Cevaplar 56

Yükleniyor...

Şimdi bu soru çok geniş kapsamlı. Eğer elektrik alanını seçecekseniz Elektrik iletim, dağıtım şirketlerinde, otomasyon ve yazılım şirketlerinde rahatlıkla çaşılabilirsiniz. Ben şuan 1. sınıfı bitirdim ve bir elektrik dağıtım şirketinde işe girdim ve şuan Marmaray projesine bakıyoruz. Elektronik bölümünü seçecekseniz telefon internet şirketleri çok cazip. Özellikle şuan gelişmekte olan fiber sistem üzerinde yoğun bir çalışma var. Elektrik Elektronik Mühendisi Elektriğin ihtiyaç duyulduğu heryerde iş yapabilir kesinlikle ve rahat iş bulma imkanı var ama yine söylüyorum kendini geliştirmek işi öğrenmek çok önemli.Üniversiteye girdiğinizde yaz tatillerinde çalışın bölümünüzle ilgili yerlerde. Tecrübesiz elemanı kimse istemez. Onun için tecrübe geliştirme çok önemli. Kesinlike hangi üni mezunu olduğunuzun etkisi yüzde 10 işe alınırken onun dışında yüzde 90 sizin kişiliğinize ve gelişiminize bakıyorlar. Ben şuan ünide. 1. sınıfı bitirdim 2 ye geçeceğim erkenden başladımki tecrübe olsun işi görüyim neler yapacağımı gelecekte mezun olduğumda. Onun için imkanımız çok kesinlikle. Ana babalarınıza pek bakmayın siz kendi isteğinize yönelin. İş para heryerde bulunur ama bu mesleği öneririm.

150,756 görüntülenme
4

elektrik-elektronik müh. mezunu tüm elektronik (teknolojik) aletlerin bulunduğu yerde rahatlıla iş imkanı bulabilir. Elektrik kısmına yönelip TEDAŞ, gibi yüksek gerilim hatlarında çalışabilirler veya Telecommunication Kısmına yönelip AVEA, TURKCELL; WODAFONE gibi iletişim sektöründe çalışabilirler. Control ENgieering Kısmına yönelip Fabrikalarda Büyük Aletlerin Kontrolunü PLC proglama biçimleriyle çok yüksek maaş la çalışabilirler. Biyomedikal ENgineering kısmında ise Hastane aletlerinin üretildiği fabrikalarda iş bulabilirler. Tabi otomotiv sektörü ve beyaz eşya sektörü de Elektrik-Elektronikçilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Elektronik kısmında ise cip üretimlerinin yapıldığı veya cep telefonları ve bilgisayar gibi alaetlerin üretildiği fabrikalarda çok iyi iş bulabilirler. Eğer bu kısımları sevmediyseniz Akademik Karyer yapıp Üniversitelerde yükselebilirniz. Hiç olmadı kendi ofisinizi açar ve proje çizip satarsınız veya icat yapıp teknoloji dünyasına sunarsınız. Herhalde daha geniş iş imkanı olan bölüm yoktur Bu Teknoloji Çağında elektrik- elektronik dışında...

114,475 görüntülenme
3

Elektrik Elektronik'e giren adam zaten her alanda kendini geliştirebilecek, birden fazla yeteneği olan adam demektir. Bu sebeple iş dünyasında yolu açıktır. Üniversitedeki başarısına göre kendi sektöründeki her firmada çalışabileceği gibi bölümünün adını bir etiket olarak kullanıp yeteneğinin uygun olduğu işleri de yapabilir. Yöneticilik mevkilerine yükselme potansiyeli olduğu da doğrudur. Ama bundan sonrası tamamen bireysel başarıya bağlıdır. Bu bölüm sizi direk şu yapar diyemem.

131,128 görüntülenme
2

Akademik alanda ilerlemek, master veya doktora yapmak isteyenler için çok hızlı gelişen, geleceği olan bir alan. Biraz ekstra özveriyle Amerika'nın yolları taştan...

Henüz ne yapacağını bilmeyip ileride düşünürüm diyenler için önemli bir etiket. Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunu olmak, farklı alanlarda çalışılsa bile belli şeyleri başarabilme potansiyeli göstergesidir.

94,479 görüntülenme
2

kısaca aşağıdaki linki versem bence güzel olur diğer türlü yazması bayagı uzun olur :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrik-elektronik_mühendisliği

77,091 görüntülenme
2

Öncelikle bölüm gayet geniş iş alanına sahip. Mezun olduktan sonra istediğiniz alana yönelebilir, başka alanlarda da çalışabilirsiniz. Başlıca alanlar haberleşme, radar, sinyal ve sinyal işleme, nanoteknoloji, enerji ve dağıtım, biyomedikal, optimizasyon, bilgisayar olarak sıralanabilir. Bu biraz da öğrenciye bağlıdır ama dediğim gibi iş alanı gayet geniştir. Eğer iyi bir öğrenci iseniz gayet yüksek maaşlı şirketlerde de çalışabilirsiniz. İş imkanları gayet çoktur. Daha detaylı araştırma için internette araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

11,320 görüntülenme
2
6,337 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bir Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu çok değişik alanlarda kendisine iş bulabilir. Bu Telekom, operatör, enerji sektörleri, network sistemleri olabilir veya geleceğe yönelik yapılan çalışmalara katılabilir. Dolayısıyla Mühendislik alanında birçok şey yapabilir. İsterse yazılım tarafına biraz daha ağırlık verip Huawei merkezinde Yazılımcı da olabilir. Benim bazı arkadaşlarım Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyup üzerine MBA yaparak bankacılık alanına veya farklı sektörlere geçti. Dolayısıyla hiç limit yok diyebilirim çünkü Elektrik Elektronik Mühendisi o dereceyi aldıktan sonra belli şeyleri kanıtlamış demektir. O noktadan sonra onu hangi tarafa çekeceği kendi inisiyatifinde olan bir şeydir.

2

Türkiye'de bu disiplindeki yeni mezunlar başlayacağı iş alanı için hiç bilgi sahibi olmasa bile başlangıçta 2011 yılı için en az 1400-1900 TL gibi bir ücret istemeleri gerekir. Bilgi sahibi konular ve yabancı dil bilgisi varsa biraz daha ücret arttırımı yapılabilir. Yeni mezunlar çok bilgili olsa da ilk başta çok yüksek maaş verilmez.

Alanlarıyla ilgili serbest mühendis olarak kendi mühendislik firmasını açabilirler,
Dünyaca büyük firmalarda en az 500'den fazla mühendisin bir arada çalıştığı Araştırma ve Geliştirme Merkezlerinde "arge mühendisi" olarak,
İlgili mühendislik firmasında "proje mühendisi" olarak,
Firma ve fabrikalarda herhangi bir birimde "yönetici" olarak,
Banka vb. gibi kuruluşlarda "yönetici" olarak,
Sahada ekip yönetimi için "saha mühendisi" olarak,
İlgili iş konusunda "tasarım mühendisi" olarak,
Firmalarda "yazılım mühendisi" olarak,
Kurulum, onarım, bakımda ekip yönetimi için "bakım mühendisi" olarak,
Elektrik enerjisi dağıtım şirketlerinde, arıza ekipleri yönetimi için "koordinatör mühendis" olarak,
İşletme kaynak planlaması için "planlama mühendisi" olarak,
Fabrikalardan hammadde, malzeme tedarik için "satınalma mühendisi" olarak,
Üretimi yapılan bir ürün ya da parçasını, firma ve fabrikalara pazarlamak için "satış mühendisi" olarak,
Yapı denetim firmasında "elektrik mühendisi uygulama ve proje denetçisi" olarak,
Yapı denetim firmasında "elektrik mühendisi kontrol elemanı" olarak,
Yapı denetim firmasında "şantiye şefi" olarak, vs bunlara benzer görevleri yapabilirler.

8,714 görüntülenme
1
Sonraki Sayfa »