Halkla İlişkiler sektöründe bir ajans başkanı olarak nasıl zorluklarla karşılaşıyorsunuz? (1 Cevap)

Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de yaşam koşulları ve iş hayatı gittikçe zorlaşıyor, rekabet korkunçlaşıyor. Yaptığımız işe her gün giren yeni şirketler var ve yeni giren şirketler ayakta kalabilmek için fiyatları düşürüyor. Fiyatların düşürülmesi de daha tecrübesiz insanlarla aynı işin yapılabileceği hissini doğurarak bütçeleri düşürüyor ama bizim de ödün veremediğimiz bazı kalitelerimiz var. Rekabetle başa çıkmak adına bazı tavizler vermemiz gerekiyor. Bu tavizleri vermek istemeyen bir şirket olarak da acı çekiyoruz, mesleğimizin en zor kısmı bu. Giriş bariyeri çok düşük ve çalışmak isteyen şirketlerin baktığı tek konu çoğu zaman bütçe oluyor. Dolayısıyla işimizin zor yanları; rekabetle ve düşen bütçelerle uğraşmak diyebilirim.
810

Strateji, sosyal medya, kreatif ve diğer departmanlarınızdan bahsedebilir misiniz? (1 Cevap)

Sadece bilindik Halkla İlişkiler yöntemlerinin değil, yaratıcı Halkla İlişkiler yöntemlerinin kullanılması lazım. Bu da ancak Strateji Departmanı’yla olabiliyor. Halkla İlişkiler içinde Strateji Departmanı mutlaka vardır.Bir başka departman Sosyal Medya’dır. Bağlı bulunduğumuz Porter Novelli’ninbize empoze etmesiyle sosyal medyanın, Halkla İlişkiler’in ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyoruz çünkü iletişim hangi kanaldan olursa olsun tektir. Siz bunu ister Twitter’da, isterse gazetede verin. Hedef kitleye bir şekilde ulaşacaksanız iletişimin aynı merkezden çıkması gerekir. Bu nedenle mutlaka Halkla İlişkiler’in içinde mutlaka bir Dijital Departman veya Sosyal Medya Departmanı olmasına, stratejinin tek elden yazılması gerektiğine inanıyoruz ve bunu yapıyoruz.Biz 360 derece hizmet veren bir ajans olduğumuz için kendi içimizde kreatiftarafımız da var. Televizyon, dergi, gazete reklamları hazırlıyoruz, bir markanın isminin bulunmasından kurum kimliğinin hazırlanmasına, onun tüm dökümantasyonlarının, reklamlarının ve fuar stantlarının uygulanmasına kadar tüm süreci sağlıyoruz. Bunu yapan bir Kreatif Departmanımız var.Medya Planlama ve Satın Alma tarafında da bu konuda uzmanlaşmış üçüncü partilerle çalışıyoruz.
700

Ajans Başkanı ne yapar? Marjinal PN'de görevleriniz neler? (1 Cevap)

Ajans Başkanı olarak her işi yapıyorum. Marjinal’de herkes her işi yapar çünkü içimizde çok fazla CEO var. Hayvan CEO’su, Kedi CEO’su, Eğlence CEO’su, Oyun CEO’su gibi Marjinal’de çalışan 50’ye yakın insanın bir CEO’luk görevi var, bana da Ajans Başkanı demişler.Ben bizi arayıp bizimle görüşmek isteyen müşterilerle görüşüyorum. Genellikle onların ortamlarında görüşerek onların ortamını görüyorum. Nasıl bir ortamda oldukları, bizi uyup uymadıkları, enerjilerinin tutup tutmadıkları, nasıl bir bakış açılarının olduğu, kadın-erkek çalışma oranlarının nasıl olduğu gibi konularda onları izlemeye çalışıyorum. Eğer bize uygunsa ilişkileri devam ettirip müşteriyi kazandırdıktan sonra ekiple tanıştırıyorum.Bunun dışında stratejik toplantılara katılıyorum, zaman zaman müşteri ziyaretleri yapıyorum. Arkadaşlarla birlikte onların işine dahil olarak bu şirkette çalışan herkesin yaptığı işin ne kadar önemli olduğunun bilincine varıyorum. Sadece oturduğum yerden işlerin yapılmasını söylemiyorum, zaman zaman ben de yapmaya kalktığımda o işlerin ne kadar zor olduğunu fark ediyorum. Dolayısıyla her işi yapan, yaptığı işi çok seven bir insanım.
1,081

Ajans Başkanı olarak Marjinal PN'de bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Sabah iki köpeğimle birlikte ofise yürüyerek geliyorum. Geldikten sonra üst katta bütün ekibin katıldığı bir kahvaltı sofrası oluyor, ben neredeyse kahvaltının başından sonuna kadar yaklaşık 1 buçuk saat orada oturarak herkesle muhabbet ediyorum. Orayı çok seviyorum çünkü hem iş hem de iş dışı bir şeyler konuşuluyor. Eğer bir toplantım yoksa bu 9 buçuğa kadar sürüyor.Gün içinde çok fazla görüşmelerim oluyor. Mevcut müşterilerin belli periyottaziyaretlerinin yapılması ve stratejik toplantılar var. Benim sivil toplum tarafım da çok fazla olduğu için oradaki görevlerim nedeniyle toplantılarım fazla oluyor. Günde ortalama 5 toplantım oluyor, 3500-5000 civarında da e-mail alıyorum ve bunları mutlaka gün içinde cevaplıyorum. Bu da başka hiçbir şeye bakmamak anlamına geliyor. Tüm müşterilerin mail grubunda varım. Bütün müşterilerle ilgili nelerin yapılıp yapılmadığını ya da gündemdeki konuları biliyorum. Bu da müşterilerimizden ve sektörden kopmamamı sağlıyor ve beni dinamik tutuyor. Aralarda da kedi ve köpeklerimizi seviyorum. Dolayısıyla kedi ve köpek, toplantılar, mail ve arkadaşlarla kahvaltı sohbetiyle geçiyor. Öğle ve akşam yemeği yemiyorum, hayatım böyle geçiyor.
407

Advertising Operations kime göre bir iştir? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Bence iletişim becerisi ve enerjisi yüksek, takipçi ve en önemlisi dijitale merakı ve hevesi olanlar, iş sürecinde riskleri öngörüp önlem almak için harekete geçen ve analitik düşünce ile destekleyerek çözüm arayanlar için uygun. Bu özelliklerin yanı sıra bu işi severek yapmak için empati duygusunun kuvvetli, ilişkilerde sözlü ve yazılı olarak etkili olunması, ikna kabiliyetinin yüksek olması yeterli olabilir.
333

Dijital reklamcılık alanında çalışmayı düşünen kişilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Bu mesleği kendine yakın gören bir kişi kendini geliştirmek adına dijitalde neler olup bittiğini, teknolojiyi yakından takip edip, dijital reklamcılık hakkında fikir edinebilir.
Bunun yanı sıra sözlü ve yazılı anlatım becerisini kuvvetlendirebildiği gibi, her koşulda riskleri öngörme becerisini ve hızlı çözüm odaklılığını edinebilir.
336

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle