Cevaplar 12

Yükleniyor...
804 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversitenin var olma sebebinin insanları iş hayatına hazırlaması ve üniversite bitmeden çalışmaya kolaylık sağlaması olduğunu düşünüyorum. Üniversite bitince birkaç sene çalıştıktan sonra hayatınızın geri kalanında tam olarak ne yapmak istediğinize karar veriyorsunuz. Bu kararı önceden vermek pek kolay değil çünkü henüz herhangi bir ofisi, bir şirketi veya sektörü görmediğiniz için ne yapmak istediğinizi bilmiyorsunuz. Bu çok normal bir şey ve üniversiteyi bitirip birkaç sene çalıştıktan sonra belirlediğiniz konuda hayatınızın sonuna kadar çalışabileceğiniz yıllar başlıyor ve bunu yakaladığınız anda bir Master yaparsanız pratikte kazandığınız şeylere bir de akademik şeyler ekleyerek çok bütünleşik bir eğitim almış oluyorsunuz. Bu yüzden birkaç sene iş tecrübesinin Master öncesinde çok faydalı olduğuna inanıyorum.

1,803 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnsandan insana değişiyor ama ben üniversitede İşletme okuduktan sonra bir yüksek lisans daha yapmanın mantıklı olduğunu düşünmedim. Çok sevdiğim bir iş ortamına girdiğim için pek de gerek kalmadı. Bence önce iş deneyimi çok daha faydalı oluyor çünkü yüksek lisansın amacı bir işte biraz daha uzmanlaşmaktır. Bunda biraz daha uzmanlaşmadan yüksek lisans yapmanın pek mantıklı olduğunu düşünmüyorum. İş hayatında birkaç yıl geçirdikten sonra hem biraz tazelenmek için hem de biraz daha farklı konularda yüksek lisans yapmanın çok daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

1,008 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben lisans biter bitmez başlamayı önerebilirim çünkü bilgiler çok daha taze oluyor. Yüksek lisans her ne kadar özelleşse de daha önce gördüğümüz birçok bilgiden bir şeyler çekmemiz ve onun üzerine kurmamız gerekiyor. Daha derinleşse bile sektöre girip farklı şeylerle uğraşmaya başladıktan sonra o genişliği yavaşça kaybedebiliriz. Yüksek lisansta bizim alanlarımızda matematik oldukça önemli. Matematik yetilerini kaybetmemek için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yüksek lisansa başlamayı tavsiye ederim.

2,445 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Lisans eğitimini tamamlayan tüm arkadaşların kafasında böyle bir soru işareti oluyor. Benim düşüncem; kişilerin üniversiteyi bitirdikten sonra iş hayatına atılıp en azından birkaç sene kurumsal hayatın nasıl olduğunu gördükten sonra master yapmalarının daha faydalı olacağıdır.

10,592 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bence deneyimle pekiştirmek çok daha mantıklıdır. Okul bitiminde aldığınız dersler yine teorik olacaktır çünkü araştırma ve tez var. Eğer ki siz kendi branşınızda belli bir deneyimden sonra yüksek lisansı pekiştirirseniz gerek iş yapış gerekse inovatif düşünce olarak bakış açınız çok daha farklı bir yöne doğru gidecektir.

1,384 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben mezun olduktan sonra yapmayı tercih ettim çünkü iş tecrübem olmasını istedim. Eğer kararlıysanız, ilgi alanlarınızı biliyorsanız, önceden birkaç stajda yer aldıysanız hedefinizi belirlemeniz çok daha kolay olur. Bu durumda master’ı aynı anda veya mezun olduktan sonra yapabilirsiniz.

Eğer yönünüzü ve ne iş yapacağınızı bilmiyorsanız iş tecrübesi edinmenizi tavsiye ederim çünkü bir işletmeye girdikten sonra dışarıdan ne kadar öneri alsanız da onlar sizin gibi hissetmeyecektir. Dolayısıyla o işletmede yer alıp işi gözlemledikten sonra uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirlemenizi tavsiye ederim.

Sonraki Sayfa »