Cevaplar 73

Sırala:
Belki basından takip ediyorsunuzdur İTÜ gerçekten atakta bu ara. Her geçen gün İTÜ’nün gelişimine tanık olabiliyorum. Basında ismini daha sık duyuyorum, yayınlanan uluslararası sıralamalarda her zaman daha üst sıralarda yer buluyor kendine. ABD üniversiteleri ile denklik sağlayan en fazla ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) belgesine sahip üniversite. İş dünyasında bilinen ve saygınlığı çok yüksek bir üniversite. Özellikle Mühendislik dallarında kendini kanıtlamasının yanında her geçen gün gelişen kulüpleriyle sosyalleşme anlamında da geniş olanaklar sunuyor. İstanbul ile iç içe, her biri kendine has özellikler barındıran kampüslere sahip.
Puanımından dolayı İTÜ veya ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümleri arasında kalmıştım. Doğma büyüme İstanbul'lu ama ODTÜ hayranı biri olarak ODTÜ'yü ziyaret ettiğim zaman, büyük olasılıkla Ankara'nın genel yapısı ve iklimi dolayısıyla pek sevmemiştim.
İTÜ ise lise yıllarımda daha soğuk hissettiğim bir üniversite olmasına rağmen tabi ki İstanbul'da olması, merkezi olması (metro, vs.) ile cezbetti.
İTÜ’deki öğrencilik hayatım daha başlamamışken, birinden bu sözleri duymuş olsaydım eğer ona kesinlikle inanmazdım. Fakat İTÜ Türkiye’nin en iyi mühendislerini yıllardan beri kendi çizgisinden ayrılmadan yetiştiren bir üniversite. 238 yıldan beri ayakta kalmayı başarabilmiş bir eğitim kurumu olması insana büyük güven veriyor. İstanbul’da olmanın tüm imkanlarından faydalanabileceğiniz bir üniversite İTÜ. Kampüslerinin lokasyonu ve sürekli gelişen üniversite yönetim anlayışıyla öğrencisine en iyi imkanları sağlayan bir üniversite. En basitinden; Türkiye’de bu işi az çok bilen kime sorarsanız sorun, başında İstanbul kelimesini telaffuz etmeseniz bile ”Teknik Üniversite” dendiği zaman akıllara sadece İTÜ gelir. Eskiler İstanbul demeye gerek bile duymazlar.
Tabii ki eğitim yeterliliği ömürle ölçülmez ama İTÜ; dünyanın en eski 5. teknik üniversitesi; bu sayede Türkiye’de lisans eğitimi deyince akla gelen birkaç köklü üniversiteden.Bu bilinirlik de aklınıza gelebilecek her alan için peşinde bir sürü avantaj getiriyor.
Bir de yakın bir zamanda yayınlanan haberle öğrendik ki İTÜ, QS World University Ranking 2010 yılı verilerine göre mühendislik ve teknoloji alanında dünya genelinde 129. sırada ve Türkiye’de de 1. sırada yer almış.Diğer üniversitelerle ciddi bir kalite karşılaştırması yapmadık hiç arkadaşlarımızla konuşurken ama bu,mühendislik eğitimindeki başarının tarafsız bir göstergesi gibi geliyor bana.
Ben seçimimi “İstanbul’da Endüstri Mühendisliği okumak” gibi yetersiz görünen bir düşünceyle yapmıştım,bahsettiğim iki konudan da haberdar değildim; şuan söyleyebiliyorum ki bilinirlik ve eğitimi en iyi şekilde taşıdığına inandığım üniversite İTÜ.
Konuyla ilgili bir de şöyle bir link vereceğim,daha detaylı bilgi için:
http://www.medyatakip.com/medya_sistem/medya_data/2011/07/yb/21/h/9776_3_106_1311219830_2353719.jpg
ÖSS’ye hazırlanırken üniversite hayatımla ilgili aklımda 2 şey vardı; İstanbul’da olmak ve mühendis olacaksam da teknik üniversite okumak. Üniversitenin aile yanında okunmaması gerektiğini savunurum. İşte bu yüzden ve bir de İzmir’den sonra gidebilecek tek yer olarak İstanbul’u gördüğüm için İstanbul’da olmak istedim. Biyolojiden pek hazetmem, o yüzden tıp-eczacılık hiç düşünmedim. Geriye mühendislik kalıyordu onu da teknik üniversitede okumak gerektiğini düşündüm. Neden teknik üniversite? Çünkü proje yapmayı teknik üniversitede öğrenirsiniz. Teorinin pratiğe dönme olasılığının en yüksek olduğu yer teknik üniversitedir. Mesleğe çıkınca sudan çıkmış balığa dönmezsiniz. Velhasılı en başta saydığım 2 isteğin kesişim kümesinde İTÜ yer alıyordu. Ben de kapağı buraya atabilmek için 2 sene çalıştım.
İstanbul Teknik Üniversitesi’ni seçmemin en önemli nedeni, alanımda düşündüğüm faydalı bilgileri gerçek hayata geçirebilmemde desteğine olan inancımdır. Gerek bütçesi gerek labaratuvar imkanları olsun öğrenciye bilimsel konularda destek verebilmektedir. İTÜ’nün en önemli özelliklerinden birisi de İTÜ’den mezun olmuş ve bir çok alanda başarılı olmuş mezunlarıyla sizleri buluşturuyor olmasıdır.
Teknik üniversite, bir birikim, köklü bir altyapı gerektirir. Son yıllarda vakıf üniversitelerinin değerli hocalarımızı transfer etmesi nedeniyle kan kaybetmiş olmasına rağmen, o hocaları yetiştiren kurum olarak, mühendislik eğitimini hakkıyla veren bir kurum olma kimliğini kaybetmemiştir.
Belirli alanlarda çok iyi hocalarla çalışma imkanınız var. İstanbul'un oldukça merkezi bir kısmında bulunuyor. Metro ile metro hattındaki her yere oldukça hızlı ulaşabilirsiniz. İstanbul'da bundan yararlanabilen tek üniversite ve bu şehirde, bu büyük bir artı.

İTÜ'nün tüm bölümleri ABET tarafından akredite durumda. Yani diplomanızı alıp yurtdışına gitme imkanınız çok fazla. Nerdeyse her türlü yabancı master veya doktora programına çok rahat kabul alıyorsunuz İTÜ'nün lisans diploması sayesinde. Yabancı Diller Yüksekokulu'nun eğitimi de Türkiye'de onaylı tek kurum. Ayrıca, mezunlarına Yetkin Mühendislik Sınavı yapabilen tek kurum. Kısaca, İTÜ size dünyaya açılma imkanı sunuyor. 

Açıkçası puanıma göre üniversiteleri sıraladım. İTÜ geldi. İlk tercihim Bilkent sonra da ODTÜ idi. Aslında Ankara'da okumak istiyordum. Ama olmadı.
Nedenim şu: Ankara'da okuyamadım Ankara dışındaki en iyi seçenek de İTÜ'ydü.

İlgili Konular

İstanbul

8 soru, 489 cevap.

İlgili Şirketler

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Air Liquide

45 soru, 106 cevap.

Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

Hepsini Göster (38)
Aktif Bank

24 soru, 48 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

ING

53 soru, 74 cevap.

Softtech

56 soru, 112 cevap.

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

Mercedes-Benz Türk

67 soru, 128 cevap.

AXA SİGORTA

49 soru, 110 cevap.

Nestlé

24 soru, 90 cevap.

PepsiCo

113 soru, 224 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Arçelik

123 soru, 207 cevap.

Pfizer

117 soru, 302 cevap.

AIESEC Türkiye

51 soru, 65 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

DenizBank

151 soru, 324 cevap.

Faydasıçok Vakfı

5 soru, 6 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Garanti Teknoloji

62 soru, 127 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

Doğuş Otomotiv

51 soru, 97 cevap.

Impact Hub Istanbul

29 soru, 57 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Ipsos

28 soru, 55 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Abdi İbrahim

90 soru, 258 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.