Cevaplar 40

Yükleniyor...

“I brain ODTÜ!!” videolarıyla şimdilerde çok fazla karşılasabilirsiniz ki bence “Neden ODTÜ?” sorusunun en güzel cevabı o videolardır. “Ben bir ODTÜ’lüyüm” diye başlar ve şöyle devam eder: “ODTÜ’lü hiçbir sınırı ve sınırlamayı kabul etmez. Özgür düşünür; düşüncelerini özgürce ifade eder. Bizi ODTÜ’lü yapan ODTÜ’nün başarma ve fark yaratma kültürüdür. ODTÜ’lü var olan bilgiyle yetinmez; sorgular, araştırır, geliştirir. Yeni bilgi üretmek, hayata geçirmek, paylaşmak için çalışır. Sorumluluğu sadece çevresiyle sınırlı kalmaz. Ülkenin ve dünyanın sorunlarıyla ilgilenir, çözüm arar. İşte ODTÜ ruhu budur. Bu ruha bazen idealizm, bazen devrimcilik denir. Bizler ODTÜ’lülük diyoruz. Bu ruhla yakın çevremizden başlayarak tüm dünyayı değiştirebileceğimize inanıyoruz. Bizler dünyayı değiştirebiliriz.” diye de biter. Videolardan ilkinde ODTÜ’de eğitim görmüş ve bugün önemli yerlere gelmiş mezunlara, ikincisinde de “okula 100 verin” kampanyasıyla okul öncesi ve ilköğretimdeki arkadaşlarımıza yer veriliyor. Ben hangisini izliyor olursam olayım aynı duyguları hissediyorum: ODTÜ ruhu. Günümüzde çok iyi eğitim veren birçok üniversite var ve bunların sayısının artmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bugün biliyorum ki Bilkent’teki arkadaşım da Boğaziçi’ndeki ya da Hacettepe’deki arkadaşlarım da çok iyi eğitim alıyorlar. Bu yüzden de ODTÜ eğitim konusunda şöyle iyi böyle iyi diye konuşmayacağım. Ama iyi :) Buradan mezun olduğunuzda olmak için geldiğiniz kişiden çok daha fazlası olduğunuzu görerek ayrılırsınız. Diploma töreni gelip çattığında sizi siz yapmış bir yere olan minnetle alırsınız diplomanızı. Gidiyorum üzüntüsü olmaz hiç. Çünkü o sizin hayatınızın hep bir parçasıdır, yaşam tarzınızdır, ruhunuzdur. Buradan mezun olduğunuz anda size kattığı şey teknik bilgiden ibaret değildir kısaca. İnsanlara, doğaya, dünyaya farklı bir gözle bakmayı öğrenirsiniz. Tabii bir de hayata atılırken daha cesur olursunuz. Vizyonunuz okuduğunuz bölümle sınırlı değildir; yeni şeyler denemekten korkmazsınız. Burada kimya okuyup modacı, mimar olmak için gelip müzisyen, inşaat mühendisi olup bir de üstüne yazar olabilirsiniz. Çünkü ODTÜ ideallere değer verir. Henüz çok yeni mezunum. Bu duygusallıkla yazıyor olabilirim ama üniversitemde geçirdiğim her bir dakikayı, soluduğum her nefesi ve bana kattığı her zerreyi hep ruhumda taşıyacağım. Daha da fazla duygusallaşmadan; işte bu yüzden ODTÜ diyorum :)

9,819 görüntülenme

ODTÜ Ankara içinde başka bir şehir gibi. Gerçekten büyük oranda özgürsünüz, birkaç ay içinde yurtta kalmasanız bile evim diyebileceğiniz bir yer. ODTÜ içinde hayat eğlenceli, rahat, ülkede farklı yerlerde bu yüzden bir şekilde eleştirilseniz bile ODTÜ içerisinde istediğiniz gibi giyinebilir, düşünebilir, neye inanmak istiyorsanız ona inanabilirsiniz. Ankara'nın küçük bir bölgesinde şehirde kimsenin olmadığı kadar özgürsünüzdür. Ben ODTÜdeki 4.yılımın sonundayım artık ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hayatımın en güzel günleri burada geçti ve eminim ki geçecek de. Neden ODTÜ? Çünkü ODTÜ size gecenin ilerleyen saatlerine kadar ödev yaptırır ama sonrasında da Devrim'de ya da birçok güzel yerinde tüm günün yorgunluğunuzu atmanızı sağlar bu yüzden ODTÜ.

2,270 görüntülenme

Buraya ODTU’nun eğitim kalitesi, dünya sıralamalarındaki yeri, öğretim üyelerinin kalitesi ya da araştırma imkanlari gibi bir suru şey yazabilirim. Ama bunların aynılarını sayıları ve univeriste isimlerini değiştirerek bir Bilkent, Boğaziçi yada ITU öğrencisi de yazabilir. Yazdıklarım ve belki birkaç tane daha okulun dünya standartlarında ve benzer kalitede, kaliteli bir eğitim verdiği su götürmez. Ama neden ODTÜ;


Yukarıda yazdığım tüm kampüsleri gezdim, mezunları ve öğrencileri ile konuştum. Bilkentliler mezunlarının yurtdışında daha kolay kariyer yaptığını, Boğaziçi’liler çok fazla CEO olan mezunları olduklarından bahsettiler. ODTU’lüler ise üniversite yıllarının ve ODTÜ ailesinin değerinden, ODTÜ ruhundan bahsettiler. İlginç olan herkes yurtdışında yaptığı masterdan, başarılı işinden gurur duyarken; ODTÜ’lüler ODTÜ’lü olmaktan gurur duyuyorlardı aynı başarılara sahip olmalarına rağmen. Ben de bu ailenin parcası olmak istedim, ve ODTÜ’de geçirdiğim her an bu kararın ne kadar doğru olduğunu tekrar anladım.

7,765 görüntülenme

Astronot olmaktan vazgecip muhendis olmaya kara verince universitelerin puan listelerine bakardim.ODTU ve Bogazici'deki bolumler hep yukseklerdeydi ve ben de buralarda okumak istmemistim.

Acikcasi ODTU'ye gelmeden once bolumum ve universitem hakkinda puanlarindan baska cok bilgim yoktu sadece harika bir kampusunun oldugunu biliyordum.Nitekim fazlasiyla dogru bir karar verdigimi okurken anladim.

ODTU'nun benim icin en buyuk artisi orda okuyan ya da okumus efsane insanlarla tanismam olmam.Birbirine benzer iki insan gormedim herkesin mutlaka farkli gorustlerinin oldugu ve bunu rahatca dile getirdigi bir yerdi.Bu insan mozaginde gezinmek benim icin cok guzeldi.

2,339 görüntülenme

Çünkü ODTÜ'nün kendine has bir kültürü var. Ayrıca mezun olduğunuz zaman iş bulma sürecinde ODTÜ adı ön plana çıkıyor. Bunların yanında ODTÜ'nün imkanları da diğer birçok üniversitede bulunmuyor.

1,928 görüntülenme

geniş kampüs imkanları var. aradığınız her türlü aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz bir topluluk bulunmakta. ağaçlarla ve doğal güzelliklerle dolu bir kampüsü var. eğitimin tamamen ingilizce olması uluslararası bir kimliğiniz olmasına yardım ediyor. birçok üniversiteyle yaptığı anlaşmalar sayesinde birçok ülkeye öğrenci değişim programlarıyla bir veya iki dönemlik gidebilme imkanı sunuyor. geniş ders yelpazesiyle bölümünüzde istediğiniz alana yönelme imkanı sağlıyor. teknik üniversite olması yönüyle de analitik düşünme ve uygulama becerileri kazandırıyor.

1,778 görüntülenme

“Neden ODTÜ?” sorusuna verilecek o kadar çok cevap var ki…
Yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzeldir ODTÜ’nün. Kışın yaklaşık 1000 kişiyle kartopu savaşı yapabilirsiniz. O gece birbirini tanıyan tanımayan ortak noktası Odtü olan yüzlerce insan taktik belirlerler ve sonrasında savaş başlar; çarşı bölgesi yurtları vs. Demiray bölgesi yurtları. Hiç gülmediğin kadar güler, hiç eğlenmediğin kadar eğlenirsin.
Bahar şenliğini de yaşayabileceğin en güzel yer Odtü’dür. Gün boyu kampüsün her yerinde başka bir eğlence vardır. Akşam ise sadece sana, Odtülü’ye, ait olan stadyumda konserin tadını çıkarırsın.
Yazın elma, erik, kayısı yersin ağacından. Kimi zaman yurdunun önündeki çimlere uzanırsın. Sonra çarşı tarafına inerken, mezunları görürsün çocuklarıyla… Bir yandan mezun olmanın hayalini kurarken, bi yandan için burkulur, bırakmak istemezsin, Odtü’yü, Odtülü’yü… Ama mezun olsan da bırakamazsın zaten, ilk adımı atmanla bağlanırsın Odtü’ye. Belki de bu yüzden bu kadar iyi çalışır Odtü Mezunları Derneği…

3,110 görüntülenme

Öncelikle akademik dilinin İngilizce olması. Buraya gelmeden önce sorulsaydı bu soru vereceğim cevap böyle olurdu.

Ama geldikten sonra birçok neden daha katıldı işin içine :) mesela mükemmel kampüsü, sıcak iletişimi ve sanat ve spor alanındaki etkinliği.

1,107 görüntülenme

İyi bir üniversitede okumanın en büyük avantajı güçlü rakiplerinizin olması. Bu sebepten sizde başarılı olabilmek için daha çok çalışmak durumunda kalıyorsunuz. Aynı zamanda Odtü'nün akademisyen kadrosunun kaliteli olduğunu düşünüyorum. Siz de gayretliyseniz bunlar birleşince kaliteli bir eğitim almış oluyorsunuz. Odtü'nün büyük bir kampüsü var. Bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Her görüşten insan var. Ufkunuz genişliyor. Her hobiye dair bir topluluk bulabiliyorsunuz. En önemli nokta ise; İŞ BULMA KOLAYLIĞI. Odtü'den mezun olmanız sizi bir adım ileriye taşıyor.

1,392 görüntülenme

Kendi bölümüm adına en iyisi olduğunu düşündüğüm için ve bir öğrencinin kendini geliştirmesi için her türlü imkanı sağladığı için ODTÜ.

1,042 görüntülenme
Sonraki Sayfa »