Cevaplar 9

Yükleniyor...

Bir öğrenci olarak kendi izlediğim yolu paylaşmak isterim.

1-) Almış olduğumuz üniversite eğitimi biraz çağın gerisinde. Bu şu demek. 21. yy da bizler bilişsel seviyesi yüksek işler yapmanın derdinde olmalıyız. Bunca yapay zeka, robotik çalışmalar vs. bilişsel seviyesi düşük işleri insanların elinden alıp robotlara aktarmak için. Ki bu sayede insan bilişsel seviyesi yüksek işler ile meşgul olsun. Bizlerin okul sıralarında almış olduğumuz eğitim salt bilgi üzerinden gidiyor genellikle. Ancak şu var ki bulunduğumuz çağda salt bilgiye ulaşmak çok da zor değil. İlerleyen maddelerde bunu biraz daha açacağım. Bizim almış olduğumuz derslerin ötesinde soft skiller dediğimiz becerilerimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Soft skiller; takım çalışmasına yatkınlık, liderlik, duygusal zeka, sosyal beceriler, kendini ifade edebilme yetisi, eleştirel düşünme, karmaşık problem çözebilme gibi derin yetkinliklerden oluşuyor. Her şeyin çok hızlı geliştiği ve geliştiği şu günlerde bildiğimizle değil de bildiğimizi unutup tekrardan öğrenme (unLearn) yeteneğimiz daha çok ön plana çıkaracaktır. 

2-) Okulun sosyal imkanlarını kullanmayı unutmayın. Üniversiteler akademinin ötesinde birer sosyal gelişim alanlarıdır aynı zamanda. Üniversitenizin öğrenci kulüplerini incelemek ve en az iki tanesinin çalışmalarına katılmakta fayda var. En az birinin de organizasyon ve yönetim ekibinde olursanız birçok şeyi deneyimleme imkanı bulabilirsiniz. 

Yanı sıra üniversitenizin kariyer merkezlerini de araştırın. Benim okulumun partnerlik yaptığı 2600 şirket ile çok kolay bir şekilde iletişime geçebiliyor, bir kısmından kariyer koçluğu alabilme şansı ve yanı sıra staj imkanları bulabiliyorum. Muhakkak sizin okulunuzda da bu tarz çalışmalar vardır. Araştırın ve kovalayın derim. 

3-) Online eğitimlere dahil olun. 1. maddede bahsettiğim üzere sadece üniversitenizin derslerini almak zorunda değilsiniz. Sınırlarınızı kendiniz çizebilirsiniz. İnternet üzerinde online olarak sunulan birçok ders mevcut. Ben Coursera platformunu kullanıyorum. London Business School'dan tutunda UPenn'e kadar birçok nitelikli okulun sunduğu dersleri bilgisayarınızdan edinebiliyorsunuz. İnteraktif vaka çalışmaları vs ile eğitimleri tamamlıyor ve eğitim sonunda sertifika alma hakkı kazanıyorsunuz.

4-) Sertifika demişken arkadaşlarımda görmüş olduğum bazı yanlış yaklaşımlara değinmek isterim. Şimdiye kadar çok fazla programa katılmış olmamdan dolayı birçok arkadaşım benden etkinlik veya programa gideceğim zaman kendilerine de haber vermemi istiyorlar. Önceleri bunları diyenlere gerçekten olabildiğince yardımcı olmaya çalışıyordum. Ancak sonraları şunu fark ettim. Öğrenciler eğitimin veya etkinliğin kalitesine aldırmaksızın sertifika almak için en alakasız etkinliklere gitmeyi göze alıyorlardı. Aksi de eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun sertifika olmadığı zaman arkadaşlarımın bu tarz programlara katılmak istemediğini gördüm. Tam bir sertifika çılgınlığı var. Gereksiz görüyorum. Amaç öğrenmek ve deneyimlemek olsun. Sertifika biriktirmek değil.

5-) Sektörleri ve piyasaları takip edin. Gelişmelerden ve güncel olaylardan haberdar olmakta fayda var. Bu bağlamda takip ettiğiniz piyasa ile alakalı sitelerin email bültenlerine kaydolabilirsiniz. Webrazzi haber bülteni gibi gibi.

Bu konu ile alakalı birçok madde sıralanabilir, tartışılabilir. Ancak çok uzattığımı düşünerekten burada noktalıyorum. Öğrenme azminizin hiç dinmemesi umuduyla

Gezmeli ama boş bakmamalı , baktığı şeyi görmeli incelemeli . Meraklanmalı. Sadece okuduğu bölümle ilgili değil . Birçok şeyde girişken olmalı . Tecrübe edinmeye çalışmalı. Her gün boş boş kafelerde veya kahvelerde oturup Okey oynamaktansa evde oturup ingilizce bilen insanlarla tanışmaya çalışmalı internet üzerinden . Bu kişilerle pratik yapmaya çalışmalı. Yeniliğe açık olmalı . Ezberlemektense anlamaya çalışmalı . Farklı bakış açılarına sahip insanlarla iletişim kurmalı . 

Prof. Dr. Canan Atılgan
Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi
380 görüntülenme
454 görüntülenme
771 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında herkes kendinin farkında ama üstüne biraz daha düşünmek gerekiyor. Ben bunu genelde araba kullanırken yapıyorum. Bugün ne yaptığımı, yarın ne yapacağımı, neyi daha iyi yapabileceğimi, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığımı sorguluyorum. Her sabah güne “Bugün kendimi nasıl aşarım, nasıl daha iyisini yaparım, nasıl daha iyi bir insan olurum?” sorularıyla başlıyorum. Bu biraz keyifli bir şey. Bu yüzden içsel bir yolculuk şart.

Farklı diller öğrenmeye çalışsınlar, imkanı olan okulunu yurt dışında bitirmeye çalışsın.kendi mesleğine ek o alana yönelik mesleklerle ilgili çap, yandal gibi çalışmalar yapılabilir..

İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü öğrencisiyim;

Üniversitede kendini geliştirmek için yapılacak en doğru hareket bol bol kitap okumak. İstanbul'da okuyan biri kendini geliştirmek açısından çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Geze geze bitirilmeyecek bir şehir İstanbul. Gezip görülen yerleri detaylıca anlamak onları kendine katmak gerçekten çok büyük bir kazanç sağlar.

İstanbul dışı üniversitelerde okuyan öğrenci arkadaşlarımızda bulundukları şehileri gezip görsünler. Tanısınlar şehrin insanlarını. 

İstanbul'da okumanın bir diğer faydası her zaman bir seminer, konferans, sempozyum ve forum tarzı etkinliklerin yapılması. Bu tarz etkinlikleri kaçırmamak gerek. Kendini geliştirmek için çok büyük bir imkan.

Üniversite kendini ifade etmek için bir merkez. Herkese başarılar diliyorum..

Belli bir alana yoğunlaşmalı, bu alanla ilgili okul haricinde araştırma yapıp bilgi edinmeli. İlgilendiğiniz alanla ilgili staj imkanı elde edebilirseniz sizin için çok faydalı olacaktır. Bunların haricinde mümkün olduğunca yabancı dil ve yeni kültürler öğrenmek bir üniversite öğrencisi için çok faydalı olacaktır.