Cevaplar 18

Sırala:
Pazarlama işi talep yaratma işi. Talep yaratabilmek için öncelikle tüketiciyi anlamak, onun davranışlarını ve ihtiyaçlarını anlamak gerekiyor. Daha sonra o ihtiyacı karşılayabilecek söylemleri geliştirebilecek ve yine o ihtiyacı karşılayabilecek ürünleri geliştirmek gerekiyor. Söylemi geliştirebilmek, iletişim demek. Ürünü geliştirebilmek de, aslında fabrikadan başlayan çok uzun bir sürece liderlik etmek demek. Tabi daha sonra da bunu doğru satış noktasına doğru fiyatla ulaştırabilmek gerekiyor. Rekabetin orada olduğunu unutmadan, rekabete göre üstünlük sağlayacak promosyonlar ve öne çıkabilme faaliyetleri yapabilmek gerekiyor. Pazarlama çok zor bir iş. Çok fazla fonksiyonla doğru iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Fabrikadaki ürün geliştirme projelerini siz yönetiyorsunuz. Gerektiği zaman satın almada oluşmuş olan bir pürüzü sizin çözmeniz gerekiyor. Her iletişim platformunun performans parametrelerini, onların psikolojilerini iyi anlıyor olmanız gerekiyor. Dolayısıyla çok analitik olmanız gerekiyor. Aynı zamanda pazar dinamiklerini anlayabilmek de gerekiyor. Bütün bunları bir araya getirip stratejiye, iletişime çevirebilmek gerekiyor. O yüzden lider olmak, meraklı olmak, çok fazla bariyerle karşılaşılıyor o yüzden pes etmemek, o pozitifliği sürekli koruyabilmek ve gerçekten yönettiği markayı bir aşkla sahiplenebilmek gerekiyor.

Bir kere her şeyden önce meraklı ve öğrenmeye açık insanlara göre. Eğer birtakım formatlar içerisinde yaşamak ve gelişmeye kapalı bir insansanız ya da statik bir hayat tarzınız varsa bence marketing sizi çok mutlu etmeyebilir. Öte yandan hem gelişmeye açık hem yeni şeyler öğrenip hem de yeni şeyler üretmek için acı çekmeye ve keyfini almaya hazırsanız bence pazarlama kariyeri sizi tatmin edici olabilir. Hayatta hep mutlu olmayı seçmek de bir seçenek, kendinize küçük hedefler koyup o küçük hedefleri her zaman başarıp sürekli mutlu tavşan olarak yaşayabilirsiniz. Ama pazarlamada gelişmek ve yeni işler yapmak aslında bir miktar acı çekmeyi de gerektiriyor. Bu yüzden buna hevesli kişileri buraya davet etmek lazım.

Bir kere meraklı bir insan olmak lazım, bir şeyleri yaratma dürtüsü olması lazım, bir şeyleri farklı yapma dürtüsü olması lazım. Bana göre iyi bir pazarlamacının biraz merakı ve yaratıcılık ruhu olması lazım. Çünkü bizim işimiz aslında fikir yaratmak, marka yaratmak. Onun haricinde bağlantıları kurabilmek çok önemli, aslında her işte önemli ama bizim işimizde biraz daha fazla önemi var. Tüketiciyle ürünün bağlantısı, ürünle iletişimin bağlantısı, iletişimle fabrikaların bağlantısı... Hepsi bir ağ ve senin o bağlantıları çok iyi kurabilmen lazım ki doğru iletişim stratejisiyle hedef kitlene en iyi ürünü en iyi fiyatla sunabilesin. Bu bağlantıları kurabiliyorsan eğer iyi bir pazarlamacı olma potansiyelin olabilir ama bu iyi bir pazarlamacı olacağın anlamına gelmez, bir de tabiki tutku ve istek lazım. Gerçekten önce ben pazarlamacı olmak istiyorum demek lazım, bunu da sırf ünvanla güzel ofislerde çalışacağımla değil, tutkuyla yapmak lazım. En iyi pazarlamacı sürekli tüketicinin yanında olan pazarlamacıdır. Mesela benim ortalama yıl içinde ofiste geçirdiğim vakit toplam çalışma gününün üçte birini geçmez, mesela daha geçen hafta Arabistan’daydım. Sahada olman lazım, tüketicilerin alışveriş yaptığı yerlerde olman lazım, onlarla sohbet etmen lazım, biraz işin göbeğinde olman lazım. Pazarlama işi ofiste yapılmaz, bu da başka bir gerçek.

Bir kere pazarlama çok insan odaklı bir iş ve insanı anlamanız gerekiyor. O yüzden meraklı olmak gerekiyor. İletişim becerilerinin kuvvetli olması gerekiyor. Daha iyi anlayabilmek için sürekli sorgulamak, sürekli nedenlerini araştırmak gerekiyor. Departmanlarla olsun, ajanslarla, tedarikçilerle, hepsiyle yani aynı anda birden fazla kişiyle birçok işi beraber halletme yeteneği gerektiren bir iş. İnsanlarla iletişim kurarken ne istediğini çok iyi bir şekilde anlatabiliyor olman gerekiyor ki karşındaki senin ne istediğini anlayabilsin ve ona göre bir aksiyonda bulunabilsin. İşte bu mesela ArGe ise nasıl bir ürün istediğini ona çok iyi bir şekilde anlatman gerekiyor ki buna uygun bir ürün çıkartabilsinler. Ya da bu bir reklam ajansıysa, onlara nasıl bir iletişim kurmak istediğini açık açık belirtebilmelisin ki doğru bir ses tonuyla onu ortaya çıkarabilsinler. O yüzden kendini iyi bir şekilde ifade edebilmek pazarlamada çalışabilmek için çok önemli bir özellik.
Sürekli ülke ve sektör gündemini takip etmek gerekiyor. Çünkü Pazarlama çok dinamik ve sürekli gelişen bir alan. Toplumda da sürekli bir ilerleme olduğu için artık eski teoriler geçerli olmamaya başladı. Yepyeni teoriler ve fikirler ortaya çıkıyor. Trendler değişiyor ve sürekli o trendleri takip etmek gerekiyor. Dolayısıyla her zaman daha iyisini yapmak için çalışmak ve okumak lazım. Pazarlama alanında yoğun bir iş temposu olduğu için bunun farkında olarak işe başlamak lazım.
Meraklı, çalışkan olmanız ve çalışmaktan korkmamanız gerekiyor. Hem kendiniz hem de kariyerinin başında olan insanlar için bu kriterler önemlidir. Meraklı olunca ister istemez proaktif oluyorsunuz. Bir şeyleri önceden araştırıp sunarak üzerini düşünüyorsunuz. Bu da çok ayrı yerler açıyor. Gözünüzü sonuca dikmeniz gerekiyor. Sonuç odaklı olmalısınız ve o iş yarıda kalmamalıdır. Vodafone için olmazsa olmazlardan biri de takım çalışmasıdır. Biz çok kalabalık bir şirketiz. Özelikle Pazarlama’da yaptığımız bir ürün tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla departmana dokunuyor. Bu yüzden de ekiplerle olan hazırlık aşamasında kısa sürede çok hızlı bağlantıya geçmeniz, çok hızlı bir şekilde onları ikna etmeniz, onlar ikna olduktan sonra tek bir planı oluşturmanız ve onu hayata geçirmeniz gerekiyor. İyi bir takım oyuncusu değilseniz çok uzun sürede iyi işler çıkartamayabilirsiniz. Bu yüzden de ekip çalışması çok kritiktir.
Pazarlama çok obsesif bir alan olduğu için yeniliklere açık olmanız ve kuralları her zaman sorgulamanız gerekiyor. Tanımlanan şeyleri o haliyle kabul edip herhangi bir gelişmeye açık bırakmayacak şekilde gitmek yerine, süreklilikleri gözlemlemeniz, trendleri takip etmeniz ve oluşumunda rol almanız gerekiyor. Pazarlama tarafında çalışacak insanların yeniliklere açık olması, bulunduğu ortama katkı sağlayıp insanların göremediği noktaları yakalayabilecek karakterde olması gerekiyor.

İlgili Konular

SEO

23 soru, 31 cevap.

Kullanıcı Deneyimi

24 soru, 25 cevap.

Ticari Pazarlama

26 soru, 27 cevap.

Marka Pazarlama

14 soru, 15 cevap.

Hepsini Göster (7)
Dijital Pazarlama

51 soru, 64 cevap.

Marka İletişimi

3 soru, 3 cevap.

İlgili Şirketler

Nestlé

24 soru, 90 cevap.

Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

Decathlon

68 soru, 129 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Hepsini Göster (37)
Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Startup Grind İstanbul

33 soru, 53 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Colgate-Palmolive

84 soru, 163 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Zingat.com

85 soru, 216 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Doğuş Otomotiv

51 soru, 97 cevap.

Perfetti Van Melle

67 soru, 152 cevap.

PepsiCo

114 soru, 225 cevap.

British American Tobacco

117 soru, 247 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

Abdi İbrahim

90 soru, 258 cevap.

Ipsos

28 soru, 55 cevap.

Pharmactive

32 soru, 57 cevap.

Unilever

99 soru, 183 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Garanti Bankası

86 soru, 211 cevap.

Pfizer

118 soru, 316 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Garanti Teknoloji

63 soru, 127 cevap.

AIESEC Türkiye

51 soru, 65 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

Pronet

121 soru, 167 cevap.

Arçelik

123 soru, 207 cevap.

Türk Telekom

67 soru, 156 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Vodafone

98 soru, 132 cevap.

İlgili İş İlanları