Cevaplar 24

Yükleniyor...

- formasyon alırsın kpssye girersin lise edebiyat öğretmeni olursun
-dershanelerde çalışabilirsn.
-Kültür Bakanlığı’nda, Türk Dil Kurumunda, arşivlerde uzman olabilmekte, TRT’nin çeşitli birimlerinde görev alabilmekte
-lisans mezunlarının atandığı kpss sınavıyla memur olabilirsin.
-sözleşmeli/muvazzaf subay ve astsubaylığa başvurabilirsin
-pomem yani üniversite mezunlarına polislik eğitimi veren okullara başvurabilirsin.kpss den ilgili barajı geçmek şartıyla.

110,775 görüntülenme
3

Türk dili ve Edebiyatı bölümünü bitirenlere 'Türkolog' ünvanı verilmektedir.Kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığında, TRT’de görev alabilirler.Yükseköğretim kurumlarında 'okutman' olarak çalışabilirler.Öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda 'öğretmen' olabilirler. Özel yetenekleri olanlar, gazete ve dergilerde 'yazmanlık', 'editörlük' yapabilirler.Öğretici işlerin yanı sıra çoğu medya kurumunda çalışabilirler.

95,438 görüntülenme
1

Fen-Edebiyat fakültelerinin açılma amacı aslında bilim adamı yetiştirmekti. Günümüzde maalesef böyle bir amaç kalmadı. Ama azmin gücü ile akademisyen olmak isteyen arkadaşlara şimdiden iyi şanslar diliyorum. Başka bir alternatif ise Saha Derlemecisi olabilirsiniz. Kültür Bakanlığında çalışabilirsiniz. Son olarak da öğretmenlik yapabilirsiniz.

26,416 görüntülenme
1

şuan için yatıyorum.

4,867 görüntülenme
1

henüz bu alanda bir deneyimim yok.

4,285 görüntülenme
1

Türkiye şartlarında hangi bolum kaç sene sonra nasıl olacak bölümün başına neler gelecek hiç belli değil maalesef. Şuanki durum herkesin ortak isteği bu bölümde öğretmenlik tabii alesten yüksek puan al 4 yıl ortalamanı yüksek tut formasyon al kpssden 85 ustu çıkar ve atan çalış Allah çalış :)

21,534 görüntülenme
1

Kişinin öz becerisi odaklı çalışma alanları geniş..

5,220 görüntülenme

Öğretmen,akademisyen ya da arşiv gibi iş imkanları bulunmakta.

4,056 görüntülenme

Bir defa mezun olanlar 'edebiyatçı' olmuyor benim nezdimde 'türkolog' oluyoruz biz.Ve kafalara yerleşen Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi sadece öğretmen olmuyor bu da böyle biline.

Türk dili ve Edebiyatı programını bitirenlere “Türkolog” ünvanı verilmektedir.Kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığında, TRT’de görev alabilirler, yükseköğretim kurumlarında “okutman” olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda “öğretmen” olabilirler. Özel yetenekleri olanlar, gazete ve dergilerde “yazmanlık”, “editörlük” yapabilirler.
Mezunların çoğu eğitici görev yapmakta olup, bir kısmının da yazar olarak iş bulma olanakları vardır. Kazanç durumu, çalışma koşullarına göre değişmektedir.

4,999 görüntülenme

Bence benim söylediklerim bütün bölümler için geçerli insan kendi iradesini gerçekten kullanırsa başarır her zaman.. Edebiyatta ise bizler türkolog olarak mezun oluyoruz ve TRT, Türk Dil Kurumu gibi çeşitli kurumlarda çalışma imkanımız var tabi birde öğretmen olarak yoluna devam edebilirsin ya da akademisyen..

7,466 görüntülenme
Sonraki Sayfa »