İşletme Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (97 Cevap)

İşletmeci birçok iş yapar. Kafe veya holding işletmek, maliyet veya risk analizi yapmak da işletmeciliğe girer. Bizim zamanımızda işletme çok genel bir kavramdı. Bir işletmede çalışmak için bu bölümde olmak gerekiyordu. Özellikle Pazarlama’da insanlarla birebir iş yapıyorsunuz. Ben de bunların hepsinin İşletme başlığı altında olduğu için İşletme bölümünü tercih ettim. Çok memnunum çünkü İşletme’den mezun olan birisinin her işi yapabileceğini düşünüyorum. Bankacılık sektöründe genelde matematik ağırlıklı olması sebebiyle mühendisler çalışır. Esasında ne iş yaptığınız değil, kafanızın neye evrilebildiği önemli. Belki mimar, doktor, avukat gibi meslekleri edinemeyebilirsiniz ama İşletme’de çok farklı pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

Adım Adım Sorumlusu ve Strateji Geliştirme Koordinatörü olarak görevleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Adım Adım yardımseverlik koşusu; her sene İstanbul ve Antalya'da maraton şeklinde oluyor. Bu sene 12 Kasım'da İstanbul maratonu, 3 Mart'ta da Antalya maratonu olacak. Benim de görevim Koruncuk gönüllüleriyle, Adım Adım'la yardımseverlik peşinde koşan insanları buluşturmak, onların iletişimini sağlamak ve Koruncuk Vakfı olarak sunduğumuz projeleri desteklemelerine yardımcı olmaktır. Yardımseverlik koşusuna katılan insanlar kısaca Koruncuk Vakfı hakkında farkındalık ve fayda yaratıyor diyebiliriz.

Yardımseverlik koşusu Adım Adım nedir? (1 Cevap)

Yardımseverlik koşusu Amerika ya da Avrupa'da doğmuş bir sistematiktir. İngilizcede charity run denir. Türkiye'de Adım Adım sayesinde 2000'lerin başlarında başladı. Normalde sporcular kendi zevkleri, idealleri için veya spor yapmak için maratona katılıyorlar. Yurtdışında bu koşuyu bir amaç için yapmayı düşünmüşler. Adım Adım sayesinde de koruyucu ihtiyacı olan çocuklara, ülkemizin daha yeşillenmesi için Tema Vakfı'na, kanserli çocuklar için Umut Vakfı'na destek olmak için insanların koştuğu bir sistematik kuruldu. Bir insan bu maratona katılarak beğendiği ve sevdiği sivil toplum kuruluşuna koşarak destek olabiliyor. Bu konuda bilgi almak için www.adimadim.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Koruncuk Vakfı'nda sizi ne motive ediyor? (1 Cevap)

Koruncuk Vakfı'nda beni motive eden şey; dünyadaki ve ülkedeki çocukların  ulaşamadığı mutluluğa onları ulaştırmaktır. Ülkemizde ve dünyamızda çocukların terk edilme vakaları çok yüksek. Çocukların kaliteli eğitime, aile sevgisine ve bir yaşama ulaşmaya ihtiyacı var. Ülkemizde 20 bin çocuk ve genç, korunma ihtiyacı statüsünde ve hepsi devlet yurtlarında büyüyor. Sokaklarda dilenen, eğitim çağında olup okula gitmeyen, kendi ailesinin yanında yaşasa dahi mutlu olamayan, dayağa veya cinsel istismara veya manevi baskıya maruz kalan çocuklarımız var. Bu yüzden bu konuda farkındalık yaratmamız gerekiyor diye düşünüyorum ve Koruncuk Vakfı'nın amacına saygı duyuyorum ve buraya hizmet etmekten mutlu oluyorum. Her çocuk din, dil, ırk, coğrafya gözetmeden sevgiyle büyümeli, mutlu olmalı, neşeyle yaşamalı ve hayattan zevk almalıdır.

Koruncuk Vakfı'na gönüllü olarak kimler, nasıl katılabilir? (1 Cevap)

Koruncuk Vakfı farkındalık çalışmasına çok ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü adında bir gönüllülük belirledik. Bununla ilgili insanlara korunma ihtiyacı olan çocuklar, evlat edinme ve koruyucu aile olma hakkında 45 dakikalık bir eğitim sunuyoruz. Sonrasında benim bileğimde de gördüğünüz bilekliği veriyoruz, üzerinde Her Çocuk Sevgiyle Büyümeli yazıyor. İnsanlar bu bilekliği veya bu şapkayı takarak çevrelerine bizim verdiğimiz bu farkındalığı yayıyorlar. Türkiye’de 30 yaşından gün almış erkek ya da kadın, evli veya bekar olan herkes evlat edinmek veya koruyucu aile olmak için başvurabilir. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurabilir. Bu bilgi genelde bilinmiyor, bunun yapılabilmesi için evli olunması veya 30 yaşından daha büyük olunması gerektiği düşünülüyor. Halbuki öyle değil, başvurmak için bu kriterler yeterli.İşte Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü Eğitimi bunu sağlıyor. Biz farkındalık kazandırıyoruz ve bu farkındalığı kazandırdığımız kişinin bunu çevresiyle paylaşmasını bekliyoruz. Belki o insan bir evlat edinir, böylece korunma ihtiyacında olan bir çocuk devlet yurdundan bir ailenin yanına sevgiyle yerleştirilmiş olur.   Bunun dışında Adım Adım Yardımseverlik koşullarımıza katılabilirler. 12 Kasım’da İstanbul maratonunda, gelecek sene 3 Mart’ta Antalya’da, Mayıs’ta Bozcaada maratonuna www.adimadim.org sayfasına üye olarak ve koşarak destek olabilirler. Bolluca Çocuk Köyümüzde yaşayan 153 tane çocuk ve gencin sağlıklı büyümesi için uzmanlık dahilinde süreklilik arz eden gönüllülük başvurularını da kabul ediyoruz. Mesela bir gönüllümüz keman çalmayı biliyorsa ve çocuğumuza keman çalmayı öğretmek istiyorsa psikoloğumuzla mülakat ederek o gönüllülüğü belirli bir elemeden sonra yapabilir. Bunu biraz nadir yapıyoruz çünkü çocuklarımızın bağlanma problemi var. Travmatik çocuklar oldukları için gönüllüye çabuk alışıyorlar. Ayrıldıklarında hem çocuğumuz hem de gönüllümüz için ikinci bir travma olabiliyor. Bazen gönüllümüz 1 ay geliyor ama 2. ay gelemiyor. Bu yüzden bunu özellikle profesyonel gönüllülerle yapmaya çalışıyoruz.Altını çizmek gerekirse daha çok Koruncuk Elçilerine ihtiyacımız var. Dünyayı değiştirebilmek için, yasaların, zihinlerin çocuklarımızın yararına evrilebilmesi için farkındalık yaratmak gerekiyor. Gönüllülerimiz bunları yapmak için bize info@koruncuk.org e-posta adresinden, telefondan, web sayfamızdan ve sosyal medyadan da ulaşabilirler.

Koruncuk Vakfı'nın aktivitelerini duyurmak için kullandığı iletişim araçları nelerdir? (1 Cevap)

Koruncuk Vakfı'nın kullandığı iletişim araçları; sosyal medya hesaplarımız, www.koruncuk.org adlı internet sitemiz ve etkinliklerimizdir. Senede birkaç tane basın defilesi, tiyatro gösterimi gibi etkinlikler olabiliyor. Örneğin geçen senelerde yemek, defile, kermes gibi etkinlikler yapmıştık. En önemlisi insandan insana farkındalık ve iletişim geçiyor. Koruncuk gönüllüleri diğer insanlara Koruncuk Vakfı’nın neler yaptığını aktarıyor ve “Her çocuk sevgiyle büyümeli.” mesajını iletiyor.

Koruncuk Vakfı'nın bağış toplama stratejileri nelerdir? (1 Cevap)

Biz mesajın kalplerde yer bulmasını isteyen bir vakıfız. İlk önce bağış talep etmekten farklı olarak her çocuğun sevgiyle büyümesi gerektiği, her çocuğun eğitim hakkı ve mutlu bir şekilde yaşama hakkı olduğu mesajının yayılmasını ve böylece zihinsel bir iklim yaratılmasını istiyoruz. Web sayfamızdan, sosyal medyadan, etkinliklerimizden ve gönüllülerimizden hep bu mesajı yayıyoruz. Gönüllülerimize o mesaj ulaştığı zaman içlerinde varsa zaten bağışçı olmayı tercih ediyorlar. Aslında Koruncuk Vakfı direkt bağış istemiyor; mesajını, amacını ve vizyonunu aktarıyor. Eğer gönüllü istekliyse kendisi bağış yapmayı tercih ediyor. Dolayısıyla bağış amaçlı değil, mesaj amaçlı ilerliyoruz.

Amerika'da üniversite eğitimi almak isteyen kişilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Yurtdışında üniversite okumak insana genç yaşta yeni kültürleri öğrenmeyi, yeni bir bakış açısına ulaşmayı ve karakter geliştirmeyi sağlıyor. Yüksek öğrenimi Türkiye’de yapmak tabii ki çok güzel ama yurtdışında yapma imkanı varsa bunu da değerlendirmek gerekir. Yurtdışına gidenler ilk başlarda yurtlarını çok özlüyorlar ama bu geçici bir durum. Benim de yurtdışında 4 senelik bir üniversite deneyimim olmuştu. Bu süreç sonrasında yurdunuza ne katabileceğinizi düşünüyorsunuz. İlk başta aile, arkadaş, şehir özlemiyle başlayan bir yer olsa da, siz orada başarılı olursanız geri döndüğünüzde yurdunuza bir şeyler katmak istiyorsunuz. Bu yüzden öğrencilere önerim; kendilerini açık tutsunlar, çok çalışkan olsunlar, bir amaçları ve idealleri olsun, kendi iç seslerini dinlesinler. Kendilerine, ailelerine, yurtlarına ve dünyaya nasıl katkı sağlayabileceklerini düşünsünler çünkü bir öğrenci için yurtdışına gitmek gerçekten bir lüks. Eğer bunu yapabiliyorlarsa güzel bir deneyim yaşayacaklarını düşünüyorum, benim güzel bir deneyimim olmuştu. Akıllarını ve kalplerini açık tutarak doğruyu bulacaklar diye düşünüyorum.

Yardımseverlik koşusu Adım Adım'a nasıl katılınır? (1 Cevap)

Adım Adım’a katılmak için çok kolay bir süreç var. www.adimadim.org sayfasına üye olarak formu dolduruyorsunuz. Sonrasında desteklemek istediğiniz projeyi seçiyorsunuz. Orada 50 farklı sivil toplum kuruluşunun projesi var, hangisi size daha yakın geliyorsa o konuyu seçiyorsunuz. Ardından size en yakın olan maratona katılıp orada koşarak seçtiğiniz vakıf için bağış topluyorsunuz. Bunu da çevrenize koştuğunuzu belirten bir e-posta atarak yapıyorsunuz. E-postada ilgili vakfın bağış bağlantısı oluyor, isteyen o bağlantıdan direkt olarak vakfa bağış yapabiliyor. Siz de bu iyiliğe vesile olmuş oluyorsunuz. Adım Adım, sosyal medyada da var, oralardan da ulaşmanız mümkün.

Gönüllülük ne demektir? (1 Cevap)

Gönüllülük çok önemli bir olgu ve Türkiye’de giderek bu olgu artıyor. Bir sivil toplum kuruluşu için gönüllü olmak isteyen herkesi ben şimdiden tebrik ediyorum çünkü gönüllülük tüm dünyaya sağlanabilecek en güzel destektir. Gönüllülük; çevre, çocuklar, kadın eşitliği, üniversite gibi herhangi bir konuda olabilir. Bir insan sadece almaya değil, vermeye başlarsa kendi mutluluğunu da arttırır. Mesela Tema Vakfı’nın kurucusu Hayrettin Karaca; “Olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu var bu hayatta.” demiştir. Gönüllü olmak bu borcu ödemenin bir yoludur. İnternet çağında olduğumuz için beğendiğiniz vakfın web sitesine girerek, gönüllü olmak için başvurarak sizler de harekete geçebilirsiniz. İnandığınız amaç içerisinde kendi derneğinizi de kurabilirsiniz. Sevgiyle, anlayışla, mutlulukla bu adımları atabilirsiniz. Bu yüzden gönüllüğün Türkiye’de giderek artmasını umuyorum.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle