Cevaplar 18

Sırala:
Pazarlama işi talep yaratma işi. Talep yaratabilmek için öncelikle tüketiciyi anlamak, onun davranışlarını ve ihtiyaçlarını anlamak gerekiyor. Daha sonra o ihtiyacı karşılayabilecek söylemleri geliştirebilecek ve yine o ihtiyacı karşılayabilecek ürünleri geliştirmek gerekiyor. Söylemi geliştirebilmek, iletişim demek. Ürünü geliştirebilmek de, aslında fabrikadan başlayan çok uzun bir sürece liderlik etmek demek. Tabi daha sonra da bunu doğru satış noktasına doğru fiyatla ulaştırabilmek gerekiyor. Rekabetin orada olduğunu unutmadan, rekabete göre üstünlük sağlayacak promosyonlar ve öne çıkabilme faaliyetleri yapabilmek gerekiyor. Pazarlama çok zor bir iş. Çok fazla fonksiyonla doğru iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Fabrikadaki ürün geliştirme projelerini siz yönetiyorsunuz. Gerektiği zaman satın almada oluşmuş olan bir pürüzü sizin çözmeniz gerekiyor. Her iletişim platformunun performans parametrelerini, onların psikolojilerini iyi anlıyor olmanız gerekiyor. Dolayısıyla çok analitik olmanız gerekiyor. Aynı zamanda pazar dinamiklerini anlayabilmek de gerekiyor. Bütün bunları bir araya getirip stratejiye, iletişime çevirebilmek gerekiyor. O yüzden lider olmak, meraklı olmak, çok fazla bariyerle karşılaşılıyor o yüzden pes etmemek, o pozitifliği sürekli koruyabilmek ve gerçekten yönettiği markayı bir aşkla sahiplenebilmek gerekiyor.

Bir kere her şeyden önce meraklı ve öğrenmeye açık insanlara göre. Eğer birtakım formatlar içerisinde yaşamak ve gelişmeye kapalı bir insansanız ya da statik bir hayat tarzınız varsa bence marketing sizi çok mutlu etmeyebilir. Öte yandan hem gelişmeye açık hem yeni şeyler öğrenip hem de yeni şeyler üretmek için acı çekmeye ve keyfini almaya hazırsanız bence pazarlama kariyeri sizi tatmin edici olabilir. Hayatta hep mutlu olmayı seçmek de bir seçenek, kendinize küçük hedefler koyup o küçük hedefleri her zaman başarıp sürekli mutlu tavşan olarak yaşayabilirsiniz. Ama pazarlamada gelişmek ve yeni işler yapmak aslında bir miktar acı çekmeyi de gerektiriyor. Bu yüzden buna hevesli kişileri buraya davet etmek lazım.

Bir kere meraklı bir insan olmak lazım, bir şeyleri yaratma dürtüsü olması lazım, bir şeyleri farklı yapma dürtüsü olması lazım. Bana göre iyi bir pazarlamacının biraz merakı ve yaratıcılık ruhu olması lazım. Çünkü bizim işimiz aslında fikir yaratmak, marka yaratmak. Onun haricinde bağlantıları kurabilmek çok önemli, aslında her işte önemli ama bizim işimizde biraz daha fazla önemi var. Tüketiciyle ürünün bağlantısı, ürünle iletişimin bağlantısı, iletişimle fabrikaların bağlantısı... Hepsi bir ağ ve senin o bağlantıları çok iyi kurabilmen lazım ki doğru iletişim stratejisiyle hedef kitlene en iyi ürünü en iyi fiyatla sunabilesin. Bu bağlantıları kurabiliyorsan eğer iyi bir pazarlamacı olma potansiyelin olabilir ama bu iyi bir pazarlamacı olacağın anlamına gelmez, bir de tabiki tutku ve istek lazım. Gerçekten önce ben pazarlamacı olmak istiyorum demek lazım, bunu da sırf ünvanla güzel ofislerde çalışacağımla değil, tutkuyla yapmak lazım. En iyi pazarlamacı sürekli tüketicinin yanında olan pazarlamacıdır. Mesela benim ortalama yıl içinde ofiste geçirdiğim vakit toplam çalışma gününün üçte birini geçmez, mesela daha geçen hafta Arabistan’daydım. Sahada olman lazım, tüketicilerin alışveriş yaptığı yerlerde olman lazım, onlarla sohbet etmen lazım, biraz işin göbeğinde olman lazım. Pazarlama işi ofiste yapılmaz, bu da başka bir gerçek.

Bir kere pazarlama çok insan odaklı bir iş ve insanı anlamanız gerekiyor. O yüzden meraklı olmak gerekiyor. İletişim becerilerinin kuvvetli olması gerekiyor. Daha iyi anlayabilmek için sürekli sorgulamak, sürekli nedenlerini araştırmak gerekiyor. Departmanlarla olsun, ajanslarla, tedarikçilerle, hepsiyle yani aynı anda birden fazla kişiyle birçok işi beraber halletme yeteneği gerektiren bir iş. İnsanlarla iletişim kurarken ne istediğini çok iyi bir şekilde anlatabiliyor olman gerekiyor ki karşındaki senin ne istediğini anlayabilsin ve ona göre bir aksiyonda bulunabilsin. İşte bu mesela ArGe ise nasıl bir ürün istediğini ona çok iyi bir şekilde anlatman gerekiyor ki buna uygun bir ürün çıkartabilsinler. Ya da bu bir reklam ajansıysa, onlara nasıl bir iletişim kurmak istediğini açık açık belirtebilmelisin ki doğru bir ses tonuyla onu ortaya çıkarabilsinler. O yüzden kendini iyi bir şekilde ifade edebilmek pazarlamada çalışabilmek için çok önemli bir özellik.

Pazarlama; çok fazla seyahat ettiğiniz, Medikal’den Satış’a birçok farklı departmanla işbirliği halinde ve birçok farklı müşteri tipiyle beraber çalıştığınız bir iş birimidir. Masa başında çalışmaktan keyif almaktansa, bundan keyif almanız gerekiyor. Aynı zamanda çok büyük sorumluluklarınız olduğu için inisiyatif alarak hızlı kararlar verebilme yeteneğinizin olması gerekiyor.

İyi bir Pazarlamacı olabilmek için en önemli özelliklerden bir tanesi iyi bir gözlemci olmaktır. Bir Pazarlamacı tüketicileri en iyi şekilde anlayarak, onların ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri sunmakla görevlidir. Dolayısıyla iyi bir gözlemci olmak, tüketicilerin ihtiyaçlarını önceden görebilmek ve bunun üzerine araştırıp kafa yormak çok önemli. Günümüzde her şey çok hızlı değişiyor. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada tüketicilerin hızına ayak uydurmak için meraklı olmak, öğrenmek ve araştırmak gerekiyor. Son olarak iyi bir Pazarlamacı, geliştirdiği ürünü A’dan Z’ye çok iyi bilmesi gerekiyor çünkü ürünü ne kadar iyi bilirse tüketiciler için de o kadar iyi hizmetler yaratabilir.

Bana göre en önemli özelliklerden bir tanesi iyi iletişim kurabilmektir. Bunun dışında stratejik planlama yapabilmenin ve yenilikçi olabilmenin Pazarlama açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Biz işimizi sadece iletişimle halletmiyoruz. Arka planda bir ürünün yönetilmesiyle ilgili hesapların ya da fiyatlandırmalar hakkında stratejik kararların verilmesi gerekiyor. Bu da analitik bir beceriyi gerektiriyor.

Meraklı, çalışkan olmanız ve çalışmaktan korkmamanız gerekiyor. Hem kendiniz hem de kariyerinin başında olan insanlar için bu kriterler önemlidir. Meraklı olunca ister istemez proaktif oluyorsunuz. Bir şeyleri önceden araştırıp sunarak üzerini düşünüyorsunuz. Bu da çok ayrı yerler açıyor. Gözünüzü sonuca dikmeniz gerekiyor. Sonuç odaklı olmalısınız ve o iş yarıda kalmamalıdır. Vodafone için olmazsa olmazlardan biri de takım çalışmasıdır. Biz çok kalabalık bir şirketiz. Özelikle Pazarlama’da yaptığımız bir ürün tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla departmana dokunuyor. Bu yüzden de ekiplerle olan hazırlık aşamasında kısa sürede çok hızlı bağlantıya geçmeniz, çok hızlı bir şekilde onları ikna etmeniz, onlar ikna olduktan sonra tek bir planı oluşturmanız ve onu hayata geçirmeniz gerekiyor. İyi bir takım oyuncusu değilseniz çok uzun sürede iyi işler çıkartamayabilirsiniz. Bu yüzden de ekip çalışması çok kritiktir.

İlgili Konular

Omni-Channel Pazarlama

2 soru, 2 cevap.

SEO

23 soru, 30 cevap.

Marka Pazarlama

14 soru, 15 cevap.

Marka İletişimi

3 soru, 3 cevap.

Dijital Pazarlama

51 soru, 64 cevap.

Hepsini Göster (7)
Kullanıcı Deneyimi

24 soru, 25 cevap.

Ticari Pazarlama

12 soru, 12 cevap.

İlgili Şirketler

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

Hepsini Göster (37)
Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Startup Grind İstanbul

22 soru, 38 cevap.

Anlatsın

39 soru, 261 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Nestlé

25 soru, 90 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Kraft Heinz

41 soru, 68 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Pharmactive

32 soru, 68 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

İlgili Etkinlikler

IndEx'19

10.02.2019