Kategori Yönetimi

35 soruya 44 cevap verildi.

Cevaplar 44

Yükleniyor...
2,038 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Müdürü, bir ürünün ve o kategorinin her şeyinden sorumlu kişi demek oluyor. Hem satış, hem pazarlama alanında sorumluluklarımız var. Yani marka yönetiminden bahsediyoruz. Markanın imajı, bilinirliği, pazarlama anlamında yapılacak en ufak aktiviteden daha büyük çaplı projeler, hem de satıştan gelecek kârlılık analizlerinden, satış rakamlarına ve hedeflere gidecek bütün sorumluluklar aslında kategoridedir. Kategori kısmında, Microsoft’ta sizin altınızda çalışan çok büyük ekipler yok ama çok uzman bir kadro var. Çok deneyimli insanlarla beraber daha lateral bir yapı var. Satışı yöneten bir arkadaşımız var, sahayı yöneten bir arkadaşımız var. Hepimiz koordineli bir şekilde çalışıyoruz. En sonunda her şey de kategoride toplanıyor. Ürünün her şeyinden sorumlu olunca her gün karşınıza sürprizler çıkabiliyor. Bu da aslında işi eğlenceli kılan ve sizi her gün işte yeni bir şeyle karşılaştıran güzel bir yön. Beni çok motive eden şeydir bu. Bunun dışında genel olarak özellikle Xbox’ta ürün lansmanı, yani oyun lansmanında takibi aylık olarak satış hedeflerinin gerçekleşmesi için yapılacak hedeflemelere koşan, hem operasyonel hem de büyük projeler yönünde ilerliyoruz. Bir de Xbox’ta işimizi daha çok partnershipler yoluyla götürüyoruz. Burada da benim daha önceki deneyimlerimin faydası oluyor. Dediğim gibi, on sene içinde iyi bir network kazandığımı düşünüyorum. Aynı şekilde Microsoft da size yepyeni bir network sunuyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde farklı farklı şirketlerle, çok güzel projeler ortaya çıkartabiliyoruz.

1,834 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Gıda Dışı Departmanı’nda çalışıyorum ve bu departmanın kendi içinde farklı kategorileri var, o kategorilerden de Züccaciye Departmanı’nda çalışıyorum. Bir müdürümüz var, üç kişi olarak da ona bağlıyız. Burada herkesin porselen, pişirme, cam gibi kendi kategorisi var. Bir ürünün satın almasından müşteriye ulaştığı nokta ve sonrasındaki tüm sürecin içinde olduğumuz bir iş yapıyoruz ve eğlenceli olmasının sebebi de bu. Tedarikçi tarafından gelen bir ürünü beğendikten sonra ürünün fiyatlandırılması, satın alınan fiyatı, piyasadaki fiyatları, rekabetçi oluşu ve karşılaştırılabilirliği gibi süreçlerden başlayıp Migroskop’ta ürünün değerlendirilmesi, fiyatlandırması ve müşteri şikayetlerine kadar tüm sürecin içindeyiz. Bu yüzden herkes kendi işini yönetiyor ve sürecin tamamı işimizi çok zevkli kılıyor.

1,579 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Yönetimi, Pazarlama’nın bir alt dalıdır. Pazarlama çok geniş bir kavram olduğu için her şirkette farklı anlamlara gelebiliyor. Kategori Yönetimi de genel anlamıyla karlılığa direkt etki eden işler yapan bir yönetim biçimidir. Migros’taki Kategori Yönetimi ürünün tedarikçiden satın alınmasından başlayıp tüketicinin mağazadan satın almasına kadar geçen tüm süreci yönetir. Bu süreci Satın Alma, Fiyatlandırma, Promosyon ve Ürün Yönetimi olmak üzere dört ana başlıkta toplayabilirim.

Satın Alma, en kaliteli ürünü en makul fiyattan çeşitli pazarlıklar sonucu tedarikçiden satın alır. Fiyatlandırma, piyasadaki muadil ürünleri göz önünde bulundurarak, makul fiyat aralığında her ürün grubu için belli brüt marjlar dahilinde, ürünün belli bir fiyattan konumlandırılmasını sağlar. Promosyon, ürünü rafta tutundurmak için aktivitelerde bulunur. Ürün Yönetimi ise doğru ürünün doğru mağazada konumlandırılmasını sağlar.

Biz Migros olarak 2 haftada bir Migroskop adı altında bir bülten çıkarıyoruz. Bu bültende o tarih aralığında piyasadaki en avantajlı çeşitli ürün indirimleri yer alıyor ve müşteriler bunları çeşitli mecralardan takip ederek alışverişlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Bunun yanında mağazalarda tadım aktiviteleri, teşhir stantları, mağaza içi görsel uygulamaları gibi aktiviteler de yapıyoruz. Son zamanlarda olan Kipa birleşmesiyle birlikte mağaza sayımız 1800’ü aştı ve bu mağazalar kendi içinde Migros, Mjet, 5M, Macrocenter ve Kipa olmak üzere formatlara, bu formatlar da kendi içinde segmentlere ayrılıyor. Her format ve segment de belli müşteri profiline göre lokasyonlara ayrılıyor.

Örneğin, bir Mjet mağazasına her yerde denk gelebilirsiniz çünkü bu mağazalar düşük metrekareli mağazalarımız olduğu için düşük metrekareli reyonlarda iş yapıyoruz. Bu mağazalarda daha çok temel pazar liderinin temel ürünleri ürünleri sergileniyor ama Macrocenter mağazaları A Plus lokasyonlarda açık oluyor ve burada daha niş ürünleri sergiliyoruz. Dolayısıyla her müşteri kesimine hitap eden ürünlerimiz mevcut.

1,558 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Yönetimi, ürünün üretiminden nihai tüketimine kadarki tüm süreçlerden sorumlu olduğunuz, karlı ciro gelişimi sağlayan bir modeldir. Ürünün üretilip müşteriyle buluşmasına ve müşterinin o ürünü tüketmesine kadar olan tüm bu süreçlerden sorumlu kişi, Migros’taki Kategori Yöneticisi’dir.

Bir ürünün rafta hangi fiyata konumlanacağı, ürün kategorisi içerisinde yerinin neresi olduğu, rafta el hizasında mı yoksa göz hizasında mı konumlandırılacağı, ürünün yanına kaç ürün konulacağı, ürünün fiyatlaması, promosyonu, müşteri iletişimi ve mağazadaki teşhiri gibi her noktada karar verici ve o kategoriyi topyekun yöneten kişi bizde yine Kategori Yöneticisi’dir.

O kategoriye bir lider markası atarsınız, bunu takipçi bir firmaya satarsınız, üçüncü bir markaya da ihtiyacınız vardır, bu kategoriye kısıtlı sayıda farklı ürün gelir ama onu ve Private Label ürünleri rafınıza koyarsınız. Aslında o kategoriyi topyekun farklı markalarla kısıtlı bir alan içerisinde yönetirsiniz. Bu da kategorinin ihtiyacı doğrultusunda olur. Kimi kategoride birkaç marka satmak yeter ama kimi kategoride ise müşteri daha çok çeşit isteyebilir. Dolayısıyla o kategoriyi topyekun rafta ve üretiminden nihai tüketimine kadar ki tüm süreçte takip ettiğiniz bir yönetim sistemidir.

1,131 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Gıda Mühendisliği mezunuyum. Kategori Ekibi’nde; Matematik, Ekonomi mezunu, Kimya Mühendisi, İşletme Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Kimyagerlik mezunu gibi farklı alanlardan insanlar var. Kategori işini yapmak için biraz analitik, stratejik düşünmek, müzakereyi sevmek ve insan ilişkileri iyi birisi olmak yeterli oluyor. Daha sonra iş hayatının her alanında olduğu gibi insanın okuduğu okuldan ziyade, kendini o alanda nasıl geliştirebildiğiyle alakalı oluyor.