Cevaplar 68

Yükleniyor...

Puanımından dolayı İTÜ veya ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümleri arasında kalmıştım. Doğma büyüme İstanbul'lu ama ODTÜ hayranı biri olarak ODTÜ'yü ziyaret ettiğim zaman, büyük olasılıkla Ankara'nın genel yapısı ve iklimi dolayısıyla pek sevmemiştim.
İTÜ ise lise yıllarımda daha soğuk hissettiğim bir üniversite olmasına rağmen tabi ki İstanbul'da olması, merkezi olması (metro, vs.) ile cezbetti.

2,751 görüntülenme

İTÜ'nün tüm bölümleri ABET tarafından akredite durumda. Yani diplomanızı alıp yurtdışına gitme imkanınız çok fazla. Nerdeyse her türlü yabancı master veya doktora programına çok rahat kabul alıyorsunuz İTÜ'nün lisans diploması sayesinde. Yabancı Diller Yüksekokulu'nun eğitimi de Türkiye'de onaylı tek kurum. Ayrıca, mezunlarına Yetkin Mühendislik Sınavı yapabilen tek kurum. Kısaca, İTÜ size dünyaya açılma imkanı sunuyor. 

935 görüntülenme

Tabii ki eğitim yeterliliği ömürle ölçülmez ama İTÜ; dünyanın en eski 5. teknik üniversitesi; bu sayede Türkiye’de lisans eğitimi deyince akla gelen birkaç köklü üniversiteden.Bu bilinirlik de aklınıza gelebilecek her alan için peşinde bir sürü avantaj getiriyor.
Bir de yakın bir zamanda yayınlanan haberle öğrendik ki İTÜ, QS World University Ranking 2010 yılı verilerine göre mühendislik ve teknoloji alanında dünya genelinde 129. sırada ve Türkiye’de de 1. sırada yer almış.Diğer üniversitelerle ciddi bir kalite karşılaştırması yapmadık hiç arkadaşlarımızla konuşurken ama bu,mühendislik eğitimindeki başarının tarafsız bir göstergesi gibi geliyor bana.
Ben seçimimi “İstanbul’da Endüstri Mühendisliği okumak” gibi yetersiz görünen bir düşünceyle yapmıştım,bahsettiğim iki konudan da haberdar değildim; şuan söyleyebiliyorum ki bilinirlik ve eğitimi en iyi şekilde taşıdığına inandığım üniversite İTÜ.
Konuyla ilgili bir de şöyle bir link vereceğim,daha detaylı bilgi için:
http://www.medyatakip.com/medya_sistem/medya_data/2011/07/yb/21/h/9776_3_106_1311219830_2353719.jpg

4,609 görüntülenme

Belki basından takip ediyorsunuzdur İTÜ gerçekten atakta bu ara. Her geçen gün İTÜ’nün gelişimine tanık olabiliyorum. Basında ismini daha sık duyuyorum, yayınlanan uluslararası sıralamalarda her zaman daha üst sıralarda yer buluyor kendine. ABD üniversiteleri ile denklik sağlayan en fazla ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) belgesine sahip üniversite. İş dünyasında bilinen ve saygınlığı çok yüksek bir üniversite. Özellikle Mühendislik dallarında kendini kanıtlamasının yanında her geçen gün gelişen kulüpleriyle sosyalleşme anlamında da geniş olanaklar sunuyor. İstanbul ile iç içe, her biri kendine has özellikler barındıran kampüslere sahip.

10,393 görüntülenme

İTÜ’deki öğrencilik hayatım daha başlamamışken, birinden bu sözleri duymuş olsaydım eğer ona kesinlikle inanmazdım. Fakat İTÜ Türkiye’nin en iyi mühendislerini yıllardan beri kendi çizgisinden ayrılmadan yetiştiren bir üniversite. 238 yıldan beri ayakta kalmayı başarabilmiş bir eğitim kurumu olması insana büyük güven veriyor. İstanbul’da olmanın tüm imkanlarından faydalanabileceğiniz bir üniversite İTÜ. Kampüslerinin lokasyonu ve sürekli gelişen üniversite yönetim anlayışıyla öğrencisine en iyi imkanları sağlayan bir üniversite. En basitinden; Türkiye’de bu işi az çok bilen kime sorarsanız sorun, başında İstanbul kelimesini telaffuz etmeseniz bile ”Teknik Üniversite” dendiği zaman akıllara sadece İTÜ gelir. Eskiler İstanbul demeye gerek bile duymazlar.

5,139 görüntülenme

As a foreigner, I have come to know that Istanbul Technical University is one of the most preferable universities in Turkey. There are many reasons that:
1. First of all, there is a diversified mix of international students with different cultural background which makes it quite easy to make new friends (both for Turkish and foreign students).
2. The first office I have visited in the ITU Maslak campus was the registrar (Graduate students section) and I have found them to be very helpful and cooperative that I finished my registration with little complication (I am very thankful for that).
3. I have come to know that the University staff profile is also well established and it is easy for a graduate student to get a promoter on his/her field of interest.
4. There is a diversified social, leisure and student activities for those students interested to take-part in.
5. It is my advise for those students who are interested to persue their study using English as a medium of instruction to assume Istanbul Technical University as one of the most convenient places in Turkey.

1,885 görüntülenme

Bir kere alacağın kaliteli eğitimin yanında, mezun olduğunda taşıyacağın İTÜ lü olma sıfatı çok önemli, hocaların alanlarında tanınan başarılı profesörler olması da cabası. İkinci neden ise kampüs hayatı ve kulüpler. İTÜ’nün bütün kampüsleri İstanbul’un en güzel merkezi yerlerinde ve İstanbul Türkiye’de üniversite okunacak en güzel şehir. Ayrıca İTÜ, diploması yabancı ülkelerde de sayılan, Türkiye’deki bir kaç üniversiteden biri. Son olarak İTÜ nün SUNY Newpaltz’la yaptığı bu çift diploma programında 2 sene yurtdışında eğitim görme durumu çok büyük bir şans bence.

1,584 görüntülenme

Esasen üniversiteye hazırlık aşamasında ailecek hep bir Anakara ya tasınma hayalimiz oldugundan ve de tabiki annemin üniversitesi oldugundan ben hep Odtü olacak diye düşünürdüm.Ancak ablam ki benden bir yas büyüktür öss ye girdikten sonra (dedemi ve babaannemi ard arda kaybedip niğde de bir basımıza kalınca) ablamın yerleştirme listesine hep İstanbul yazdırdı.Ablam MArmara tıp Fakültesini kazanınca bir yıl İstanbul da yurtta kaldı.Ve benim son sene tüm hayallerim İtü ye odaklandı.Çok şükür ilk ygs/lys çocukları olarak istediğim bölüm ve istediğim ünversiteyi tutturduk :D

1,363 görüntülenme

Belirli alanlarda çok iyi hocalarla çalışma imkanınız var. İstanbul'un oldukça merkezi bir kısmında bulunuyor. Metro ile metro hattındaki her yere oldukça hızlı ulaşabilirsiniz. İstanbul'da bundan yararlanabilen tek üniversite ve bu şehirde, bu büyük bir artı.

3,527 görüntülenme

Çünkü hem sosyal açıdan hem de iş imkanı açısından en iyi üniversite. Bir üniversite değil bir şehirde yaşıyormuş gibi.

680 görüntülenme
Sonraki Sayfa »