Cevaplar 25

Sırala:
Özellikle üniversite yıllarında arkadaşlarım bayram tatili yaparken ben çalışıyordum. Benim açımdan en zor noktası buydu. Açıkçası gerçekten bazı zorlukları var. Örneğin; sektörde mesai saatleri zor olabiliyor. Alışveriş merkezleri akşam 10’da kapanıyor veya hafta sonları özel durumlarınız olmadığı sürece Shift’te çalışmanız gerekebiliyor ama işinizi sevdikten sonra bunları pek görmüyorsunuz.
Satış alanında çalışmanın da nevi şahsına münhasır belli zorlukları var. Özellikle yeni başlayan arkadaşlarda doğal olarak ay sonu stresi, satış baskısı, satış hedefi gibi durumlar zor geliyor olabilir ama vücut bir yerden sonra alışıp bunu içselleştiriyor ve ona göre bir dinamizm yaratıyor. Bir diğer zorluğu da, gün içinde çok fazla öngöremediğiniz ve birebir sizden kaynaklanmayan sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Büyük bir operasyonun sorumlususunuz, o operasyonun başındaki kişi olarak gözüküyorsunuz ve bütün operasyonun yükü sizde. Bu yüzden analitik düşünmeniz, hızlı çözümler bulmanız, uzmanı olmadığınız konularda bile zamanla bilgi sahibi olup sorunu çözmeniz ve farklı alternatifler üretmeniz gerekiyor. Bu tür durumlar, yeni başlayan arkadaşlar için ilk etapta zor gelebilir. Benim için Satış alanının en keyif aldığım kısmı, bu pratik çözümleri çok kolay bir şekilde hayata geçirebiliyor olmak diyebilirim. Aynı zamanda matematikle aranız iyi değilse ve sayıları çok sevmiyorsanız Satış çok doğru bir departman olmayabilir.

Bir kere derinizin çok kalın olması gerekiyor çünkü bazen müşterilerle her şey pek iyi ilerlemiyor. Bazı sorunlar olabiliyor veya uzlaşamayabiliyorsunuz. Böyle durumlarda hiçbir şeyi kişisel algılamamak gerekiyor. Bu yüzden sakin olup sinirlerinizi kontrol edebilirseniz satışın en zor kısmını halletmiş oluyorsunuz.

Satış demek karşınızdaki bir insanı ikna etmek demektir ve satış alanında çalışmanın zor yanı da budur. Bankacılık tarafında satış alanında büyük beklentileri, küçük ihtiyaçları ve hedefleri aynı anda karşılayabilmek zorundasınız. Portföy Yöneticisi pozisyonundaki yönetici kelimesi de buradan geliyor.

Bankacılığın hangi alanında çalışırsanız çalışın eğer bir Portföy Yöneticisiyseniz belli bir süre sonra kendi tarzınızı oluşturuyorsunuz. Kendi doğrularınızı, stilinizi, müşteriye hangi noktadan yaklaşmanız ve neyi ön plana çıkarmanız gerektiğini, müşterinin güvenini kazanmanın ne olduğunu zamanla öğreniyorsunuz.

Ben bankacılık kariyerime MT eğitiminden sonra Portföy Yöneticisi olarak başladım ve 2 buçuk yıl boyunca Portföy Yöneticiliği yaptım. O zamanki ilk yöneticimiz bize sahada çalışmanın ne kadar önemli olduğunu belli bir süre sonra anlayacağımızdan ve empatiden bahsediyordu. Bu yüzden sahadaki arkadaşları anlayabilmek, o empatiyi kurabilmek ve o tecrübeyi zamanında kazanmak çok önemli.


Zor yanları aslında yok denecek kadar az. Tabi bu, sizin neye zor dediğiniz ile de alakalı. Kendi açımdan düşünecek olursam, zor yanı bence şu: Bir problem yaşamış insanlarla karşılaştığınız, onların başından geçenleri gördüğünüz zaman gerçekten çok üzülüyorsunuz. Diyorsunuz ki; 'Bu kişilere keşke daha önce ulaşma şansım, imkânım olsaydı.' Onun dışında, stres var mı? Evet var. İşin yoğunluğu ve temposu derseniz, hepsi burada var. Bunlarla birlikte, satış alanında çalışabileceğiniz en büyük şirketlerden biri diyebilirim.

Her işin zor tarafı olduğu gibi telefonda satış işinin de zor yanları var. Öncelikle hedef odaklı olmalı, hedefe ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini planlamalı ve bunu çok iyi tasarlamalısınız. Bu çok kolay bir süreç değil fakat hedefi tutturduktan sonra duyduğunuz haz sizi yeteri kadar motive ediyor..

Şirkete ilk girenler için belli bir hedefin olması, birayın bitip diğer ayın aralıksız olarak başlaması, stres ve hedef sorumluluğuzorlayıcı olabiliyor ama bu durum 4-5 ay içerisinde çok kolay bir şekildeaşılıyor. Benim için zorlayıcı olan; FMCG dünyasının çok hızlı olması, içindeproblem barındırabilen, satış yaptıktan sonra kalanıyla ilgilenmeyeceğiniz birdünya olmamasıdır. Siz satışı yaptıktan sonra müşteride, kanalda veya mağazadabir problem çıkabiliyor. Bu belki sizden veya departmanınızdan bağımsızgerçekleşebilir ama o markayı ve müşteriyi temsil eden siz olduğunuz için bununsorumluluğu da sizin üzerinizde oluyor. Dolayısıyla bu sorunları öncedenhissedip beraber çalıştığınız takımları önceden yönlendirmeniz gerekebiliyor.Satış’ta yaptığınız işi kendi işinizmiş gibi benimseyip her şeyinden sorumluolmanız gerekir. Bu yüzden de işi içselleştirmeniz gerekiyor.

Satış çok dinamik bir çalışma alanı. Ülkedeki siyasi olaylardan, ekonomik dalgalanmalardan ve pek çok dış faktörden hemen etkilenip değişebilen bir çalışma alanı olduğu için buna adapte olabilmek gerekiyor. Kısa ve uzun vadede planlar yapmak, değişebilecek şartlara göre alternatif planlar tasarlamak, yeniliğe ve değişime açık olmak, durmadan takipte olmak gerekiyor. Aynı zamanda hep daha fazlasının hedeflendiği ve rekabette şirketi temsil eden bir alan.

 

Pek zor bir yanı yok. Ben sabah 10’dan sonra mağazalara gitmeye, akşam saatlerinde de mağazalardan dönmeye çalışıyorum. İstanbul’un çok farklı yerlerinde mağazalarım var. Bu yüzden trafik haricinde zor bir yanı yok diye düşünüyorum.

 

Ben 7 senedir Doğuş Oto’dayım. O zamanlar bekardım ama evlendim. 6 gün çalışmak tabii ki zor çünkü sadece 1 gününüzü kendinize ayırabiliyorsunuz fakat burada o kadar keyifli bir ortam var ki kendinizi zaten buraya göre organize ediyorsunuz. Yaşamınız, aileniz burada gibi hissettiğiniz için eve dinlenmeye gidiyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Emin olun ki bu sizi hiç yormuyor, 6 gün çalışmak sizi hiç zorlamıyor.

İlgili Konular

Ticari Satış

11 soru, 11 cevap.

Satış Kategori

7 soru, 9 cevap.

Tele Satış

10 soru, 11 cevap.

İlgili Şirketler

Türk Telekom

67 soru, 156 cevap.

Doğuş Oto

48 soru, 76 cevap.

Doğuş Otomotiv

51 soru, 97 cevap.

Koton

242 soru, 631 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Hepsini Göster (40)
DenizBank

152 soru, 325 cevap.

Pronet

121 soru, 167 cevap.

Vodafone

98 soru, 132 cevap.

PepsiCo

114 soru, 225 cevap.

Pfizer

118 soru, 316 cevap.

Air Liquide

45 soru, 106 cevap.

Perfetti Van Melle

67 soru, 152 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

British American Tobacco

117 soru, 247 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Marjinal Porter Novelli

8 soru, 22 cevap.

ING

62 soru, 86 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.

Zingat.com

85 soru, 216 cevap.

Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Aktif Bank

24 soru, 47 cevap.

Colgate-Palmolive

84 soru, 163 cevap.

Mercedes-Benz Türk

68 soru, 128 cevap.

Unilever

99 soru, 183 cevap.

AIESEC Türkiye

51 soru, 65 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Abdi İbrahim

90 soru, 258 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

AXA SİGORTA

49 soru, 110 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Siemens

148 soru, 219 cevap.

Nestlé

24 soru, 90 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.