Cevaplar 19

Yükleniyor...
1,489 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversiteden hemen sonra MBA yapmak da bir fikir tabii ki ama benim için doğru bir fikir değil. Ben şahsen herkesin belli bir iş tecrübesi sonunda MBA'e başlamasını daha doğru buluyorum. Bunun sebebi de, MBA'in iş hayatında gördüğünüz şeylerin bir uygulaması olduğunu düşünürsek; siz iş hayatında bir şeyleri gördükten sonra mı görmeyi tercih edersiniz yoksa hiçbir şey görmeden mi görmeyi tercih edersiniz? Açıkçası ben iş hayatında gördüğüm örneklerin birçok yansımasını MBA'de gördüğüm için daha rahat yorumlayabilme ve kendi çalışma alanlarıma çok daha rahat uygulatabilme şansına eriştim. Dolayısıyla belli bir süre sonra MBA yapmak çok daha faydalı olabilir.

1,468 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bence okul bittikten sonra biraz çalışmak lazım çünkü insan neler yapmak istediğini, kendini nelerin heyecanlandırdığını ve neler planlayacağını merak ediyor. Bunu okuldan yeni mezun olan birisinin anlaması pek mümkün değil. Dolayısıyla biraz iş hayatının içine girip çalışarak sizi nelerin mutlu ettiğini gördükten sonra nereye yöneleceğinize karar vermeniz gerekiyor. Ben 1997’de mezun oldum. Yüksek lisansı da 2005’te yaptım çünkü kararı doğru verebilmek için böyle bir zaman aralığı gerekiyor.

375 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yazılım sektörü için üniversite bitmeden çalışmaya başlamak doğrudur. MBA de yazılım veya bilgisayar gibi IT alanlarından mezun insanlar için biraz çalıştıktan sonra olabilir. Amacınız CTO’luk, Ofis veya Yazılım Şefliği değilse üniversite bittikten 1-2 sene sonra başlanabilir.

Eğer dandik bir üniversitede MBA yapmak gibi bir hayaliniz yoksa zaten MBA için başvurma şartlarından birinin 2-5 yıl arası iş tecrübesi olduğunu görürsünüz.

387 görüntülenme
1,233 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben İşletme master’ını üniversiteden mezun olur olmaz yaptım. O zamanlar kendimi iş arayışlarımda kısıtlanmış hissettim ve takip etmek istediğim kariyerde böyle bir seçim yaptım çünkü o zamanlar çok mantıklı geliyordu ve bana birçok avantaj sağladı.

İşletme master’ında aldığınız derslerin faydasının artması için veya öğrendiklerinizi gerçekten anlayabilmeniz için o derslerde öğrendiğiniz şeyleri iş hayatında çok farklı bir perspektifte dinlemeniz gerekiyor. Bu yüzden üniversiteden mezun olduktan sonra İşletme master’ı yapmaya mecbur değilseniz, 2-3 sene bir şirkette çalıştıktan sonra yapmanızın çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Zaten yurtdışında da yeni mezunlarda bir iş tecrübesi aranıyor. Öte yandan da bir yeni mezun olarak İşletme master’ı yapmanın bana birçok kapı açması ve bakış açımı değiştirmesi gibi birçok faydası oldu.Dolayısıyla ikisinin de faydası olduğu için kendi bölümünüze göre değerlendirmeniz gerekiyor.

551 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim fikrime ve tecrübeme göre üniversiteden mezun olduğunuzda yapmak istediğinize net bir şekilde karar vermeniz çok önemli. Eğer işinize net olarak karar verip kariyer adımlarınızı çizdiyseniz master’ı başlangıçta yapmanız daha mantıklı. Ben kendimde de aynı tecrübeyi yaşadım, bana çok faydası dokundu çünkü ben işe başladığım zaman o işe farklı yönlerden bakabilecek düzeye gelmiştim. Bir alt yapım oluşmuştu ve yeni başlayan bir insana göre daha donanımlıydım. Ayrıca daha fazla risk ve inisiyatif alabilen, daha büyük adımlar atabilen biri olmama neden oldu. Bu yüzden master’ı en başta yapıp o katkıyı en başta almak bence çok faydalı.

Eğer yolda karar vermeyi, deneyip yanılmayı istiyorsanız bu da bir stratejidir. Orada yine net kararı verdikten sonra master’a karar vermek önemli çünkü o size uzmanlık kazandıran bir alan olduğu için kariyer adımlarınızı da size fayda sağlayacak yerden seçmelisiniz.

661 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğer iş hayatında biraz zaman geçirmezsek bence bilgiler biraz teoride kalıyor. İş hayatında biraz zaman geçirdikten sonra bunların örneklerini kendinizde bile görebilirsiniz. “Evet, böyle olmuştu.” veya “Belki de şöyle bir durumda olaya ben böyle yaklaşmalıydım.” gibi daha canlı, daha kendinizden örnekler bulabilirsiniz. Bu anlamda kendi kendinizi yönlendirebilirsiniz. Bence bu yüzden çok önemli bir durum. İşin teoriye değil pratiğe de dökülebilmesi ve sizin bunu kendi iş hayatınızda da kullanabilmeniz anlamında çalışırken kesinlikle belirli bir süreyi geçirdikten sonra Master yapmak bence önemli bir şey.

Sonraki Sayfa »