Cevaplar 18

Yükleniyor...
1,222 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama’da çalışacak kişilerin hevesli ve araştırmacı olması, yenilikleri takip etmesi lazım. Pazarlama dünyası her gün yenileniyor ve değişiyor. Bu da belki rakibinizden önce yenilikleri yakalamanızı sağlıyor. Bence bireyler analitik ve farklı düşünmeye açık olmalıdır. Sonuçta bir hedefiniz var ve o satışı gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. Bu yüzden satışın nasıl gerçekleştiğini ve müşterinin nasıl düşündüğünü görebilen bir bakış açısına sahip olmak önemli. Satış ve Pazarlama’nın doğasında dinamik ve yoğun bir tempo var. Dolayısıyla planlı ve düzenli olmak size zaman kazandırabilir, farklı konulara da odaklanmanızı sağlar.

5,109 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama işi talep yaratma işi. Talep yaratabilmek için öncelikle tüketiciyi anlamak, onun davranışlarını ve ihtiyaçlarını anlamak gerekiyor. Daha sonra o ihtiyacı karşılayabilecek söylemleri geliştirebilecek ve yine o ihtiyacı karşılayabilecek ürünleri geliştirmek gerekiyor. Söylemi geliştirebilmek, iletişim demek. Ürünü geliştirebilmek de, aslında fabrikadan başlayan çok uzun bir sürece liderlik etmek demek. Tabi daha sonra da bunu doğru satış noktasına doğru fiyatla ulaştırabilmek gerekiyor. Rekabetin orada olduğunu unutmadan, rekabete göre üstünlük sağlayacak promosyonlar ve öne çıkabilme faaliyetleri yapabilmek gerekiyor. Pazarlama çok zor bir iş. Çok fazla fonksiyonla doğru iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Fabrikadaki ürün geliştirme projelerini siz yönetiyorsunuz. Gerektiği zaman satın almada oluşmuş olan bir pürüzü sizin çözmeniz gerekiyor. Her iletişim platformunun performans parametrelerini, onların psikolojilerini iyi anlıyor olmanız gerekiyor. Dolayısıyla çok analitik olmanız gerekiyor. Aynı zamanda pazar dinamiklerini anlayabilmek de gerekiyor. Bütün bunları bir araya getirip stratejiye, iletişime çevirebilmek gerekiyor. O yüzden lider olmak, meraklı olmak, çok fazla bariyerle karşılaşılıyor o yüzden pes etmemek, o pozitifliği sürekli koruyabilmek ve gerçekten yönettiği markayı bir aşkla sahiplenebilmek gerekiyor.

2,534 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir kere her şeyden önce meraklı ve öğrenmeye açık insanlara göre. Eğer birtakım formatlar içerisinde yaşamak ve gelişmeye kapalı bir insansanız ya da statik bir hayat tarzınız varsa bence marketing sizi çok mutlu etmeyebilir. Öte yandan hem gelişmeye açık hem yeni şeyler öğrenip hem de yeni şeyler üretmek için acı çekmeye ve keyfini almaya hazırsanız bence pazarlama kariyeri sizi tatmin edici olabilir. Hayatta hep mutlu olmayı seçmek de bir seçenek, kendinize küçük hedefler koyup o küçük hedefleri her zaman başarıp sürekli mutlu tavşan olarak yaşayabilirsiniz. Ama pazarlamada gelişmek ve yeni işler yapmak aslında bir miktar acı çekmeyi de gerektiriyor. Bu yüzden buna hevesli kişileri buraya davet etmek lazım.

3,169 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir kere meraklı bir insan olmak lazım, bir şeyleri yaratma dürtüsü olması lazım, bir şeyleri farklı yapma dürtüsü olması lazım. Bana göre iyi bir pazarlamacının biraz merakı ve yaratıcılık ruhu olması lazım. Çünkü bizim işimiz aslında fikir yaratmak, marka yaratmak. Onun haricinde bağlantıları kurabilmek çok önemli, aslında her işte önemli ama bizim işimizde biraz daha fazla önemi var. Tüketiciyle ürünün bağlantısı, ürünle iletişimin bağlantısı, iletişimle fabrikaların bağlantısı... Hepsi bir ağ ve senin o bağlantıları çok iyi kurabilmen lazım ki doğru iletişim stratejisiyle hedef kitlene en iyi ürünü en iyi fiyatla sunabilesin. Bu bağlantıları kurabiliyorsan eğer iyi bir pazarlamacı olma potansiyelin olabilir ama bu iyi bir pazarlamacı olacağın anlamına gelmez, bir de tabiki tutku ve istek lazım. Gerçekten önce ben pazarlamacı olmak istiyorum demek lazım, bunu da sırf ünvanla güzel ofislerde çalışacağımla değil, tutkuyla yapmak lazım. En iyi pazarlamacı sürekli tüketicinin yanında olan pazarlamacıdır. Mesela benim ortalama yıl içinde ofiste geçirdiğim vakit toplam çalışma gününün üçte birini geçmez, mesela daha geçen hafta Arabistan’daydım. Sahada olman lazım, tüketicilerin alışveriş yaptığı yerlerde olman lazım, onlarla sohbet etmen lazım, biraz işin göbeğinde olman lazım. Pazarlama işi ofiste yapılmaz, bu da başka bir gerçek.

859 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama çok obsesif bir alan olduğu için yeniliklere açık olmanız ve kuralları her zaman sorgulamanız gerekiyor. Tanımlanan şeyleri o haliyle kabul edip herhangi bir gelişmeye açık bırakmayacak şekilde gitmek yerine, süreklilikleri gözlemlemeniz, trendleri takip etmeniz ve oluşumunda rol almanız gerekiyor. Pazarlama tarafında çalışacak insanların yeniliklere açık olması, bulunduğu ortama katkı sağlayıp insanların göremediği noktaları yakalayabilecek karakterde olması gerekiyor.

3,709 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sürekli ülke ve sektör gündemini takip etmek gerekiyor. Çünkü Pazarlama çok dinamik ve sürekli gelişen bir alan. Toplumda da sürekli bir ilerleme olduğu için artık eski teoriler geçerli olmamaya başladı. Yepyeni teoriler ve fikirler ortaya çıkıyor. Trendler değişiyor ve sürekli o trendleri takip etmek gerekiyor. Dolayısıyla her zaman daha iyisini yapmak için çalışmak ve okumak lazım. Pazarlama alanında yoğun bir iş temposu olduğu için bunun farkında olarak işe başlamak lazım.

291 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir Pazarlamacı sürekli yenilikçi olmalı çünkü çok hızlı değişen bir sektörde çalışıyoruz. Global trendleri sürekli takip edip müşterilere lokal çözümler sunabilmek gerekiyor. Müşterileri şirkete çekip sizin hizmetlerinizden yararlanmasını sağlayacak lokal çözümleri de ancak global trendleri takip ederek ulaşabilirsiniz. Türkiye’de hem sosyal medya hem de diğer iletişim kanalları çok hızlı bir şekilde gelişerek hızlı bir şekilde yayılıyor. Amerika’da ya da Avrupa’da olan bir şey belki 2-3 hafta içerisinde burada da başlıyor. Sizin de bunu önceden görüp takip edebilmeniz ve buna uygun planlama yapabilmeniz lazım. Bu nedenle Pazarlama alanında çalışacak kişinin belki de en önemli özelliği meraktır.

Sonraki Sayfa »