İnsan Kaynakları Stajyeri

3 soruya 5 cevap verildi.

Cevaplar 5

Yükleniyor...
3,174 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Her gün aynı işi yapmıyorum çünkü ekip içerisinde birçok fonksiyonda görev alıyorum. Bir gün işe alım süreçlerine dahil olarak CV taraması, adaylarla mülakat sürecinin yürütülmesi, teklif aşamasında adaylarla iletişime geçilmesi gibi görevler alırken; ertesi gün eğitim yönetimi, çalışanlardan gelen eğitim taleplerinin değerlendirilmesi ve kayıtların oluşturularak kişilere bilgi verilmesi gibi alanlarda rol alabiliyorum. Bu da benim açımdan çok olumlu oluyor çünkü pek çok yerde böyle fırsatlar yok. İnsan Kaynakları’nın tüm birimlerini aynı anda deneyimleyemiyorsunuz. Ben burada bunu çok rahat yapabiliyorum. Stajım başladığından beri de tüm ekiplere destek oluyorum. Bu da benim kariyer beklentimde olmak istediğim yer açısından önemli bir adım oluyor.

PepsiCo olarak; 10 Haziran – 9 Ağustos arasında, haftanın 5 günü Levent/Tekfen Genel Merkezimizde bizimle çalışabilecek, İnsan Kaynaklarında kariyer hedefleyen 3 ve 4. Sınıf öğrencilerini arıyoruz!

2,027 görüntülenme
1,484 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Uluslararası İnsan Kaynakları Stajyeri olarak işe alım süreçlerine destek veriyoruz. Bu süreç kısaca; gerekli adayların bulunması, adaylarla iletişime geçilmesi, görüşmelerin organize edilmesidir. Biz bulunduğumuz ülkedeki ofislerde İnsan Kaynakları’yla iletişime geçerek gerekli süreçlerin sağlıklı bir şekilde işletilmesini sağlıyoruz. Böylelikle herhangi bir soru işareti veya iletişimde bir kopukluk olmuyor.

Bununla birlikte yapmış olduğumuz ve güncel tutulması gereken belli takipler var. Bunlar; aday verilerinin ve organizasyon şemalarının güncel tutulması, bunların girdilerinin sürekli bir biçimde yapılmasıdır.

İç İletişim olarak adlandırabileceğimiz çeşitli projelerde yer alıyoruz. Özellikle içeriklerin düzenlenmesi ve İngilizceden Türkçeye veya Türkçeden İngilizceye çevirilerinin yapılması, gerekli bulunan durumlarda diğer birimlerle iletişime geçilmesi gibi süreçlerde yer alıyoruz.

Kısacası Uluslararası İnsan Kaynakları fonksiyonlarına destek oluyoruz. Burada bulunan İnsan Kaynakları Yöneticimizin ve Müdürümüzün günlük sorumluluklarına yardımcı oluyoruz.

700 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koton'da İnsan Kaynakları Stajyeri olarak bir günüm çok hızlı ve dinamik geçiyor. Bu da en güzel taraflarından bir tanesidir. Günün başlangıcında yaptığım işle gün bitimine doğru yaptığım iş arasındaki farklılık beni gerçekten motive ediyor çünkü herhangi bir monotonluk söz konusu değil.

Örnek vermek gerekirse; sabahleyin kendimi Faslı bir adayla referans süreci içinde buluyorken, öğleden sonra bir Kazakistanlıyla ya da Romanyalıyla mailleşme sürecinde buluyorum, bu da beni motive ediyor. Bunun haricinde gayet dinamik, monoton olmayan, hızlı ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım bir gün geçiriyorum.

İnsan Kaynakları'nda aslında stajyer olarak yoğun bir gün geçiyor. Tüm işe alım, etkinlik-organizason, ücret çalışmaları, eğitimler gibi birçok sürecin takibini gerçekleştiriyordum. Özellikle açık pozisyonların fazla olduğu bir dönemdeyseniz daha da yoğun geçiyor çünkü işe alım süreçleriyle birebir oluyorsunuz. Birçok toplantılarda, mülakatlarda, görüşmelerde oluyorsunuz bir gün içerisinde. Sürekli bir koşturmaca halinde de olabilirsiniz, rahat bir halde de. Bu firma ve firmanın o dönemdeki durumuyla ilgili ama ben bahsettiğim gibi süreçlerin takibini gerçekleştirip yoğun bir güne geçiriyordum.