Cevaplar 19

Yükleniyor...
381 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Doğru soruları sormak ve bunları doğru mecralarda yapabilmek çok önemli. Öncelikle mülakatlara gittiğinizde sınanmak ve test edilmek amacıyla orada olmadığınızın farkında olun. Bu bir evlilik olduğu için siz de bu evliliğin eşit düzeydeki partneri olarak var olmak istiyor musunuz, devam etmek istiyor musunuz, karşınızdaki kişiye ne mesaj veriyorsunuz? Bunları değerlendirin. Sadece birebir mülakatta, yüz yüze temasta bunları yapmayın. Linkedin’den, Anlatsın’dan, varsa Facebook, Instagram gibi kanallardan ulaşabildiğiniz kadarıyla şirketlere ve yöneticilere, doğru soruları, doğru zamanda sormaya gayret edin. Muhakkak geleceğinize yatırım sağlayacaksınız.

229 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Son 2 senedir üniversitelerle iletişimimizi arttırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda kampüste bize uyabileceğini düşündüğümüz pek çok noktada öğrenci arkadaşlarımızla buluşmaya çalışıyoruz. Üç tane temel odağımız var:

Birincisi ve sıklıkla vurguladığımız; Metro’daki kariyer fırsatlarıdır. Burada belirli bir konuma gelmiş yetkin liderlerimizi öğrenci arkadaşlarımızla buluşturarak kendi hikayelerini anlatmalarını, hangi departmanda ve hangi pozisyonda nasıl görevler aldıklarını anlatmaları, zaman zaman başarısızlık hikayeleri sonucunda öğrendiği şeyleri anlatmalarını bekliyoruz. Öğrencilerin kafasındaki temel çıktı; Metro ve kendi kariyeriyle ilgili bir izlenim oluşabilmesidir.

İkinci odağımız; Gastronomi’dir. Gastronomi, Metro için vazgeçilmez değerlerden bir tanesidir. Gastronomi kulüpleriyle çok yoğun iş birlikleri yapıyoruz. GastronoMetro diye adlandırdığımız eğitim platformumuzda Gastronomi’ye ilgi duyan ve Gastronomi okumasa dahi farkı teknik bölümlerde veya farklı fakültelerde okuyan öğrencileri elimizden geldiğince ağırlamaya çalışıyoruz. Yine üniversitelerin Gastronomi kulüplerinin yaptığı etkinliklere zaman zaman şef kadromuzdan kişileri götürerek yer almaya çalışıyoruz.

Son olarak en çok önemsediğimiz konulardan bir tanesi; kadınların iş dünyasındaki başarısı ve yeridir. Biz üniversitelere giderek gerek Anadolu’da gerekse büyük şehirlerde kadınların neler yapabildiğini, bugünkü Metro’nun başarısında kadınların payını, kadın liderlerimizi konuşmayı ve konuşturmayı çok seviyoruz.

1,035 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Stajyer başvurularında bizim için önemli olan şey; elbette ki stajyerin neyi arzu ettiğidir ama şu çok normal bir şey; henüz üniversitenin belli sınıfına gelmiş bir kişinin kendisiyle ilgili net bir kararı olmayabilir, bunu anlayışla karşılıyoruz. Organizasyonlar günümüzde sürekli değiştiği için beklentimiz organizasyonumuzu tamamıyla tanıyıp net bir fikirle karşımıza gelen arkadaşlarımızın olması değildir. Olursa memnun oluyoruz ama olmaması bizim için negatif bir şey olmuyor.

Bütün görüşmelerdeki yaklaşımımız ve amacımız: “Biz ne yapıyoruz, siz ne yapmak istiyorsunuz ve biz buluşursak maksimum faydayı nerede sağlayabiliriz?” diye tartışabilmektir. Dolayısıyla buradaki beklentimiz; herkesin Satın Alma’da veya Operasyon’da olması gibi bir şey değil. Önemli olan, adayların kendilerini nerede geliştirmek isteyeceklerine ve nerede mutlu olacaklarına karar vermeleridir. Mülakatlarda bunlar zaten ortaya çıkıyor ama tüm bunların ötesinde en çok önemsediğimiz konulardan bir tanesi de kültür ve değerler uyumudur.

Metro, insan odağı çok gelişmiş bir şirket. İnsan odağı dediğimiz zaman sadece insan kaynağı yaratan insandan bahsetmiyoruz. Dokunduğumuz herkesle ilgili değer yaratma arzumuz var. Dolayısıyla tedarikçiden müşteriye, kamuda bugün bizimle yolu kesişebilecek herhangi birine kadar insanın değerli olduğu hissini paylaşan adayların bizimle beraber olması en büyük dileğimizdir.

295 görüntülenme
·
Transkripti Göster

METRO Potentials çok yoğun ve çok yatırım yaptığımız bir program. Dolayısıyla adaylardan beklentimiz öncelikle kendilerine yatırım yapmalarıdır. Demek istediğim; global ülkeler ve Türkiye olarak tercihen Master derecesine sahip adaylarla ilerlemeyi arzu ediyoruz. Adayların Master derecesinin yanı sıra yurtdışı tecrübesi olmasını istiyoruz çünkü son derece uluslararası deneyime açık bir program. Dolayısıyla farklı kültürlerle yaşamanın , farklı kültürleri keşfetmenin değerini daha önceden anlamış ve tekrar tadını çıkarmak isteyen adaylarla yollarımızın kesişmesini tercih ediyoruz.

Elbette yine farklı ülkelerden kişilerle iletişim kurulması gerektiği için İngilizcenin akıcı olması gerekiyor. Mümkünse farklı bir yabancı dilinin de olmasını istiyoruz. Bununla beraber en önemli şeylerden bir tanesi; bu program için tutkulu adaylar istiyoruz. Bizimle beraber işi değiştirecek, işi büyütecek, bunu sadece Türkiye için değil, dünya için yapabilecek ve sürdürülebilir bir başarıya dönüştürebilecek kişilerle yollarımızın kesişmesi en büyük dileğimizdir.

318 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsana dokunabilmek ve her gün yepyeni bir insan hikayesiyle buluşabilmek benim için en büyük motivasyon kaynağıdır. Her yerde yapabiliyorsunuz ama İnsan Kaynakları bunu en yoğun yapabileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Üniversitelere gittiğimde yepyeni zihinlerle tanışmak, bu farklılıkları görebilmek, şirket içine geldiğimde insanların günlük hayatlarından getirdiği zaman zaman sorunları, zaman zaman da mutlulukları paylaşabilmek ve bunların hepsinin bir işe dönüşebilmesi benim için çok değerli. İnsanla uğraşabilmek ve insan adına bir şey yapabilmek beni çok mutlu ediyor.