Cevaplar 56

Sırala:
Şimdi bu soru çok geniş kapsamlı. Eğer elektrik alanını seçecekseniz Elektrik iletim, dağıtım şirketlerinde, otomasyon ve yazılım şirketlerinde rahatlıkla çaşılabilirsiniz. Ben şuan 1. sınıfı bitirdim ve bir elektrik dağıtım şirketinde işe girdim ve şuan Marmaray projesine bakıyoruz. Elektronik bölümünü seçecekseniz telefon internet şirketleri çok cazip. Özellikle şuan gelişmekte olan fiber sistem üzerinde yoğun bir çalışma var. Elektrik Elektronik Mühendisi Elektriğin ihtiyaç duyulduğu heryerde iş yapabilir kesinlikle ve rahat iş bulma imkanı var ama yine söylüyorum kendini geliştirmek işi öğrenmek çok önemli.Üniversiteye girdiğinizde yaz tatillerinde çalışın bölümünüzle ilgili yerlerde. Tecrübesiz elemanı kimse istemez. Onun için tecrübe geliştirme çok önemli. Kesinlike hangi üni mezunu olduğunuzun etkisi yüzde 10 işe alınırken onun dışında yüzde 90 sizin kişiliğinize ve gelişiminize bakıyorlar. Ben şuan ünide. 1. sınıfı bitirdim 2 ye geçeceğim erkenden başladımki tecrübe olsun işi görüyim neler yapacağımı gelecekte mezun olduğumda. Onun için imkanımız çok kesinlikle. Ana babalarınıza pek bakmayın siz kendi isteğinize yönelin. İş para heryerde bulunur ama bu mesleği öneririm.
16.07.2013 16.07.2013 131,469
Elektrik Elektronik'e giren adam zaten her alanda kendini geliştirebilecek, birden fazla yeteneği olan adam demektir. Bu sebeple iş dünyasında yolu açıktır. Üniversitedeki başarısına göre kendi sektöründeki her firmada çalışabileceği gibi bölümünün adını bir etiket olarak kullanıp yeteneğinin uygun olduğu işleri de yapabilir. Yöneticilik mevkilerine yükselme potansiyeli olduğu da doğrudur. Ama bundan sonrası tamamen bireysel başarıya bağlıdır. Bu bölüm sizi direk şu yapar diyemem.
12.07.2013 12.07.2013 114,261
elektrik-elektronik müh. mezunu tüm elektronik (teknolojik) aletlerin bulunduğu yerde rahatlıla iş imkanı bulabilir. Elektrik kısmına yönelip TEDAŞ, gibi yüksek gerilim hatlarında çalışabilirler veya Telecommunication Kısmına yönelip AVEA, TURKCELL; WODAFONE gibi iletişim sektöründe çalışabilirler. Control ENgieering Kısmına yönelip Fabrikalarda Büyük Aletlerin Kontrolunü PLC proglama biçimleriyle çok yüksek maaş la çalışabilirler. Biyomedikal ENgineering kısmında ise Hastane aletlerinin üretildiği fabrikalarda iş bulabilirler. Tabi otomotiv sektörü ve beyaz eşya sektörü de Elektrik-Elektronikçilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Elektronik kısmında ise cip üretimlerinin yapıldığı veya cep telefonları ve bilgisayar gibi alaetlerin üretildiği fabrikalarda çok iyi iş bulabilirler. Eğer bu kısımları sevmediyseniz Akademik Karyer yapıp Üniversitelerde yükselebilirniz. Hiç olmadı kendi ofisinizi açar ve proje çizip satarsınız veya icat yapıp teknoloji dünyasına sunarsınız. Herhalde daha geniş iş imkanı olan bölüm yoktur Bu Teknoloji Çağında elektrik- elektronik dışında...
Akademik alanda ilerlemek, master veya doktora yapmak isteyenler için çok hızlı gelişen, geleceği olan bir alan. Biraz ekstra özveriyle Amerika'nın yolları taştan...

Henüz ne yapacağını bilmeyip ileride düşünürüm diyenler için önemli bir etiket. Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunu olmak, farklı alanlarda çalışılsa bile belli şeyleri başarabilme potansiyeli göstergesidir.
kısaca aşağıdaki linki versem bence güzel olur diğer türlü yazması bayagı uzun olur :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrik-elektronik_mühendisliği
Doktorluk, öğretmenlik, avukatlık gibi net meslekler harici her işi yapar. Mühendis de olur pazarlamacı da, yönetici de olur girişimci de.
Anladığım kadarıyla biyomedikal, bilgisayar, yazılım, endüstri, otomasyon, mekatronik, kontrol ve kısmi olarak makine gibi mühendislik dallarına uzanabiliyor.
Bölümü iş imkanları oldukça geniş. Haberleşme, Yüksek Gerilim, Tıp Elektroniği, Yazılım vb. gibi bir çok alanda iş imkanı bulunabilir
Mezun olunca ya da olmaya yakın sizi bekleyen en temel soru "Akademik mi iş hayatı mı?" sorusudur ve kendimden ve çevremden de gördüğüm kadarıyla cevabı çok da basit değildir.

Akademik: Araştırmaya gönül vermiş, teorinin uygulamadan çok geliştirilme alanında çalışmak isteyenlerin devam ettiği yoldur genellikle. Buradan master - doktora - post-doc derken bir bakmışsınız profesör olmuşsunuz bile.

İş hayatı/Özel sektör: Bu aşamada birçok farklı seçenek mevcut. Mesleğinizi uygulayabileceğiniz savunma sanayii, elektrikli/elektronik eşya markaları , ar-ge departmanları, çeşitli yazılım/donanım şirketleri vb. yerlerde çalışmak da bir seçenektir; danışmanlık şirketlerinde çalışmak, CEO olmak da. Hatta kendi işinizi kurmak da. Ancak bu aşamada benim tavsiyem eğer mesleğinizle alakalı bir işte çalışmayı düşünmüyorsanız boşu boşuna -en az- dört sene boyunca bu yükü çekmeyin, baştan istediğiniz alana yönelin.

Ortaya karışık: Özellikle büyük savunma sanayii şirketlerinde teşvik edildiği gibi bir yandan yüksek lisans/doktoranızı yapıp bir yandan da bu şirketlerde çalışabilirsiniz.

İlgili Şirketler

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Hepsini Göster (18)
Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Anlatsın

40 soru, 271 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Huawei

73 soru, 118 cevap.

Opsago

38 soru, 58 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.