alanlarda çalışmak daha kolay diye düşünüyorum.
18,312

Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Çok güzel arkadaşlıklar kattı. Okulumuz Anadolu Hisarı’ndaydı. Orada bir kafe vardı ve her gün oradaydık. Okula gitmiyorduk ama oraya gidiyorduk. Gerçekten çok keyifli zamanlar geçirdik ve İstanbul’u çok güzel yaşadık.ÇEKO aslında İnsan Kaynakları alanında öğrencileri de yetiştiriyor. Bunun çok artısını gördüm çünkü şu an yaptığım işle çok alakalı bir bölümden mezunum.
659

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (9 Cevap)

Bir gercek ki taninmis bir bolum degil ve 2000 lerden beri halen ayni seviyede populerligi. Is bulma konusunda anladigim bu bolumu sadece okumak yalnizca memur olmaniza yetiyor. O konuda da KPSS de az kontejan oldugundan sikayet var ki genelde kpss ye 3. 4. girislerinde memur olabilmis mezunlar. Bu isin kotu tarafi tabi. Iyi yani ise Iyi cok iyi ingilizce bilince ve birkac bilgisayar egitimi alinca ozel sektorde onunuzun cok acik olmasi. Bu ozelliklerle zaten okumasanda onun acik olur diye dusunebilir ama burda ingilizce ve bilgisayara hakim bir hukukcudan daha fazla Is Hukuku bilen Insan iliskilerinde egitim almis bir ekonomi uzmanindan bahsediyorum. Egerki okurken kendinzi gelistirebilirseniz ozelde iyi paralar kazanabileceginiz bir bolum CEKO. Kendinize sormaniz gereken soru ise su kendimi ne kadar gelistirebilirim icimde bu heves ne kadar var ve bana yetermi ??

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm