Birçoğunuzun aşina olduğu KOBİ diye bir tabir vardı, Küçük ve Orta Bütçeli "İşletme"ler. Bir de tabii Büyük "İşletme"ler var. Bunların Finansmanının yapılması, "İşletme"nin çarklarının dönebilmesi için bir Finans, Muhasebe ve Vergi gibi mali faaliyetlerin düzenli gitmesi gerekir; bu "İşletme"nin sunduğu hizmet ya da malı satabilmesi için bunu tüketiciye/hizmeti alan kişiye tanıtması gerekiğinden Pazarlama; ikna olan kişi ürünü/hizmeti satın alacak kişiyle Satış;elimizdeki ürünü oluşturmak/hizmeti sağlayabilmek için hammadde/işlenmiş malzemeyi sağlayabilmek için Satın Alma; satılacak ya da satın alınacakların bir yerden bir yere ulaşımını denetlemek ve bunlardaki problemleri çözebilmek için Lojistik ;tüm bunları yapabilecek yetkinlikte olan, her konuma/pozisyona hitap eden çalışanları bulabilmek ve düzeni sağlamak için İnsan Kaynakları gibi departmanların hepsinde çalışabilir bir İşletmeci. Veya bir bankada da yine Finans, Kredi, vs. gibi pek çok departmanda da kendine yer bulabilir.

(Bu departmanları tek başlarına söylediğimizde benim anladığım/aklıma gelenler bunlar, sizlerin farklı bulduğu şeyler de olabilir. Yanlış/Eksik bir şey yazdıysam affola.)

İş imkanlarına gelecek olursak, ODTÜ zaten size iyi bir eğitim sunuyor, ama İşletme kişinin kendine Akademik özellikler dışında ne kattığıyla da ilgilenen bir bölüm. Dolayısıyla bölümün kapısından girip 4 yıl sonra sadece müfredatınızda yer alan derslerde öğrendiklerinizin bir kısmını yanınıza alarak çıkarsanız, tabiki bir iş bulabilirsiniz, ama o işin sizi tatmin edeceğini garanti edemem. Ama siz bir yandan derslerinizi takip etmiş bir yandan da bunları eğitimler, seminerler, kurslar, projelerle desteklemişseniz imkanlar artacaktır. Büyük Türk veya çok uluslu firmaların Genel Müdürlük/Merkezlerinin çoğu İstanbulda olduğu için.. Sanırım her şey açık. Tabii Bankacılıkta şehrinizde bulunan şube, Bölge Müdürlüğü gibi yerlerde veya büyük şirketlerin Satış elemanlarının sorumlu oldukları birkaç şehir/bir bölge gibi sorumluluk alanınıza göre değişkenlik gösteren yerlerde çalışmanız da mümkün.
Burayı mezun olunca tamamlarım :)
İşletme mezunları bir çok alanda çalışabilir. Şirketlerin neredeyse tüm departmanlarında işletme mezunları kolaylıkla iş bulabilir. Tamamen kişinin kendini geliştirmesine bağlı. Özel sektörde çalışmak istemeyenler içinde KPSS fırsatı var. Oldukça kapsamlı. Mali müşavirlik, idari yargı hakimliği, bankalar vs. Bunların hiçbirini istemeyenler de kendi işlerini kurabilirler tabii :)
Mezun olduktan sonra temel seçenekleri bir atlayalım.
KPSS.
ALES.
Onun dışında aldığınız seçmeli dersler ve ilgi alanınıza göre İnsan Kaynakları, Pazarlama, Yönetim, Muhasebe, Reklam, Ar-Ge vs. tüm departmanlarda çeşitli görevler alabilirsiniz. Özel ya da devlet bankalarında çalışabilirsiniz. Denetim ya da finans uzmanı olabilirsiniz. İşletme çok yönlü bir bölüm karar daima sizin.
Bir işletme bölümü mezunu zaten okulun son senesine gelmeden aşağı yukarı hangi alanda uzmanlaşmak istediğini anlıyor ve bu karar doğrultusunda seçmeli dersler alıyor. Hepimizin bildiği gibi bizim alanımız iş hayatındaki her şeyle ilgili, hayatımızın vazgeçilmezi olan 'para' faktörü neredeyse orada bir 'İşletmeci'ye ihtiyaç olacaktır. En popüler olan alanlardan bazıları şunlar: Pazarlama, Finans&Muhasebe;, Satış, Danışmanlık, Bankacılık. Bir işletme mezunu olarak zaten kendinize limitler koymamalısınız, sadece hangi dalda kendinizi iyi hissedip başarılı olacağınıza karar vermelisiniz. İşletme belki de en geniş iş imkanı sunan bölüm çünkü bir reklamcının da yapabildiğini yapabilir yaratıcılığını kullanarak ya da bir uluslararası firmada aracılık veya tercümanlık da yapabilir yabancı dilini kullanarak. İnsan ilişkileri kuvvetliyse Halkla İlişkiler alanına kayabilir ya da rakamları seviyorsa çalıştığı şirket ya da kendi şirketi için finansal anlamda önemli kararlar alabilir. Her üniversitenin işletme bölümünde aynı durumu görebilseydik keşke ama maalesef bu saydığım hemen her alanda yeterli bilgiyi sağlayan çok az üniversite var, Bilkent de onlardan biri. Bilkent size her ihtimal için temel bilgiyi sağlar, nerede uzmanlaşacağınıza dair yönlendirir ve en sonunda okul hayatı boyunca sağladığı 'network' ile kısa zamanda istediğiniz gibi bir iş bulmanıza yardımcı olur.
İşletme bölümünde kendinizi çok farklı alanlarda geliştirme imkanı bulabileceğiniz için kurumsal bir şirketin satış, pazarlama, hr, finans gibi departmanlarının hepsinde çalışabilir.
İşletme bölümü, mezuniyetten sonra çalışma alanı en geniş olan bölümdür. Her sektörde işletme mezunları için iş imkanları vardır. Finans, muhasebe, satış/pazarlama, operasyon yönetimi, proje yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, organizasyon alanlarında uzmanlıklar yapılabilir.
Türkiye'de her yıl en çok mezun veren bölüm olması nedeniyle işletme mezunlarının elde edebileceği iş imkanları çok farklılık gösterebilir. Dünya çapında bir şirkette yönetici adayı olarak da çalışmaya başlanabilir, ufak bir muhasebe bürosunda da. İşletme mezunları için iyi iş imkanı, öğrencilik döneminde kendilerine kattıklarıyla ve derslerindeki başarısıyla doğru orantılıdır.
İşletme bölümü öncelikle özel sektörde bulabileceğiniz iş alanlarında geliştirir sizi.Yöneticilik,pazarlama,reklam ...vs. gibi.Ama devlet kadrolarında çalışmak isteyen arkadaşlar için de birçok alanı var.Bankalar ve diğer bütün kamu kurum ve kuruluşları(maliye,nüfus müdürlükleri,tapu ve kadastro memurlukları,valilik-kaymakamlık gibi özel kalem müdürlükleri) gibi...
Yani işletme bölümünde aslında herşey sizin kendinizi ne kadar geliştirebildiğinize ve hangi artılarınız(dil,erasmus,yurtdışı deneyimi ...vb.) olduğuna bağlı birazda...
İşletme bölümü aslında en geniş kapsamlı bölümdür işletme tercih eden birçok öğrenci olmasına karşın sektörde iş bulmak bir okadar zor ancak kişi nekadar donanımlı olursa iş bulma şansıda okadar artar. Bankacılık, satış departmanı, muhasebe , finansman gibi sektörlerde çalışabilirsiniz.
İş imkanını bu bölümde siz kendiniz yaratıyorsunuz.İyi bir üniversiteden mezunsanız iyi bir egitime sahipseniz ve kendinizi geliştirdiyseniz iş imkanları çok fazla.Bankacılıkla ilgili alanlar,özel sektörde işletmecilik finansmanlık gibi sektörlerde çalışabilirsiniz.
Alan tanımlaması geniş bir bölüm. Şirketlerin pazarlama, satış, insan kaynakları, finans departmanlarında, bankalar, danışmanlık, denetim şirketlerinden ajanslara kadar pek çok alanda iş bulmak mümkün. Bu biraz kişinin üniversite hayatı boyunca kendini ne yönde geliştirdiğine bağlı. Akademik kariyer de bir alternatif. Genel olarak artık bölümlerin değil, insanların ilgilerinin ve yapmak istediklerinin iş imkanı konusunda daha fazla kapı açtığını düşünüyorum.
İşletme bölümü mezunu ne olmak istiyorsa o olur. Kendine bir alan seçip erkenden kendisi geliştirmesi gerekiyor. İşletme okulu bir meslek değil, bir uzmanlık değil. Uzmanlaşma için öğrenci çaba harcamalı yaz tatillerinde bir yerlerde çalışmalı.

Ben kendi işimi kurdum. Girişimcilik, erken aşama yatırım konusunda kendimi geliştirdim.
paranın , yönetimin , kurum ve kuruluşların olduğu her yerde işletme öğrencisine ihtiyaç vardır ...
işletme bölümünün yelpazzesi geniştir bu yelpazede güzel bir yerde olmak istiyorlarsa Marketing Anadolu da yer alırlarsa bu süreci çok hızlandırırlar
Aslında bu çok donnanımlı bir sorudur kişinin yönelmek istediği mesleğe bağlıdır İşletme Hukuk gibi sosyal Hizmet gibi Felsefe gibi tek bir alan mesleği değildir . İşletme mezunları bir çok işle uğrasabilir , Hakim olmak isteyende olabilir CEO olmak isteyende gele olarak İrdari Hakimlik , Ceo , Kyk'dan Enerji bakanlığı müdür yardımcılığına kadar pazarlamadan - Lojistiğe bankadan - iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığına kadar bir çok alanda iş sahibi olabilirler . Önemli olan şudur ki okuduğunuz bölümü işe yaramaz olarak görmemek ve onun için en iyisini nasıl yapabilirim diye düşünmek her şey diplomayı ve beyni doldurmakla bitiyor öte yandan bu alanlar açık öğretimde de var neden örgün okuyayım diye düşünmeyin . Evet açıköğretim okuyanlarla diploma açısından bir farkımız yok ama eğitim açısından çok büyük farkımız var . ve ilerlemek istediğimiz bölümü Profosörlerle ve Doçent hocalarımızla karar ceriyoruz.
İş alanı çok geniş kendini geliştirmeyen bi insan diploması ile düşük miktardaki maaş ile iş bulabilir fakat kendini geliştiren insan çok daha iyi yerlere gelebilir.
devletin her türlü kademesinde KPSS ye girerek iş sahibi olunabilecek bi bölüm. Özel sektörde de şirketlerin her türlü departmanlarında kendilerine kolaylıkla iş bulabilirler fakat bu tamamen kişinin kendisine bağlı. çünkü İİBF fakültesi Türkiye nin en çok mezun veren fakültesi yani daha fazla rakip var. ancak kişi kendini geliştirirse çok iyi bi iş bulması içten bile değil
Devlet Sektörü;

*Kaymakamlık
*idari hakimlik
*Başbakanlık Uzman Yardımcısı
*Devlet Personel Uzman Yardımcısı
*Planlama Uzman Yardımcısı
*Dış Ticarette Standardizasyon Denetmen Yardımcısı
*Dış Ticaret Uzman Yardımcısı
*Gümrük Müfettiş Yardımcısı
*Gümrük Uzman Yardımcısı
*Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı
*Hazine Uzman Yardımcısı
*Sigorta Denetleme Kurulu Uzman Yardımcısı
*Sermaye Piyasası Kurulu Uzman Yardımcısı
*Tapu ve Kadastro Denetmen Yardımcısı
*Bakanlık Müfettiş Yardımcısı
*iş Müfettiş Yardımcısı
*Dış işleri Bakanlığı Aday meslek memuru
*Enerji Uzman Yardımcısı
*il Planlama Uzman Yardımcısı
*Maliye Uzman Yardımcısı
*Devlet Bütçe Uzman Yardımcısı
*Devlet Gelir Uzman Yardımcısı
*Gelir Uzman Yardımcısı
*Vergi Denetmen Yardımcısı
*Stajyer Gelirler Kontrolörü
*Hesap Uzman Yardımcısı
*Mali Suçları Araştırma Uzman Yardımcısı
*Devlet Malları Uzman Yardımcısı
*Milli Emlak Denetmen Yardımcısı
*Muhasebe Uzman Yardımcısı
*Muhasebe Denetmen Yardımcısı
*Maliye Müfettiş Yardımcısı
*Merkez Bankası Araştırmacı
*TC Merkez Bankası A.Ş. Müfettiş Yardımcısı
*Merkez Bankası Uzman Yardımcısı
*Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü Stajyer Kontrolör
*Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı
*Telekomünikasyon Uzman Yardımcısı
*TSK Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Subay