İŞ TECRÜBELERİ

Anlatsın

COO

2015 - Devam

EĞİTİM TECRÜBELERİ

Bilkent Üniversitesi

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü

2009 - 2014

İstanbul Teknik Üniversitesi

Endüstri Mühendisliği Bölümü

2016 - 2019

KULÜP TECRÜBELERİ

Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü size neler kattı? (4 Cevap)

Bilkent Üniversitesi, akademik alanda kendini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir yer. Eğer akademik bir kariyer istiyorsanız, Elektrik Elektronik Mühendisliği alanında Bilkent Üniversitesi sanırım Türkiye'nin en iyisi. Lisans eğitimimiz sonrasında yurt dışındaki üniversitelerde (MIT, Stanford dahil) yüksek lisans ve doktora yapmaya giden birçok arkadaşım oldu.

Bana da bu akademik bilgiyi ve bakış açısını kattı; fakat ben akademik alanda ilerlememe kararı aldım. Girişimci oldum ve arkadaşlarımla birlikte Anlatsın'ı kurdum. Girişimcilik yolculuğumda bölümün bir katkısı oldu mu derseniz, cevabım kesinlikle hayır. Peki Bilkent'in bir katkısı oldu mu derseniz, kulüpler ve okulun efsane kampüsü sayesinde birçok kişiyle ve şirketle tanıştım. Bu da iş hayatına birazcık önde başlamamı sağladı diyebilirim.

MT Bilkent Yönetim Kurulu Başkanı olmak nasıl bir deneyimdi? (2 Cevap)

Hayatımın en muhteşem deneyimiydi. Henüz üniversite öğrencisiyken yüzlerce kişiyi barındıran bir organizasyonu yönetmek, sene boyunca binlerce kişiye dokunan etkinlikler yapmak, büyük bir ekip olarak çalışmayı öğrenmek bana çok şey kattı.

Bir kulüpte çalışmak üniversite öğrenciyken yaşanabilecek en güzel deneyim. Hem birçok insanla tanışıyorsunuz (Networking at its best) hem birçok şirketle tanışıyorsunuz (Gelsin stajlar gelsin iş imkanları) hem de kendinizi aşırı geliştiriyorsunuz.

Kulüp tecrübelerinin en güzeli de MT'de yaşanıyor

Erken aşama bir start-up'ın karşılaştığı zorluklar nelerdir? (1 Cevap)

Erken aşama start-up'ta en büyük problem güvensizliktir. Size kimse güvenmiyor çünkü siz gençsiniz ve şirketiniz de genç. Türkiye'de işe sıfır güvenle başlayıp bir şeyler kanıtlandıktan sonra güven hissi oluşuyor. Böyle olduğu için ilk anda size güvenen kimse olmuyor. Sizinle beraber çalışmak isteyen bir müşteri, takım arkadaşı yok ve hatta sizin çalışmak istediğiniz kişiler bile sizinle çalışmak istemiyor. Bu hem yatırım sürecini etkiliyor hem de müşteri ve çalışan bulmak zorlaşıyor.
541

Anlatsın.com'da yaşadığınız bir başarısızlık hikayenizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Aklıma gelen ilk başarısızlık hikayemiz; yatırım aldığımız projemiz Sinaps.com'dur. Biz üniversite 2. sınıftayken girişimci olmaya karar verdiğimizde Galata Yatırım Melekleri'nden yatırım almak istedik ve Sinaps.com isminde bir internet projesiyle başvurduk. Onlar da takımımızı beğenip fikrimizi beğenmediklerini söyleyerek bize yatırım yaptılar. Bu yatırımla Sinaps.com isminde, vaka analizi yarışmalarını online'a dönüştüren, şirketlerin online vakalar bırakabildikleri, öğrencilerin ve yeni mezunların bu vakalara cevap vererek ödüller kazanabildiği bir platform oluşturduk. Oluşturduktan sonra bekledik çünkü şirketlerin ve öğrencilerin bize kendi kendilerine gelmesini istedik. Çok bekledik ve bu süre boyunca hiçbir şey yapmadık. Ben 8 ay Kanada'ya gittim ve bu işin oradan yürüyebileceğine inandım. Sonuç olarak iş tabii ki yürümedi, Sinaps.com battı ve yatırımcılarımıza mahcup olduk. Bunun sonucunda çalışmadan olmadığını öğrendim. Siz istediğiniz kadar güzel olduğuna inandığınız bir fikri hayata geçirin, o iş ofiste bekleyerek olmayacaktır çünkü sizin şirketleri ve öğrencileri tek tek ziyaret ederek onları bilgilendirmeniz gerekiyor. Başka türlü hiçbir şey olmuyor.
322

Anlatsın.com ekibini anlatır mısınız? Nasıl bir çalışma ortamı var? (3 Cevap)

Biz Anlatsın.com'a 3 kişi başlamıştık, şu an 10 kişilik bir ekip olarak devam ediyoruz ve bu ekip çok hızlı büyüyor. Ekip olarak bir numaralı özelliğimiz; işbirlikçi olmamız ve takım uyumumuzun çok yüksek olmasıdır. Katılan insanlar çok kolay adapte olup birlikte bir şeyler başarabiliyor. Ekibe katılan birisinin takımın uyumunu bozması, bizim için bir virüs gibi bir şey olduğu için en önemli özelliğimiz bu. Ben ekibimizi çok çalışkan görüyorum. Çok esnek çalışıyoruz ama çok çalışkan olduğumuzu düşünüyorum. Katı kurallarımız olmamakla birlikte işimizi her zaman çok hızlı yapıyoruz. Bence bir start-up için olmazsa olmaz kurallardan bir tanesi de bu. Bunun dışında hangi üniversiteden veya bölümden mezun olunduğu hiç önemli değil. Örneğin burada İngiliz Dili ve Edebiyatı, Makine Mühendisliği veya Felsefe bölümünden arkadaşlarımız çalışıyor. Yaş aralığımız da çok değişken. Burada Pazarlama, Satış, Yazılım, Operasyon yapıyoruz ve belki yavaş yavaş yeni alanlara da giriş yapacağız.
271