Cevaplar 23

Sırala:
Özellikle üniversite yıllarında arkadaşlarım bayram tatili yaparken ben çalışıyordum. Benim açımdan en zor noktası buydu. Açıkçası gerçekten bazı zorlukları var. Örneğin; sektörde mesai saatleri zor olabiliyor. Alışveriş merkezleri akşam 10’da kapanıyor veya hafta sonları özel durumlarınız olmadığı sürece Shift’te çalışmanız gerekebiliyor ama işinizi sevdikten sonra bunları pek görmüyorsunuz.
Satış alanında çalışmanın da nevi şahsına münhasır belli zorlukları var. Özellikle yeni başlayan arkadaşlarda doğal olarak ay sonu stresi, satış baskısı, satış hedefi gibi durumlar zor geliyor olabilir ama vücut bir yerden sonra alışıp bunu içselleştiriyor ve ona göre bir dinamizm yaratıyor. Bir diğer zorluğu da, gün içinde çok fazla öngöremediğiniz ve birebir sizden kaynaklanmayan sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Büyük bir operasyonun sorumlususunuz, o operasyonun başındaki kişi olarak gözüküyorsunuz ve bütün operasyonun yükü sizde. Bu yüzden analitik düşünmeniz, hızlı çözümler bulmanız, uzmanı olmadığınız konularda bile zamanla bilgi sahibi olup sorunu çözmeniz ve farklı alternatifler üretmeniz gerekiyor. Bu tür durumlar, yeni başlayan arkadaşlar için ilk etapta zor gelebilir. Benim için Satış alanının en keyif aldığım kısmı, bu pratik çözümleri çok kolay bir şekilde hayata geçirebiliyor olmak diyebilirim. Aynı zamanda matematikle aranız iyi değilse ve sayıları çok sevmiyorsanız Satış çok doğru bir departman olmayabilir.

Bir kere derinizin çok kalın olması gerekiyor çünkü bazen müşterilerle her şey pek iyi ilerlemiyor. Bazı sorunlar olabiliyor veya uzlaşamayabiliyorsunuz. Böyle durumlarda hiçbir şeyi kişisel algılamamak gerekiyor. Bu yüzden sakin olup sinirlerinizi kontrol edebilirseniz satışın en zor kısmını halletmiş oluyorsunuz.

Pek zor bir yanı yok. Ben sabah 10’dan sonra mağazalara gitmeye, akşam saatlerinde de mağazalardan dönmeye çalışıyorum. İstanbul’un çok farklı yerlerinde mağazalarım var. Bu yüzden trafik haricinde zor bir yanı yok diye düşünüyorum.

 

Her işin zor tarafı olduğu gibi telefonda satış işinin de zor yanları var. Öncelikle hedef odaklı olmalı, hedefe ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini planlamalı ve bunu çok iyi tasarlamalısınız. Bu çok kolay bir süreç değil fakat hedefi tutturduktan sonra duyduğunuz haz sizi yeteri kadar motive ediyor..

Satış işinde durma şansınız yok. Şu anda bile müşterilerinizi sizden almaya çalışan rakipler var ve ciddi efor sarf ediyorlar. Bu yüzden satış işinde durduğunuzda kaybediyorsunuz. Öte yandan özellikle telekomünikasyon satışında hizmet sürekliliği çok kritik. Söz gelimi bir hastane grubunun altyapısını güçlendirerek müşterilerimize hızlı hizmet verdiğimizde bu hizmetin sürekliliği, hizmet kalitesi kadar önemlidir. Bir hastanenin internet yapısının çöktüğünü ve hastaları kabul edemeyecek duruma geldiğini veya bir internet sitesine birkaç dakikalığına erişemediğiniz durumları düşünebiliyor musunuz? Dolayısıyla müşterilerimiz birkaç dakikalık kesintiyi dahi tolere edemeyecek durumda. Bu da bizi sürekli dinamik ve hareketli noktada tutuyor.

Ayrıca Satış Yöneticisi, gerçekleşen her hedef sonrasında daha agresif hedeflerle yüz yüze kaldığı için sınırlarını zorlaması gerekir. Bu yüzden hedeflerimiz her geçen gün arttığı için durmadan aynı tempoyla sıkı bir şekilde çalışmamız gerekiyor.

Şirkete ilk girenler için belli bir hedefin olması, birayın bitip diğer ayın aralıksız olarak başlaması, stres ve hedef sorumluluğuzorlayıcı olabiliyor ama bu durum 4-5 ay içerisinde çok kolay bir şekildeaşılıyor. Benim için zorlayıcı olan; FMCG dünyasının çok hızlı olması, içindeproblem barındırabilen, satış yaptıktan sonra kalanıyla ilgilenmeyeceğiniz birdünya olmamasıdır. Siz satışı yaptıktan sonra müşteride, kanalda veya mağazadabir problem çıkabiliyor. Bu belki sizden veya departmanınızdan bağımsızgerçekleşebilir ama o markayı ve müşteriyi temsil eden siz olduğunuz için bununsorumluluğu da sizin üzerinizde oluyor. Dolayısıyla bu sorunları öncedenhissedip beraber çalıştığınız takımları önceden yönlendirmeniz gerekebiliyor.Satış’ta yaptığınız işi kendi işinizmiş gibi benimseyip her şeyinden sorumluolmanız gerekir. Bu yüzden de işi içselleştirmeniz gerekiyor.

Ben ilk işe girdiğimde tarım sektörü ve traktör çok ataerkil gelmişti. Satış Departmanı’ndaki tek kadın çalışan bendim ve ilk başta tabii ki tereddütlerim oldu ama sonradan işin içine girince korktuğum gibi olmadığını gördüm. Artık bu sektörde çok fazla kadın çalışan var çünkü son yıllarda bu farkındalığın arttığını düşünüyorum.

Kadınların iletişimde başarılı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Dolayısıyla dezavantajlı gibi görünen birçok şey avantaja çevrilebiliyor. İlk başta çok ataerkil gibi görünen bir sektörde bile bir kadın çalışan olarak işinizi severseniz, emek verirseniz, seyahat, yorucu tempo, stres gibi şeyleri gözünüzde çok büyütmeden o fedakarlığa katlanabilirseniz çok başarılı olabiliyorsunuz çünkü geri dönüşler çok kıymetli oluyor. Ben bir müşterinin fikrini değiştirebilmekten zevk alıyorum. Onun neye ihtiyacı olduğunu anlayıp onu mutlu edecek ürünü sunmaktan büyük keyif alıyorum. Bunun çıktıları hakikatten paha biçilemez.

İlgili Konular

Ticari Satış

6 soru, 6 cevap.

Tele Satış

4 soru, 4 cevap.

Satış Kategori

7 soru, 9 cevap.

İlgili Şirketler

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

BSH

102 soru, 288 cevap.

Hepsini Göster (37)
Penti

73 soru, 150 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

DenizBank

116 soru, 240 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Kraft Heinz

41 soru, 68 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Anlatsın

40 soru, 262 cevap.

Doğuş Oto

52 soru, 76 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Marjinal Porter Novelli

9 soru, 22 cevap.

Unilever

72 soru, 135 cevap.

Nestlé

25 soru, 90 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.