Cevaplar 46

Yükleniyor...

- Kulüplerin "mentor" programları oluyor. Sizi üst sınıflardan bir koç ile eşleştiriyorlar, siz de aklınıza takılanları soruyorsunuz. Bu programlara katılın, ben çok faydalandım.

- İnsanlarla tanışmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki herkes yeni geldi ve yeni arkadaşlar arıyor.

- Bilkent'e özel 2. el satış sitelerinden faydalanın.

http://goto.bilkent.edu.tr/trader/
http://biltrader.net/

- İngilizceniz çok iyi olsa bile, eğer ekonomik kaygınız yoksa veya bursluysanız, kesinlikle hazırlığı atlamayın. Hazırlık sadece ingilizce öğrenmek için değil, aynı zamanda liseden üniversiteye geçişi rahatlatan bir dönem. Ayrıca farklı bölümlerden arkadaşlarınızın olmasını sağlar.

- İngilizceniz orta / kötü ise hazırlıkta derslerinize önem verin, 1 yıldan fazla hazırlık okumak hoş değil. Unutmayın ki bütün dersleriniz İngilizce olacak.

- En az 1 yıl yurtta kalın. Yurt ortamı eğlenceli bir şey, ayrıca yine çevre yapmanızı sağlar.

- Son olarak güzel bir +4 yıl sizi bekliyor. Tadını çıkarın ^_^

7,234 görüntülenme
3

Sağda solda garip garip şeyler duyarak geldiğiniz üniversitenin aslında öyle olmadığını fark edeceksiniz, öncelikle rahatlayın.

Burslu/Burssuz ayrımı yok, bu yüzden yaklaşık 4-5 sene sürecek güzel kemik arkadaş çevresi edinmeye çalışın.

Bir dönem dahi olsa hazırlık okuyun, iyi bir arkadaş çevresinin temelleri genellikle burada atılır. Direkt bölüme gelip, saf saf gezenlerden olmayın. Hazırlık biraz sıkıcı olsa da, muhabbeti keyiflidir.

Kulüpleri takip edin, katılın, gerekirse görev alın. Sosyal çevrenizi ve etkinliğinizi artıracaktır. Çünkü unutmayın Bilkent eğitimi ağır bir üniversite, çoğu şeye vaktiniz kalmayacak kadar derse boğulacaksınız. Genellikle bu ilk sene ve son sene olur. Bazı bölümlerde ise her sene olabilir. Asosyalseniz eve çıkmak yerine, yurdu tercih edin. Çevreyi geliştirmeye ve kaynaşmaya etkendir. Sonraki senelerde eve çıkınca daha güzel olur.

Önce sonbaharda, sonrasında da ilkbaharda Bilkent çimlerinin tadını çıkartın. Özellikle kışın çok ararsınız o güneşi..

Son olarak, Eng101/102 hocalarınızı iyi seçin ve devamsızlıktan kalmayın. Birinci sınıftan sonra programınızı çok fazla işgal edecek bir takvime sahip. Kendinizi salmayın, çünkü dördüncü sınıfa kadar bu dersi alanlar bile vardır.

Son olarak ise, tadını çıkartın. 4 sene çabuk geçiyor (:

8,376 görüntülenme
2

MT adında çok eğlenceli bir kulüp var bölüm ayrımı gözetmiyor kesinlikle katılın. Üniversite hayatınız daha anlamlı, eğlenceli ve yararlı geçecektir.

5,175 görüntülenme
1
  • Hazırlığı atlayabilecek kapasitede olsanız bile bir dönem gitmenizi tavsiye ederim.
  • İlk seneden eve çıkmayın kesinlikle, yurtta çok tatlı çevre yaparsınız.
8,681 görüntülenme
1

Derslerle alakalı tavsiye vermiyorum; çünkü her bölüme, her öğrenciye, her derse göre değişir. Başlayınca yavaş yavaş çözersiniz zaten; ama tecrübelilerden de yardım istemekten çekinmeyin :)

Onun dışında, mümkünse bir şekilde yurt dışı deneyimi yaşayın.
Kulüplere üye olun, etkinliklere katılın. Kitap okuyun, film izleyin, tiyatroya, konserlere gidin. (Ha bir de Devrim'e gidin :) )
Kampüsün tadını çıkarın.
76'da oturun, bulduğunuz çimlerde yatın yuvarlanın, sakin köşelerini keşfedin, geceleri çıkın kampüste dolaşın, yazının kışının baharının kendinize göre ayrı ayrı güzelliklerini bulun, o güzelliklere doyun.

Bilkent'i sevin, arkadaşlar edininin ve onları da sevin, yurtlardaki kedilerini sevin, ama başıboş dolaşan köpeklere dikkat edin.

2,352 görüntülenme
1

Birinci sınıf genelde tüm bölümlerde kolay oluyor. Bu yüzden boş vaktinizi üniversitede veya Ankara'da iyi değerlendirmenizi tavsiye ederim. Bilkent'in kütüphanesi açık ara Türkiye'deki en iyi üniversite kütüphanesi. Bu kaynağı kullanmamanın çok büyük bir hata olacağını düşünüyorum. O da size yetmezse Milli Kütüphane'ye uğrayabilirsiniz. Ayrıca okulda klasik müzik konserleri veriliyor. Okul dışında da, Ankara'da ara sıra önemli tiyatro oyunları da olabiliyor. Ayrıca birinci sınıfta bölüm dersleriniz az olacağından diğer bölümlerle daha çok tanışma şansına sahipsiniz(İngilizce gibi derslerden dolayı). İnsanları tanımanın size ileride çok faydası dokunacaktır çünkü o insanların ileride farklı farklı sektörler ve işlerde önemli konumlara gelmeleri çok olası. Son olarak ilk sene dersleri sallamamanızı öneririm. Çünkü en kolay not ilk sene alınıyor. İlk sene alacağınız yüksek notlar sonraki senelerde sizi rahatlatabilir.

3,722 görüntülenme
1

Öncelikle yeni arkadaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum , eğer fırsatları düzgün değerlendirebilirlerse gerçekten en başarılı olabiliceğiniz okuldasınız.Size tek tavsiyem ;
Eğer hazırlık okuyacaksanız sakın 'aman geçeriz' mantalitesine bürünmeyin çünkü gerçekten zorlayıcı bir hazırlık okuluna sahibiz.
Bunun dışında kendiniz olun yeter. ;)

7,285 görüntülenme
1

Rahat olsunlar. Biz yaptıysak, herkes yapar :)

1,806 görüntülenme
1

Eğer İngilizce'nin çok çok iyi durumda değilse kesinlikle hazırlık okuyun, zaman zaman sıkılsanız da hayatınızın hem en eğlenceli hem de vaktinizi iyi kullanabilirseniz kendinizi en çok geliştirebileceğiniz yılını geçireceksiniz.

1,861 görüntülenme
1

Hazırlıkta kalmayın

1,963 görüntülenme
1
Sonraki Sayfa »