Kategori Yönetimi

Kategori Yönetimi

44 soruya 53 cevap verildi.

Cevaplar 53

Filtrele:Sırala:

Xbox Kategori Müdürü olarak Microsoft'ta görevleriniz neler? (1 Cevap)

Kategori Müdürü, bir ürünün ve o kategorinin her şeyinden sorumlu kişi demek oluyor. Hem satış, hem pazarlama alanında sorumluluklarımız var. Yani marka yönetiminden bahsediyoruz. Markanın imajı, bilinirliği, pazarlama anlamında yapılacak en ufak aktiviteden daha büyük çaplı projeler, hem de satıştan gelecek kârlılık analizlerinden, satış rakamlarına ve hedeflere gidecek bütün sorumluluklar aslında kategoridedir. Kategori kısmında, Microsoft’ta sizin altınızda çalışan çok büyük ekipler yok ama çok uzman bir kadro var. Çok deneyimli insanlarla beraber daha lateral bir yapı var. Satışı yöneten bir arkadaşımız var, sahayı yöneten bir arkadaşımız var. Hepimiz koordineli bir şekilde çalışıyoruz. En sonunda her şey de kategoride toplanıyor. Ürünün her şeyinden sorumlu olunca her gün karşınıza sürprizler çıkabiliyor. Bu da aslında işi eğlenceli kılan ve sizi her gün işte yeni bir şeyle karşılaştıran güzel bir yön. Beni çok motive eden şeydir bu. Bunun dışında genel olarak özellikle Xbox’ta ürün lansmanı, yani oyun lansmanında takibi aylık olarak satış hedeflerinin gerçekleşmesi için yapılacak hedeflemelere koşan, hem operasyonel hem de büyük projeler yönünde ilerliyoruz. Bir de Xbox’ta işimizi daha çok partnershipler yoluyla götürüyoruz. Burada da benim daha önceki deneyimlerimin faydası oluyor. Dediğim gibi, on sene içinde iyi bir network kazandığımı düşünüyorum. Aynı şekilde Microsoft da size yepyeni bir network sunuyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde farklı farklı şirketlerle, çok güzel projeler ortaya çıkartabiliyoruz.

Xbox Kategori Müdürü olarak Microsoft'ta bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Şirkete gelir gelmez önce kahvemi alıyorum. Ondan sonra yerime geçiyorum. Genelde şirkete erken gelmeyi seviyorum çünkü şirket sessizken günü planlamak daha rahat oluyor. Saat 09:00’dan sonra toplantılar ardı ardına başlıyor. Üst üste gelen çok fazla toplantım oluyor gün içinde. Bu yüzden öncelik sıralaması yapmam gerekiyor. Bir de önceden ayarlanmış çok fazla görüşmemiz olur bizim yurt dışıyla. Onun dışında da bütün gün içinde daha büyük resme bakıp genel planlamaları yapmak gerekiyor. Her gün yeni yeni işler çıkıyor. Hakikaten bir gün öbür güne uymuyor. Sürpriz işler çıkabiliyor karşınıza. Bunların içinde kaybolmadan, uzun vadedeki ve kısa vadedeki planlarımızı takip etmek gerekiyor. Günde mutlaka bir iki saat buna ayırmaya çalışıyorum. Bunun dışında yine kendime çalışma zamanı ayırmaya çalışıyorum. Bir de tabi yağmur gibi yağan bir e-mail trafiği oluyor. Bir yandan da e-maillere anlık cevap vermeye çalışıyorum. Gün çok dinamik geçiyor. Kesinlikle kimsenin sıkılacağını sanmıyorum. Bazen tansiyon artıyor, bazen düşüyor. Onu çok iyi dengelemek gerekiyor. Güzel, neşeli bir ekibin içerisinde çalışıyorum. O da hakikaten beni motive ediyor.

Kategori Müdürlüğü kime göre bir iştir? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Birazcık cambazlık yapıyoruz işimizde. Çok riskli alanlar var. Yani her an yaptığınız en ufak bir hata bile negatif sonuçlar doğurabilir. O yüzden çok dengeli bir şekilde hem şirket içindeki dengeleri, hem sektörel dengeleri iyi takip ediyor ve o dengeyi çok iyi bir şekilde koruyor olmanız gerekiyor. Sabırlı olmanız gerekiyor, önceden planlamalar yapmanız gerekiyor. Çünkü dediğim gibi her gün işte sürprizler bizi karşılayabilse de aslında kategori yönetmek çok uzun planlamalara dayanıyor. Bir yandan bireysel motivasyonunuzun yüksek olması gerekiyor. Çünkü her ne kadar büyük bir firmada da çalışsanız, sektörün dinamiklerini siz kontrol edemiyorsunuz veya mesela politikayı kontrol edemiyorsunuz. Bunlardan da tabi ki bizim işimiz çok etkileniyor. Bu gibi kriz dönemlerinde, seçim dönemlerinde veya çok farklı dinamiklerden dolayı piyasanın dalgalandığı dönemlerde bireysel motivasyonunuzu yüksek tutmak ve kriz yönetimini kendi içinizde değerlendirip en iyi şekilde yapmanız gerekiyor. Bunun dışında bence sosyal olmak çok önemli. Yani özellikle ben üniversite döneminde yaptığım networkün hala faydasını görüyorum. O çok önemli. Okurken bu kadar farkında değildim ama yıllar içinde biriken o networking gerçekten iş hayatında size çok olumlu olarak geri dönüyor. Daha önceden tanıdığınız insanlardan aldığınız feedbackler, beraber yaptığınız işler gelecekte sizi gerçekten olumlu bir şekilde etkiliyor. O yüzden sosyal bir kişi olunması gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında tabi biraz çalışkan olunması da gerekiyor. Çünkü bazı yoğun dönemlerde çok uzun çalışma saatleri gerektirebiliyor. Microsoft’un şöyle güzel bir özelliği var; Microsoft hiçbir zaman kişinin özel hayatına çok giren bir şirket değil. Herkes özel hayata çok yer tanıyor. O yüzden de kişinin aslında kendi inisiyatifine kalıyor. Biraz daha kendi özel zamanınıza da işinizi entegre edip işinizin yürüdüğünden emin olmanız gerekiyor. Bunu da zaten yıllar size öğretiyor. İşin ilk yıllarında özellikle gençlerin çok karşılaştığı bir şeydir, bir paniklerler zaman yönetimi ile ilgili. O konu yıllarla gelişiyor, bunun en iyi ilacı aslında tecrübe.

Xbox Kategori Müdürü olarak karşılaştığınız zorluklar nelerdir? (1 Cevap)

Kontrol edemediğimiz bazı dinamikler var. Her zaman her şey istediğimiz gibi olmuyor. Bu her işte olan bir şey. Bizim de Xbox’ta en zorlandığımız şey; bu ürünün Türkiye'ye çok geç gelmiş olması ve bilinirliğinin istenilen seviyenin altında olması. Bu benim için çok büyük bir challenge. Ama zor yanı demiyorum fark ettiyseniz; challenge diyorum. Çünkü aşılabilecek bir yan. Ürüne de çok güveniyoruz biz. Microsoft'un bir kere know-how’ı var arkasında. O kaybettiğimiz yılları hem Microsoft’un gücüyle, hem de yaptığımız projelerle ve ürünle beraber bir an önce kapatmayı planlıyoruz.

Microsoft'ta Kategori Müdürü olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Yaptığımız işin sonuçlarını anında görebiliyoruz. Bu çok güzel bir şey. Ben sonuç gördüğümde motive olan ve mutlu olan bir kişiyim. Örneğin bir proje yaptığınızda onun numerik veya subjektif sonuçlarını ve etkilerini anında gözlemleyebiliyoruz. Yaptığımız büyük çaplı işlerde, aylık olarak pazar paylarındaki etkilerini görebiliyoruz. Bunlar hakikaten kişiyi başarı anlamında çok tatmin eden konular. Bunun dışında dediğim gibi özel hayat ve iş hayatının dengesinin idealinde olması, aynı şekilde beni çok tatmin eden ve motive eden bir şey burada.