Cevaplar 25

Yükleniyor...

Türkiye şartlarında hangi bolum kaç sene sonra nasıl olacak bölümün başına neler gelecek hiç belli değil maalesef. Şuanki durum herkesin ortak isteği bu bölümde öğretmenlik tabii alesten yüksek puan al 4 yıl ortalamanı yüksek tut formasyon al kpssden 85 ustu çıkar ve atan çalış Allah çalış :)

61,670 görüntülenme

şuan için yatıyorum.

43,305 görüntülenme

Türk dili ve Edebiyatı bölümünü bitirenlere 'Türkolog' ünvanı verilmektedir.Kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığında, TRT’de görev alabilirler.Yükseköğretim kurumlarında 'okutman' olarak çalışabilirler.Öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda 'öğretmen' olabilirler. Özel yetenekleri olanlar, gazete ve dergilerde 'yazmanlık', 'editörlük' yapabilirler.Öğretici işlerin yanı sıra çoğu medya kurumunda çalışabilirler.

133,898 görüntülenme

Fen-Edebiyat fakültelerinin açılma amacı aslında bilim adamı yetiştirmekti. Günümüzde maalesef böyle bir amaç kalmadı. Ama azmin gücü ile akademisyen olmak isteyen arkadaşlara şimdiden iyi şanslar diliyorum. Başka bir alternatif ise Saha Derlemecisi olabilirsiniz. Kültür Bakanlığında çalışabilirsiniz. Son olarak da öğretmenlik yapabilirsiniz.

66,942 görüntülenme

İş bulacagimi ummakla birlikte, öğretmen olma sansimiz var kütüphanecilik TRT de çalışmak vs. duydum ama hiç öyle bir işe baslayan kimseyi görmedim... O cogu zaman ütopik oluyor bizim bölüm icin söylentiler olsa da nadiren üç beş şansli insani aliyorlardir.Ustelik oralara girebilmen icin ortalamanin uzerinde basarili bir ogrenci olman gerek ben cok basarili olsam yuksek lisans doktora yapar okulda kalirdim en azindan ulkem adina bir faydam olurdu... Okula baslayinca birinci sinifta "ben prof olcam yeaa(!)" "kanka okulda kalsam bomba olur yaa bolumun katinda odam olur aksama kadar yatarim orda(!!)" gibi hayaller kurulsa da en gec 3.sınıfta gercekler öküz gibi oturuyor insanin üzerine ve, "yaa kanka formasyon alip kpss ye hayvan gibi calissam sonra da neresi gelirse yazip gitsem ogretmen maasi neyime yetmiyor ki, uf insallah formasyonu kapamazlar kapatirlarsa s*ctik biz...." vs denilmeye başliyor. İkinci ogretimleri yeni yeni kapatmaya baslasalarda hala büyük bir yigilma var bizim bolumde,osmanlicasi iyi olanlari osmanlica ogretmeni yapacaklarini soylemislerdi ama o işten ne cikar bilmiyorum canim devletime gore ilahiyat ogrenciler biz edebiyatcilardan daha iyi osmanlica biliyorlarmis(!) ki onlarin bir kismimin osmanlica ogretmenligi isini almasi daha olasidir...o işten de bi cacik olacagini zannetmiyorum... Son olarak fakulteye girdiginizde Türk dili ve edebiyati öğretmenliğinden arkadaslarla munakasaya girmeniz muhtemeldir,çünkü onlar egitim fakültesi mezunlari olarak öğretmen olmayi biz fen edebiyatlardan daha çok hak ettiklerini soyleyeceklerdir,buyuk zitlasmalar ve fikir ayriliklari olabilir... Kim bilir belki de oyledir ama unutmasinlar bu ülkede sadece onlar ekmegini aramiyorlar yani iyi olan kazansin ;) Sizde iyi dusunun kararinizi verin,puaniniz yuksekse edebiyatta heba etmeyin... :)

25,385 görüntülenme

- formasyon alırsın kpssye girersin lise edebiyat öğretmeni olursun
-dershanelerde çalışabilirsn.
-Kültür Bakanlığı’nda, Türk Dil Kurumunda, arşivlerde uzman olabilmekte, TRT’nin çeşitli birimlerinde görev alabilmekte
-lisans mezunlarının atandığı kpss sınavıyla memur olabilirsin.
-sözleşmeli/muvazzaf subay ve astsubaylığa başvurabilirsin
-pomem yani üniversite mezunlarına polislik eğitimi veren okullara başvurabilirsin.kpss den ilgili barajı geçmek şartıyla.

154,321 görüntülenme

henüz bu alanda bir deneyimim yok.

32,676 görüntülenme

Öğretmen,akademisyen ya da arşiv gibi iş imkanları bulunmakta.

29,745 görüntülenme

Bence benim söylediklerim bütün bölümler için geçerli insan kendi iradesini gerçekten kullanırsa başarır her zaman.. Edebiyatta ise bizler türkolog olarak mezun oluyoruz ve TRT, Türk Dil Kurumu gibi çeşitli kurumlarda çalışma imkanımız var tabi birde öğretmen olarak yoluna devam edebilirsin ya da akademisyen..

28,291 görüntülenme

Bir defa mezun olanlar 'edebiyatçı' olmuyor benim nezdimde 'türkolog' oluyoruz biz.Ve kafalara yerleşen Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi sadece öğretmen olmuyor bu da böyle biline.

Türk dili ve Edebiyatı programını bitirenlere “Türkolog” ünvanı verilmektedir.Kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığında, TRT’de görev alabilirler, yükseköğretim kurumlarında “okutman” olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda “öğretmen” olabilirler. Özel yetenekleri olanlar, gazete ve dergilerde “yazmanlık”, “editörlük” yapabilirler.
Mezunların çoğu eğitici görev yapmakta olup, bir kısmının da yazar olarak iş bulma olanakları vardır. Kazanç durumu, çalışma koşullarına göre değişmektedir.

27,814 görüntülenme
Sonraki Sayfa »