Kategori Müdürü

4 soruya 6 cevap verildi.

Cevaplar 6

Yükleniyor...
930 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kategori Uzmanı, ürünlerin yönetimini yapar. Görev ve sorumluluklarımızı ise; hangi ürünü reyona koyacağımız, hangi ürünü satışa sunacağımız, ne kadar stokla ilerleyeceğimiz, ne kadar bir raf ayıracağımız, hangi mağazalara ürün göndereceğimiz gibi soruların cevabını vererek bir strateji üzerine kuruyoruz. Günün sonunda müşteri ihtiyaçlarını karşılama amaçlı yapılan bütün aktiviteler kategori yönetimine giriyor.

726 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir günüm hiç anlamadan çabucak geçiyor. Bu iş çok dinamik, çok hareketli ve piyasadaki fiyatlar ile ürünler sürekli değişiyor. Biz gün içerisinde sürekli piyasayı ve fiyatları kontrol etmek zorundayız. Ticaret olarak işe baktığımızda ticaretin kalbinde bir iş yapıyoruz. Gün içinde bize 300 adet mail, 50 telefon araması ve onlarca farklı müşteri talebi geliyor. Dolayısıyla çok dinamik bir ortamda bunları önceliklendirme üzerine kurulu bir işimiz var ve önceliğimiz de her zaman müşteridir. Bu yüzden bir günümüz çok yoğun bir tempoda geçiyor diyebilirim. Internal toplantılar, kendi içimizdeki toplantılar, tedarikçi görüşmeleri, mağaza maillerini cevaplamanın yanı sıra yeni ürün tadımları yapmak, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara gitmek ve sürekli olarak pazarı takip etmek bizim en önemli önceliklerimizdir.

709 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir kategori yöneticisinin birinci hedefi; hem dünya hem de Türkiye pazarını yakından takip etmesi, müşteri Metro Market’e geldiği zaman beğenip satın alacağı ve müşterinin görmek istediği ürünleri raflarda sunabilmesidir. Bizim işimizin özeti; doğru ürünü, doğru kalitede, doğru fiyata, doğru müşteriye verebilmektir. Benim şu an anlattığım kadar kısa bir iş değil. Çok dinamik ve müşteri odaklı olan, ürünü satın alırken dünya ve Türkiye trendlerini yakından takip edip tedarikçi görüşmeleri ve müzakereleri yaptığımız bir iş. Örneğin; bu tedarikçiler Fransa’nın Bordeaux bölgesinden, Amerika’nın Kaliforniya bölgesinden ya da İstanbul, Tekirdağ, İzmir, Urla gibi her bölgeden olabiliyor. Yüzlerce farklı şarap tedarikçimiz var. Ürünü satın aldıktan sonra ürünü doğru şekilde reyona koyabilme ve müşterilere doğru şekilde iletebilmek önemli. Dolayısıyla burada mağaza kısmı başlıyor. Bizim diğer zincirlerden farklı olarak en önemli özelliğimiz, müşteriye çözüm üretmemizdir. Müşterilerimizin bizden talepleri oluyor ve onlara birebir çözümler üretiyoruz. Dolayısıyla mağazalarla birebir iletişimimiz mevcut. Bu da bizim işimizi diğer işlerden ayıran bir nokta. Ürünü alıp mağaza iletişimini kurarak müşteriye pazarlamaya başlıyoruz. Dolayısıyla işin içine pazarlama ve marka tarafı giriyor. Bunu da 15 günde bir yayınladığımız Metro-post’larla ve dönemsel olarak yayınladığımız kataloglarla yapıyoruz. Ürünü pazarladıktan sonra ürünü sürekli kılabilmek önemli olduğu için müşteri ürüne alıştıktan sonra sürekli olarak o ürünü bulabilmesi gerekiyor. Bunu sağlayabilmek de çok önemli. Burada da hem tedarikçi hem üretim hem de tedarik zinciri kanalı devreye giriyor. Dolayısıyla Kategori Yönetimi, çapraz departmanlar arasında iletişimi ve yönetimi sağlayan perakendenin kalbinde bir nokta diyebilirim.

427 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Güne planlayarak başlıyoruz. Birim zamanda yaptığımız işe baktığımızda iş yoğunluğumuz çok yüksek. Bu noktada da planlama ve önceliklendirme işin içerisine giriyor. Gün içerisinde firmalarla veya şirket içi toplantılarımız oluyor. Müşterilerle iletişim kurduğumuz basılı bir kaynak olan Metropost ile planlamalar yapıyoruz. Bir yandan Ürün Kabul’den mağazaya ürün tedarik ediyoruz, bir yandan da satış ve stokların analizlerini yürütüyoruz. Bu noktada her günün dinamiği de farklı oluyor. Planlamayı yaptıktan sonra önceliklendirmeye göre günü yönetiyoruz.

373 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ofise geldiğimde tüm Saha Ekibi’yle mailleşiyorum, haftalık olarak planladığım önceliklerimin üzerinden geçiyorum. Aylık olarak Satış Ekibine sunduğumuz bazı destekler, projeler, lansmanlar ve planlar var, müşteri takımlarıyla bunların üzerinden geçiyoruz. Sonrasında Kategori Müdürlüğü’nün ve Satış’ın haricinde hem İnsan Kaynakları’yla hem de Satış’la beraber baktığımız projelere bakıp onları kapatmaya çalışıyorum.