Cevaplar 73

Sırala:
Endüstri Mühendisliği mezunları yüksek matematik kullanarak sistemlerin ve süreçlerin verimini, performansını arttırır. Tek cümlede anlatmak zorunda kalsaydım bunu derdim ama eminim ki tek cümlelik anlatım yetmeyecek. Tüm imkânları sırayla anlatayım.

Öncelikle Endüstri Mühendisi için sektör önem taşımaz. Her türlü sektörde çalışabilir. Savunma, hızlı tüketim, bankacılık, danışmanlık, yazılım, telekomünikasyon, perakendecilik, ağır sanayi, otomotiv, ilaç vs. Herhangi bir sektörde çalışmak için hiçbir engel yok. Kariyeri boyunca da bir sektörden diğerine geçen endüstri mühendisi çoktur.

Departmanları da anlatayım.

ÜRETİM PLANLAMA MÜHENDİSİ: Fabrikadaki üretimden sorumlu kişidir. Üretimin planlanmasını yapar. Ne zaman hangi ürün üretilecek, hangi aralıklarla üretilecek, bandın yenilenmeye ihtiyacı var mı, sipariş verilen tarihe yetişir mi gibi soruları cevaplamaya çalışır. Her fabrikada bu kişiler çalışabilir hangi sektör olursa olsun.

TEDARİK ZİNCİRİ PLANLAMA UZMANI: Fabrikalarda, üretilen ürünlerin hammaddelerinin periyodik ve düzenli alımını planlayan kişidir. Hangi malzemeden ne kadar stokta tutulması gerekiyor, ne zaman sipariş vereyim ki müşteri taleplerini karşılayabileyim gibi sorulara cevap arar. Her fabrikada mutlaka bulunur bu alanda çalışan kişiler.

SATIŞ/PAZARLAMA MÜDÜRÜ: Üretilen hizmet veya ürüne müşteri bulan/yoktan müşteri yaratan kişidir. Her firmada bulunur (bankalar dahil).

FİNANSAL PLANLAMA UZMANI: Firmanın para akışını kontrol eden(bütçeleme), finansal performansını hesaplayan kişidir. Her firmada bulunur.

LOJİSTİK MÜDÜRÜ: Taşınacak ürünlerin rotasını belirleyen kişidir. Araç farklı adreslere hangi sırayla, ne zaman, hangi yoldan gitmeli sorularının cevaplarını arar. Kargo, otobüs, hava yolları firmalarında kolaylıkla iş bulabilirler.

KALİTE MÜHENDİSİ: Üretilen ürün veya hizmetin kalitesini kontrol eden yetkili kişidir. Matematiksel yollarla yapılan hizmetin veya üretilen ürünün ne sıklıkla kontrol edilmesi gerektiğini cevaplar. Her fabrikada bulunur mutlaka.

GÜVENLİK MÜHENDİSİ: Üretilen sistemlerin insan sağlığı için güvenli olup olmadığını test eden kişidir. Son zamanlarda oldukça popüler bir meslektir ve her fabrikada mutlaka bulunur.

ERP DANIŞMANI: Gelişmiş iş dünyası yazılımlarını firmalara entegre eden kişidir. Firmada da çalışabilir ya da danışmanlık şirketlerinde de çalışabilir. Bu adamlar çok para kazanır hem de çok.

İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ: Çalışanların işe alımını, eğitimini ve işten çıkarılmalarını ayarlayan kişidir. Her firmada bulunur.

RİSK YÖNETİMİ UZMANI: Harcanan paranın firmaya geri dönüş ihtimalini ve bunda firma için bir tehlike var mı yok mu onu denetleyen kişidir. Kısaca firmanın delilik yapıp batmasını önler. Her bankada ve sigorta firmasında vardır bu uzmanlardan.

DEPO MÜDÜRÜ: Deponun efektif ve verimli çalışmasından sorumludur. Talebe hızlı cevap verebilme ve masrafları kısmaya çalışır. Her fabrikada ve her perakendecide çalışabilir.

İŞ GELİŞTİRME UZMANI: Bir iş yerinin genel işleyişini daha verimli hale getiren kişidir.

MÜFETTİŞ: Kurumun işleyişini teftiş eden kişidir. Devlet kurumlarında ve bankalarda iş bulabilirler.

PORTFÖY YÖNETİCİSİ: Müşterinin parasını borsada doğru yerlere yatırarak müşterisini zengin etmeye çalışan kişidir. Bu yolla kendisini de zengin eder. Misal Wall Street.

Yetmediyse şuraya da bakılabilir. http://www.end.itu.edu.tr/ne-i--yapar-.html
13.07.2013 13.07.2013 162,806
İş imkanları oldukça fazladır gibisinden konuşmak istemiyorum arkadaşlar...
Benim fikrim şu yönde;
-Birincisi, eğer sadece derslerinle ilgilenip okul ev şekilde üniversite hayatını bitirirsen Üretim Mühendisi olursun Ancak,
-Okul dışında etkinliklere koşturursan bir şeyler değiştirmeye çalışırsan, organizasyon yapıp, yönetirsen sen herşey olursun arkadaşım...
- İş imkanı olarak yukarıda bahsettiğim sekilde okul ev yaparsan cok birşey olmayı bekleme arkadaşım, imkan geniş ama genişliği sana bağlı olduğunu unutma Sen Ne İstersen O Olabilirsin Bu imkan bu bölümde var..
- Kısa ve öz olarak iş imkanları küçük bir marketten tut kurumsal bir şirkete kadar her yerde bulabilirsiniz ama benim size önerim eğer bu bölümü seçerseniz bir kaç alan belirleyin ve okul hayatınız boyunca o alanlar üzerin uğraşlarınız olsun...
12.07.2013 12.07.2013 138,043
Endüstri mühendislerinin çalışma alanı oldukça geniş olmasının avantajı sayesinde mühendis adayları genellikle kendi belirledikleri ve uzmanlaşmak istedikleri sektörlerde çalışırlar.Başlıca sektörler ;

-Bankacılık Sektörü
-Yazılım Sektörü
-Otomotiv Sektörü
-Hızlı Tüketim Malları Sektörü
-Danışmanlık Sektörü
-Kamu Sektörü
Bu soru bana da çok gelmeye başladı buradan yazayım bari dedim. Anladığım kadarıyla tercihler esnasında, Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunları hala tüm mezunlar arasında en gizemli olanı olma özelliğini koruyor. Özellikle benim gibi taşradan gelen birileri için endüstri mühendisi ne iş yapar nedense asla bilinmez. Şahsi nedenim şu: Bir rol model yok. İnsanlar endüstri mühendisliği bölümü mezunlarını Isparta'da potansiyel işsiz olarak görürler mesela. Bu çok komik. Her sene 1241232434234 tane endüstri mühendisi çıkarırsanız tabi ki işsizlik olacak. Ama kendini doğru yetiştirmiş bir endüstri mühendisinin, eğer üzerinde inanılmaz bir şanssızlık yoksa iş sorunu yaşayacağını asla düşünmüyorum. İki senedir önemli şirketlerde staj tecrübeleri yaşıyorum. Bu şirket stajyerleri arasında sayıca her zaman bir endüstri mühendisi bolluğu yaşanıyor. Endüstri mühendisleri şu anda çok gözde bir konumdalar. Bunun değişmesi için de bir neden göremiyorum.

"Ne iş yaparlar"a gelelim biraz da. Endüstri mühendisliği eğitimi en azından bizim okulda fabrikalara (üreim süreçleri, kalite kontrol, fabrika yönetimi bla bla) veya şirketlerin tedarik zinciri (Supply Chain olarak duyarsınız) ve lojistik kanallarına yönelik eğitim veriyor. Bunlar benim için cazip değiller. İş hayatının yenilerindenim tabi ki ama kendimce de gözlemlerim var. Endüstri mühendisleri her yerdeler. Şirketlerin her departmanında iş bulabiliyorlar. Pazarlama, satış, insan kaynakları(İK veya HR şeklinde kullanılır), satın alma, bilişim sistemleri(IT), finans, araştırma ve geliştirme(AR≥ denir hep) kısaca biraz önce de okuduğunuz gibi her yerdeler.
En çok sorulan soru da bu olsa gerek. Bu kafa karışıklığının çalışma alanının fazlalığından kaynaklandığını düşünüyorum. İmalattan sağlık sektörüne kadar bir çok alanda endüstri mühendislerini görebilirsiniz.
Üretim planlama, kalite planlaması, insan kaynakları, ar-ge, satış pazarlama, tedarik zinciri yönetimi, lojistik gibi birçok alanda çalışılabilir.

İsimlerini sayıp geçince havada kalıyor biliyorum,biraz daha açmak gerekirse;
süreç geliştirme (hammadde girişinden ürün çıkışına kadar iyileştirmeler yapıp verimliliği arttırma), maliyet planlama, proje yönetimi, kalite yönetimi (şirket içi ve dışı denetimler), yerleşim planlaması (hangi iş istasyonu nerede dursun ki akış daha etkili bir şekilde sağlansın), stok yönetimi (en az şu kadar ürün depomda bulunsun her zaman, şu zaman siparişimi vereyim, talep tahmini), erp danışmanlığı (kurumsal kaynak planlama yazılımlarını şirkete entegre etme) gibi gibi.
Her alanda uzmanlaşmak mümkün değil, doğru karar verebilmek için de yapacağınız stajlar, alacağınız endüstri mühendisliği seçmeli derslerinin önemi büyük.
bir sürü iş yapar.bir E.M'nin kaç adet sektörde çalışabileceğini ben bile hatırlayamıyorum.
Endüstri Mühendisliği bölümü mezun öğrenci okul yıllarında kendini hangi şekilde geliştirdiği ve hangi alana yönlendirdiğine göre istediği bir alanda iş bulabilme seçeneğine sahiptir. Hastane yönetiminden, banka, fabrikalar, şirketlerin çeşitli departmanlarına kadar çok geniş bir iş imkanına sahip bir meslek.
Endüstri bölümü mezunlarına genellikle rahat ortanlarda iş olanakları sağlanır ve aklınıza gelebilecek her sektörde iş bulma imkanı bu bölümü seçrn ögrencilere sunar.yönetimde çalısabikirsiniz.muhasebe,işletme,iş yönetimi,dış ticaret,ve daha bir çok işlerle ilgilenirler.
ış olanagı oldukça yüksektir.
Endüstri mühendisleri her alanda-sektörde çalışacağı için yazılımdan çizime kadar teorik/uygulama dersleri görüyorlar. Öncelikle Endüstri Mühendis Adayları alan dersleri gördükten veya stajlarını yaptıktan sonra kendine yatkın bir alan seçip uzmanlaşmalı.

Ne iş yapar sorusuna gelince?

Dediğim gibi donanımlı ve kendine yatkın alan seçen her EM alanındaki tüm pozisyonları üstlenir.

Fabrikada çalışmak isteyen bi EM ;

Planlamada→→üretim planlama müh., planlama şefi planlama müdürü
Fabrika müdürü, Genel Müdür
Saha satış müh. , Depo muh. Depo Muduru,ISG
Projede→→Proje Sorumlu Muh. Veya Proje Muduru..


Is imkanları?

Saglık,taşımacılık, lojistik,İK,Bilgi Teknolojisi,Bankacılık,Mobilya,otomotiv,Tedarik zincir,Hızlı Tüketim Sektoru, çelik sanayi....

EM bu alanlarda çalışabilirler.
Ürün ve hizmet üreten tüm sektörlerde çalışabilir. Özel sektörde iş imkanı yüksektir. Ama kamuya girmek zordur.

İlgili Şirketler

Opsago

38 soru, 58 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Hepsini Göster (39)
Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

DenizBank

121 soru, 223 cevap.

Anlatsın

40 soru, 271 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Arvato

51 soru, 82 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Bain & Company

27 soru, 44 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Nestlé

25 soru, 90 cevap.

Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

BinYaprak

8 soru, 14 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

L'Oréal

103 soru, 161 cevap.

Ak Gıda

13 soru, 11 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.