Cevaplar 87

Sırala:
Zaman zaman açılmayan derslerin problemi ciddi sıkıntılar yaratabilir bunun yanında eski görkemli Mayfest'lerde uzun zamandır yapılmıyor olsa da Bilkent güzelliğini ve kalitesini her zaman korumaya devam ediyor.
İnterneti her daim ilk sırayı kapar. Grafik Tasarım bölümünde okumuş birisi olarak, internete neredeyse hiçbir zaman erişemedim. İlk 2 sene modemin altında grup halinde yere oturarak internete erişmeye çalışan bir öğrenci grubuyduk. Son sene her ne kadar düzelse de hala aktif değildi. Ki kampüs interneti de öyle, yani açık alanda wifi alanı çok kısıtlı.

Yemekhaneleri ikinci sırada yer alır. Çok pahalı ve tekdüze yemekler sevilesi değil. Örneğin Güzel Sanatlar Fakültesi tarafı Express Cafe / Speed Cafe / Kıraç olmak üzere yemeklerin tadının pek olmadığı bir bölgeye sahiptir. İçlerinde yine en iyisi Kıraç'tır ama çok giremezsiniz yemek kokusu sizi boğar. Speed'in yemek fiyatlarına hiç değinmiyorum bile. Öğrenci olarak, bölümünüze dışarıdan yemek sipariş etmenin daha ucuz olduğu bir yaşam alanına sahip (Son dönem catering Spor Salonuna da açıldı ama bize uğramadı sayılır). Kampüsün alt kısımlarında Cafe Inn gibi yerler olsa da, uzak olduğundan zaten tost yiyeyim daha iyi modu oluyor.

Üçüncü sırada ise tuvaletleri geliyor. Bu konuda temizlikten bahsetmiyorum, eski oluşundan bahsediyorum. Grafik Tasarım (FB Binası) bölümü tuvaletlerine kağıt peçete bile sanırım ya son sene geldi. Mezuniyet Tören'ine ailem geldiğinde ODEON'da tuvaletlere kadar beğenmişlerdi ama tabii ki gel bir de bize sor demeden geçememiştim (Tekrar söylüyorum, temizlik değil, temizlik şirketi o konuda işini iyi yapıyordu, hakkını vermek gerekli.)
Bazi hocalari cok tuhaf ve kaprisli gercekten. Matematik bolumundeki Ruslar mesela, konustuklarini anlamak icin ingilizce bilmek yetmiyor, Rus aksani ogrenmek gerekiyor. Kimi Ingilizce hocalari da kendini mukemmel saniyor, ama isin dogrusu boyle ogretmenler hep olacak universitede. Kacis yok yani.

Bunun disinda, bir donem katlanmama ragmen hazirligi biraz sikinti bilkentin. Hazirlik kampusu, bolumlerin bulundugu merkez kampusten ayri oldugu icin kendini birazcik dislanmis hissediyorsun, zil caliyor, zaten saginda solunda ilkokul ve lise var. Ayrica hazirlik atlama sinavi da epey zor bence. Yine de ben cabuk kurtuldum, o nedenle cok sey yazamayacagim.

Yil icinde sinavlardan cok sizi zorlayan sey bitip tukenmeyen odevler, essayler ve projeler. Bolum dersleri de degil, almak zorunda oldugunuz akademik ingilizce, tarih, turkce gibi dersler biraz zorlayici geliyor. Sahsen ben donem boyunca amelelik yapiyormus gibi hissettim, surekli bir kompozisyon, essay yazdirma cabasi, sayfalarca suren haftalik odevler. Elimizde olsa odev olmasin sinav olsun diyecegiz, diyecegim daha dogrusu.
Apolitik öğrenci sayısının fazla olması en nefret ettiğim kısmı. Apolitikten kastım sadece politikayla ilgilenmeyen değil tabi. İnsanların burada birçoğunun hayat hakkında hiçbir görüşü olmadığını düşünüyorum. Ama sabırlıysanız siz de benim bulduğum gibi donanımlı ve vizyon sahibi insanlarla da tanışabilirsiniz(Hatta onlardan bir tanesi bu siteyi yarattı :) ). Bunun dışında yemeklerin pahalı olması ve çeşidinin az olması, çok ödev verilmesi okulumun hoşlanmadığım yanları.
1) Yemeklerin pahalı oluşu. Tabldot, 1 öğün yemeği en ucuz 3 liraya getirebilirsiniz. Yemekler güzel; ancak ne diyim zaman zaman yenilemeyecek seviyeye ulaşabiliyor. Gerek bu yüzden,gerekse kişisel sebeplerinizden(tabldotun yurtlara uzak oluşunun yarattığı üşengeçlik gibi) kampüs içerisindeki kafelere umut bağlıyorsunuz; fakat onlar da sizlere en ucuz 6 lira civarı yemek imkanı sunuyor ve bir süre sonra yediğiniz yemeklerin tekrarlamaya başladığını fark ediyorsunuz. Açıkçası ODTÜ’deki meşhur “ÇATI”nın Bilkent’te olmasını isterdim.

Aslında pahalılığı sadece yemeklerle sınırlamayıp üniversite hayatının geneline yaymak istiyorum. Bilkent orta gelirli bir aile öğrencisine göre biraz fazla ve gereksiz pahalı. Örnekleyecek olursam dönem içinde çok az açıp kurcalayacağınız bir kitaba sırf yurt dışından getiriliyor diye 90 lira verebilirsiniz. Tabi bu durumu kullanılmış kitap,e-book, fotokopi veya korsan kitap şeklinde halletmeye çalışmak en mantıklısı.

2) Ödev,proje, sınav,sunum vs. gibi akademik ögelerin fazlalığı yüzünden diğer üniversitelerin öğrencilerine göre Bilkent öğrencisi sosyal hayat konusunda biraz daha zor durumda bırakılıyor. Tabi bu durumu şansa çevirip çok başarılı bir akademik hayat yaşayabilirsiniz. Fakat benim gibi mezun olunca iş hayatına atılmak istiyorsanız ve üniversitede bari biraz kafa dinleyeyim diyorsanız Bilkent sizi zorlayabilir. Eğer hayatınızı bir düzene sokabilirseniz bu durum sizlere çok büyük bir sıkıntı olmayacaktır. (2 arkadaşımı örnek gösterirdim şimdi, ki zaten ikisi de bu platforma yazı yazmış, ama malum özel hayata saygı denen bir şey var.)

3) Dağ başında olduğu için şehir içiyle ulaşım biraz sıkıntılı olabiliyor.Bilkent bu durumu hafta içi ve hafta sonu saatte bir kalkan servisleri, ve uygun vakitlerde kalkan dolmuşları ile çözmeye çalışıyor. Ayrıca bu dönem içerisinde başlatılan EGO hizmeti ile kampüsün içine kadar bir otobüs gönderiliyor.

Yani sonuç olarak Bilkent’te okuyan biri için sorunlu bir durum yok değil; ancak sorunlar da uygun biçimlerde çözülmeye çalışılıyor.

Güncelleme (14/7/2014):
- Havuz inşaatına başlandı.

--------------------------------------------------------------------

Koca Bilkent’te bir havuz yok. Bu biraz sinir bozucu olabiliyor. Ancak rahmetli İhsan Doğramacı, “Havuza harcanacak parayı, kütüphaneye yeni yeni kitaplar almak için kullanıyor. Zaten Bilkent’i Bilkent yapan da bu.” dediğinden beri bu mevzuya pek de itiraz etmiyorum.

Asıl önemli problem, ders yükü. Tamam, eğitim çok üst seviyede, ancak öğrencinin omuzlarına da çok ağırlık konuyor. Bunu içtenlikle söylüyorum, Bilkent’te epey yüksek bir not ortalaması için uğraşıyorsanız, hiçbir başka üniversitede ve hiçbir başka bölümde olmadığı kadar yoğun bir tempoda olursunuz. Bu konuda ciddiyim, ve tıp okumak da bu “diğer”lere dahil.
herkes fabrikasyon birbirinin aynı ve çok tiki var burda onlara uymayın yalnız takılın sınav zamanı sizden ders notu alırlar parayı basıp
Öğrencilerin, tabiri caizse “Bir elimde cımbız, bir elimde ayna, umrumda mı dünya?” havasında olmaları.
Yurtlar konusunda yüksek beklentilere girmemek gerekiyor, zira çoğu devlet üniversitesi yurdu bizim yurtlardan daha güzel. Ha "ben öğrenciyim çok da bi şey aramıyorum ya" diyorsanız, fazla bir hayalkırıklığı yaşamazsınız; ama hiç değilse tuvaletler katın ortak kullanımında olmasaydı da her odanın kendi tuvaleti olsaydı. Bir diğer konuysa, yemekhane sistemi. Eğer vejetaryenseniz işiniz çok zor, çünkü yemekhanedeki her yemeğin içinde -en alakasız olanlarda bile- et oluyor, bir de saçma sapan bir fix menü-seçmeli menü olayı var ki akıllara ziyan, öğlen fix menüde verilen makarnayı akşam "hocam bu seçmelide bunu alamazsın" diye vermiyorlar, sanırsın seçmeli menüde pekin ördeği falan var.
En kötü özelliği fiyatların pahalılığı (yemekhane,kantin,kırtasiye). Apolitik bir okul bunun iyi yanları olduğu kadar kötü yanlarıda var ve okul dışında yarattığı algı-kötü imajı. Tabi ki bu sonuncusunu değiştirmek okul bünyesindeki öğrencilere düşen bir görev.

İlgili Konular

Ankara

5 soru, 287 cevap.

İlgili Şirketler

Koton

224 soru, 573 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Hepsini Göster (29)
Unilever

100 soru, 184 cevap.

PepsiCo

113 soru, 224 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 129 cevap.

Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Garanti Teknoloji

62 soru, 127 cevap.

Türk Telekom

67 soru, 156 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Anlatsın

48 soru, 59 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Softtech

56 soru, 112 cevap.

Opsago

38 soru, 58 cevap.