Cevaplar 27

Yükleniyor...
2,655 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özellikle üniversite yıllarında arkadaşlarım bayram tatili yaparken ben çalışıyordum. Benim açımdan en zor noktası buydu. Açıkçası gerçekten bazı zorlukları var. Örneğin; sektörde mesai saatleri zor olabiliyor. Alışveriş merkezleri akşam 10’da kapanıyor veya hafta sonları özel durumlarınız olmadığı sürece Shift’te çalışmanız gerekebiliyor ama işinizi sevdikten sonra bunları pek görmüyorsunuz.

1,976 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış alanında çalışmanın da nevi şahsına münhasır belli zorlukları var. Özellikle yeni başlayan arkadaşlarda doğal olarak ay sonu stresi, satış baskısı, satış hedefi gibi durumlar zor geliyor olabilir ama vücut bir yerden sonra alışıp bunu içselleştiriyor ve ona göre bir dinamizm yaratıyor. Bir diğer zorluğu da, gün içinde çok fazla öngöremediğiniz ve birebir sizden kaynaklanmayan sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Büyük bir operasyonun sorumlususunuz, o operasyonun başındaki kişi olarak gözüküyorsunuz ve bütün operasyonun yükü sizde. Bu yüzden analitik düşünmeniz, hızlı çözümler bulmanız, uzmanı olmadığınız konularda bile zamanla bilgi sahibi olup sorunu çözmeniz ve farklı alternatifler üretmeniz gerekiyor. Bu tür durumlar, yeni başlayan arkadaşlar için ilk etapta zor gelebilir. Benim için Satış alanının en keyif aldığım kısmı, bu pratik çözümleri çok kolay bir şekilde hayata geçirebiliyor olmak diyebilirim. Aynı zamanda matematikle aranız iyi değilse ve sayıları çok sevmiyorsanız Satış çok doğru bir departman olmayabilir.

774 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir kere derinizin çok kalın olması gerekiyor çünkü bazen müşterilerle her şey pek iyi ilerlemiyor. Bazı sorunlar olabiliyor veya uzlaşamayabiliyorsunuz. Böyle durumlarda hiçbir şeyi kişisel algılamamak gerekiyor. Bu yüzden sakin olup sinirlerinizi kontrol edebilirseniz satışın en zor kısmını halletmiş oluyorsunuz.

361 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pek zor bir yanı yok. Ben sabah 10’dan sonra mağazalara gitmeye, akşam saatlerinde de mağazalardan dönmeye çalışıyorum. İstanbul’un çok farklı yerlerinde mağazalarım var. Bu yüzden trafik haricinde zor bir yanı yok diye düşünüyorum.

 

333 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Her işin zor tarafı olduğu gibi telefonda satış işinin de zor yanları var. Öncelikle hedef odaklı olmalı, hedefe ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini planlamalı ve bunu çok iyi tasarlamalısınız. Bu çok kolay bir süreç değil fakat hedefi tutturduktan sonra duyduğunuz haz sizi yeteri kadar motive ediyor..

374 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış işinde durma şansınız yok. Şu anda bile müşterilerinizi sizden almaya çalışan rakipler var ve ciddi efor sarf ediyorlar. Bu yüzden satış işinde durduğunuzda kaybediyorsunuz. Öte yandan özellikle telekomünikasyon satışında hizmet sürekliliği çok kritik. Söz gelimi bir hastane grubunun altyapısını güçlendirerek müşterilerimize hızlı hizmet verdiğimizde bu hizmetin sürekliliği, hizmet kalitesi kadar önemlidir. Bir hastanenin internet yapısının çöktüğünü ve hastaları kabul edemeyecek duruma geldiğini veya bir internet sitesine birkaç dakikalığına erişemediğiniz durumları düşünebiliyor musunuz? Dolayısıyla müşterilerimiz birkaç dakikalık kesintiyi dahi tolere edemeyecek durumda. Bu da bizi sürekli dinamik ve hareketli noktada tutuyor.

Ayrıca Satış Yöneticisi, gerçekleşen her hedef sonrasında daha agresif hedeflerle yüz yüze kaldığı için sınırlarını zorlaması gerekir. Bu yüzden hedeflerimiz her geçen gün arttığı için durmadan aynı tempoyla sıkı bir şekilde çalışmamız gerekiyor.

342 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirkete ilk girenler için belli bir hedefin olması, bir ayın bitip diğer ayın aralıksız olarak başlaması, stres ve hedef sorumluluğu zorlayıcı olabiliyor ama bu durum 4-5 ay içerisinde çok kolay bir şekilde aşılıyor. Benim için zorlayıcı olan; FMCG dünyasının çok hızlı olması, içinde problem barındırabilen, satış yaptıktan sonra kalanıyla ilgilenmeyeceğiniz bir dünya olmamasıdır. Siz satışı yaptıktan sonra müşteride, kanalda veya mağazada bir problem çıkabiliyor. Bu belki sizden veya departmanınızdan bağımsız gerçekleşebilir ama o markayı ve müşteriyi temsil eden siz olduğunuz için bunun sorumluluğu da sizin üzerinizde oluyor. Dolayısıyla bu sorunları önceden hissedip beraber çalıştığınız takımları önceden yönlendirmeniz gerekebiliyor. Satış’ta yaptığınız işi kendi işinizmiş gibi benimseyip her şeyinden sorumlu olmanız gerekir. Bu yüzden de işi içselleştirmeniz gerekiyor.

170 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben ilk işe girdiğimde tarım sektörü ve traktör çok ataerkil gelmişti. Satış Departmanı’ndaki tek kadın çalışan bendim ve ilk başta tabii ki tereddütlerim oldu ama sonradan işin içine girince korktuğum gibi olmadığını gördüm. Artık bu sektörde çok fazla kadın çalışan var çünkü son yıllarda bu farkındalığın arttığını düşünüyorum.

Kadınların iletişimde başarılı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Dolayısıyla dezavantajlı gibi görünen birçok şey avantaja çevrilebiliyor. İlk başta çok ataerkil gibi görünen bir sektörde bile bir kadın çalışan olarak işinizi severseniz, emek verirseniz, seyahat, yorucu tempo, stres gibi şeyleri gözünüzde çok büyütmeden o fedakarlığa katlanabilirseniz çok başarılı olabiliyorsunuz çünkü geri dönüşler çok kıymetli oluyor. Ben bir müşterinin fikrini değiştirebilmekten zevk alıyorum. Onun neye ihtiyacı olduğunu anlayıp onu mutlu edecek ürünü sunmaktan büyük keyif alıyorum. Bunun çıktıları hakikatten paha biçilemez.

Sonraki Sayfa »