İŞ TECRÜBELERİ

Anlatsın

COO

2015 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Bilkent Üniversitesi

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü

2009 - 2014

İstanbul Teknik Üniversitesi

Endüstri Mühendisliği Bölümü

2016 - 2019

KULÜP TECRÜBELERİ

Erken aşama bir start-up'ın karşılaştığı zorluklar nelerdir? (1 Cevap)

Erken aşama start-up'ta en büyük problem güvensizliktir. Size kimse güvenmiyor çünkü siz gençsiniz ve şirketiniz de genç. Türkiye'de işe sıfır güvenle başlayıp bir şeyler kanıtlandıktan sonra güven hissi oluşuyor. Böyle olduğu için ilk anda size güvenen kimse olmuyor. Sizinle beraber çalışmak isteyen bir müşteri, takım arkadaşı yok ve hatta sizin çalışmak istediğiniz kişiler bile sizinle çalışmak istemiyor. Bu hem yatırım sürecini etkiliyor hem de müşteri ve çalışan bulmak zorlaşıyor.
323

Anlatsın.com'da yaşadığınız bir başarısızlık hikayenizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Aklıma gelen ilk başarısızlık hikayemiz; yatırım aldığımız projemiz Sinaps.com'dur. Biz üniversite 2. sınıftayken girişimci olmaya karar verdiğimizde Galata Yatırım Melekleri'nden yatırım almak istedik ve Sinaps.com isminde bir internet projesiyle başvurduk. Onlar da takımımızı beğenip fikrimizi beğenmediklerini söyleyerek bize yatırım yaptılar. Bu yatırımla Sinaps.com isminde, vaka analizi yarışmalarını online'a dönüştüren, şirketlerin online vakalar bırakabildikleri, öğrencilerin ve yeni mezunların bu vakalara cevap vererek ödüller kazanabildiği bir platform oluşturduk. Oluşturduktan sonra bekledik çünkü şirketlerin ve öğrencilerin bize kendi kendilerine gelmesini istedik. Çok bekledik ve bu süre boyunca hiçbir şey yapmadık. Ben 8 ay Kanada'ya gittim ve bu işin oradan yürüyebileceğine inandım. Sonuç olarak iş tabii ki yürümedi, Sinaps.com battı ve yatırımcılarımıza mahcup olduk. Bunun sonucunda çalışmadan olmadığını öğrendim. Siz istediğiniz kadar güzel olduğuna inandığınız bir fikri hayata geçirin, o iş ofiste bekleyerek olmayacaktır çünkü sizin şirketleri ve öğrencileri tek tek ziyaret ederek onları bilgilendirmeniz gerekiyor. Başka türlü hiçbir şey olmuyor.
215

Anlatsın.com ekibini anlatır mısınız? Nasıl bir çalışma ortamı var? (2 Cevap)

Biz Anlatsın.com'a 3 kişi başlamıştık, şu an 10 kişilik bir ekip olarak devam ediyoruz ve bu ekip çok hızlı büyüyor. Ekip olarak bir numaralı özelliğimiz; işbirlikçi olmamız ve takım uyumumuzun çok yüksek olmasıdır. Katılan insanlar çok kolay adapte olup birlikte bir şeyler başarabiliyor. Ekibe katılan birisinin takımın uyumunu bozması, bizim için bir virüs gibi bir şey olduğu için en önemli özelliğimiz bu. Ben ekibimizi çok çalışkan görüyorum. Çok esnek çalışıyoruz ama çok çalışkan olduğumuzu düşünüyorum. Katı kurallarımız olmamakla birlikte işimizi her zaman çok hızlı yapıyoruz. Bence bir start-up için olmazsa olmaz kurallardan bir tanesi de bu. Bunun dışında hangi üniversiteden veya bölümden mezun olunduğu hiç önemli değil. Örneğin burada İngiliz Dili ve Edebiyatı, Makine Mühendisliği veya Felsefe bölümünden arkadaşlarımız çalışıyor. Yaş aralığımız da çok değişken. Burada Pazarlama, Satış, Yazılım, Operasyon yapıyoruz ve belki yavaş yavaş yeni alanlara da giriş yapacağız.
197

Elektrik Elektronik mezunu olup İnsan Kaynakları sektöründe çalışmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Bence süper bir deneyim. Üniversite 2. sınıftayken Elektrik-Elektronik stajı yapmıştım ve o 1 ay benim için o kadar işkenceli geçmişti ki; o dönem Elektrik-Elektronik Mühendisi olmama kararı almıştım. Sonrasında kurumsal hayatı düşünüyordum fakat üniversite 3. sınıfta Eril ve Tuğberk beni bulup bir fikirleri olduğunu ve o fikri birlikte hayata geçirmeyi istediklerini söyledikleri zaman girişimci olmaya karar verdim. Asla kurumsal hayata girmeyeceğimle ilgili bir görüşüm yok ama hayat nereyi gösteriyorsa, nereye götürüyorsa ve o an canım ne yapmak istiyorsa onu yapmayı hedefliyorum. Eğer bir gün Anlatsın.com batar veya çıkarsa Twitch yayıncısı olmak ve DJ'lik yapmak istiyorum.
722

Anlatsın.com'da yer almak isteyen bir şirket için süreç nasıl işliyor? (1 Cevap)

Anlatsın.com'da yer almak isteyen şirketler sitemizdeki formu doldurabilirler ya da direkt Anlatsın.com'dan bizimle iletişime geçebilirler. Süreç çok basit çünkü odaklandığımız nokta; birlikte çalıştığımız şirketlerdeki iş yükünü onlardan alıp minimuma indirmektir. Şirket bize katılmak istedikten sonra şirketin hangi çalışanlarının anlatmasını istediğini belirliyoruz. Çalışanların hangi sorulara cevap vermek istediklerini belirledikten sonra içerikleri oluşturmaya başlıyoruz. Oluşturulan içerikler videolu, yazılı veya bizim mobil bir uygulamamızla oluşturulan içerikler olabiliyor. Şirkete uygun bir şekilde içerikler oluşturulduktan sonra onlardan tüm iş yükünü alıp, içerikleri hazır hale getirip Anlatsın.com'un her yerinde yayınlıyoruz. Şirketlerde oluşturulan içerikler sadece şirket sayfalarında değil; şirket çalışanlarının fonksiyonlarının, üniversitelerinin, bölümlerinin ve varsa projelerinin sayfalarında yayınlanıyor. Bu sayede şirketlerin farklı kanallardan hedeflerindeki yeteneklere ulaşmasını sağlıyoruz.
135