Cevaplar 46

Sırala:
  • Hazırlığı atlayabilecek kapasitede olsanız bile bir dönem gitmenizi tavsiye ederim.
  • İlk seneden eve çıkmayın kesinlikle, yurtta çok tatlı çevre yaparsınız.
Sağda solda garip garip şeyler duyarak geldiğiniz üniversitenin aslında öyle olmadığını fark edeceksiniz, öncelikle rahatlayın.

Burslu/Burssuz ayrımı yok, bu yüzden yaklaşık 4-5 sene sürecek güzel kemik arkadaş çevresi edinmeye çalışın.

Bir dönem dahi olsa hazırlık okuyun, iyi bir arkadaş çevresinin temelleri genellikle burada atılır. Direkt bölüme gelip, saf saf gezenlerden olmayın. Hazırlık biraz sıkıcı olsa da, muhabbeti keyiflidir.

Kulüpleri takip edin, katılın, gerekirse görev alın. Sosyal çevrenizi ve etkinliğinizi artıracaktır. Çünkü unutmayın Bilkent eğitimi ağır bir üniversite, çoğu şeye vaktiniz kalmayacak kadar derse boğulacaksınız. Genellikle bu ilk sene ve son sene olur. Bazı bölümlerde ise her sene olabilir. Asosyalseniz eve çıkmak yerine, yurdu tercih edin. Çevreyi geliştirmeye ve kaynaşmaya etkendir. Sonraki senelerde eve çıkınca daha güzel olur.

Önce sonbaharda, sonrasında da ilkbaharda Bilkent çimlerinin tadını çıkartın. Özellikle kışın çok ararsınız o güneşi..

Son olarak, Eng101/102 hocalarınızı iyi seçin ve devamsızlıktan kalmayın. Birinci sınıftan sonra programınızı çok fazla işgal edecek bir takvime sahip. Kendinizi salmayın, çünkü dördüncü sınıfa kadar bu dersi alanlar bile vardır.

Son olarak ise, tadını çıkartın. 4 sene çabuk geçiyor (:
Öncelikle yeni arkadaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum , eğer fırsatları düzgün değerlendirebilirlerse gerçekten en başarılı olabiliceğiniz okuldasınız.Size tek tavsiyem ;
Eğer hazırlık okuyacaksanız sakın 'aman geçeriz' mantalitesine bürünmeyin çünkü gerçekten zorlayıcı bir hazırlık okuluna sahibiz.
Bunun dışında kendiniz olun yeter. ;)
- Kulüplerin "mentor" programları oluyor. Sizi üst sınıflardan bir koç ile eşleştiriyorlar, siz de aklınıza takılanları soruyorsunuz. Bu programlara katılın, ben çok faydalandım.

- İnsanlarla tanışmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki herkes yeni geldi ve yeni arkadaşlar arıyor.

- Bilkent'e özel 2. el satış sitelerinden faydalanın.

http://goto.bilkent.edu.tr/trader/
http://biltrader.net/

- İngilizceniz çok iyi olsa bile, eğer ekonomik kaygınız yoksa veya bursluysanız, kesinlikle hazırlığı atlamayın. Hazırlık sadece ingilizce öğrenmek için değil, aynı zamanda liseden üniversiteye geçişi rahatlatan bir dönem. Ayrıca farklı bölümlerden arkadaşlarınızın olmasını sağlar.

- İngilizceniz orta / kötü ise hazırlıkta derslerinize önem verin, 1 yıldan fazla hazırlık okumak hoş değil. Unutmayın ki bütün dersleriniz İngilizce olacak.

- En az 1 yıl yurtta kalın. Yurt ortamı eğlenceli bir şey, ayrıca yine çevre yapmanızı sağlar.

- Son olarak güzel bir +4 yıl sizi bekliyor. Tadını çıkarın ^_^
MT adında çok eğlenceli bir kulüp var bölüm ayrımı gözetmiyor kesinlikle katılın. Üniversite hayatınız daha anlamlı, eğlenceli ve yararlı geçecektir.
Kesinlikle akademisyenlerde mümkün olduğunca fazla faydalanmaya bakabilirler. İş, kariyer ve sosyal anlamında gelişmek için MT başta olmak üzere bir öğrenci kulübüne aktif bir şekilde katılmaya özen göstersinler.

Bilgisayar mühendisleri için tavsiyem mutlaka öğrendiklerini pratik yaparak geliştirsinler ve çeşitli olasılıklarla geliştirdikleri projeleri test ederek kendilerini geliştirsinler. Bölüme başlamadan önce adaylar, burasının sadece KOD yazmaktan ibaret olmadığının farketmeliler. Bilgisayar mühendisliği ile kendi gelişiminiz için açık ve meraklı olmanız gerekiyor.
Eğer henüz sınava girmediyseniz, burslu gelmek için uğraşın. Hem aileniz için hem de sizin için büyük rahatlık olacaktır. Ayrıca eğer hazırlık okumayacaksanız daha ilk günden çalışmaya, ödev yapmaya hazır olun çünkü ödev, araştırma konusunda hiçbir üniversite Bilkent'in eline su dökemez. Ama gözünüz korkmasın her şekilde bitiyor ve zamanında teslim ediliyor o ödevler bir süre sonra da sorumluluk bilincinizin inanılmaz geliştiğini fark ediyorsunuz.
Birinci sınıf genelde tüm bölümlerde kolay oluyor. Bu yüzden boş vaktinizi üniversitede veya Ankara'da iyi değerlendirmenizi tavsiye ederim. Bilkent'in kütüphanesi açık ara Türkiye'deki en iyi üniversite kütüphanesi. Bu kaynağı kullanmamanın çok büyük bir hata olacağını düşünüyorum. O da size yetmezse Milli Kütüphane'ye uğrayabilirsiniz. Ayrıca okulda klasik müzik konserleri veriliyor. Okul dışında da, Ankara'da ara sıra önemli tiyatro oyunları da olabiliyor. Ayrıca birinci sınıfta bölüm dersleriniz az olacağından diğer bölümlerle daha çok tanışma şansına sahipsiniz(İngilizce gibi derslerden dolayı). İnsanları tanımanın size ileride çok faydası dokunacaktır çünkü o insanların ileride farklı farklı sektörler ve işlerde önemli konumlara gelmeleri çok olası. Son olarak ilk sene dersleri sallamamanızı öneririm. Çünkü en kolay not ilk sene alınıyor. İlk sene alacağınız yüksek notlar sonraki senelerde sizi rahatlatabilir.
Hyatanın en güzel anlarını yaşayacağın zamanlardasın, derdi annem. Şimdi onun ne kadar haklı olduğunu anlıyorum. Her türlü maceraya atılmak, her çılgınlığı yapmak için bence inanılmaz bir yerdesiniz. Okulun sunduğu eşsiz imkanlardan faydalanmalısınız. Bunu yaparken hem eğlenmeli hem de öğrenmelisiniz. Eğlenmekten kastım asla zil zurna sarhoş olup kendinden geçmek değildir. Mesela kışın karda poşetlerle kaymak, deli divane topluluklara katılmak, okuldaki her seminer,toplantı vs.ye katılmak, kütüphanede kitapların tadına varmaktır.

Bir de çimlerde oturup çekirdek çitlemek ve Cafe Break'te kahve içip arkadaşlarla sohbet etmek süperdir.
Ama bence bunlardan daha önemlisi; Bilkent size kişisel gelişiminiz için her türlü imkanı sunar. Mezun olurken kaliteli bir özgeçmişle mezun olmayı ihmal etmeyin.

İlgili Konular

Ankara

5 soru, 288 cevap.

İlgili Şirketler

Opsago

38 soru, 58 cevap.

Anlatsın

48 soru, 276 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

Hepsini Göster (28)
METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

PepsiCo

61 soru, 133 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Garanti Teknoloji

62 soru, 127 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 128 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Unilever

99 soru, 183 cevap.