Cevaplar 24

Yükleniyor...

İş imkanları tamamen kişiye bağlıdır. Akademisyenlik, gazetecilik, uluslarası ilişkiler çalışan kurumlar, istatistik kurumları, danışmanlık şirketleri ve devletin çeşitli kurumlarında çalışılır. Örneğim, eğer sosyoloji doktoranız da varsa uluslararası bir istatistik kurumunda çalışabilirsiniz. Sosyoloji, politika ve felsefe ile beraber Amerika'da hukuk eğitimi için sık tercih edilen bir lisanstır. Okuduğum bölümden mezun olup bankacı olmuş ve olacak arkadaşlarım olmuştur. Psikoloji yüksek lisansı yapıp terapist olmak isteyen de çoktur. Fakat kişi kendisini geliştirmezse, sözgelimi yabancı dil, biraz istatistik, genel kültür, veya en azından yönelmek istenen alanda bir staja sahip olmadan iş bulmak kesinlikle mümkün değildir. İronik bir şekilde, bu sadece sosyoloji için değil iş imkanı garantili görülen pek çok başka bölüm için de geçerlidir.

29,528 görüntülenme

Aile danışmanlıkları , özel danışmanlık , ar-ge şirketlerinde sosyolog ünvanıyla çalışabilme ve tabi devletin bazı kurumlarında istihdam olanakları

253,385 görüntülenme

Sosyoloji mezunu sosyolog ünvanını alır, araştırma geliştirme şirketlerinde unvanını kullanarak çalışabilir. Özel danışmanlık yapabilir fakat ben mutlaka yan dal ya da çift anadal yapılmasını öneririm çünkü iş alanı çok fazla,bir alanda uzmanlaşmak gerekebilir

291,292 görüntülenme

Çoğunluğu entelektüel işsiz olur.
İş imkanı çok olması gerekir, ne menem yoktur.

269,561 görüntülenme
35,401 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sosyoloji bölümü elinize direkt olarak bir meslek vermiyor. Bir doktorluk ve öğretmenlik gibi değil ama Sosyoloji bir bakış açısı ve vizyon veriyor. Sistemleri bütünsel olarak algılamayı ve buna dair gözlemleme yetisi kazandırıyor. Dolayısıyla bu misyonu her işte kullanabilirsiniz. Sosyoloji’nin temeli insan olduğu için insan odaklı işler yapmayı öneririm. İnsanı daha odağa alan İnsan Kaynakları, Aile Danışmanlığı, Öğretmenlik gibi meslekler var. Sosyolog olarak sahada çalışmak da çok keyifli. Bunun için Türkiye’deki şartlar biraz az ama bir Sosyolog bakış açısıyla sistemleri ve durumları analiz eden birçok firma ve kültür var. Ben temelde insan odağı olan her işte Sosyologların var olabileceğini ve başarılı olabileceğini düşünüyorum.

Sosyoloji bölüm mezunları genel olarak üç iş dalına sahip olabilir.
1: Sosyoloji lisans bölümünü tamamlayıp çeşitli kurum ve kuruluşlarda sosyolog/sosyal araştırmacı olarak,
2: Pedagojik formasyon eğitimi sonrasında felsefe grubu öğretmeni ya da rehber öğretmen olarak,
3: Yüksek lisans/doktora eğitimi alarak akademisyen/araştırmacı olarak.

Şimdilerde bunların yanına bir de aile danışmanlığı eğitimi alarak aile danışmanı görevini yerine getirme fırsatları da doğmaya başladı.

92,990 görüntülenme

bir çok kurumda sosyolog kadrosu ile çalışabilirler.formasyon alındığı zaman felsefe grubu öğretmenliği ve bir çok özel kurumlarda rehber öğretmenliği yapma şansları var.dersane sektöründe çalışabilirler.aile danışmanlığı sertifikası alarak aile danışmanlığıda yapabilirler.

94,813 görüntülenme
Sonraki Sayfa »