Koruncuk Vakfı

Koruncuk Vakfı

3 kişi, 24 cevap verdi.

Cevaplar 24

Filtrele:Sırala:

İşletme Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (95 Cevap)

İşletmeci birçok iş yapar. Kafe veya holding işletmek, maliyet veya risk analizi yapmak da işletmeciliğe girer. Bizim zamanımızda işletme çok genel bir kavramdı. Bir işletmede çalışmak için bu bölümde olmak gerekiyordu. Özellikle Pazarlama’da insanlarla birebir iş yapıyorsunuz. Ben de bunların hepsinin İşletme başlığı altında olduğu için İşletme bölümünü tercih ettim. Çok memnunum çünkü İşletme’den mezun olan birisinin her işi yapabileceğini düşünüyorum. Bankacılık sektöründe genelde matematik ağırlıklı olması sebebiyle mühendisler çalışır. Esasında ne iş yaptığınız değil, kafanızın neye evrilebildiği önemli. Belki mimar, doktor, avukat gibi meslekleri edinemeyebilirsiniz ama İşletme’de çok farklı pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

Adım Adım Sorumlusu ve Strateji Geliştirme Koordinatörü olarak görevleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Adım Adım yardımseverlik koşusu; her sene İstanbul ve Antalya'da maraton şeklinde oluyor. Bu sene 12 Kasım'da İstanbul maratonu, 3 Mart'ta da Antalya maratonu olacak. Benim de görevim Koruncuk gönüllüleriyle, Adım Adım'la yardımseverlik peşinde koşan insanları buluşturmak, onların iletişimini sağlamak ve Koruncuk Vakfı olarak sunduğumuz projeleri desteklemelerine yardımcı olmaktır. Yardımseverlik koşusuna katılan insanlar kısaca Koruncuk Vakfı hakkında farkındalık ve fayda yaratıyor diyebiliriz.

Koruncuk Vakfı'nda hikayeniz nasıl başladı? (1 Cevap)

Ben uzun yıllar bankacılık sektöründe çalıştım. Daha önce yurtdışında 12 senelik bir yaşamım oldu. Türkiye dönünce yine bankacılık sektöründeydim. Ardından çalıştığım bankayla yollarımız ayrıldı ve emekli oldum. 1 sene kadar çalışmadım ama çok bunaldığım için çalışmam gerektiğini düşünüyordum. Zaten profesyonel hayatımın son 4-5 yılında aktif olarak sosyal projelerde yer alıyordum. Adım Adım Projesi gibi projelere katılıyordum veya kendi aramızda çeşitli projeler yapıyorduk. Bu sayede kurumsal bir hale geldik.

Beni tanıyan bir yönetim kurulu üyemiz bana köyde açılan Köy Koordinatörlüğü pozisyonunu teklif etti. Ben yapamayacağımı düşündüm ama yine de bir denemek istedim çünkü hiç bilmediğim bir alandı ve bir müddet çalışmadığınız zaman tekrar sabah 9, akşam 6 çalışmak zor olabiliyordu. Böylece köye gittim ve 1 hafta sonra oraya gönülden bağlandım. 2 yıl kadar Köy Koordinatörlüğü yaptım ve sonrasında vakıf tarafına geçtim. Yaklaşık 2 buçuk yıldır da vakıf tarafında çalışıyorum.

Koruncuk Vakfı'nda sizi ne motive ediyor? (1 Cevap)

Koruncuk Vakfı'nda beni motive eden şey; dünyadaki ve ülkedeki çocukların  ulaşamadığı mutluluğa onları ulaştırmaktır. Ülkemizde ve dünyamızda çocukların terk edilme vakaları çok yüksek. Çocukların kaliteli eğitime, aile sevgisine ve bir yaşama ulaşmaya ihtiyacı var. Ülkemizde 20 bin çocuk ve genç, korunma ihtiyacı statüsünde ve hepsi devlet yurtlarında büyüyor. Sokaklarda dilenen, eğitim çağında olup okula gitmeyen, kendi ailesinin yanında yaşasa dahi mutlu olamayan, dayağa veya cinsel istismara veya manevi baskıya maruz kalan çocuklarımız var. Bu yüzden bu konuda farkındalık yaratmamız gerekiyor diye düşünüyorum ve Koruncuk Vakfı'nın amacına saygı duyuyorum ve buraya hizmet etmekten mutlu oluyorum. Her çocuk din, dil, ırk, coğrafya gözetmeden sevgiyle büyümeli, mutlu olmalı, neşeyle yaşamalı ve hayattan zevk almalıdır.

Koruncuk Vakfı'na gönüllü olarak kimler, nasıl katılabilir? (1 Cevap)

Koruncuk Vakfı farkındalık çalışmasına çok ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü adında bir gönüllülük belirledik. Bununla ilgili insanlara korunma ihtiyacı olan çocuklar, evlat edinme ve koruyucu aile olma hakkında 45 dakikalık bir eğitim sunuyoruz. Sonrasında benim bileğimde de gördüğünüz bilekliği veriyoruz, üzerinde Her Çocuk Sevgiyle Büyümeli yazıyor. İnsanlar bu bilekliği veya bu şapkayı takarak çevrelerine bizim verdiğimiz bu farkındalığı yayıyorlar. Türkiye’de 30 yaşından gün almış erkek ya da kadın, evli veya bekar olan herkes evlat edinmek veya koruyucu aile olmak için başvurabilir. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurabilir. Bu bilgi genelde bilinmiyor, bunun yapılabilmesi için evli olunması veya 30 yaşından daha büyük olunması gerektiği düşünülüyor. Halbuki öyle değil, başvurmak için bu kriterler yeterli.

İşte Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü Eğitimi bunu sağlıyor. Biz farkındalık kazandırıyoruz ve bu farkındalığı kazandırdığımız kişinin bunu çevresiyle paylaşmasını bekliyoruz. Belki o insan bir evlat edinir, böylece korunma ihtiyacında olan bir çocuk devlet yurdundan bir ailenin yanına sevgiyle yerleştirilmiş olur.   

Bunun dışında Adım Adım Yardımseverlik koşullarımıza katılabilirler. 12 Kasım’da İstanbul maratonunda, gelecek sene 3 Mart’ta Antalya’da, Mayıs’ta Bozcaada maratonuna www.adimadim.org sayfasına üye olarak ve koşarak destek olabilirler.

Bolluca Çocuk Köyümüzde yaşayan 153 tane çocuk ve gencin sağlıklı büyümesi için uzmanlık dahilinde süreklilik arz eden gönüllülük başvurularını da kabul ediyoruz. Mesela bir gönüllümüz keman çalmayı biliyorsa ve çocuğumuza keman çalmayı öğretmek istiyorsa psikoloğumuzla mülakat ederek o gönüllülüğü belirli bir elemeden sonra yapabilir. Bunu biraz nadir yapıyoruz çünkü çocuklarımızın bağlanma problemi var. Travmatik çocuklar oldukları için gönüllüye çabuk alışıyorlar. Ayrıldıklarında hem çocuğumuz hem de gönüllümüz için ikinci bir travma olabiliyor. Bazen gönüllümüz 1 ay geliyor ama 2. ay gelemiyor. Bu yüzden bunu özellikle profesyonel gönüllülerle yapmaya çalışıyoruz.

Altını çizmek gerekirse daha çok Koruncuk Elçilerine ihtiyacımız var. Dünyayı değiştirebilmek için, yasaların, zihinlerin çocuklarımızın yararına evrilebilmesi için farkındalık yaratmak gerekiyor.

Gönüllülerimiz bunları yapmak için bize info@koruncuk.org e-posta adresinden, telefondan, web sayfamızdan ve sosyal medyadan da ulaşabilirler.