Koruncuk Vakfı Onaylı Hesap

3 kişi, 24 cevap verdi.

Cevaplar 24

Yükleniyor...
39,878 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletmeci birçok iş yapar. Kafe veya holding işletmek, maliyet veya risk analizi yapmak da işletmeciliğe girer. Bizim zamanımızda işletme çok genel bir kavramdı. Bir işletmede çalışmak için bu bölümde olmak gerekiyordu. Özellikle Pazarlama’da insanlarla birebir iş yapıyorsunuz. Ben de bunların hepsinin İşletme başlığı altında olduğu için İşletme bölümünü tercih ettim. Çok memnunum çünkü İşletme’den mezun olan birisinin her işi yapabileceğini düşünüyorum. Bankacılık sektöründe genelde matematik ağırlıklı olması sebebiyle mühendisler çalışır. Esasında ne iş yaptığınız değil, kafanızın neye evrilebildiği önemli. Belki mimar, doktor, avukat gibi meslekleri edinemeyebilirsiniz ama İşletme’de çok farklı pozisyonlarda çalışabilirsiniz.

1,214 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir STK’da çalışmak bence Tanrı’nın bir lütfudur. Bu kişinin önüne bir şans olarak da gelebilir veya kişi bir idealist olarak bu işi yapmak isteyebilir. Bu yüzden kişinin ne yaptığının farkında olması gerekiyor. STK’da çalışmak herhangi bir işte çalışmak gibi değil. Burada herhangi bir ürün pazarlamıyorsunuz. Konu; kadın, çocuk veya ergen olabilir. Elinizde kıymetli bir şey tuttuğunuzun bilincinde olmanız gerekiyor.

En önemli ikinci husus ise; kar gütmeyen bir kuruluşta çalıştığınızdır. Dolayısıyla bu işe önce gönlünüzü koymanız gerekiyor. Eğer gönlünüzü ortaya koyarsanız karşı taraf da durumu kavramış olur. Bu yüzden STK’da çalışmak ayrıcalıklı bir durum diye düşünüyorum. Bir STK çalışanının gönlünü ortaya koyması, kar gütmeyen bir kuruluşta çalıştığının farkında olması ve çalıştığı alan hakkında farkındalık yaratması çok önemlidir.

625 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hayatımın en güzel dönemiydi. Bana öğrenmenin ne kadar keyifli olduğunu, hayatın öğrenme üzerine kurulduğunu öğretti. Çok değer hocalar tanıdım ve onların hepsinden birçok şey öğrendim. Ben çok şanslıyım çünkü sevdiğim bir okulda, sevdiğim bir bölümde çok iyi hocalarla yetiştim. Bu yüzden bu dönemin hayatımda çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hala da okulla ve okuldaki arkadaşlarımla bağımı koparmadım. Okul bana hayata dair bir bakış açısı verdi ve güçlü olmayı, öğrenmenin sürekliliğini, öğrenmeden var olunmayacağını öğretti.

Bizim zamanımızda Fortran vardı, gece kartlar basardık. İki satır yanlış olduğunda tekrar basardık. O zamanlar telefon ve bilgisayar yoktu. Dolayısıyla öğrenmenin durağan bir şey olmadığını ve gelişimin sürekli olduğunu öğrettiğini düşünüyorum.

536 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk Vakfı farkındalık çalışmasına çok ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü adında bir gönüllülük belirledik. Bununla ilgili insanlara korunma ihtiyacı olan çocuklar, evlat edinme ve koruyucu aile olma hakkında 45 dakikalık bir eğitim sunuyoruz. Sonrasında benim bileğimde de gördüğünüz bilekliği veriyoruz, üzerinde Her Çocuk Sevgiyle Büyümeli yazıyor. İnsanlar bu bilekliği veya bu şapkayı takarak çevrelerine bizim verdiğimiz bu farkındalığı yayıyorlar. Türkiye’de 30 yaşından gün almış erkek ya da kadın, evli veya bekar olan herkes evlat edinmek veya koruyucu aile olmak için başvurabilir. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurabilir. Bu bilgi genelde bilinmiyor, bunun yapılabilmesi için evli olunması veya 30 yaşından daha büyük olunması gerektiği düşünülüyor. Halbuki öyle değil, başvurmak için bu kriterler yeterli.

İşte Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü Eğitimi bunu sağlıyor. Biz farkındalık kazandırıyoruz ve bu farkındalığı kazandırdığımız kişinin bunu çevresiyle paylaşmasını bekliyoruz. Belki o insan bir evlat edinir, böylece korunma ihtiyacında olan bir çocuk devlet yurdundan bir ailenin yanına sevgiyle yerleştirilmiş olur.   

Bunun dışında Adım Adım Yardımseverlik koşullarımıza katılabilirler. 12 Kasım’da İstanbul maratonunda, gelecek sene 3 Mart’ta Antalya’da, Mayıs’ta Bozcaada maratonuna www.adimadim.org sayfasına üye olarak ve koşarak destek olabilirler.

Bolluca Çocuk Köyümüzde yaşayan 153 tane çocuk ve gencin sağlıklı büyümesi için uzmanlık dahilinde süreklilik arz eden gönüllülük başvurularını da kabul ediyoruz. Mesela bir gönüllümüz keman çalmayı biliyorsa ve çocuğumuza keman çalmayı öğretmek istiyorsa psikoloğumuzla mülakat ederek o gönüllülüğü belirli bir elemeden sonra yapabilir. Bunu biraz nadir yapıyoruz çünkü çocuklarımızın bağlanma problemi var. Travmatik çocuklar oldukları için gönüllüye çabuk alışıyorlar. Ayrıldıklarında hem çocuğumuz hem de gönüllümüz için ikinci bir travma olabiliyor. Bazen gönüllümüz 1 ay geliyor ama 2. ay gelemiyor. Bu yüzden bunu özellikle profesyonel gönüllülerle yapmaya çalışıyoruz.

Altını çizmek gerekirse daha çok Koruncuk Elçilerine ihtiyacımız var. Dünyayı değiştirebilmek için, yasaların, zihinlerin çocuklarımızın yararına evrilebilmesi için farkındalık yaratmak gerekiyor.

Gönüllülerimiz bunları yapmak için bize info@koruncuk.org e-posta adresinden, telefondan, web sayfamızdan ve sosyal medyadan da ulaşabilirler.

335 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk Vakfı'nın amacı; çocukların korunmaya değer bir varlık olduğunu herkesin bilmesini sağlamaktır. Çünkü bizim kültürümüzde çocuklar genelde çocuk muamelesi görüp ne yapıp ne yapmayacağı sürekli söylenerek bir takım temel hakları göz ardı edilir. Kadınlar da bu konudan nasibini alıyor ama özellikle çocuklar yeteri kadar haklarından faydalanamıyorlar. Onların daha değerli bir varlık olduklarını, onların bizim geleceğimiz olduklarını ve onlara yeteri kadar haklarını kullandırırsak daha mutlu bireyler olacaklarını düşünüyoruz. Bunun için de birçok eğitim veriyoruz.

Ana-baba okulumuz var ve forumlar yapıyoruz. Esas olarak ebeveyn bakımından yoksun çocuklara 1992 yılında Arnavutköy ilçesindeki Bolluca Köyü’ne kurduğumuz köyde eğitim hayatlarının sonuna kadar destek oluyoruz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve amacımız; çocukların kendilerini güvende hissederek geleceğe hazırlanmalarıdır. Çünkü çocuğu iyi yetiştirmediğiniz zaman ileride topluma bir yük oluyor, kendisi gibi çocuklar dünyaya getirerek onları da yokluğa mahkum ediyor. Bu yüzden çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve eğitim şartlarının oluşturulması gerekiyor. En sağlıklı olan şey, çocuğun ailesiyle büyümesidir ama ailesiyle büyüyemiyorsa çocuğun kendisini güvende hissedeceği bir ortam sağlamak da çok önemli. Biz de bu amaca hizmet ediyoruz.