Cevaplar 57

Yükleniyor...

iktisat bölümü mezunu ''neden iktisat bölümü ? '' kısmında da belirttiğim gibi iktisat okuyup pek çok alana geçiş yapabilir. bugün bakarsanız en tanınmış siyasetçilerin, gazetecilerin, hatta tarihçilerin çoğu iktisat kökenlidir. bunda iktisat biliminin insana kattığı kavrayış ve yorumlama gücünün etkisi büyük. bunun dışında bölümün ana iş kolları arasında audit şirketlerini, banka müffettiş ve uzmanlıklarını , finans danışmanlığı, borsa hatta uğraş gösterilirse aktüeryayı; kamu alanında ise uzmanlık, müfettişlik, murakıplık gibi kariyer meslekleri sayabiliriz.

271,126 görüntülenme
6

İktisat bölümünün alanı geniştir bu yüzden tam olarak şu işi yapar demek zor. Aslında iktisatçılar direk olarak muhasebeci ya da bankacı olarak görülür ama bir iktisatçı aynı zamanda işletmenin bütün departmanlarında çalışabilir kamu alanında da çalışabilir bu kişinin kendinin hangi alanda uzmanlaşmak istemesine bağlı.

224,392 görüntülenme
5

İstediği her alanda çalışabilir. Bu bir banka ya da uluslararası bir şirket olabilir. İstediği departmana geçiş yapabilir. Yelpaze fazlasıyla açık. Kendi işini de yapabilir. Sonuçta her iktisat mezunu bankacı, muhasebeci, yönetici vs olmak zorunda değil.

2017 edit: okulda geçirdiğim 5 ve geçireceğim +1 yılda gördüğüm (hala mezun olamadım) kimse mezun olduğu işi yapmıyor.

2018 edit: mezun oldum, gözler yaşlı :')

255,491 görüntülenme
3

İktisat mezunu bankaların genel müdürlüklerinde , denetim firmalarında, danışmanlık şirketlerinde çalışabilir. Yine özel sektörde farklı alanlar olarak insan kaynakları, satış, pazarlama vb. departmanlarda çalışabilir. Devlet kurumları olarak İMKB,Merkez Bankası,SPK vb kurumlarda da iş bulabilir.

169,072 görüntülenme
5

Bu soruya uzunca bir cevap vermek gerekir. Çünkü insanların bu bölümün mezunlarına bakışlarının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle iktisat eğitimi alan birinden yapması beklencek ilk meslek bankacı, yönetici, denetçi gibi örnekler olmamalıdır. İktisat mezunu birisinden beklenmesi gereken şey öğrendiklerini doğrudan kullanacakları bir meslek olmalıdır. Mesela yapacağı meslek şunları içerebilir: mevcut ekonominin bir değerlendirmesini yapıp ilk önce ekonomide neler olduğunu söylemesi, nelerin iyi nelerin kötü gittiğini ortaya çıkarması (normatif iktisat), sonrasında sorunlu gördüğü durumlara öneriler sunması (pozitif iktisat) ve bu önerilerini sağlam gerekçelere dayandarması bekklenir. Tüm bunları yaparken sahip olduğu donanımdan yararlanacaktır. Diğer bir örnek ise şu olabilir: az önceki örnekte yaptıklarını bir şirket için uygulamak. İktisatçıdan şirketin bir tetkikini ve tahlilini yapıp dikkat edilmesi veya değiştirilmesi gereken şeyleri şirkete bildirmesi, yani tıpkı bir doktor gibi şirketi muayeneye tabi tutması beklenir. Bir başka örnek ise araştırma geliştirmede rol almak olabilir. Bunu bir akademisyen olarak ya da bir araştırma şirketinde/kuruluşunda çalışarak yapmak mümkündür. Az önceki örnekte ekonominin tahlili yapıldıktan sonra bazı önerler de bulunmasından bahsettim. Fakat bu öneriler sayıca bol olacağından hangisinin uygulanmasının daha iyi olacağına karar vermek ve hatta daha iyilerinin buluması yönünde çalışmalar yapabilmek için bazı araştırmalar yapmak gerekir. İşte bu araştırmaları yapacak ve çözümler üretecek insanlar da iktisatçılardır.

Sözü daha da uzatmayayım ve şunu söyleyeyim. İktisat uygulama alanı çok geniş olmasından dolayı bir sosyal bilim olduğu unutulmuş ve neredeyse kendisinden herhangi bir işi yapması beklenen mezunlar yetiştiren bir bölüm olarak görülmeye başlanmıştır. Bizler epeydir süregelen bu durumun yanlış olduğunun bilincinde olmalıyız.

Tüm bunları yurtdışında iki farklı okulda geçirdiğim iki dönemde deneyimlediklerim doğrultusunda söylüyorum. Oradaki okullar ve ülkedeki insanların önemli bir kısmı bunun farkındalar ve o yüzden biz de olduğu gibi boyuna içi boş iktisat etiketli mezun veren okul pek yok. Bunu bilip de bu bölümü seçerseniz ve çok çalışırsanız sayısı az olan başarılı iktisatçılardan birisi olursunuz. Yoksa sistemin yarattığı işsizlerin arasına katılmanız veya en iyi ihtimalle elde avuçta kaldığı kadarlık ekonomi bilginizle gireceğiniz bir işte hiç zevk almadan yıllarınızı geçirmeniz içten bile değil.

42,695 görüntülenme
2

Aşağı yukarı her alanda çalışabilir.

62,407 görüntülenme
2

Şunu söylemeliyim ki burada diğer arkadaşların yazdıklarına inanamıyorum.İktisat bölümünün iş imkanları oldukça dardır.Her iktisat öğrencisi kendisinin üniversite okuduğunu birde idari bilimler okuduğundan yola çıkarak ilerde kendini özel sektörde pazarlama müdürü devlette kaymakam hakim vs.olarak görür.Arkadaşlar böyle bir dünya yok.bardağın boştarafınıda görün İktisat bölümünün iş imkanlarını 2. sınıf iktisat öğrencisinden değil mezunların dan öğrenin kimse ayranım ekşi demez iş ilanlarını falan karıştırın ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.Mezun olalı 6 ay oldu staj yapacak yer bile bulamadım Ankara da.İş verenler en kötü pozisyon için 3 yıl tecrübe istiyor.Öyle iş ilanları var ki 1 kişi alınacak 2000 başvuru var.Özel sektör iktisat mezununu sadece ticaret lisesi mezunuyla bir tutuyor.Ama benim Ankara da dayım var diyorsanız o zaman devlette işe girebilirsiniz.Smmm olmak içinde 3 yıl staj yapmak gerektiğinide bilin.Özetle devlet memurluğu dışında tutunması şansınız az.

6,136 görüntülenme
1

benım tamamen fransız kaldığım bir olay bu :)

50,161 görüntülenme
1

İktisat mezunları bir çok kamu kurum ve kuruluşlarda çalışabilirken, özel sektörde de bir çok iş ile ilgilenebilirler. Sayısal ve ya istatistiksel tarafınız iyiyse ve bir iktisat mezunuysanız; muhasebe, finans, banka, gümrük veya benzeri sektör gruplarında çalışabilirsiniz. Kamu sektöründe ise vergi müfettişliği, idari hakimlik ve ya bir çok bakanlıkta çalışabilirsiniz. (Bu her ne kadar zor olsa da) Bunların dışında kendi becerilerinize göre bir çok meslekte yer alabilirsiniz.

9,918 görüntülenme
1
Sonraki Sayfa »