Cevaplar 13

Sırala:
Öncelikle insan odaklı olmayı söyleyebiliriz. İnsanlar ile ilişki kurmayı, iletişim içerisinde bulunmayı sevmeyi söyleyebiliriz. Çünkü İnsan Kaynakları’nın hangi alanında olursanız olun, bir gününüz insan odaklı sorunlara problemlere çözüm bulmakla geçiyor. Onun için insanlarla iletişim içerisinde olmak, insanların problemlerine çözümler üretebilmek gerçekten olmazsa olmaz. Tabi bunun yanında İnsan Kaynakları’nın birçok farklı alanı var. Departman yöneticileri olsun, Genel Müdür Yardımcısı seviyesi olsun ve aynı zamanda aslında normal uzman seviyesinde çalışan kişilere kadar şirketin hemen hemen tamamıyla biz iletişim içerisindeyiz. Yani ben şu an Microsoft’ta çalışan insanların %99.9’unu tanıyorum, böyle de düşünebilirsiniz. Bu da tabi sürekli onlarla iletişim içerisinde olmaktan, onları tanımaktan sorunlarına çözümler üretmekten geçiyor. Bir yandan da iş birimlerine çok yakından çalışıyoruz. İş birimleri nasıl, ne gibi işlerle ilgileniyor diye inceleyip yakından çalışıyoruz. Tabi ki öncelikle en iyi yetenekleri, ihtiyaçları duydukları doğrultuda aslında bulabilmek için çalışıyoruz. Bunun için işe alım ekipleri ile çok yakından çalışıyoruz. Aynı zamanda da bölümler içerisinde özellikle organizasyonel anlamda birtakım yenilikler ve düzenlemeler yapılması gerekiyorsa bunları beraber planlıyoruz. Ondan dolayı da aslında insan kaynaklarında çalışan bir kişinin organizasyon anlamda da genel resmi görebilmesi ve analitik düşünebilmesi oldukça önemli. Aslında analitik düşünmek veya matematiksel zeka çok fazla insan kaynaklarında yer alan yetkinliklerden bir tanesi olmasa da, bence en önemli şeylerden bir tanesi. Özellikle son zamanlarda çok daha fazla artmış durumda bu. Şu an dünyada özellikle insan kaynakları alanında en çok konuşulan şeylerden bir tanesi HR metrikleri (HR-Analytics) konsepti. Bunun içerisinde sadece rapor, sadece kaç tane alım var, kaç tanesi kadın, kaç tanesi erkek gibi soru bakış açısından ziyade biraz ileriye dönük analizler çıkarabilecek ve bu anlamda da üst düzey yöneticilerimize değişik insan kaynakları faaliyetleri konusunda karar vermelerini rahatlatıcı, yol gösterici bir takım datalar, veriler sunabilmek. Hem bu datalara erişmek hem de bunu yorumlamak ve reaksiyona dönüştürmek insan kaynaklarının özellikle birkaç yıl içerisinde çok fazla odaklanacağı alanlardan bir tanesi olacak gibi gözüküyor. Bunun için de analitik düşünme insan kaynakları içerisinde de geçerli bir yetkinlik diye düşünüyorum.
İletişim, olmazsa olmazlar arasında ama günümüzdeki iyi bir İnsan Kaynakları'nda bulunan en önemli özellik; analitik olmak ve rakamlarla konuşabilmektir. Bu özellikler belki de bu zaman kadar hep ihmal edilip pek önemsenmezken; günümüzde çok daha önemli bir noktaya ulaşmış durumda. Çünkü yapılan iş, ölçülebildiği sürece yönetilebilir. Dolayısıyla bugün bir İnsan Kaynakları'nda olmazsa olmaz şey; yapılan işi doğru ölçebilmek, rakamlarla yönetebilmek ve iyi bir gözlemci olmaktır. Bu sayede organizasyonun neye ihtiyacı olduğu ancak doğru gözlem yaparak görülebilir ve ona göre süreçler geliştirilerek sistemler kurulabilir.
İnsan Kaynakları’nda yaptığınız işler operasyonel ve stratejik anlamda kendiaralarında ayrılabilir ve İnsan Kaynakları uzun vadeli bir yatırımdır. Dolayısıylauzun vadeli düşünüp çalışabilen arkadaşlar İnsan Kaynakları’nı seçebilir. Dahahedefe yönelik ve kısa vadeli düşünen, Satış ve Pazarlama gibi elle tutulur birşekilde performans gösterecekleri alanlar arayan arkadaşlar için İnsanKaynakları pek uygun olmayabilir. İnsan Kaynakları biraz daha kavramsaltasarımın fazla olduğu ve bu tasarımdan bir sürecin ve fikrin oluşturulupinsanlara anlatılması, eksiklerin bulunması ve geliştirilmesi üzerine yoğunlaşır.Organizational Behavior dediğimiz örgüt teorisi, İnsan Kaynakları’nın temelalanlarını yaratır. Dolayısıyla bu alanlarda keyifli bir şekilde çalışabileceğinidüşünen kişileri özellikle arıyoruz.

İnsan Kaynakları Departmanı’nda çalışmak için sorumluluk sahibi olmak gerekiyor çünkü İnsan Kaynakları çok fazla gizliliğin olduğu ve her departmantarafından sevilmeyen bir departman. Biz buna karşıyız. Biz çok sevildiğimizi ve sevilmemiz gerektiğini düşünüyoruz çünkü çalışanı destekleyen bir departmanız.

Gizlilik konusu ve sorumluluk sahibi olma özelliği çok önemli çünkü bu departmanda her şey konuşuluyor ve departmanın dışına çıkmaması gerekiyor. Bu bir insanın ücretiyle, kariyeriyle veya çalıştığı bir arkadaşıyla ilgili olabiliyor. Bazı şeyleri biliyorsunuz ve hiç söylememeniz gerekiyor, bazen de hiç bilmiyormuş gibi davranmanız gerekiyor. Sorumluluk kısmında da her işin bitiş tarihi çok net çünkü İnsan Kaynakları tarafında yürütülen devletle ilgili işler var. Hepsinin bir tarihi var ve hepsine uymak gerekiyor.

Bunun dışında kişisel motivasyonunuzun çok yüksek olması gerekiyor çünkü İnsan Kaynakları’nda çalışan birisinin çalışanlara örnek olması beklenir. “İnsan Kaynakları’nda çalışan birinin İnsan Kaynakları yoktur.” derler çünkü bir sıkıntı yaşadığınızda gideceğiniz yer yine kendi departmanınız oluyor. Bu yüzden kendinizi motive edebilme yeteneğinizin olması gerekiyor.

İnsan Kaynakları’nda çalışabilmek için çok iyi bir iletişim sahibi olmak lazım. Ben buna efektif komünikasyon diyorum. Yani doğru zamanda doğru yerde doğru kişiyle iletişim kurabilmek anlamına geliyor. Bu çok önemli çünkü yaptığınız her işi bir iletişim stratejisiyle karşı tarafa aktarmak zorundasınız. Doğru aktarılamayan bir programın İnsan Kaynakları’nda hiçbir değeri yoktur. Bunun haricinde çok göz ardı edilen ama olması gereken bir özellik de analitik olma gerekliliğidir. Analitik olmak için hem matematiği sevmek hem de matematiğin süreçlerle olan alakasını çözebilmek lazım. Örneğin; performansa dayalı ücret artışı yaptığımızda, çalışanların performans notlarını çeşitli artış rakamlarına döndürüyoruz ve bu rakamlar çalışanların performansını ifade ediyor. Biz bu toplam sürece bakarken de artışları, çalışanların notlarını, geçmişlerini ve kariyer beklentilerini düşünerek bir sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Ayrıca İnsan Kaynakları’nda insanlarla olan iletişim, onların 1 senelik performansları, doğru rakamlara dönüştürülmesi ve şirketin sonuçlarıyla örtüştürülmesi var. Birçok yerden hem analitik hem de iyi iletişimci olmayı gerektiren bir departman olduğu için ikisi birbirinden fazla veya az olmamalı ve günümüz trendleri de buna doğru gidiyor. Günümüzde yeni bir mezun İnsan Kaynakları’nda çalışmak istiyorsa muhakkak bunları göz önünde bulundurmalıdır.
Bu alanda çalışmak isteyen herkese göredir. Motivasyon ve isteklilik işin birçok kısmını çözüyor. Yaptığınız işte başarılı olmak istiyorsanız o işin gereğini zaten yaparsınız fakat çalışmak için doğru yeri bulmanız çok önemli. İnsan Kaynakları, daha sözel olarak değerlendirilir. İnsan ilişkileri, iletişim ve analitik olmak çok önemlidir çünkü noktaları birleştirmeniz ve yaptığınız işin organizasyonda neleri etkileyeceğini çok iyi görmeniz gerekir. Bunun dışında stratejik bir bakış açısı gerektirir çünkü uzun vadede organizasyonun gittiği yeri görüp ona göre pozisyon almanız gerekir. Bireysel ve organizasyonel boyutları, dış dünyadaki ve işveren pazarındaki gelişmeleri de takip edip, orada olacak şeyleri önceden görüp, doğru stratejiler kurarak rekabetçiliği korumanız gerekir. Kişileri dışarıdan içeriye getirmek, içerideki kişileri kaybetmemek, doğru şekilde geliştirmek ve doğru sonuçların üretilmesini sağlamak gibi fonksiyonlar olduğu için analitik düşünme ve ekiple çalışabilme becerisi ile işi tutkuyla yapmak çok önemlidir.
İnsan Kaynakları alanında çalışmak için gerekli yetkinlikleri tanımlayabilmek çok zor çünkü İnsan Kaynakları; kendi alanında uzmanlık merkezlerini de kırdığında Ücret, İşe alım, Yetenek Yönetimi, Geliştirme, Personel, HR Services gibi gerçekten dallı budaklı birçok alanı içeriyor. Bir yandan çok iyi bir İşe Alımcı, bir yandan da çok analitik olmanız gerekiyor. Ücret dosyaları, bütçeler, ciddi bir kontrolcü bakış açısı, çok daha açık fikirli ve geliştirme odağına sahip olmayı gerektiren farklı yetenekler var. Bu yüzden bu yetkinlikleri genel bir çatı altında toplayamayacağım çünkü İK, çok farklı yetkinlikleri bünyesinde bulunduruyor.

İlgili Konular

İşe Alım

83 soru, 99 cevap.

Seçme ve Yerleştirme

4 soru, 4 cevap.

Kadro ve Verimlilik

3 soru, 3 cevap.

Ücret ve Yan Haklar

5 soru, 5 cevap.

Yetenek Yönetimi

10 soru, 10 cevap.

Hepsini Göster (6)
İşveren Markası

20 soru, 24 cevap.

İlgili Şirketler

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Anbean

24 soru, 24 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.

Hepsini Göster (42)
Kron

5 soru, 5 cevap.

DenizBank

116 soru, 240 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

Dinamo Consulting

17 soru, 28 cevap.

Talent Brand Company

3 soru, 10 cevap.

People Make the Brand

13 soru, 11 cevap.

Anlatsın

40 soru, 262 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Decathlon

47 soru, 95 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Kraft Heinz

41 soru, 68 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Unilever

72 soru, 135 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Arvato

51 soru, 82 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Huawei

73 soru, 118 cevap.

Ak Gıda

23 soru, 24 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

BSH

102 soru, 288 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

İlgili Etkinlikler

GOBI

03.03.2019