Cevaplar 19

Yükleniyor...
2,581 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Danışmanlık içerisinde bizde piramit gibi bir yapı var. Piramitlerin altında Analistlerimiz var, bu piramitin temellerini oluşturan pozisyon. Burada yeni mezun arkadaşlar ve birkaç yıllık deneyimli arkadaşlar oluyor. Bu arkadaşlar birkaç yıl boyunca farklı projelerde, bir kaç farklı sektörde (finansal hizmetler, bankacılık, üretim, kamu, sağlık...) projelere gidiyorlar ve burada birkaç yıl boyunca en başta en basit toplantı notları tutmaktan başlayarak müşterilerin ihtiyaçlarına göre çıktılar oluşturmaya başlıyorlar, toplantılarda söz almaya başlıyorlar. Sonrasında bunun bir üstünde, terfi alınca danışman oluyorsunuz. Danışmanlık da 3-4 yıllık bir pozisyon. İlk 2 yılı Danışman sıfatıyla, geri kalan 1-2 senesi de Kıdemli Danışman sıfatıyla çalışmaya başlıyorsunuz. Burada artık birkaç tane Analist arkadaşları yönetme, aynı anda farklı 1-2 tane projeye gitme, bunları yönetme, çıktıların kalitesinden sorumlu olma, sahada(müşteri ortamında) sürekli bulunma, müşterinin ihtiyaçlarını dinleme ve bunu yöneticilere iletme gibi sorumluluklarınız oluyor. Aslında ekibin gözü kulağı Danışman dediğimiz kişiler oluyor: hem analistlere görev dağılımı yapıyor, onları eğitiyor; hem de üstüne raporlama yapıyor. Müdür olduktan sonra olayın içine farklı şeyler girmeye başlıyor, yani sadece tek bir müşteri yönetmek değil, birkaç tane işi aynı anda yürütmek, yeni iş fırsatları çıkarmak gibi. Yelpaze bir anda genişliyor ve Analist ya da Danışmanken hiç girmediğiniz sorumluluklara ve yükümlülüklere girmiş oluyorsunuz. Bunun da ayrı bir heyecanı ve motivasyonu var çünkü burası artık bildiğiniz şeylerin dışında satış yapmak, müşterilere teklifler üzerine sunum yapmak, ekipleri biraz daha üst seviyeden yönetmek gibi farklı yetkinlikler gerektiriyor. Müdürken de deneyim kazandıktan sonra Senior Manager dediğimiz Kıdemli Müdür pozisyonuna geçiyorsunuz, bu da 3-4 senelik bir pozisyon. Bir iş alanının lideri olma yönünde gitmek, potansiyel ortak kalitesini göstermek gibi aranan özellikler oluyor bir Senior Managerda. Senior Manager olduktan sonra Executive Director ya da Partner olarak yolunuza devam edebiliyorsunuz.

1,064 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Amerika’da Bilişim Sistemleri Mühendisliği okudum ve üniversiteyi bitirdikten sonra İTÜ’nün New York Devlet Üniversitesi - Binghamton Üniversitesi’nde bir çift diploma programı vardı. Orada Bilişim Mühendisliği okuduktan sonra New Jersey’de yazılım danışmanlığı yapan küçük bir firmada işe başladım ve o dönem büyük bir banka için yazılım, kod geliştirme gibi alanlarla danışmanlık hizmetleri vermeye başladım. Orada 2 yıl kadar çalıştıktan sonra Amerika’da finansal kriz patlak verdi ve böylece Türkiye’ye geri dönerek askerlik sonrası birkaç firmayla görüştüm. En çok da beni EY’ın olanakları cezp etti ve 2012 yılının Eylül ayında EY’da Senior pozisyonunda çalışmaya başladım.

726 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Danışmanlık Hizmetleri, içerisinde çok farklı konuların olduğu profesyonel bir hizmet alanıdır. Müşterilerimiz bize ihtiyaçlarına yönelik bazı gereksinimleri iletiyorlar ve biz de onlar için bazı çalışmalar yapıyoruz. Benim kendi alanımda yaptığım toplantılar; Genel Müdür, IT Direktörü, CEO, iş birimlerinde veya IT birimlerinde farklı derecelerdeki pozisyonlarda bölüm müdürleri, İç Sistemler Birimleri dediğimiz İç Kontrol, İç Denetim, Risk ve Uyum gibi daha çok o şirketin iç yapısını denetleyen birimlerdeki kişilerle oluyor. Çünkü biz hem IT üzerinde hizmetler sunuyoruz hem de IT ile ilgili süreçsel bir bakış açısıyla iç sistemlerinin değerlendirilmesi için bazı projeler gerçekleştiriyoruz. Bu yüzden yelpaze çok geniş ve görüştüğümüz kişiler çok farklı olabiliyor. Bence Danışmanlık Hizmetleri’nin en enteresan kısımlarından biri, hangi seviyede olursanız olun bir anda kendinizi genel müdürün ya da yönetim kurulunun odasında bir toplantıda not tutarken veya sunum yaparken bulabiliyorsunuz. Bu da çok büyük bir heyecan oluşturuyor. Daha yeni mezun veya birkaç yıllık tecrübesi olan bir insanın, belli sektörde lider olan kişilerle toplantılara girip o kişilerin sizin fikirlerinizi sorması büyük bir heyecan ve motivasyon kaynağı yaratıyor.

520 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Müdür olarak günlerim eskisine göre çok daha farklı geçiyor. Kıdemli Danışmanlık ya da Danışmanlık pozisyonlarındayken çok daha sabit günlerim oluyordu ve o zamanlarda büyük sürprizlerle karşılaşıyordum. Örneğin; sabah uyanıp dişlerimi fırçalarken gelen bir telefon ile farklı bir ilde veya ülkede acilen yapmam gereken bir çıkabiliyordu. Her an yeni bir müşteri potansiyelinin olması farklı bir heyecan yaratıyordu. Müdürken de benzer heyecanları yaşıyorum. Gün içerisinde çok farklı ihtiyaçları yerine getirmek için program ve planlar sürekli değişebiliyor ama genellikle gün içerisinde bir ya da birden fazla müşteriye gidip onlarla birçok toplantı gerçekleştirerek çıkan ihtiyaçlara göre ekiplerimizi yönlendirerek geçiriyorum. Bazı dönemlerde toplantılar bittikten sonra raporların çıkarılması gerekebiliyor. Genellikle plan değişiklikleri dışında günlerim birkaç hafta öncesinden belirlenmiş oluyor. Bir müdür olarak da eskisinden en büyük farkı, aynı gün içerisinde birden fazla yere ziyaretlerde bulunarak farklı müşterilerin ihtiyaçlarına hitap edebilmek diyebilirim.

533 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Performance Improvement finans, strateji, müşteri ve tedarik zinciri konusunda dört alana bölünüyor. Bu dört alanda müşterilere daha etkin kendi hizmetlerini nasıl sunabilirler diye farklı öneriler getiriyorlar. Gerekiyorsa işletme modellerini değiştiriyorlar, şirketlerin organizasyon yapılarını değiştiriyorlar, tedarik zincirlerini gözden geçiriyorlar, nasıl daha etkin satın alma yapılabilir vs. ona bakıyorlar. Bu kişiler daha çok müşteriye nasıl ulaşabilir, müşteri segmentlerine bakıyorlar, müşterilerini inceliyorlar, farklı pazarları araştırıyorlar, hangi pazarlara girilebilir vs. bunlara bakıyorlar. Aslında bu bölüm daha çok dışarıda Management Consulting olarak bilinen Yönetim Danışmanlığına çok yakın bir bölüm.