iktisat bölümü mezunu ''neden iktisat bölümü ? '' kısmında da belirttiğim gibi iktisat okuyup pek çok alana geçiş yapabilir. bugün bakarsanız en tanınmış siyasetçilerin, gazetecilerin, hatta tarihçilerin çoğu iktisat kökenlidir. bunda iktisat biliminin insana kattığı kavrayış ve yorumlama gücünün etkisi büyük. bunun dışında bölümün ana iş kolları arasında audit şirketlerini, banka müffettiş ve uzmanlıklarını , finans danışmanlığı, borsa hatta uğraş gösterilirse aktüeryayı; kamu alanında ise uzmanlık, müfettişlik, murakıplık gibi kariyer meslekleri sayabiliriz.
İstediği her alanda çalışabilir. Bu bir banka ya da uluslararası bir şirket olabilir. İstediği departmana geçiş yapabilir. Yelpaze fazlasıyla açık. Kendi işini de yapabilir. Sonuçta her iktisat mezunu bankacı, muhasebeci, yönetici vs olmak zorunda değil.

2017 edit: bölümde geçirdiğim 5 ve geçireceğim +1 yılda gördüğüm (hala mezun olamadım) kimse mezun olduğu işi yapmıyor.
İktisat bölümünün alanı geniştir bu yüzden tam olarak şu işi yapar demek zor. Aslında iktisatçılar direk olarak muhasebeci ya da bankacı olarak görülür ama bir iktisatçı aynı zamanda işletmenin bütün departmanlarında çalışabilir kamu alanında da çalışabilir bu kişinin kendinin hangi alanda uzmanlaşmak istemesine bağlı.
Kimine göre ismi kadar çekici kimine göre boş bi bölüm bizim ne istediğimize bağlı çok imkanı var :)
İktisat mezunu bankaların genel müdürlüklerinde , denetim firmalarında, danışmanlık şirketlerinde çalışabilir. Yine özel sektörde farklı alanlar olarak insan kaynakları, satış, pazarlama vb. departmanlarda çalışabilir. Devlet kurumları olarak İMKB,Merkez Bankası,SPK vb kurumlarda da iş bulabilir.
Aşağı yukarı her alanda çalışabilir.
benım tamamen fransız kaldığım bir olay bu :)
Farklı alanlara yönelebilir.
Devlet kurumları olarak devlet bankaları, Sayıştay, Maliye ve Ekonomi bakanlıkları, Hazine müsteşarlığı, DPT, Vergi Daireleri gibi kurumlarda, özel sektörde ise danışmanlık şirketleri, bankalar, denetleme şirketleri ve özel şirketlerin mali bölümlerinde denetçi, uzman, ekonomist gibi birçok görevde çalışabilir.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çok sayıdaki üst düzey meslek ağırlıklı olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olan öğrencileri istihdam etmektedir. Bu meslekler arasında;

• Kaymakamlık,
• İdari yargı hâkimliği,
• Sayıştay denetçiliği,
• Bakanlıklarda, bakanlıklara bağlı ve ilgili kuruluşlarda uzmanlık, müfettişlik, denetmenlik, kontrolörlük gibi meslekler yer almaktadır.

Her yarıyıl sonunda düzenlenecek KPSS kursları ile öğrencilerimizin mezuniyet sonrası kamudaki iş sınavlarına sürekli olarak hazırlanması sağlanacaktır.
Türkiye’deki özel sektörde yer alan işletmelerle birlikte uluslararası şirketler ve kurumlar da iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları için önemli iş imkânları sunmaktadır.

Bu imkânlar,
• Yönetim kadroları
• İktisatla ilgili pozisyonlar
• Muhasebecilik
• Mali Müşavirlik
• Bankacılık
• Dış Ticaret Uzmanlığı
• Pazarlama
• Müşteri İlişkileri
• Halkla İlişkiler
• Sigortacılık
• Finans sektörü
• Borsa ve menkul kıymetler
• İhracat ve İthalat
alanlarında yoğunlaşmaktadır.


Her yarıyıl içinde organize edilecek “Kariyer Günleri” ile öğrencilerimizin iş adamları ve Ankara’daki büyük işletmelerin yöneticileri ile bir araya gelmeleri sağlanacaktır. Öğrencilerimiz, mezun olmadan önce özel sektördeki iş imkânları, özel sektörün aradığı nitelikler hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek kendi bilgi ve yeteneklerini geliştirme fırsatı bulabileceklerdir.
Ülkemizde sayıları her yıl artan üniversitelerimiz, her alanda olduğu gibi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin tüm bölümlerinde nitelikli, yetişmiş akademisyenlere duyulan ihtiyacı da arttırmaktadır.

Akademik yeteneği olan öğrencilerimizin yeteneklerini ve bilgilerini geliştirmek, onları ve geleceğin akademisyenleri olmak üzere yönlendirmek ve destek olmak Turgut Özal Üniversitesi’nin temel öncelikleri arasındadır.
Birleşmiş Milletler, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü gibi aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın birçok ülkesinden binlerce uzmanın görev yaptığı uluslararası kurumlar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için çalışma ve kariyerlerini geliştirme imkânları sunan önemli çalışma alanlarıdır.
İşletme, iktisat, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunları için yurt dışında çalışma imkânları da çok geniştir.
Bu alanda öğrencilerimizin ihtiyacı olan en önemli faktör, yeteneklerini geliştirmek ve kendilerine güvenmektir.
İktisat bölümü kendini geliştirerek artı artı vasıflar katılarak okunursa herşeyin üstesinden gelebilecek bir bölüm . Özek sektörler olsun kamu olsun Akademisyenlik olsun müfettişlikler , danışmanlıklar , idari hakimlik gibi birçok alanda ilerleyebilirsiniz ve belkide bilmediğim bir çok alan hukuk ,siyaset gibi alanlardada ilerlenebilir . Sadece bireyin kendini geliştirmesi şart severek yapmalıdır . Çok değer bilinmemektedir biz iktisat öğrencileri olarak bu bölümün akademik alanda önplana çıkarılması için elimizden geleni yapıp duyurmalıyız çok değerli bir bilim dalı olup sosyal alanda her alana işlemiştir .
İlk önce egoları bir kenara bırakıp başlamanız lazım insanların ne dediğini önemser iseniz işiniz zor olacaktır hertürlü kendinizi geliştirme imkanı bulacaksınız mantık olarak ilerleyecek ve bazı şeyleri daha iyi kavrayabileceksiniz hukuk dersleri görüp bu alandada ilerleme imkanınınız olacaktır
Bu soruya uzunca bir cevap vermek gerekir. Çünkü insanların bu bölümün mezunlarına bakışlarının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle iktisat eğitimi alan birinden yapması beklencek ilk meslek bankacı, yönetici, denetçi gibi örnekler olmamalıdır. İktisat mezunu birisinden beklenmesi gereken şey öğrendiklerini doğrudan kullanacakları bir meslek olmalıdır. Mesela yapacağı meslek şunları içerebilir: mevcut ekonominin bir değerlendirmesini yapıp ilk önce ekonomide neler olduğunu söylemesi, nelerin iyi nelerin kötü gittiğini ortaya çıkarması (normatif iktisat), sonrasında sorunlu gördüğü durumlara öneriler sunması (pozitif iktisat) ve bu önerilerini sağlam gerekçelere dayandarması bekklenir. Tüm bunları yaparken sahip olduğu donanımdan yararlanacaktır. Diğer bir örnek ise şu olabilir: az önceki örnekte yaptıklarını bir şirket için uygulamak. İktisatçıdan şirketin bir tetkikini ve tahlilini yapıp dikkat edilmesi veya değiştirilmesi gereken şeyleri şirkete bildirmesi, yani tıpkı bir doktor gibi şirketi muayeneye tabi tutması beklenir. Bir başka örnek ise araştırma geliştirmede rol almak olabilir. Bunu bir akademisyen olarak ya da bir araştırma şirketinde/kuruluşunda çalışarak yapmak mümkündür. Az önceki örnekte ekonominin tahlili yapıldıktan sonra bazı önerler de bulunmasından bahsettim. Fakat bu öneriler sayıca bol olacağından hangisinin uygulanmasının daha iyi olacağına karar vermek ve hatta daha iyilerinin buluması yönünde çalışmalar yapabilmek için bazı araştırmalar yapmak gerekir. İşte bu araştırmaları yapacak ve çözümler üretecek insanlar da iktisatçılardır.

Sözü daha da uzatmayayım ve şunu söyleyeyim. İktisat uygulama alanı çok geniş olmasından dolayı bir sosyal bilim olduğu unutulmuş ve neredeyse kendisinden herhangi bir işi yapması beklenen mezunlar yetiştiren bir bölüm olarak görülmeye başlanmıştır. Bizler epeydir süregelen bu durumun yanlış olduğunun bilincinde olmalıyız.

Tüm bunları yurtdışında iki farklı okulda geçirdiğim iki dönemde deneyimlediklerim doğrultusunda söylüyorum. Oradaki okullar ve ülkedeki insanların önemli bir kısmı bunun farkındalar ve o yüzden biz de olduğu gibi boyuna içi boş iktisat etiketli mezun veren okul pek yok. Bunu bilip de bu bölümü seçerseniz ve çok çalışırsanız sayısı az olan başarılı iktisatçılardan birisi olursunuz. Yoksa sistemin yarattığı işsizlerin arasına katılmanız veya en iyi ihtimalle elde avuçta kaldığı kadarlık ekonomi bilginizle gireceğiniz bir işte hiç zevk almadan yıllarınızı geçirmeniz içten bile değil.
Geniş bir yelpazeye sahip iş alanında. Tamamen olmasa bile kısmen kişinin kişisel gelişimine bağlı olarak önemi değişen bir bölüm. Eğer kişi kendisini bireysel olarak yeterince geliştirirse iş imkanları oldukça çeşitlidir. (Bu her bölüm için geçerlidir aslında.) Sonuç olarak iktisat bir bilim dalı olduğu için önemli bir bölümdür ve iş olanakları oldukça fazladır.
Bankalarda,finans sektöründe,kamu sektöründe çeşitli iş yelpazesi mevcut.Hakkını verip boşta kalanını görmedim.
Buna cevap vermek çok güç şimdi. Ön bilgi olarak google amcaya danışmakta yarar var...
İktisat mezunları, işletme mezunları gibi hemen hemen her yerde iş bulabilirler.Bütün devlet kurumları ve bankalar bu bölüm mezunlarını alır. Ayrıca özel şirketlerde muhasebe, genel müdürlük, pazarlama gibi birçok mevkide iş bulabilirler.
İktisatın iş imkanları çok geniş. Bir şirketin operasyon, finans yahut pazarlama departmanından, bankalara, yönetici kadrosundan akademisyenliğe kadar birçok iş imkanı var. İktisat okuyup, belli becerilerini geliştirmiş öğrencilerin işsiz kalacağına inanmıyorum.
İktisat mezunları bir çok kamu kurum ve kuruluşlarda çalışabilirken, özel sektörde de bir çok iş ile ilgilenebilirler. Sayısal ve ya istatistiksel tarafınız iyiyse ve bir iktisat mezunuysanız; muhasebe, finans, banka, gümrük veya benzeri sektör gruplarında çalışabilirsiniz. Kamu sektöründe ise vergi müfettişliği, idari hakimlik ve ya bir çok bakanlıkta çalışabilirsiniz. (Bu her ne kadar zor olsa da) Bunların dışında kendi becerilerinize göre bir çok meslekte yer alabilirsiniz.