Kategori Yönetimi

43 soruya 53 cevap verildi.

Cevaplar 53

Yükleniyor...
1,718 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Müdürü, bir ürünün ve o kategorinin her şeyinden sorumlu kişi demek oluyor. Hem satış, hem pazarlama alanında sorumluluklarımız var. Yani marka yönetiminden bahsediyoruz. Markanın imajı, bilinirliği, pazarlama anlamında yapılacak en ufak aktiviteden daha büyük çaplı projeler, hem de satıştan gelecek kârlılık analizlerinden, satış rakamlarına ve hedeflere gidecek bütün sorumluluklar aslında kategoridedir. Kategori kısmında, Microsoft’ta sizin altınızda çalışan çok büyük ekipler yok ama çok uzman bir kadro var. Çok deneyimli insanlarla beraber daha lateral bir yapı var. Satışı yöneten bir arkadaşımız var, sahayı yöneten bir arkadaşımız var. Hepimiz koordineli bir şekilde çalışıyoruz. En sonunda her şey de kategoride toplanıyor. Ürünün her şeyinden sorumlu olunca her gün karşınıza sürprizler çıkabiliyor. Bu da aslında işi eğlenceli kılan ve sizi her gün işte yeni bir şeyle karşılaştıran güzel bir yön. Beni çok motive eden şeydir bu. Bunun dışında genel olarak özellikle Xbox’ta ürün lansmanı, yani oyun lansmanında takibi aylık olarak satış hedeflerinin gerçekleşmesi için yapılacak hedeflemelere koşan, hem operasyonel hem de büyük projeler yönünde ilerliyoruz. Bir de Xbox’ta işimizi daha çok partnershipler yoluyla götürüyoruz. Burada da benim daha önceki deneyimlerimin faydası oluyor. Dediğim gibi, on sene içinde iyi bir network kazandığımı düşünüyorum. Aynı şekilde Microsoft da size yepyeni bir network sunuyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde farklı farklı şirketlerle, çok güzel projeler ortaya çıkartabiliyoruz.

1,581 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Yönetimi’nde birinci önceliğimiz Metro’nun vizyonu doğrultusunda müşterilerimizin isteklerine %100 cevap verebilecek bir raf yapısı oluşturmaktır. Örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz ay bir pide salonundaydık. Salon sahibi müşterimiz olarak sürekli Metro’dan alışveriş yapıyor ve bizden sucuğu bütün olarak aldıktan sonra sucuğu küp küp olarak doğrayarak pişirdiğini anlattı. Biz de buradan mantıkla bu ürünü rahatlıkla bir üreticiye ürettirebileceğimizi düşündük çünkü HoReCa tarafında zaman ve kullanım kolaylığı çok önemli. Buradan hareketle küp sucuk ürününü rafımıza getirmeye karar verdik. Bu durum genel olarak yaptığımız işin ilk aşamasını oluşturuyor ve sonrasında ürünün içeriğini belirliyoruz. Spekt dediğimiz ürünün yağ oranının, et oranının ve üründe istenilen özelliklerin karşılanmasına bakıyoruz. Pide salonunda çalışan kişi, ürün piştikten sonra da ürün üzerinde görsel olarak güzel kalmasını ve piştiğinde kurumamasını bekliyor. Biz de bunları sağlayabilecek şartları Kalite Ekibi ile müşterilerimizin istekleri doğrultusunda hazırlıyoruz. Son olarak da bu ürünü üretebilecek bir tedarikçi bulup fiyat ve raf yapılandırmasını yapıyoruz. Burada da işin içine biraz pazarlık giriyor. Dolayısıyla projeden de anlaşılacağı gibi profesyonel müşteri dediğimiz Hotel, Restoran ve Cafe gibi benzeri yerlerin iş ortağı olarak amacımız; onlarla birlikte büyümek, hedefimiz olan ciro ve karlılığı tutturmaktır.

1,174 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Uzmanı, ürünlerin yönetimini yapar. Görev ve sorumluluklarımızı ise; hangi ürünü reyona koyacağımız, hangi ürünü satışa sunacağımız, ne kadar stokla ilerleyeceğimiz, ne kadar bir raf ayıracağımız, hangi mağazalara ürün göndereceğimiz gibi soruların cevabını vererek bir strateji üzerine kuruyoruz. Günün sonunda müşteri ihtiyaçlarını karşılama amaçlı yapılan bütün aktiviteler kategori yönetimine giriyor.

1,112 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirkete gelir gelmez önce kahvemi alıyorum. Ondan sonra yerime geçiyorum. Genelde şirkete erken gelmeyi seviyorum çünkü şirket sessizken günü planlamak daha rahat oluyor. Saat 09:00’dan sonra toplantılar ardı ardına başlıyor. Üst üste gelen çok fazla toplantım oluyor gün içinde. Bu yüzden öncelik sıralaması yapmam gerekiyor. Bir de önceden ayarlanmış çok fazla görüşmemiz olur bizim yurt dışıyla. Onun dışında da bütün gün içinde daha büyük resme bakıp genel planlamaları yapmak gerekiyor. Her gün yeni yeni işler çıkıyor. Hakikaten bir gün öbür güne uymuyor. Sürpriz işler çıkabiliyor karşınıza. Bunların içinde kaybolmadan, uzun vadedeki ve kısa vadedeki planlarımızı takip etmek gerekiyor. Günde mutlaka bir iki saat buna ayırmaya çalışıyorum. Bunun dışında yine kendime çalışma zamanı ayırmaya çalışıyorum. Bir de tabi yağmur gibi yağan bir e-mail trafiği oluyor. Bir yandan da e-maillere anlık cevap vermeye çalışıyorum. Gün çok dinamik geçiyor. Kesinlikle kimsenin sıkılacağını sanmıyorum. Bazen tansiyon artıyor, bazen düşüyor. Onu çok iyi dengelemek gerekiyor. Güzel, neşeli bir ekibin içerisinde çalışıyorum. O da hakikaten beni motive ediyor.

972 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Gıda Mühendisliği mezunuyum. Kategori Ekibi’nde; Matematik, Ekonomi mezunu, Kimya Mühendisi, İşletme Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Kimyagerlik mezunu gibi farklı alanlardan insanlar var. Kategori işini yapmak için biraz analitik, stratejik düşünmek, müzakereyi sevmek ve insan ilişkileri iyi birisi olmak yeterli oluyor. Daha sonra iş hayatının her alanında olduğu gibi insanın okuduğu okuldan ziyade, kendini o alanda nasıl geliştirebildiğiyle alakalı oluyor.