Cevaplar 47

Yükleniyor...

- Kulüplerin "mentor" programları oluyor. Sizi üst sınıflardan bir koç ile eşleştiriyorlar, siz de aklınıza takılanları soruyorsunuz. Bu programlara katılın, ben çok faydalandım.

- İnsanlarla tanışmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki herkes yeni geldi ve yeni arkadaşlar arıyor.

- Bilkent'e özel 2. el satış sitelerinden faydalanın.

http://goto.bilkent.edu.tr/trader/
http://biltrader.net/

- İngilizceniz çok iyi olsa bile, eğer ekonomik kaygınız yoksa veya bursluysanız, kesinlikle hazırlığı atlamayın. Hazırlık sadece ingilizce öğrenmek için değil, aynı zamanda liseden üniversiteye geçişi rahatlatan bir dönem. Ayrıca farklı bölümlerden arkadaşlarınızın olmasını sağlar.

- İngilizceniz orta / kötü ise hazırlıkta derslerinize önem verin, 1 yıldan fazla hazırlık okumak hoş değil. Unutmayın ki bütün dersleriniz İngilizce olacak.

- En az 1 yıl yurtta kalın. Yurt ortamı eğlenceli bir şey, ayrıca yine çevre yapmanızı sağlar.

- Son olarak güzel bir +4 yıl sizi bekliyor. Tadını çıkarın ^_^

9,878 görüntülenme

Hazırlığı elden geliyorsa bir dönemde atlamak ve irregular öğrenci olmak en büyük tavsiyem olabilir. Kimi dersler için irregular olmak cok büyük bir avantaj ve bana kalırsa 3.5 yılda bitirmek gibi bir isteğiniz yoksa çok daha rahat.

Bir diger onerimse eng101 ve eng102 derslerinde her şeyden çok hocaya dikkat etmek. Dersten alacağınız not hocanızla doğrudan doğruya ilgili maalesef.

3,157 görüntülenme

Sağda solda garip garip şeyler duyarak geldiğiniz üniversitenin aslında öyle olmadığını fark edeceksiniz, öncelikle rahatlayın.

Burslu/Burssuz ayrımı yok, bu yüzden yaklaşık 4-5 sene sürecek güzel kemik arkadaş çevresi edinmeye çalışın.

Bir dönem dahi olsa hazırlık okuyun, iyi bir arkadaş çevresinin temelleri genellikle burada atılır. Direkt bölüme gelip, saf saf gezenlerden olmayın. Hazırlık biraz sıkıcı olsa da, muhabbeti keyiflidir.

Kulüpleri takip edin, katılın, gerekirse görev alın. Sosyal çevrenizi ve etkinliğinizi artıracaktır. Çünkü unutmayın Bilkent eğitimi ağır bir üniversite, çoğu şeye vaktiniz kalmayacak kadar derse boğulacaksınız. Genellikle bu ilk sene ve son sene olur. Bazı bölümlerde ise her sene olabilir. Asosyalseniz eve çıkmak yerine, yurdu tercih edin. Çevreyi geliştirmeye ve kaynaşmaya etkendir. Sonraki senelerde eve çıkınca daha güzel olur.

Önce sonbaharda, sonrasında da ilkbaharda Bilkent çimlerinin tadını çıkartın. Özellikle kışın çok ararsınız o güneşi..

Son olarak, Eng101/102 hocalarınızı iyi seçin ve devamsızlıktan kalmayın. Birinci sınıftan sonra programınızı çok fazla işgal edecek bir takvime sahip. Kendinizi salmayın, çünkü dördüncü sınıfa kadar bu dersi alanlar bile vardır.

Son olarak ise, tadını çıkartın. 4 sene çabuk geçiyor (:

10,393 görüntülenme

-Ogrenci kulüplerinden ilginizi cekenlerin tanisma toplantilarina gidin ve sonrasinda ozellikle ilk senenizde, ders acisindan daha rahatken, kulüplerde aktif olarak yer almaya calisin. Bu hem okula yeni gelmis ve cok fazla kisiyi tanimiyorken sosyal cevrenizi olusturmaniza yardimci olacak hem de okulu daha kisa surede benimsemenizi saglayacaktir.  

- Bence en azindan ilk sene yurtta kalin. Oda arkadaslariniz, tabii sorunlu tipler degillerse, yeni girdiginiz bu ortamda kendinizi daha rahat hissetmenizi sagliyorlar. Kendi görüsüm olarak, 3 kisilik odalari tavsiye ediyorum. 2 kisilik oda hakkim olmasina ragmen ben 3 kisilik odada kaliyorum. Hem oda genislikleri oldukca iyi hem de oda arkadaslarinizdan biriyle anlasamasaniz bile digeriyle anlasabilme olasiliginiz var.  Yurtta kalinca aksamlari kampüste vakit gecirerek okula daha rahat adapte oluyorsunuz.

-Derslere olabildigince katilim göstermenizi tavsiye ederim. Hem ilk zamanlarda insanlarla tanismaniz acisindan iyi olur hem de gidemediginiz bir derste not isteyebileceginiz, o derse calisirken yardimlasabileceginiz birilerinin olmasi bence önemli. Bunun gerceklesebilmesi icin de derslere olabildigince katilmaniz gerekiyor. 


1,396 görüntülenme

MT adında çok eğlenceli bir kulüp var bölüm ayrımı gözetmiyor kesinlikle katılın. Üniversite hayatınız daha anlamlı, eğlenceli ve yararlı geçecektir.

6,708 görüntülenme

Rahat olsunlar. Biz yaptıysak, herkes yapar :)

3,285 görüntülenme

Bilkent, sosyal imkanları Türkiye'deki birçok üniversiteye kıyasla bir hayli fazla olan bir okul. Her zevke göre öğrenci kulüpleri mevcut. Yeni başlayanların üniversiteye adımlarını attıkları ilk günden itibaren onları farklı deneyimlere çekmeye çalışan sosyal aktiviteler ve kulüpler olacak. Biraz akışına bırakıp çekildikleri yöne gitmelerinde fayda var. Beğenmezlerse başka arayışların içine girebilirler ama en beğendiklerinde karar kılıp devamlılık göstermek ve üniversite hayatından başka bir yerde edinemeyecekleri tecrübeleri edinmek belki de en büyük kazanımları olacaktır.

2,670 görüntülenme

Öncelikle yeni arkadaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum , eğer fırsatları düzgün değerlendirebilirlerse gerçekten en başarılı olabiliceğiniz okuldasınız.Size tek tavsiyem ;
Eğer hazırlık okuyacaksanız sakın 'aman geçeriz' mantalitesine bürünmeyin çünkü gerçekten zorlayıcı bir hazırlık okuluna sahibiz.
Bunun dışında kendiniz olun yeter. ;)

8,791 görüntülenme

Hazırlık okumanızı öneririm sınav senesi sonrası keyfinize bakın ve ingilizcenizi geliştirin çünkü derslerde zorlanmanız ve hakkını veremeyerek okumanızı tavsiye etmem

1,698 görüntülenme

Eğer İngilizce'nin çok çok iyi durumda değilse kesinlikle hazırlık okuyun, zaman zaman sıkılsanız da hayatınızın hem en eğlenceli hem de vaktinizi iyi kullanabilirseniz kendinizi en çok geliştirebileceğiniz yılını geçireceksiniz.

2,667 görüntülenme
Sonraki Sayfa »