Sivil Toplum Kuruluşu

30 soruya 29 cevap verildi.

Cevaplar 29

Yükleniyor...
1,214 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir STK’da çalışmak bence Tanrı’nın bir lütfudur. Bu kişinin önüne bir şans olarak da gelebilir veya kişi bir idealist olarak bu işi yapmak isteyebilir. Bu yüzden kişinin ne yaptığının farkında olması gerekiyor. STK’da çalışmak herhangi bir işte çalışmak gibi değil. Burada herhangi bir ürün pazarlamıyorsunuz. Konu; kadın, çocuk veya ergen olabilir. Elinizde kıymetli bir şey tuttuğunuzun bilincinde olmanız gerekiyor.

En önemli ikinci husus ise; kar gütmeyen bir kuruluşta çalıştığınızdır. Dolayısıyla bu işe önce gönlünüzü koymanız gerekiyor. Eğer gönlünüzü ortaya koyarsanız karşı taraf da durumu kavramış olur. Bu yüzden STK’da çalışmak ayrıcalıklı bir durum diye düşünüyorum. Bir STK çalışanının gönlünü ortaya koyması, kar gütmeyen bir kuruluşta çalıştığının farkında olması ve çalıştığı alan hakkında farkındalık yaratması çok önemlidir.

536 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk Vakfı farkındalık çalışmasına çok ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü adında bir gönüllülük belirledik. Bununla ilgili insanlara korunma ihtiyacı olan çocuklar, evlat edinme ve koruyucu aile olma hakkında 45 dakikalık bir eğitim sunuyoruz. Sonrasında benim bileğimde de gördüğünüz bilekliği veriyoruz, üzerinde Her Çocuk Sevgiyle Büyümeli yazıyor. İnsanlar bu bilekliği veya bu şapkayı takarak çevrelerine bizim verdiğimiz bu farkındalığı yayıyorlar. Türkiye’de 30 yaşından gün almış erkek ya da kadın, evli veya bekar olan herkes evlat edinmek veya koruyucu aile olmak için başvurabilir. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurabilir. Bu bilgi genelde bilinmiyor, bunun yapılabilmesi için evli olunması veya 30 yaşından daha büyük olunması gerektiği düşünülüyor. Halbuki öyle değil, başvurmak için bu kriterler yeterli.

İşte Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü Eğitimi bunu sağlıyor. Biz farkındalık kazandırıyoruz ve bu farkındalığı kazandırdığımız kişinin bunu çevresiyle paylaşmasını bekliyoruz. Belki o insan bir evlat edinir, böylece korunma ihtiyacında olan bir çocuk devlet yurdundan bir ailenin yanına sevgiyle yerleştirilmiş olur.   

Bunun dışında Adım Adım Yardımseverlik koşullarımıza katılabilirler. 12 Kasım’da İstanbul maratonunda, gelecek sene 3 Mart’ta Antalya’da, Mayıs’ta Bozcaada maratonuna www.adimadim.org sayfasına üye olarak ve koşarak destek olabilirler.

Bolluca Çocuk Köyümüzde yaşayan 153 tane çocuk ve gencin sağlıklı büyümesi için uzmanlık dahilinde süreklilik arz eden gönüllülük başvurularını da kabul ediyoruz. Mesela bir gönüllümüz keman çalmayı biliyorsa ve çocuğumuza keman çalmayı öğretmek istiyorsa psikoloğumuzla mülakat ederek o gönüllülüğü belirli bir elemeden sonra yapabilir. Bunu biraz nadir yapıyoruz çünkü çocuklarımızın bağlanma problemi var. Travmatik çocuklar oldukları için gönüllüye çabuk alışıyorlar. Ayrıldıklarında hem çocuğumuz hem de gönüllümüz için ikinci bir travma olabiliyor. Bazen gönüllümüz 1 ay geliyor ama 2. ay gelemiyor. Bu yüzden bunu özellikle profesyonel gönüllülerle yapmaya çalışıyoruz.

Altını çizmek gerekirse daha çok Koruncuk Elçilerine ihtiyacımız var. Dünyayı değiştirebilmek için, yasaların, zihinlerin çocuklarımızın yararına evrilebilmesi için farkındalık yaratmak gerekiyor.

Gönüllülerimiz bunları yapmak için bize info@koruncuk.org e-posta adresinden, telefondan, web sayfamızdan ve sosyal medyadan da ulaşabilirler.