Cevaplar 56

Yükleniyor...

Şimdi bu soru çok geniş kapsamlı. Eğer elektrik alanını seçecekseniz Elektrik iletim, dağıtım şirketlerinde, otomasyon ve yazılım şirketlerinde rahatlıkla çaşılabilirsiniz. Ben şuan 1. sınıfı bitirdim ve bir elektrik dağıtım şirketinde işe girdim ve şuan Marmaray projesine bakıyoruz. Elektronik bölümünü seçecekseniz telefon internet şirketleri çok cazip. Özellikle şuan gelişmekte olan fiber sistem üzerinde yoğun bir çalışma var. Elektrik Elektronik Mühendisi Elektriğin ihtiyaç duyulduğu heryerde iş yapabilir kesinlikle ve rahat iş bulma imkanı var ama yine söylüyorum kendini geliştirmek işi öğrenmek çok önemli.Üniversiteye girdiğinizde yaz tatillerinde çalışın bölümünüzle ilgili yerlerde. Tecrübesiz elemanı kimse istemez. Onun için tecrübe geliştirme çok önemli. Kesinlike hangi üni mezunu olduğunuzun etkisi yüzde 10 işe alınırken onun dışında yüzde 90 sizin kişiliğinize ve gelişiminize bakıyorlar. Ben şuan ünide. 1. sınıfı bitirdim 2 ye geçeceğim erkenden başladımki tecrübe olsun işi görüyim neler yapacağımı gelecekte mezun olduğumda. Onun için imkanımız çok kesinlikle. Ana babalarınıza pek bakmayın siz kendi isteğinize yönelin. İş para heryerde bulunur ama bu mesleği öneririm.

185,817 görüntülenme

EEM mezunu kişinin önünde genel olarak yurtiçi ya da yurtdışı çalışma imkanları mevcuttur.İş alanlarını daha da özelleştirirsek önümüzde 5 iş alanı vardır;

1)Özel sektör=çoğu eem öğrencisi kendini geliştirmekten bahseder bunlar özel sektörü ve akademik kariyeri kapsar.Özel sektör günümüzde istihdam konusunda eem mezunları için oldukça iyidir fakat işe alım sürecinde tatmin edici maaş ve çalışma koşulu istiyorsanız yabancı dil seviyeniz(belgelerseniz malumunuz daha iyi olacaktır),not ortalaması(kurumsal firmalarda önemlidir onun dışında niteliğiniz,bilgileriniz önemlidir),iş tecrübeniz,stajlarınız,referanslarınız gibi pek çok parametreye bağlıdır.Lakin özel sektörde genelde mezunlar küçük-orta işletmelerde yöneticilik yapmaktadır ya da yazılıma eğilim görünmektedir

2)Akademik kariyer=Kendisini daha çok teoride sağlam tutmaya çalışmış arkadaşlarımız için güzel lakin uzun soluklu bir alandır.İlgili sınavlara girilir(ALES,YDS)ve kademe kademe yükselinir.Lisanstan daha çok yüksek lisans,doktora(lisans sonrası aşamaları)nerde yaptığınız önemlidir zaten yüksek lisans kabullerinde lisans programınızı nerde tamamladığınıza vs bakılır son duraktır yani:)ardından kontenjan beklenir bu böyle gider..

3)SMM=Yani serbest müşavir mühendislik,gerekli dersler alınıp(ünvden ya da meslek odasından alınabilir) yüksek gerilim imza yetkisi aldıktan sonra sermayeniz de varsa kendi yerinizi açıp taahhüt tesisat işlerini yürütebilirsiniz(fakülte arkadaşlarınızla da ortak olunup açılabilir).Çalışma koşulları daha çok ofis ve şantiye olarak çalışırsınız verdiğiniz hizmete göre işin rengi değişir.

4)Kamu=3.-4. segment üniversitelerden mezun adayların büyük bir yüzdesinin Türkiye sınırları içerisinden kpss sınavlarına girerek atanmak amacı olabilir ama genelde en son hedefe alınması gereken alandır siz olabildiğince kendinizi özel sektöre hazırlayın.Nitekim gerekli puan türü ve yeterli puan alınınca devlet mühendisi,bilgisayar işletmeni,siber güvenlik uzmanı gibi alanlarda çalışabilirsiniz ya da pedagojik formasyon alıp teknik liselerde elektrik,çizim öğretmenliği yapabilirsiniz

5)Pilotluk=Bu konu ee mühendisliğinden bağımsızdır aslında eem araçtır pilotluk için,gerekli uçuş akademilerine kayıt yaptırılır ya da THY nin sınavlarına girerek pilot olabilirsiniz.Başarılı olma ihtimaliniz oldukça yüksektir diğer bölümlere oranla sadece gerekli koşulları sağlayın ve yaşınızın geçmemesine dikkat ediniz.

13,300 görüntülenme

Öncelikle bölüm gayet geniş iş alanına sahip. Mezun olduktan sonra istediğiniz alana yönelebilir, başka alanlarda da çalışabilirsiniz. Başlıca alanlar haberleşme, radar, sinyal ve sinyal işleme, nanoteknoloji, enerji ve dağıtım, biyomedikal, optimizasyon, bilgisayar olarak sıralanabilir. Bu biraz da öğrenciye bağlıdır ama dediğim gibi iş alanı gayet geniştir. Eğer iyi bir öğrenci iseniz gayet yüksek maaşlı şirketlerde de çalışabilirsiniz. İş imkanları gayet çoktur. Daha detaylı araştırma için internette araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

31,700 görüntülenme
29,488 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu çok değişik alanlarda kendisine iş bulabilir. Bu Telekom, operatör, enerji sektörleri, network sistemleri olabilir veya geleceğe yönelik yapılan çalışmalara katılabilir. Dolayısıyla Mühendislik alanında birçok şey yapabilir. İsterse yazılım tarafına biraz daha ağırlık verip Huawei merkezinde Yazılımcı da olabilir. Benim bazı arkadaşlarım Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyup üzerine MBA yaparak bankacılık alanına veya farklı sektörlere geçti. Dolayısıyla hiç limit yok diyebilirim çünkü Elektrik Elektronik Mühendisi o dereceyi aldıktan sonra belli şeyleri kanıtlamış demektir. O noktadan sonra onu hangi tarafa çekeceği kendi inisiyatifinde olan bir şeydir.

Durust olmak gerekirse inanilmaz bir yelpazesi var. Benim donemimden pilot olan da cikti MIT'de doktora yapan da. Haliyle bir stereotype'a oturtmak cok guc. Evvela bu, universite 3. ve 4. sene secilen derslere bagimli. Zira o iki sene zarfinda alinan secmeli EEE dersleri ileride yonelinecek alani belirliyor. O alan da haliyle is imkanlarini etkiliyor.

Basta da belirttigim gibi, yelpaze genis. Ornegin yazilima merakliysaniz Microsoft'a girip yazilimci olabilirsiniz. Ote yandan donanim seviyorum diyorsaniz Aselsan'da hardcore devre tasarimi yapabilirsiniz. Yazilim, telekomunikasyon, donanim gibi alanlarda bircok farkli is yapmak icin gerekli altyapiyi bu bolumde edinmek baska bolumlere gore cok daha kolay.

17,670 görüntülenme

Türkiye'de elektrik alanında birçok firmada iş bulabilir. Enerji üretim dağıtımda çalışabilir. Vestel, Beko, Arçelik gibi firmalarda üretim yapabilir. Yazılım üzerine giderse yazılım sektöründe çalışabilir. Kısacası elektriğin olduğu her yerde iş bulabilir. :)

19,147 görüntülenme

Elektrik Elektronik'e giren adam zaten her alanda kendini geliştirebilecek, birden fazla yeteneği olan adam demektir. Bu sebeple iş dünyasında yolu açıktır. Üniversitedeki başarısına göre kendi sektöründeki her firmada çalışabileceği gibi bölümünün adını bir etiket olarak kullanıp yeteneğinin uygun olduğu işleri de yapabilir. Yöneticilik mevkilerine yükselme potansiyeli olduğu da doğrudur. Ama bundan sonrası tamamen bireysel başarıya bağlıdır. Bu bölüm sizi direk şu yapar diyemem.

153,642 görüntülenme

Bölüm bir çok alt dalı olan bir bölümdür öncelikle buna karar vermelisiniz. Telekominikasyon mu yoksa elektrik mi, nano teknoloji mi yoksa biyomedikal mi, elektronik mi yoksa güç mü, yazılım mı işaret işleme mi.. Daha bir çok alt dal sayabilirim. Bir de bunların dışında sadece mühendis olduğu için her alanda rahatça çalışabilme imkanı var. Mühendis kişi olayı kolay çözümler sorunun kaynağını kolayca bulur , iyi bir analiz gücü varır bu özelelikler de ona bir çok iş imkanı sağlar. Bu bölümden mezunsanız elektrikle çalışan herşeyle ilgilenebilesiniz. Düşünseniz bir artık arabalar bile elektrikle çalışıyor. Telefonlar, tıbbı aletler, bilgisayarlar, ev eşyaları... O kadar çok ki siz yeter ki alanınızı doğru belirleyin ..

15,622 görüntülenme
7,885 görüntülenme
Sonraki Sayfa »

İlgili Şirketler

Koton
2782 takipçi
Türk Telekom
2777 takipçi
Pfizer
2265 takipçi
Siemens
3256 takipçi