Xbox Kategori Müdürü olarak Microsoft'ta görevleriniz neler? (1 Cevap)

Kategori Müdürü, bir ürünün ve o kategorinin her şeyinden sorumlu kişi demek oluyor. Hem satış, hem pazarlama alanında sorumluluklarımız var. Yani marka yönetiminden bahsediyoruz. Markanın imajı, bilinirliği, pazarlama anlamında yapılacak en ufak aktiviteden daha büyük çaplı projeler, hem de satıştan gelecek kârlılık analizlerinden, satış rakamlarına ve hedeflere gidecek bütün sorumluluklar aslında kategoridedir. Kategori kısmında, Microsoft’ta sizin altınızda çalışan çok büyük ekipler yok ama çok uzman bir kadro var. Çok deneyimli insanlarla beraber daha lateral bir yapı var. Satışı yöneten bir arkadaşımız var, sahayı yöneten bir arkadaşımız var. Hepimiz koordineli bir şekilde çalışıyoruz. En sonunda her şey de kategoride toplanıyor. Ürünün her şeyinden sorumlu olunca her gün karşınıza sürprizler çıkabiliyor. Bu da aslında işi eğlenceli kılan ve sizi her gün işte yeni bir şeyle karşılaştıran güzel bir yön. Beni çok motive eden şeydir bu. Bunun dışında genel olarak özellikle Xbox’ta ürün lansmanı, yani oyun lansmanında takibi aylık olarak satış hedeflerinin gerçekleşmesi için yapılacak hedeflemelere koşan, hem operasyonel hem de büyük projeler yönünde ilerliyoruz. Bir de Xbox’ta işimizi daha çok partnershipler yoluyla götürüyoruz. Burada da benim daha önceki deneyimlerimin faydası oluyor. Dediğim gibi, on sene içinde iyi bir network kazandığımı düşünüyorum. Aynı şekilde Microsoft da size yepyeni bir network sunuyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde farklı farklı şirketlerle, çok güzel projeler ortaya çıkartabiliyoruz.

Xbox Kategori Müdürü olarak Microsoft'ta bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Şirkete gelir gelmez önce kahvemi alıyorum. Ondan sonra yerime geçiyorum. Genelde şirkete erken gelmeyi seviyorum çünkü şirket sessizken günü planlamak daha rahat oluyor. Saat 09:00’dan sonra toplantılar ardı ardına başlıyor. Üst üste gelen çok fazla toplantım oluyor gün içinde. Bu yüzden öncelik sıralaması yapmam gerekiyor. Bir de önceden ayarlanmış çok fazla görüşmemiz olur bizim yurt dışıyla. Onun dışında da bütün gün içinde daha büyük resme bakıp genel planlamaları yapmak gerekiyor. Her gün yeni yeni işler çıkıyor. Hakikaten bir gün öbür güne uymuyor. Sürpriz işler çıkabiliyor karşınıza. Bunların içinde kaybolmadan, uzun vadedeki ve kısa vadedeki planlarımızı takip etmek gerekiyor. Günde mutlaka bir iki saat buna ayırmaya çalışıyorum. Bunun dışında yine kendime çalışma zamanı ayırmaya çalışıyorum. Bir de tabi yağmur gibi yağan bir e-mail trafiği oluyor. Bir yandan da e-maillere anlık cevap vermeye çalışıyorum. Gün çok dinamik geçiyor. Kesinlikle kimsenin sıkılacağını sanmıyorum. Bazen tansiyon artıyor, bazen düşüyor. Onu çok iyi dengelemek gerekiyor. Güzel, neşeli bir ekibin içerisinde çalışıyorum. O da hakikaten beni motive ediyor.

Kategori Müdürlüğü kime göre bir iştir? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Birazcık cambazlık yapıyoruz işimizde. Çok riskli alanlar var. Yani her an yaptığınız en ufak bir hata bile negatif sonuçlar doğurabilir. O yüzden çok dengeli bir şekilde hem şirket içindeki dengeleri, hem sektörel dengeleri iyi takip ediyor ve o dengeyi çok iyi bir şekilde koruyor olmanız gerekiyor. Sabırlı olmanız gerekiyor, önceden planlamalar yapmanız gerekiyor. Çünkü dediğim gibi her gün işte sürprizler bizi karşılayabilse de aslında kategori yönetmek çok uzun planlamalara dayanıyor. Bir yandan bireysel motivasyonunuzun yüksek olması gerekiyor. Çünkü her ne kadar büyük bir firmada da çalışsanız, sektörün dinamiklerini siz kontrol edemiyorsunuz veya mesela politikayı kontrol edemiyorsunuz. Bunlardan da tabi ki bizim işimiz çok etkileniyor. Bu gibi kriz dönemlerinde, seçim dönemlerinde veya çok farklı dinamiklerden dolayı piyasanın dalgalandığı dönemlerde bireysel motivasyonunuzu yüksek tutmak ve kriz yönetimini kendi içinizde değerlendirip en iyi şekilde yapmanız gerekiyor. Bunun dışında bence sosyal olmak çok önemli. Yani özellikle ben üniversite döneminde yaptığım networkün hala faydasını görüyorum. O çok önemli. Okurken bu kadar farkında değildim ama yıllar içinde biriken o networking gerçekten iş hayatında size çok olumlu olarak geri dönüyor. Daha önceden tanıdığınız insanlardan aldığınız feedbackler, beraber yaptığınız işler gelecekte sizi gerçekten olumlu bir şekilde etkiliyor. O yüzden sosyal bir kişi olunması gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında tabi biraz çalışkan olunması da gerekiyor. Çünkü bazı yoğun dönemlerde çok uzun çalışma saatleri gerektirebiliyor. Microsoft’un şöyle güzel bir özelliği var; Microsoft hiçbir zaman kişinin özel hayatına çok giren bir şirket değil. Herkes özel hayata çok yer tanıyor. O yüzden de kişinin aslında kendi inisiyatifine kalıyor. Biraz daha kendi özel zamanınıza da işinizi entegre edip işinizin yürüdüğünden emin olmanız gerekiyor. Bunu da zaten yıllar size öğretiyor. İşin ilk yıllarında özellikle gençlerin çok karşılaştığı bir şeydir, bir paniklerler zaman yönetimi ile ilgili. O konu yıllarla gelişiyor, bunun en iyi ilacı aslında tecrübe.

Xbox Kategori Müdürü olarak karşılaştığınız zorluklar nelerdir? (1 Cevap)

Kontrol edemediğimiz bazı dinamikler var. Her zaman her şey istediğimiz gibi olmuyor. Bu her işte olan bir şey. Bizim de Xbox’ta en zorlandığımız şey; bu ürünün Türkiye'ye çok geç gelmiş olması ve bilinirliğinin istenilen seviyenin altında olması. Bu benim için çok büyük bir challenge. Ama zor yanı demiyorum fark ettiyseniz; challenge diyorum. Çünkü aşılabilecek bir yan. Ürüne de çok güveniyoruz biz. Microsoft'un bir kere know-how’ı var arkasında. O kaybettiğimiz yılları hem Microsoft’un gücüyle, hem de yaptığımız projelerle ve ürünle beraber bir an önce kapatmayı planlıyoruz.

Kategori Ekibinde hangi bölüm mezunları çalışabilir? (2 Cevap)

Ben Gıda Mühendisliği mezunuyum. Kategori Ekibi’nde; Matematik, Ekonomi mezunu, Kimya Mühendisi, İşletme Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Kimyagerlik mezunu gibi farklı alanlardan insanlar var. Kategori işini yapmak için biraz analitik, stratejik düşünmek, müzakereyi sevmek ve insan ilişkileri iyi birisi olmak yeterli oluyor. Daha sonra iş hayatının her alanında olduğu gibi insanın okuduğu okuldan ziyade, kendini o alanda nasıl geliştirebildiğiyle alakalı oluyor.

Kategori Ekibinde çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Çok yoğun ve dinamik bir işimiz olduğu için günde bize ortalama 300 mail, 30-45 kez telefon araması ve birçok müşteri talebi geliyor. İşimizi yapabilmek için bunların hepsini önceliklendirmemiz gerekiyor. Bu durum bazen bir kriz anında zor olabiliyor ama deneyimle ve tecrübeyle bunu kolay bir şekilde atlatabiliyorsunuz. Zamanla buna alışıp dinamizm içerisinde kendi konfor alanınızı yaratıyorsunuz. Hatta bir gününüz daha sakin geçince, kendinize farklı krizler ya da farklı meşgaleler yaratmaya çalışıyorsunuz. Bizim ekibimiz çok dinamik bir ekip olduğu için, ilk başta zor gözüken bir olayı konfor alanı haline getirebilmiş durumda. Dolayısıyla zorluklar zamanla kişinin gelişim alanı oluyor diyebilirim.

Metro Cash&Carry Kategori Ekibinde nasıl kariyer fırsatları var? (2 Cevap)

Kategori Ekibi; ticaretin ve Perakende sektörünün kalbinde olan, Gıda sektöründe pazarı sürekli takip eden bir ekiptir. Siz yaptığınız işlerle sürekli olarak müşterilere dokunuyorsunuz. Örneğin; yeni bir ürün getiriyorsunuz ve iki gün sonra bir müşteri bunu sosyal medyada paylaşıyor. Bir fiyatlandırma yaptığınızda Metro’da çok ulaşılabilir fiyatlarla şarap veya başka bir gıda maddesi satın alabileceğinizle ilgili başka bir paylaşım yapıyor. Dolayısıyla sizin yaptığınız her iş bir süre sonra piyasada duyulup müşteriye dokunuyor. Eğer siz Metro içerisinde yenilikçi, vizyonu çok geniş ve farklı işler yaparsanız; Kategori Ekibi’nde de o farklılığı yaratırsınız. Bu da çalışanlar için çok iyi bir fırsat çünkü vizyon sahipliği ve yaratıcılık sadece tecrübeyle alakalı olan şeyler değil. Dolayısıyla kariyer yolunda Metro’da bu anlamda büyük bir fırsat olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Metro içerisinde farklı gıda departmanları veya gıda dışı departmanlar arasındaki rotasyon da oldukça yüksek. Örneğin; bir deterjan kategorisinde çalışıp daha sonra kuru gıda ya da içecek kategorisine geçme fırsatınız da var. Dolayısıyla farklı ürün gruplarını kısa bir zamanda tanıyıp bunlar hakkında uzmanlaşıyorsunuz. Çünkü Metro sizin çalıştığınız ürün grubuna ait farklı farklı eğitimler veriyor. Benim aldığım şarap eğitimleri gibi diğer kategorilerle uğraşan arkadaşlar da kendi ürün gamına ait eğitimler alıyorlar. Bunun dışında yurtiçi ve yurtdışı fuarlara gidip yine kendilerini geliştirebiliyorlar. Tedarikçilerden ürün alıp müzakere eğitimlerine katılabiliyorlar. Bu anlamda Metro’da çok geniş bir kariyer fırsatı olduğunu söyleyebilirim.

Kategori Ekibinde çalışmak için nasıl özellikler gerekir? (1 Cevap)

Biz Kategori Ekibi olarak genç, dinamik bir ekibiz ve birbirimize çok bağlıyız. “Ben şarap kategorisindeyim ama içecek kategorisi beni ilgilenmiyor” gibi yaklaşım asla söz konusu değildir. Bu ruha sahip olmak için de sık sık ekip çalışmaları ve organizasyonları yapmaya özen gösteriyoruz. Çünkü pazarı hep birlikte takip ediyoruz ve birbirimizi motive ediyoruz. Metro’da çalışırken bir problem olduğunda, herkes kendi problemiymiş gibi birbirinin problemini sahiplenip, çözüm yaratmaya çalışan çok dinamik bir ekip var. Birbirimizle çalışmaktan çok büyük keyif alıyoruz. Biz birbirimizi, yaptığımız iş de bizi motive ediyor. Metro’da Kategori Ekibi’nde çalışacak kişinin her zaman dinamik, kendi kendini motive edebilen, çevresine kendi motivasyonunu yayabilen, çevresine farklı bakış açıları verebilen, sattığı ürün grubuna aşık, sattığı ürün grubunu her platformda her iç ve dış müşteriye anlatabilen biri olması lazım. Ben her aldığım ve her reyona koyduğum şarabı kendi çevreme de söylüyorum çünkü bu artık benim iş hayatım değil özel hayatım haline de geliyor. Metro Satın Alma Ekibi, iş ve özel hayata biraz daha birbirinin içerisinde olan bir ekip çünkü bu iş çok dinamik. Sabah 8’de işe gelip, akşam 5’te çıkınca iş bitmiyor. Siz akşam bir restorana gittiğiniz zaman menüye bakıp oradaki ürünlerin ekipteki arkadaşlarınızın işine yarayacağını düşünüp, bunları ekibe aktarmayı düşünmelisiniz. Dolayısıyla biz, kendi iç iletişimimizin çok yüksek olduğu için yüksek bir iletişim kapasitesine sahip bir insanla çalışmak istiyoruz.

Metro Cash&Carry Kategori Ekibinin görevleri nelerdir? Bir proje örneği anlatır mısınız? (1 Cevap)

Kategori Ekibi’nin genel sorumluluğu; doğru ürünü, doğru fiyatla ve kalitede, doğru müşteri için reyona koyabilmektir. Hepimizin genel sorumluluğu bu şekilde ama farklı uzmanlık alanlarımız da var. Ben şarap için doğru ürünü alırken farklı kalite kriterlerim var. Bir süt ürünü daha çabuk bozulabilen ve daha taze bir ürün olduğu için onun da farklı kriterleri var. Herkes satın aldığı ürün gamında uzmanlaşıp bu konuda yeterli düzeyde eğitime sahip olduğu için, hepimiz doğru ürünü bulup doğru bir şekilde reyona koyduktan sonra, bunun sürekliliğini sağlamak ve müşteriye doğru bir şekilde aktarmakla yükümlüyüz. 2016 yılının Aralık ayında lansmanını yaptığımız Wise Wine Selection yani Bilge Şarap Seçkisi adında yepyeni bir projemiz vardı. Bu projede Vedat Milor ile ortak işbirliğinde çalıştık ve yurtdışında onlarca farklı bölge gezdik. 19 farklı bölgeden 37 farklı şarap getirdik. Amacımız iyi şarabı raflarımızda ulaşılabilir kılmaktı. Aldığımız olumlu tepkilerden de bunu başardığımızı anlıyorum çünkü çok güzel bir projeydi. Hem müşteriye hem de ara müşteriye dokunan bir kısmı vardı. Müşteri dediğimiz; restoranlara ve hotellere gelen, Wise Wine Seçkimizde tadım yapmak isteyen son müşterilerimizdir. Ara müşteriler ise; restoran ve otellerin şefleri, satın almacıları ya da sahipleridir. Biz onlarla birebir görüşerek bu şarapları onların menülerine ekliyoruz ve bu şarapları eklerken Horeca yani hotel, restoran ve cafe tarafında çözüm yaratarak onların menülerindeki yemek ve şarap eşleşmelerini de yapıyoruz.

Metro Cash&Carry Kategori Ekibinde nasıl kariyer fırsatları var? (2 Cevap)

Biz Metro’da iş yönetimini öğreniyoruz. Buradaki kategorileri de birer küçük şirket olarak değerlendirebiliriz. Bir işi veya şirketi yönetirken ticari dinamiklere hakim olmamız, reflekslerimizin gelişmiş olması ve tecrübemizin artması en değerli konulardır. Tecrübemizin artmasıyla beraber kariyer fırsatları da akabinde gelecektir. Metro’da şahsi olarak düzenli performans değerlendirme süreçlerimiz oluyor. Hatta bizler de yöneticilerimizi değerlendiriyoruz ve bu 360 derece bir değerlendirme sürecidir. Kişilere ne kadar çok geri bildirim yapılırsa kişiler de kariyer yollarında o kadar hızlı ilerleyecektir. Çalışanlar kendi bölümlerinde bir kariyer fırsatı yakalayabilirler. Bunun dışında her bölümün dinamiği farklı olduğu için farklı bir bölüme de gidebilirler. Biz uluslararası bir şirket olduğumuz için yurtdışı fırsatları da olabilir. Dolayısıyla bunun matematiksel bir formülü yok, bu tamamen kişilere bağlı olarak işliyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle