Neden Bilkent Üniversitesi?

99,534 görüntülenme 1 takipçi

Cevaplar 95

Yükleniyor...

Üniversite tercihim doğrudan bölüm tercihim ile alakalı. İstediğim bölüm (Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri) sadece iki üniversitede vardı. Birisi Bilkent Üniversitesi, diğeri de Trakya Üniversitesi. Hatta az önce arama yaptığımda gördüm ki Mersin Üniversitesi'nde de açılmış. Ne güzel olmuş.

İki üniversite arasında kalınca tercihimi Bilkent'ten yana yaptım. Bilkent'e burslu da girebileceğimi düşünüyordum. Ayrıca Edirne yerine Ankara'da okumak daha cazip gelmişti. Ve son olarak imkanları bakımından iki üniversiteyi karşılaştırdığımda Bilkent yine ağır basıyordu. Sonuç olarak Bilkent'i tercih ettim.

9,328 görüntülenme
1

Açıkçası üniversite tercihi yaptığım dönemde son iki haftaya kadar hiç aklımda olmayan bir üniversiteydi Bilkent Üniversitesi. Tercih zamanında gelip kampüsü görmem ve araştırmalar yapmam neticesinde Bilkent Üniversitesi'nin hem sosyal hem akademik yönden bir üniversiteden beklentilerimi fazlasıyla karşıladığını gördüm ve Bilkent Üniversitesi'ni tercih ettim.

660 görüntülenme
1

Kayıt dönemi benim için her anlamda uçuşlarda olduğum bir dönemdi. Hangi üniversiteye gideceğime bir türlü karar veremiyordum. Sadece şehre istinaden fikirlerim oluşmuştu. İnsanların cık cık seslerini kulaklarımda hissedeceğime eminim ama başıma bir şey gelmeyecekse İstanbul’u ezelden beri sevemedim. Benim için İstanbul gezilecek şehirdir. O yüzden Boğazici, İtü, Koç, Sabancı dörtlüsü benim için çok ön planda olmadı. Kampüs istedim, yurt dışı olanakları istedim, iyi akademisyenler istedim, havalı olsun istedim. İzmir ile Ankara arasında kalan ben, kalbim Ege’de kalsa da, Bilkent’in gönderdiği kitap ve cd farkıyla Ankara’yı ve Bilkent’i seçtim.

3,824 görüntülenme
1

Her ne kadar insanlar özel üniversite olduğundan yakınsa da bu durum aslında kimseninin umrunda değil. Öğretim üyleleri, öğrencileri ve çalışanları ile farklı bir ortam sağlıyor. İnsanların gerçekten yaptıkları işi bildiğini ve sizin için çalıştıklarını bilmek güzel. Öğrenciler burslu ya da burssuz da olsa belli bir birikime sahip. Çünkü üniversite öğrencisinin bu birikime sahip olmasına yönelik düzenlenmiş, hem dersleriyle hem de etkinlikleriyle.

964 görüntülenme
1

Güncelleme (14/7/2014):
- Aşağıda bahsettiğim University of California ile olan değişim anlaşmaları maalesef feshedildi.
- Bu yaz mezun oldum. Şu an itibariyle gözlemlediğim, akademik kariyer ve savunma sanayi için Bilkent'in enfes olduğu, ancak özel sektörler için Boğaziçi'nin tartışılmaz bir vizyon kazandırdığı.

-----------------------------------------------------------------

Tercih döneminde aklımı yiyip bitiren bir soru oldu bu. Bilkent mi, ODTÜ mü? Yoksa Boğaziçi mi? O dönemde “Elektrik – Elektronik Mühendisliği” okuma kararımı çoktan vermiş birisi olarak, tek düşündüğüm üniversite tercihiydi. Bilkent kaliteli, ODTÜ ve Boğaziçi’nin ismi yeter, hepsinin ayrı bir güzelliği var. Ancak en akıllı tercihin Bilkent olduğunu düşünmesem şu an Bilkent’te olmazdım.

En başında Bilkent, Elektrik – Elektronik Mühendisliği eğitimini Türkiye’de en iyi veren okul olarak ön plana çıkıyor. Bunu okula geldiğiniz zaman da yoğun ve ağır bir ders programıyla karşılaştığınızda anlıyorsunuz. Ancak düşündüğünüz zaman, ODTÜ ya da Boğaziçi de en kötü halleriyle dahi harika bir eğitim veriyorlar. Öyle olmasalar bugün bulundukları yerde bulunmazlardı. Bu açıdan bakınca, eğitim kalitesi sadece Bilkent’i seçmemi “destekleyen” bir şeydi, işin gerçek sebebi değil.

Peki neydi bu gerçek sebep? Yurtdışı olanakları. Bilkent’te hem öğrenciyken, hem de mezun olduktan sonra master yapmak istediğiniz zaman acayip geniş yurtdışı olanakları var. Çiçeği burnunda birçok vakıf üniversitesi bu yolla öğrenci kandırıyor biliyorum, ancak Bilkent’in durumu öyle değil. Henüz öğrenciyken Berkeley ve UCLA gibi ABD’deki en iyi okullara değişim öğrencisi olarak gitme imkanınız var, diğer vakıf üniversitelerindeki gibi Amerika’nın kıyıda köşede kalmış üniversitelerine değil. Tabi bunlar için yüksek bir ortalama gerek, o ayrı. İşte diğer üniversiteler bu noktada sıkıntılı. Eleştirmek istemem, ancak özellikle diğer üniversitelerde hem üniversite öğrencileri için hem de master dönemi için yurtdışına çıkma konusunda inanılmaz bir karşıtlık var. İmkan olmamasını geçtim, imkan yaratılmıyor. Siz kendiniz imkan bulsanız, referans alamıyorsunuz. “Beyin göçü”nü engellemenin yolunu öğrenci göndermeyi tamamen kesmekte gören bu anlayış, beni doğrudan doğruya Bilkent’e yönlendirdi.

Zamanında bir büyüğüm, “Bilkent diğer üniversitelerden yüksek bir seviyededir. Eğer diğer üniversitelerde okursan gelir Bilkent’te master yaparsın. Eğer Bilkent’te üniversite eğitimini alırsan, master zamanında Amerika yolcusu olursun” demişti. Tercih döneminde yaptığım gezilerde bunun kesinlikle böyle olduğu kanısına vardım, zaten Bilkent laboratuvarlarındaki sayısız ODTÜ’lü master öğrencileri bunun en büyük kanıtı.

Siz siz olun, neyi önemsediğinizi iyi belirleyin. Eğer not ortalamasını pek önemsemeyip üniversite hayatı yaşamak derdindeyseniz, ODTÜ sizlere harika bir kampus öneriyor. Ancak Türkiye’nin en iyi profesörlerinden kaliteli eğitim almak, özel üniversitenin uçsuz bucaksız imkanlarından yararlanmak ve de “yurtdışına gideceğim” dediğinizde size direnen bir anlayışla karşılaşmak istemiyorsanız yapacağınız bir ve yalnız bir tercih var: Bilkent Üniversitesi.

7,165 görüntülenme
1

Bilkent çünkü ben buna değerim :) Şaka bir yana Bilkent siz farkında olmadan size çok şey katıyor. Seçkinliği, hocaları, akademik başarıları zaten Bilkent'in Bilkent yapan unsurlar. Bir de kampüsünde yaşamanın güzelliği apayrı bir unsur.

575 görüntülenme

Eğitim'in en üst düzeyde olduğu bir üniversite. Öğrencilerin faydalanmaları için her türlü sosyal ve kültürel faaliyet bulunmakta. Mükemmel bir kampüse sahip.

911 görüntülenme

Uluslararasi alanda taninirligi, hocalarina verdigi onem ve icinde barindirdigi arastirma merkezleri baslica tercih sebebimdi.

538 görüntülenme

Ben okulumu bölümüne göre seçenlerdenim. Uzun zamandır istemekte olduğum ” Moleküler Biyoloji ve Genetik ” bölümünün üniversitelerdeki durumlarını inceledim. Facebook aracılığıyla İTÜ, Boğaziçi ve Bilkent gibi üniversitelerde okuyan öğrenciler ile iletişim kurdum. Bunun dışında internet araştırmaları, sayısal verileri ve öğretmenlerin üretkenliklerini inceledim. Bu araştırmalar bana hep Bilkent Üniversitesi’nin araştırma geliştirme konusunda Türkiyedeki en iyi okullardan biri olduğunu gösterdi. Eğer bir MBG ( Moleküler Biyoloji ve Genetik) öğrencisi olmak istiyorsanız araştırma koşullarının gerçekten çok iyi olması gerekiyor. Bunun garantisini Bilkent Üniversitesi’nin yeterince verdiğini düşünüyorum.

1,104 görüntülenme

Üniversite öncesinde olan tüm eğitim hayatım Bilkent’in Müzik Fakültesine bağlı olan Müzik Hazırlık bölümünde geçti. Dolayısıyla ilkokul, ortaokul ve liseyi Bilkentte okumuş oldum. Üniversite eğitimim için de Bilkenti tercih ettim çünkü eğitimini, imkanlarını ve öğrenim ortamını yakından tanıdığım bir üniversiteydi.

815 görüntülenme
Sonraki Sayfa »