Kategori Yönetimi

35 soruya 44 cevap verildi.

Cevaplar 44

Yükleniyor...
1,214 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Müdürü, bir ürünün ve o kategorinin her şeyinden sorumlu kişi demek oluyor. Hem satış, hem pazarlama alanında sorumluluklarımız var. Yani marka yönetiminden bahsediyoruz. Markanın imajı, bilinirliği, pazarlama anlamında yapılacak en ufak aktiviteden daha büyük çaplı projeler, hem de satıştan gelecek kârlılık analizlerinden, satış rakamlarına ve hedeflere gidecek bütün sorumluluklar aslında kategoridedir. Kategori kısmında, Microsoft’ta sizin altınızda çalışan çok büyük ekipler yok ama çok uzman bir kadro var. Çok deneyimli insanlarla beraber daha lateral bir yapı var. Satışı yöneten bir arkadaşımız var, sahayı yöneten bir arkadaşımız var. Hepimiz koordineli bir şekilde çalışıyoruz. En sonunda her şey de kategoride toplanıyor. Ürünün her şeyinden sorumlu olunca her gün karşınıza sürprizler çıkabiliyor. Bu da aslında işi eğlenceli kılan ve sizi her gün işte yeni bir şeyle karşılaştıran güzel bir yön. Beni çok motive eden şeydir bu. Bunun dışında genel olarak özellikle Xbox’ta ürün lansmanı, yani oyun lansmanında takibi aylık olarak satış hedeflerinin gerçekleşmesi için yapılacak hedeflemelere koşan, hem operasyonel hem de büyük projeler yönünde ilerliyoruz. Bir de Xbox’ta işimizi daha çok partnershipler yoluyla götürüyoruz. Burada da benim daha önceki deneyimlerimin faydası oluyor. Dediğim gibi, on sene içinde iyi bir network kazandığımı düşünüyorum. Aynı şekilde Microsoft da size yepyeni bir network sunuyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde farklı farklı şirketlerle, çok güzel projeler ortaya çıkartabiliyoruz.

930 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Uzmanı, ürünlerin yönetimini yapar. Görev ve sorumluluklarımızı ise; hangi ürünü reyona koyacağımız, hangi ürünü satışa sunacağımız, ne kadar stokla ilerleyeceğimiz, ne kadar bir raf ayıracağımız, hangi mağazalara ürün göndereceğimiz gibi soruların cevabını vererek bir strateji üzerine kuruyoruz. Günün sonunda müşteri ihtiyaçlarını karşılama amaçlı yapılan bütün aktiviteler kategori yönetimine giriyor.

925 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Gıda Mühendisliği mezunuyum. Kategori Ekibi’nde; Matematik, Ekonomi mezunu, Kimya Mühendisi, İşletme Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Kimyagerlik mezunu gibi farklı alanlardan insanlar var. Kategori işini yapmak için biraz analitik, stratejik düşünmek, müzakereyi sevmek ve insan ilişkileri iyi birisi olmak yeterli oluyor. Daha sonra iş hayatının her alanında olduğu gibi insanın okuduğu okuldan ziyade, kendini o alanda nasıl geliştirebildiğiyle alakalı oluyor.

892 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Yönetimi’nde birinci önceliğimiz Metro’nun vizyonu doğrultusunda müşterilerimizin isteklerine %100 cevap verebilecek bir raf yapısı oluşturmaktır. Örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz ay bir pide salonundaydık. Salon sahibi müşterimiz olarak sürekli Metro’dan alışveriş yapıyor ve bizden sucuğu bütün olarak aldıktan sonra sucuğu küp küp olarak doğrayarak pişirdiğini anlattı. Biz de buradan mantıkla bu ürünü rahatlıkla bir üreticiye ürettirebileceğimizi düşündük çünkü HoReCa tarafında zaman ve kullanım kolaylığı çok önemli. Buradan hareketle küp sucuk ürününü rafımıza getirmeye karar verdik. Bu durum genel olarak yaptığımız işin ilk aşamasını oluşturuyor ve sonrasında ürünün içeriğini belirliyoruz. Spekt dediğimiz ürünün yağ oranının, et oranının ve üründe istenilen özelliklerin karşılanmasına bakıyoruz. Pide salonunda çalışan kişi, ürün piştikten sonra da ürün üzerinde görsel olarak güzel kalmasını ve piştiğinde kurumamasını bekliyor. Biz de bunları sağlayabilecek şartları Kalite Ekibi ile müşterilerimizin istekleri doğrultusunda hazırlıyoruz. Son olarak da bu ürünü üretebilecek bir tedarikçi bulup fiyat ve raf yapılandırmasını yapıyoruz. Burada da işin içine biraz pazarlık giriyor. Dolayısıyla projeden de anlaşılacağı gibi profesyonel müşteri dediğimiz Hotel, Restoran ve Cafe gibi benzeri yerlerin iş ortağı olarak amacımız; onlarla birlikte büyümek, hedefimiz olan ciro ve karlılığı tutturmaktır.

849 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Gıda Dışı Departmanı’nda çalışıyorum ve bu departmanın kendi içinde farklı kategorileri var, o kategorilerden de Züccaciye Departmanı’nda çalışıyorum. Bir müdürümüz var, üç kişi olarak da ona bağlıyız. Burada herkesin porselen, pişirme, cam gibi kendi kategorisi var. Bir ürünün satın almasından müşteriye ulaştığı nokta ve sonrasındaki tüm sürecin içinde olduğumuz bir iş yapıyoruz ve eğlenceli olmasının sebebi de bu. Tedarikçi tarafından gelen bir ürünü beğendikten sonra ürünün fiyatlandırılması, satın alınan fiyatı, piyasadaki fiyatları, rekabetçi oluşu ve karşılaştırılabilirliği gibi süreçlerden başlayıp Migroskop’ta ürünün değerlendirilmesi, fiyatlandırması ve müşteri şikayetlerine kadar tüm sürecin içindeyiz. Bu yüzden herkes kendi işini yönetiyor ve sürecin tamamı işimizi çok zevkli kılıyor.