Cevaplar 19

Yükleniyor...

Bölümümüz aslına bakarsanız diplomat, bürokrat yönetici yetiştirmek amacı ile kurulmuş bir bölüm. Bu sene aynısını Siyaset Bilimi Fakültesi'nde açtılar.(Daha doğrusu Uluslararası İlişkiler bölümünü çevirdiler.) Ancak eski ve esas olan İktisat Fakültesi'ndekidir. İktisat Fakültesi mensubu herkes ilk iki sene fakülte derslerini görür(Makro-Mikro İktisat, İstatistik, Muhasebe vb.) bu da demek oluyor ki KPSS'de öne geçeceksiniz. Merkez Bankası, Bakanlıkların hepsi, Danıştay, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi vb. tüm kamu kuruluşlarında, bankalarda ve özel sektörün tüm dallarında yönetici, müfettiş yahut sıradan bir beyaz yakalı olabilirsiniz. Ancak unutmayınız bu bölümden mezun olunca illa bunlardan biri olacaksınız diye bir şey yok. Aslına bakarsanız olay diplomanızın yanında sizin kendinize ne kattığınız ile alakalıdır.

Not: Daha teferruatlı bilgi almak isteyen arkadaşlar için daha önce e-mail adresimi bırakmıştım ancak e-mail atmak yerine Instagram vb. yerlerden ulaşmayı daha interaktif görmüş olacaklar ki oralardan yazmayı münasip bulmuşlar. Bulmakta güçlük çekmemeniz için direkt olarak instagram kullanıcı adımı bırakacağım ( mertkarul )  Ancak burada tek bu konu hakkında yazmadım. İş olanakları vb. konularda da yazdım. Lütfen sormadan önce tüm yazılarımı okuyun. Hala merak ettiğiniz bir şey varsa yazabilirsiniz. 

121,683 görüntülenme

ilk olarak bu bölümü tercih edenlere söylemek istediğim. bu bir mühendislik alanı değildir. kendinizi pek çok alanda geliştirebileceğiniz bir bölümdür. okuldan mezun olup nerede olursa olsun çalışırım karnımı doyururum mantığı taşınmamalıdır. çünkü bölüm diploma üzerine pek çok şey katacağımız bir bölümdür, Yüksek Lisans gerekliliği, İleri derecede bir kaç yabancı dil bilmek, ve farklı açılardan gözlemleyebilmek bu bölümde ve sonrasında kazanacağınız bir yetenektir. O yüzden bu bölümü tercih ederken kısa vadeli para kazanma hayali olmamalıdır. Ben bu bölümü tercih etmeye ilkokul 5. sınıfta karar verdim ve ailem her zaman tarafından desteklendim. geleneksel Türk mantığıyla donanmış bir çevrem olsaydı sahip olduğum LYS sıralamasıyla Türkiye'nin pek çok yerinde Hukuk fakültesine gitmeye zorlanırdım. Ancak bu bölümü seviyorum ve pek çok tanıdığım bu bölümden mezun olup çeşitli ülkelerde özel şirketlerde yada Türk konsolosluklarında görevliler.

112,174 görüntülenme
35,885 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunlarının hayali diplomat olmaktır ama gerçekten çok az bir kısmı diplomat olarak devam eder, genellikle akademisyen olurlar. Bunun dışında da HR veya Medya alanlarında çalışabilirler. Benim dönemimden mezun olan kişilerde her işi yapabilen bir profil vardı. Finansçı, bankacı, pazarlamacı, girişimci olanlar da vardı. Ben de Siyaset mezunuyum ama Finans yapıyorum. Üniversiteye pek meslek gözüyle de bakmamak lazım çünkü çok az mezun eğitimini aldığı işi yapıyor. Bence buradaki kritik olan şey; hevesli ve istekli olmak, istediğiniz işi yapmaktır çünkü istekli olduktan sonra her işi yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

bölüm mezunları isterlerse bakanlıklarda çalışabilirler (içişleri ve dışişleri bakanlıkları olmak üzere). kaymakam olabilirler, idari yargı hakimi olabilirler, bankalarda veya özel herhangi bir şirkette üst düzey yönetici olabilirler, diplomat olabilirler. bölüm dersleri çok çeşitli olduğu için mezun olan arkadaşlar çok çeşitli alanlarda çalışabilirler. çünkü okul ve bölüm, sizi her alanda geliştiriyor. kısaca iş imkanı çok olan bir bölüm.

89,244 görüntülenme

Bir yerden başlamak gerekirse Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bir bakıma İİBF'nin en iyi bölümüdür.

İİBF'nin kötü yanlarından biri ise hangi bölümden mezun olursanız olun aynı sınavlara girebiliyorsunuz(birkaç sınav hariç)

Kaymakam, idari hakim, diplomat, banka müdürlüğü, akademisyenlik, konsolos, dış ve iç işleri bakanlıklarında üst personel ve daha fazlası...

Bölümü okurken mesleğinizi seçip eğitiminizi derslerinizi seçtiğiniz mesleğe göre almalısınız.

17,219 görüntülenme
69,509 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Size entelektüel anlamda çok şey katıyor çünkü üniversite hayatında sosyal anlamda çokça teorik bilgi öğreniyorsunuz ve bu bilgiler özellikle diplomasi ve uluslararası ilişkiler alanında olduğu için gündeme de hakim oluyorsunuz. Aynı zamanda tarihsel olaylarla ilgili de çokça bilgiye sahip oluyorsunuz. Ancak mezun olduğunuzda elinizde bir mesleğiniz olmuyor. Dolayısıyla sizin bu noktada kendi karakterinize ve isteklerinize göre bir meslek seçimi yapmanız gerekiyor. Sizin karakteriniz, ne yapmak istediğiniz, ne şekilde ilerlemek istediğiniz ve kendinizi gelecekte nerede konumlandırdığınız çok önemli. Aslında önünüzde çok büyük bir havuz var ve meslek belirlemek kimilerine göre dezavantajken, kimilerine göre bir avantaj olabiliyor çünkü burada tam olarak kendi istediğiniz şeyi yapabilmenin verdiği bir artı var. Bu yüzden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü okuduysanız, ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra çeşitli stajlarla veya küçük eğitim programlarıyla kendi geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Bu noktada farklı departmanlarda çalışan çok arkadaşım var. Mezun olduktan sonra Pazarlama veya Finans Departmanı’nda çalışan, satış yapan arkadaşlarım var. Diğer taraftan diplomatik alanda ilerlemek isteyen ve şu anda diplomat okuluna giden bir arkadaşım var. Ben de tamamen alakasız bir şekilde İnsan Kaynakları’ndayım ve bu benim tamamen kendi isteğim doğrultusunda gelişen bir süreç. Bu yüzden sosyal bir bölüm okumanın verdiği bir avantaj olarak mesleğinizi kendiniz seçebilmeniz güzel bir şey.

19,014 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında bölümden mezun olan kişinin bulunması gereken nokta Dış İşleri gibi devlet kurumlarıdır ama benim oradan mezun birçok arkadaşım şu an farklı yönlerde ve yollardalar. Örneğin ben bir Satın Alma Kategori Müdürü olarak şu an METRO’dayım. En yakın arkadaşlarımdan biri çok iyi bir şirkette İK kısmında çalışıyor. Farklı bir arkadaşım kendine daha akademik bir yön çizdi. Dolayısıyla şu an Türkiye’nin çok iyi üniversitelerinden birinde doktorasına devam ediyor. Bunun dışında devlet kurumlarında çalışan arkadaşların olduğunu da duyuyorum. Sonuç olarak bir bölümden mezun olmak, illa o bölümle devam etmek anlamına gelmiyor çünkü neticede biz temel bir eğitim alıyoruz. Benim okuduğum okuldaki bölümüm bir anlamda İktisat ve İşletme’yle ortak derslere de sahip. Dolayısıyla özel sektöre yönelik birçok temel dersin de verildiği bir nokta var. Bu anlamda beni ne okul ne de okuduğum bölüm tek bir yöne yönlendirmedi. Tabii ki bir bağlantı kurulabilir ama illa buradan mezun bir Büyükelçi olmak gibi bir zorunluluk da yok.

Geniş bir iş yelpazesi var. Yolunuza kamudan da özel sektörden de gayet sağlam adımlarla devam edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta ne istediğinizi bilmek. Eğer hayatınıza nasıl devam istediğinze karar verdiyseniz, bu bölüm size çok kapılar açar.

15,450 görüntülenme
32,176 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim bölümden mezun olan arkadaşlarımızın hiçbiri bu alanda çalışmadı. Bir arkadaşımız biraz denedikten sonra Rekabet Kurumu’nda çalışmaya başladı. Geri kalan arkadaşlarımızın tamamı özel sektörde ya da kendi kurdukları işlerde çalışmaya başladılar. Bu departmanın doğal akışı sonucunda Dış İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlıyorsunuz ama bu çok meşakkatli bir süreç oluyor. Sıfırdan katip olarak başladığınız yerde çok uzun süreler sonra belki Konsolosluk makamına geleceksiniz ama bu meşakkatli süreci geçirecek sabra sahip olmayabilirsiniz. Dolayısıyla buraya çok büyük bir adanmışlık lazım. O adanmışlık bizim ekipte yoktu diye düşünüyorum. Özel sektörde bu departmandaki öğretilerin kullanabileceği pek çok iş alanı var. Genel itibarıyla Pazarlama ve Satış alanında veya insan ilişkilerinin olduğu yerlerde arkadaşlarımın çalıştığını görüyorum.

Sonraki Sayfa »

İlgili Şirketler

Softtech
69 takipçi
TürkTraktör
1755 takipçi
Pfizer
2272 takipçi
DenizBank
2391 takipçi