Cevaplar 56

Yükleniyor...

iktisat bölümü mezunu ''neden iktisat bölümü ? '' kısmında da belirttiğim gibi iktisat okuyup pek çok alana geçiş yapabilir. bugün bakarsanız en tanınmış siyasetçilerin, gazetecilerin, hatta tarihçilerin çoğu iktisat kökenlidir. bunda iktisat biliminin insana kattığı kavrayış ve yorumlama gücünün etkisi büyük. bunun dışında bölümün ana iş kolları arasında audit şirketlerini, banka müffettiş ve uzmanlıklarını , finans danışmanlığı, borsa hatta uğraş gösterilirse aktüeryayı; kamu alanında ise uzmanlık, müfettişlik, murakıplık gibi kariyer meslekleri sayabiliriz.

329,612 görüntülenme

İktisat bölümünün alanı geniştir bu yüzden tam olarak şu işi yapar demek zor. Aslında iktisatçılar direk olarak muhasebeci ya da bankacı olarak görülür ama bir iktisatçı aynı zamanda işletmenin bütün departmanlarında çalışabilir kamu alanında da çalışabilir bu kişinin kendinin hangi alanda uzmanlaşmak istemesine bağlı.

275,576 görüntülenme

İstediği her alanda çalışabilir. Bu bir banka ya da uluslararası bir şirket olabilir. İstediği departmana geçiş yapabilir. Yelpaze fazlasıyla açık. Kendi işini de yapabilir. Sonuçta her iktisat mezunu bankacı, muhasebeci, yönetici vs olmak zorunda değil.

2017 edit: okulda geçirdiğim 5 ve geçireceğim +1 yılda gördüğüm (hala mezun olamadım) kimse mezun olduğu işi yapmıyor.

2018 edit: mezun oldum, gözler yaşlı :')

301,043 görüntülenme

Kamu ve özel sektörde çalışabilir. Özellikle bankalarda ve merakı olanlar için borsa da aktif bir şekilde faaliyet gösteren mezunları vardır. Muhasebe alanında da faaliyet gösterilebilen bir bölümdür ve mali müşavirlik sınavına girilerek kendinize ait mali müşavirlik bürosu açabilirsiniz. Ama kötü yanı mezunu çok olduğu için piyasa da pek itibar göremezsiniz kendinizi çok geliştirmeniz gerekir yabancı dil ve tecrübe olmazsa olmazdır. Eğer bu ikisine sahip değilseniz yüksek ihtimalle aç kalırsınız benden söylemesi 

33,360 görüntülenme

Bu soruya uzunca bir cevap vermek gerekir. Çünkü insanların bu bölümün mezunlarına bakışlarının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle iktisat eğitimi alan birinden yapması beklencek ilk meslek bankacı, yönetici, denetçi gibi örnekler olmamalıdır. İktisat mezunu birisinden beklenmesi gereken şey öğrendiklerini doğrudan kullanacakları bir meslek olmalıdır. Mesela yapacağı meslek şunları içerebilir: mevcut ekonominin bir değerlendirmesini yapıp ilk önce ekonomide neler olduğunu söylemesi, nelerin iyi nelerin kötü gittiğini ortaya çıkarması (normatif iktisat), sonrasında sorunlu gördüğü durumlara öneriler sunması (pozitif iktisat) ve bu önerilerini sağlam gerekçelere dayandarması bekklenir. Tüm bunları yaparken sahip olduğu donanımdan yararlanacaktır. Diğer bir örnek ise şu olabilir: az önceki örnekte yaptıklarını bir şirket için uygulamak. İktisatçıdan şirketin bir tetkikini ve tahlilini yapıp dikkat edilmesi veya değiştirilmesi gereken şeyleri şirkete bildirmesi, yani tıpkı bir doktor gibi şirketi muayeneye tabi tutması beklenir. Bir başka örnek ise araştırma geliştirmede rol almak olabilir. Bunu bir akademisyen olarak ya da bir araştırma şirketinde/kuruluşunda çalışarak yapmak mümkündür. Az önceki örnekte ekonominin tahlili yapıldıktan sonra bazı önerler de bulunmasından bahsettim. Fakat bu öneriler sayıca bol olacağından hangisinin uygulanmasının daha iyi olacağına karar vermek ve hatta daha iyilerinin buluması yönünde çalışmalar yapabilmek için bazı araştırmalar yapmak gerekir. İşte bu araştırmaları yapacak ve çözümler üretecek insanlar da iktisatçılardır.

Sözü daha da uzatmayayım ve şunu söyleyeyim. İktisat uygulama alanı çok geniş olmasından dolayı bir sosyal bilim olduğu unutulmuş ve neredeyse kendisinden herhangi bir işi yapması beklenen mezunlar yetiştiren bir bölüm olarak görülmeye başlanmıştır. Bizler epeydir süregelen bu durumun yanlış olduğunun bilincinde olmalıyız.

Tüm bunları yurtdışında iki farklı okulda geçirdiğim iki dönemde deneyimlediklerim doğrultusunda söylüyorum. Oradaki okullar ve ülkedeki insanların önemli bir kısmı bunun farkındalar ve o yüzden Türkiye’de olduğu gibi boyuna içi boş iktisat etiketli mezun veren okul sayısı az. Bunları bilip de bu bölümü seçerseniz ve çok çalışırsanız sayısı az olan başarılı iktisatçılardan birisi olursunuz. Yoksa sistemin yarattığı işsizlerin arasına katılmanız veya elde avuçta kalan ekonomi bilginizle gireceğiniz bir işte hiç zevk almadan yıllarınızı geçirmeniz içten bile değil.

71,822 görüntülenme

benım tamamen fransız kaldığım bir olay bu :)

71,053 görüntülenme

Onu bana da bir anlatsalar iyi olur.

15,426 görüntülenme

Şunu söylemeliyim ki burada diğer arkadaşların yazdıklarına inanamıyorum.İktisat bölümünün iş imkanları oldukça dardır.Her iktisat öğrencisi kendisinin üniversite okuduğunu birde idari bilimler okuduğundan yola çıkarak ilerde kendini özel sektörde pazarlama müdürü devlette kaymakam hakim vs.olarak görür.Arkadaşlar böyle bir dünya yok.bardağın boştarafınıda görün İktisat bölümünün iş imkanlarını 2. sınıf iktisat öğrencisinden değil mezunların dan öğrenin kimse ayranım ekşi demez iş ilanlarını falan karıştırın ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.Mezun olalı 6 ay oldu staj yapacak yer bile bulamadım Ankara da.İş verenler en kötü pozisyon için 3 yıl tecrübe istiyor.Öyle iş ilanları var ki 1 kişi alınacak 2000 başvuru var.Özel sektör iktisat mezununu sadece ticaret lisesi mezunuyla bir tutuyor.Ama benim Ankara da dayım var diyorsanız o zaman devlette işe girebilirsiniz.Smmm olmak içinde 3 yıl staj yapmak gerektiğinide bilin.Özetle devlet memurluğu dışında tutunması şansınız az.

29,576 görüntülenme

İktisat bölümü kendini geliştirerek artı artı vasıflar katılarak okunursa herşeyin üstesinden gelebilecek bir bölüm . Özek sektörler olsun kamu olsun Akademisyenlik olsun müfettişlikler , danışmanlıklar , idari hakimlik gibi birçok alanda ilerleyebilirsiniz ve belkide bilmediğim bir çok alan hukuk ,siyaset gibi alanlardada ilerlenebilir . Sadece bireyin kendini geliştirmesi şart severek yapmalıdır . Çok değer bilinmemektedir biz iktisat öğrencileri olarak bu bölümün akademik alanda önplana çıkarılması için elimizden geleni yapıp duyurmalıyız çok değerli bir bilim dalı olup sosyal alanda her alana işlemiştir .
İlk önce egoları bir kenara bırakıp başlamanız lazım insanların ne dediğini önemser iseniz işiniz zor olacaktır hertürlü kendinizi geliştirme imkanı bulacaksınız mantık olarak ilerleyecek ve bazı şeyleri daha iyi kavrayabileceksiniz hukuk dersleri görüp bu alandada ilerleme imkanınınız olacaktır

30,565 görüntülenme
Sonraki Sayfa »