Proje Yönetimi

25 soruya 28 cevap verildi.

Cevaplar 28

Yükleniyor...
3,108 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Proje Yöneticisi olmak için bitirdiğiniz okuldan sonra Proje Yönetimi bölümlerine iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Proje Yönetimi’nin tüm dünyada ve Türkiye’de geçerli olan global bazı sertifikaları var, PMP sertifikası bunlardan en çok bilinenidir. Bu sertifika sınavlarına hazırlanıp global bir Proje Yöneticisi olma unvanı alınabiliyor ama bu sınavlara girebilmek için de en az 3 yıl iş deneyimi gerekiyor.  Dolayısıyla ilginizi çeken sektörde 3 yıl boyunca herhangi bir departmanda çalışıp, o sektörün ve ilgili şirketin dinamiklerini öğrenip şirketin içindeki Proje Yönetimi Departmanlarına yönelebilirsiniz. Proje Yönetimi iş başındayken öğrenilip geliştirilebiliyor. Bunu sertifikalarla, çeşitli kurslarla tamamlayıp projeler yaptıkça geliştirebilirsiniz.

1,573 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Proje Yönetim Ofisi olarak bizim en büyük sorumluluğumuz aslında şirketin kaynaklarını doğru bir şekilde yönetmek, doğru işleri yapmak, doğru işlere zaman harcamak. Dolayısıyla da sadece proje yönetimi olarak bakmamak gerekiyor. Her zaman algılarımız açık, bize gelen her türlü talebi en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyoruz. Bazen çok kısa sürelerde gerçekleştirebiliyoruz. Bazen gerçekten çok uzun soluklu olabiliyor. Dolayısıyla burada algılarımız açık bir şekilde sürekli olarak insanları dinliyoruz, danışmanlık da veriyoruz hatta. Bazı işleri nasıl yapabileceklerini, yeni bir proje olup olmayacağını, hepsini bizim aracılığımızla gerçekleştirebiliyorlar.

1,123 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Projelerde motivasyonu iyi sağlayabilmek için doğru yetkinliklere doğru işlerin verilmesi ve çok spesifik hedeflerin olması gerekiyor. Bir proje liderinin insanlara sadece iş vermesi yeterli değil. Onlara gerektiği zaman enerji vermesi, yere düştüklerinde kalkmalarına yardımcı olması ve öne çıkan engelleri yok edebilmesi; proje ekibini motive eden, onların hayatını kolaylaştıran ve enerji veren etmenlerdir.

1,078 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok büyük organizasyonlarda, çok paydaşlı projelerde işin ehli olan departmanlarca işlerin parça parça yapılmasını ve bir araya getirilmesini sağlamaktır. Aslında Proje Yönetimi’nin görevini bir nevi katalizörlük gibi düşünebiliriz. Hedeflenen sonuca ulaşıldığından yol boyunca emin olmak gerek çünkü projeler boyunca dümdüz bir yol yürünmüyor. Bir takım çalkantılar ve bulanıklıklar oluyor. Bu yüzden birinin berrak kalarak bütün paydaşların hedefe doğru yürüdüğünden emin olması gerekiyor.