Cevaplar 73

Sırala:
Belki basından takip ediyorsunuzdur İTÜ gerçekten atakta bu ara. Her geçen gün İTÜ’nün gelişimine tanık olabiliyorum. Basında ismini daha sık duyuyorum, yayınlanan uluslararası sıralamalarda her zaman daha üst sıralarda yer buluyor kendine. ABD üniversiteleri ile denklik sağlayan en fazla ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) belgesine sahip üniversite. İş dünyasında bilinen ve saygınlığı çok yüksek bir üniversite. Özellikle Mühendislik dallarında kendini kanıtlamasının yanında her geçen gün gelişen kulüpleriyle sosyalleşme anlamında da geniş olanaklar sunuyor. İstanbul ile iç içe, her biri kendine has özellikler barındıran kampüslere sahip.
İTÜ’deki öğrencilik hayatım daha başlamamışken, birinden bu sözleri duymuş olsaydım eğer ona kesinlikle inanmazdım. Fakat İTÜ Türkiye’nin en iyi mühendislerini yıllardan beri kendi çizgisinden ayrılmadan yetiştiren bir üniversite. 238 yıldan beri ayakta kalmayı başarabilmiş bir eğitim kurumu olması insana büyük güven veriyor. İstanbul’da olmanın tüm imkanlarından faydalanabileceğiniz bir üniversite İTÜ. Kampüslerinin lokasyonu ve sürekli gelişen üniversite yönetim anlayışıyla öğrencisine en iyi imkanları sağlayan bir üniversite. En basitinden; Türkiye’de bu işi az çok bilen kime sorarsanız sorun, başında İstanbul kelimesini telaffuz etmeseniz bile ”Teknik Üniversite” dendiği zaman akıllara sadece İTÜ gelir. Eskiler İstanbul demeye gerek bile duymazlar.
Belirli alanlarda çok iyi hocalarla çalışma imkanınız var. İstanbul'un oldukça merkezi bir kısmında bulunuyor. Metro ile metro hattındaki her yere oldukça hızlı ulaşabilirsiniz. İstanbul'da bundan yararlanabilen tek üniversite ve bu şehirde, bu büyük bir artı.
Teknik üniversite, bir birikim, köklü bir altyapı gerektirir. Son yıllarda vakıf üniversitelerinin değerli hocalarımızı transfer etmesi nedeniyle kan kaybetmiş olmasına rağmen, o hocaları yetiştiren kurum olarak, mühendislik eğitimini hakkıyla veren bir kurum olma kimliğini kaybetmemiştir.
ÖSS’ye hazırlanırken üniversite hayatımla ilgili aklımda 2 şey vardı; İstanbul’da olmak ve mühendis olacaksam da teknik üniversite okumak. Üniversitenin aile yanında okunmaması gerektiğini savunurum. İşte bu yüzden ve bir de İzmir’den sonra gidebilecek tek yer olarak İstanbul’u gördüğüm için İstanbul’da olmak istedim. Biyolojiden pek hazetmem, o yüzden tıp-eczacılık hiç düşünmedim. Geriye mühendislik kalıyordu onu da teknik üniversitede okumak gerektiğini düşündüm. Neden teknik üniversite? Çünkü proje yapmayı teknik üniversitede öğrenirsiniz. Teorinin pratiğe dönme olasılığının en yüksek olduğu yer teknik üniversitedir. Mesleğe çıkınca sudan çıkmış balığa dönmezsiniz. Velhasılı en başta saydığım 2 isteğin kesişim kümesinde İTÜ yer alıyordu. Ben de kapağı buraya atabilmek için 2 sene çalıştım.
Tabii ki eğitim yeterliliği ömürle ölçülmez ama İTÜ; dünyanın en eski 5. teknik üniversitesi; bu sayede Türkiye’de lisans eğitimi deyince akla gelen birkaç köklü üniversiteden.Bu bilinirlik de aklınıza gelebilecek her alan için peşinde bir sürü avantaj getiriyor.
Bir de yakın bir zamanda yayınlanan haberle öğrendik ki İTÜ, QS World University Ranking 2010 yılı verilerine göre mühendislik ve teknoloji alanında dünya genelinde 129. sırada ve Türkiye’de de 1. sırada yer almış.Diğer üniversitelerle ciddi bir kalite karşılaştırması yapmadık hiç arkadaşlarımızla konuşurken ama bu,mühendislik eğitimindeki başarının tarafsız bir göstergesi gibi geliyor bana.
Ben seçimimi “İstanbul’da Endüstri Mühendisliği okumak” gibi yetersiz görünen bir düşünceyle yapmıştım,bahsettiğim iki konudan da haberdar değildim; şuan söyleyebiliyorum ki bilinirlik ve eğitimi en iyi şekilde taşıdığına inandığım üniversite İTÜ.
Konuyla ilgili bir de şöyle bir link vereceğim,daha detaylı bilgi için:
http://www.medyatakip.com/medya_sistem/medya_data/2011/07/yb/21/h/9776_3_106_1311219830_2353719.jpg
Açıkçası puanıma göre üniversiteleri sıraladım. İTÜ geldi. İlk tercihim Bilkent sonra da ODTÜ idi. Aslında Ankara'da okumak istiyordum. Ama olmadı.
Nedenim şu: Ankara'da okuyamadım Ankara dışındaki en iyi seçenek de İTÜ'ydü.
As a foreigner, I have come to know that Istanbul Technical University is one of the most preferable universities in Turkey. There are many reasons that:
1. First of all, there is a diversified mix of international students with different cultural background which makes it quite easy to make new friends (both for Turkish and foreign students).
2. The first office I have visited in the ITU Maslak campus was the registrar (Graduate students section) and I have found them to be very helpful and cooperative that I finished my registration with little complication (I am very thankful for that).
3. I have come to know that the University staff profile is also well established and it is easy for a graduate student to get a promoter on his/her field of interest.
4. There is a diversified social, leisure and student activities for those students interested to take-part in.
5. It is my advise for those students who are interested to persue their study using English as a medium of instruction to assume Istanbul Technical University as one of the most convenient places in Turkey.
Puanımından dolayı İTÜ veya ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümleri arasında kalmıştım. Doğma büyüme İstanbul'lu ama ODTÜ hayranı biri olarak ODTÜ'yü ziyaret ettiğim zaman, büyük olasılıkla Ankara'nın genel yapısı ve iklimi dolayısıyla pek sevmemiştim.
İTÜ ise lise yıllarımda daha soğuk hissettiğim bir üniversite olmasına rağmen tabi ki İstanbul'da olması, merkezi olması (metro, vs.) ile cezbetti.
İstanbul Teknik Üniversitesi’ni seçmemin en önemli nedeni, alanımda düşündüğüm faydalı bilgileri gerçek hayata geçirebilmemde desteğine olan inancımdır. Gerek bütçesi gerek labaratuvar imkanları olsun öğrenciye bilimsel konularda destek verebilmektedir. İTÜ’nün en önemli özelliklerinden birisi de İTÜ’den mezun olmuş ve bir çok alanda başarılı olmuş mezunlarıyla sizleri buluşturuyor olmasıdır.

İlgili Konular

İstanbul

9 soru, 490 cevap.

İlgili Şirketler

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Hepsini Göster (31)
METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Nestlé

25 soru, 90 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

DenizBank

121 soru, 223 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

L'Oréal

103 soru, 161 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.