Sivil Toplum Kuruluşu

33 soruya 32 cevap verildi.

Cevaplar 32

Yükleniyor...
2,328 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk Vakfı farkındalık çalışmasına çok ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü adında bir gönüllülük belirledik. Bununla ilgili insanlara korunma ihtiyacı olan çocuklar, evlat edinme ve koruyucu aile olma hakkında 45 dakikalık bir eğitim sunuyoruz. Sonrasında benim bileğimde de gördüğünüz bilekliği veriyoruz, üzerinde Her Çocuk Sevgiyle Büyümeli yazıyor. İnsanlar bu bilekliği veya bu şapkayı takarak çevrelerine bizim verdiğimiz bu farkındalığı yayıyorlar. Türkiye’de 30 yaşından gün almış erkek ya da kadın, evli veya bekar olan herkes evlat edinmek veya koruyucu aile olmak için başvurabilir. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurabilir. Bu bilgi genelde bilinmiyor, bunun yapılabilmesi için evli olunması veya 30 yaşından daha büyük olunması gerektiği düşünülüyor. Halbuki öyle değil, başvurmak için bu kriterler yeterli.

İşte Koruncuk Elçiliği Gönüllülüğü Eğitimi bunu sağlıyor. Biz farkındalık kazandırıyoruz ve bu farkındalığı kazandırdığımız kişinin bunu çevresiyle paylaşmasını bekliyoruz. Belki o insan bir evlat edinir, böylece korunma ihtiyacında olan bir çocuk devlet yurdundan bir ailenin yanına sevgiyle yerleştirilmiş olur.   

Bunun dışında Adım Adım Yardımseverlik koşullarımıza katılabilirler. 12 Kasım’da İstanbul maratonunda, gelecek sene 3 Mart’ta Antalya’da, Mayıs’ta Bozcaada maratonuna www.adimadim.org sayfasına üye olarak ve koşarak destek olabilirler.

Bolluca Çocuk Köyümüzde yaşayan 153 tane çocuk ve gencin sağlıklı büyümesi için uzmanlık dahilinde süreklilik arz eden gönüllülük başvurularını da kabul ediyoruz. Mesela bir gönüllümüz keman çalmayı biliyorsa ve çocuğumuza keman çalmayı öğretmek istiyorsa psikoloğumuzla mülakat ederek o gönüllülüğü belirli bir elemeden sonra yapabilir. Bunu biraz nadir yapıyoruz çünkü çocuklarımızın bağlanma problemi var. Travmatik çocuklar oldukları için gönüllüye çabuk alışıyorlar. Ayrıldıklarında hem çocuğumuz hem de gönüllümüz için ikinci bir travma olabiliyor. Bazen gönüllümüz 1 ay geliyor ama 2. ay gelemiyor. Bu yüzden bunu özellikle profesyonel gönüllülerle yapmaya çalışıyoruz.

Altını çizmek gerekirse daha çok Koruncuk Elçilerine ihtiyacımız var. Dünyayı değiştirebilmek için, yasaların, zihinlerin çocuklarımızın yararına evrilebilmesi için farkındalık yaratmak gerekiyor.

Gönüllülerimiz bunları yapmak için bize info@koruncuk.org e-posta adresinden, telefondan, web sayfamızdan ve sosyal medyadan da ulaşabilirler.

1,214 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir STK’da çalışmak bence Tanrı’nın bir lütfudur. Bu kişinin önüne bir şans olarak da gelebilir veya kişi bir idealist olarak bu işi yapmak isteyebilir. Bu yüzden kişinin ne yaptığının farkında olması gerekiyor. STK’da çalışmak herhangi bir işte çalışmak gibi değil. Burada herhangi bir ürün pazarlamıyorsunuz. Konu; kadın, çocuk veya ergen olabilir. Elinizde kıymetli bir şey tuttuğunuzun bilincinde olmanız gerekiyor.

En önemli ikinci husus ise; kar gütmeyen bir kuruluşta çalıştığınızdır. Dolayısıyla bu işe önce gönlünüzü koymanız gerekiyor. Eğer gönlünüzü ortaya koyarsanız karşı taraf da durumu kavramış olur. Bu yüzden STK’da çalışmak ayrıcalıklı bir durum diye düşünüyorum. Bir STK çalışanının gönlünü ortaya koyması, kar gütmeyen bir kuruluşta çalıştığının farkında olması ve çalıştığı alan hakkında farkındalık yaratması çok önemlidir.

1,084 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk; bizim tabirimizle ebeveyn bakımından yoksun, korunma ihtiyacında olan çocuk demektir. Ailenin ekonomik veya sağlık problemleri, ailedeki bireylerin hapse girmesi ya da uyuşturucu kullanması gibi durumlarda, aile çocuklara bakamadığı için, çocuklar devlet koruması altına girer. Türkiye’deki çocuklara ebeveynleri tarafından bakılamıyorsa veya çocuklar istismara uğruyorsa; çocuğun ailede kalıp kalmayacağı, evlatlık verilip verilmeyeceği konusunda tek yetkili mercii devlettir. Biz de bu devlet korumasına giren kardeşlere bakıyoruz.

Bizim köyümüzde kardeşler bir arada yaşadığı için aile birlikteliğini kardeşlik üzerinden yürütüyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne açtığımız yerleri bildiriyoruz veya kurumda olan çocuklar biyolojik aile yanına dönebiliyor. Genelde bizden koruyucu aileye değil, biyolojik ailesine geri dönüyor çünkü biz bir nevi koruyucu aile gibi çalışıyoruz. Yerimiz açıldığı zaman devlet bize yerimize göre kardeş gönderiyor. Dolayısıyla çocukları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Hizmetleri’nden alıyoruz. Çocuklar bir şekilde devlet koruması altına girdiyse devlet kurumlarında veya bizim köyümüzde kalıyor. Eğitim hayatları bitene kadar da çocukların her şeyini biz karşılıyoruz ve onları çevredeki okullarda okutuyoruz.

Büyüdükleri zaman onlara dışarıda ev açıyoruz, bunun için yarı bağımsız yaşam dediğimiz bir modelimiz var. İnsanlar üniversiteden mezun olunca iş bulsa bile faturalarını ödeyecek kıvama hemen gelemiyor. Biz de o süreci daha sağlıklı geçirebilmeleri için onlara ev açıyoruz, onlar da köyden kardeşleri veya arkadaşlarıyla birlikte o evlerde yaşıyorlar. Evlenirken çeyiz yardımı yapıyoruz, ev açıyoruz ve kız istemeye gidiyoruz veya bizden kız isteyebiliyorlar. Bu şekilde onları hayata hazırlıyoruz.

942 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koruncuk Vakfı'nın amacı; çocukların korunmaya değer bir varlık olduğunu herkesin bilmesini sağlamaktır. Çünkü bizim kültürümüzde çocuklar genelde çocuk muamelesi görüp ne yapıp ne yapmayacağı sürekli söylenerek bir takım temel hakları göz ardı edilir. Kadınlar da bu konudan nasibini alıyor ama özellikle çocuklar yeteri kadar haklarından faydalanamıyorlar. Onların daha değerli bir varlık olduklarını, onların bizim geleceğimiz olduklarını ve onlara yeteri kadar haklarını kullandırırsak daha mutlu bireyler olacaklarını düşünüyoruz. Bunun için de birçok eğitim veriyoruz.

Ana-baba okulumuz var ve forumlar yapıyoruz. Esas olarak ebeveyn bakımından yoksun çocuklara 1992 yılında Arnavutköy ilçesindeki Bolluca Köyü’ne kurduğumuz köyde eğitim hayatlarının sonuna kadar destek oluyoruz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve amacımız; çocukların kendilerini güvende hissederek geleceğe hazırlanmalarıdır. Çünkü çocuğu iyi yetiştirmediğiniz zaman ileride topluma bir yük oluyor, kendisi gibi çocuklar dünyaya getirerek onları da yokluğa mahkum ediyor. Bu yüzden çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve eğitim şartlarının oluşturulması gerekiyor. En sağlıklı olan şey, çocuğun ailesiyle büyümesidir ama ailesiyle büyüyemiyorsa çocuğun kendisini güvende hissedeceği bir ortam sağlamak da çok önemli. Biz de bu amaca hizmet ediyoruz.