Cevaplar 15

Yükleniyor...
38,867 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öğrenci arkadaşlarımızın öncelikle çok iyi bir teknik donanıma sahip olmaları lazım. Çok iyi bir yabancı dile, özellikle İngilizce’ye sahip olmaları lazım. Bunların üzerine başka yetkinlikleri geliştirmeleri de gerekiyor. Teknik yetkinliklerinin dışında, davranışsal yetkinlikler kazanmaları gerekiyor. Bunun bir kısmı tecrübe ile edinecekler ama bir kısmını da kişisel gelişim yöntemleri ile elde etmeliler. Mutlaka ve mutlaka kendilerine bir kişisel vizyon belirlemeliler. İleride nereye gelmek istediklerini öğrenciyken şekillendirmeye başlamaları gerekir ve o vizyonun peşinde koşmalılar. Genellikle bizim üniversiteden mezun olan arkadaşlarımız bir şirkette Genel Müdür Yardımcısı olmak , Direktör olmak gibi basite indirgiyor. Bu değil istenen. Kişisel vizyon, hayatta ne iz bırakmak istediğinizdir. Bu dünyaya geliş amacınızdır. Bu dünyada ne yapmak istediğinizdir. Bunları belirlemek için kafa yorsunlar. Bunlar için bazı destekler alabilirler. böyle büyük ana sanayilerde çalışmadan önce daha küçük işletmelerde belli bir tecrübe edinmiş olmaları da çok büyük bir artı. Bunu da küçümsememek gerekir. Orada çalışabilirler ve daha sonra bu şirketlere geçiş yapabilirler. Akademik kariyerin endüstriyel hayatta mutlaka faydaları olabilir ama endüstriyel hayatın onlara öğreteceği o pratik bilgileri, saha bilgilerini okullarda almaları çok çok zor. Bu yüzden bir yol ayrımına gelip, akademik kariyer istiyorlarsa oraya, endüstriyel hayatta profesyonel çalışmak istiyorlarsa oraya, araştırma istiyorlarsa oraya gitmeliler.

2,984 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben 1987 yılında mezun olduğumda kendimde Mühendislik dışında bazı eksiklikler hissettim. Mühendisliği çok seviyordum, çok başarılı da bir öğrenim hayatım oldu ama hep bir eksiklik vardı. Bunlar; Finans, Muhasebe, Yönetim, Pazarlama, Bilgi işlem gibi eksikliklerdi. Bunları uzmanlık seviyesinde öğrenmeniz çok zor ama bir şirkette yönetici olmayı istiyorsanız muhakkak büyük resmi görecek kadar bu alanlarda bilgi sahibi olmanız lazım. Aslında MBA programları da bunu vermeye çalışır. Özellikle Mühendis kökenli arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Benim katıldığım 2 yıllık bir programdı. Burada bir şirketin muhasebe defterini tutacak kadar muhasebe öğrenmiyorsunuz ama bir Finans Departmanı‘yla rahatlıkla bir konuyu tartışabilecek, onun söylediklerini anlayabilecek, bir gelir tablosuna, bir bilançoya baktığınızda fikir sahibi olabilecek ya da şirketin bir pazarlama stratejisiyle ilgili bir faaliyetinin, o pazarlamanın teorisiyle ilişkisini kurabilecek kadar o bilgilere sahip olmanızı sağlıyor. Ben de bu amaçla gitmiştim ve çok da faydasını gördüm.

66,604 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Uçak Mühendisliği‘nin Makina Mühendisliği formasyonuna çok yakın olması, Uçak Mühendisliği‘nden mezun olan arkadaşların önemli bir bölümünün Makina Mühendisliği yapmalarına olanak sağladı. Şu anda Tofaş’ta da onlarca Uçak Mühendisi var. Ben de burada Makina Mühendisliği faaliyeti yapıyorum. Uçak Mühendisleri‘nin hepsi o Mühendislik formasyonlarıyla çok benzer olan Makina Mühendisliği, Endüstri mühendisliği formasyonlarıyla, bu alanlarda rahatlıkla çalışabilirler. İkincisi; 20-30 sene yaygın olmayan ama şu anda yeni yeni Türkiye’de uçak fabrikaları, roket fabrikaları, helikopter fabrikaları ve bunlara parça tedarik eden tedarikçi firmalar, çok uluslu şirketlerin uzantıları veya milli faaliyetler yani devlete ait şirketler, devlete ait araştırma kuruluşları gibi çok fazla kuruluş var. Son olarak da Sivil Havacılık sektörü, askeri alanı dışında yine Uçak Mühendisleri‘ne fazlasıyla ihtiyaç duyuyorlar. Bu alanlarda çalışabilir arkadaşlar.

11,958 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İTÜ Türkiye’nin en iyi Mühendislik öğrenimini veren okullardan bir tanesidir hiç şüphesiz. Bana da Mühendislik bakış açısını kazandıran bir okuldur. Mühendis, bilimle hayatın arasındaki ilişkiyi kurmaya çalışır. Ben okulda bunları öğrendim. Elbette iş hayatımda da okulda öğrendiklerimin üzerine çok şey öğrendim. Uçak Mühendisliği bir formasyon, ağır bir okul ama ben hep otomotivde çalışmayı hayal ederek de okuduğum için, okulu bitirince otomobil sektöründe çalışmaya karar verdim. Tabii ki İTÜ de, diğer birçok güzide üniversitemiz gibi Mühendislik konusunda çok iyi bir okuldur.

977 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Beni motive edip tatmin eden şey, bizim ürünlerimizi kullanan müşterilerin mutluluğudur. Bunu anketlerle, bazen bir müşterinin çok tatmin olduğu zaman bize yazdığı mektupla ya da bir teşekkür telefonuyla alıyorsunuz. Tabii ki böyle devasa bir şirkette çalışıyor olmak, sektörün en iyi otomobillerini üretiyor olmak, bağımsız araştırma kurumları tarafından bizim kendi ölçüttüğümüz indikatörlerle müşteriyi çok tatmin eden ürünler üretiyor olmak ve bu süreçlerin içinde yer almak çok büyük bir tatmin ve gurur vesilesidir.