Cevaplar 7

Yükleniyor...

Yüksek lisans yapıyorum ve anket tasarımı&ölçek geliştirme, istatistiksel analiz, regresyon analizi, portföy analizi, çok değişkenli analiz teknikleri, işletmelerde istatistiksel teknikler, örnekleme teknikleri, piyasa ve kamuoyu araştırmaları, sayısal karar analizi, istatistik paket programları derslerini aldım. Bir de dönem projesi var, tezli yüksek lisans yaparsanız tez var bildiğiniz gibi. Bu zamana kadar öğrendiklerimden en sevdiğim konular oyun teorisi, hipotez testleri ve portföy analizi oldu. En güzeli de bir araştırma metni okurken verilerin kaynağı, örnekleme tekniği, örnek hacmi, hangi analiz yöntemlerinin kullanıldığı ve varsayımlarının sağlanıp sağlanamadığı gibi önemli noktalara dikkat etmeyi öğrendim. Bir haberde istatistik bir analiz sonucundan bahsediliyorsa kasıtlı olarak hangi bilgilerin verilmediğini/eksik verildiğini görüp eleştirmeyi öğrendim.

Bu yüzden tavsiye ederim herkese istatistik okumayı.. Farkındalığınızı önemli ölçüde arttırıyor.

Araştırmacı bir kişiliğe sahip olmalısınız.

Sayısala yatkınlığınız olmalı.

Bilgisayar programlarını rahatlıkla kullanabilmelisiniz.

Eleştirel ve sorgulayıcı bir bakış açısına sahip olmalısınız.

434 görüntülenme

Çünkü istatistik hayatımızın her aşamasında var. Bir daha trafik kazasına karışan cinsiyet istatistiklerini, enflasyon rakamlarını, seçim anketi sonuçlarını incelerken istatistik aklınıza gelsin. Rakamlarla nasıl oynanabileceğini, en yüksek mevkilerdeki en akıllı insanların bile nasıl kandırılabileceğini, araştırmacının istediği sonucu zorla nasıl elde edebileceğini hatırlayın. Ayrıca yapılan bütün bilimsel çalışmalarda istatistik kullanılıyor. Bu çalışmalar okuyup anlayabilmek, yorumlayabilmek, değerlendirebilmek, eleştirebilmek için istatistik okur-yazarı olmak şart. Hatta borsada yatırım yaparken bile istatistik size çok yardımcı olabilir. Bence istatistik ilkokuldan itibaren matematik gibi okutulmalı.

Ben turizm rehberliği önlisansı yaptığım için Antalya'da staj yaptım, çoğu zaman otellerde Etstur müşterileri için danışmanlık yaptım, günübirlik tur satışı vb. yaptım. Günübirlik turlarda rehberle beraber tura katıldığım da oldu. Lojmanda kaldım. Staj görüşmesine geldiğimde operasyonda da staj yapabileceğimi söylemişlerdi. Ancak ben Antalya'ya gitmek istemiştim açıkçası. Belki insan kaynakları uzmanı artılarını ve eksilerini daha iyi anlatmış olsaydı operasyonda staj yapmayı da tercih edebilirdim. Bana çok katı ve buyurgan ses tonu ile "burada da staj yapabilirsin" diye bir kaç kere söyledi, aynı cümleyi sert ses tonuyla tekrar etmek yerine operasyonda staj yapmanın artılarını anlatabilirdi. O zaman operasyon tercih edebilirdim çünkü staj sonrası çağrı merkezinde çalışmaya başladığımda anladım ki herkes operasyona geçmeyi istiyor zaten.. Yani siz staj yapacaksanız öncelikle operasyonu, çağrı merkezini veya müşteri ilişkilerini tercih edin. Çünkü daha çok ofis içi deneyime sahip olur, daha hızlı terfi alabilirsiniz.