Müşteri İlişkileri

7 soruya 6 cevap verildi.

Cevaplar 6

Yükleniyor...
793 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Müşteri ilişkileri tamamen saha rolü. Sürekli olarak müşteride olmayı seven bir karaktere, İnsan ilişkisinden hoşlanan bir yapıya sahip olmanız lazım. Sürekli olarak kendinizi dışarıda, müşteri tarafında gören bir ruh halinde olabilmeniz lazım. Ayrıca şöyle bir şey var; müşteri ilişkisi yönetimi biraz da sabır gerektiren bir iş. Çünkü; her zaman, her işiniz yolunda gitmeyebiliyor. Çok iyi anlaştığınız, çok büyük projeleri takip ettiğiniz bir müşteri işten ayrılabiliyor. Öyle zamanlarda bunu bir şekilde yönetmeniz gerekebiliyor. Dolayısıyla sabırlı olmayı gerektiren bir iş, dikkatli olmayı gerektiren bir iş. Neden dikkatli olmayı gerektiren bir iş? Çünkü; müşteride birçok proje oluyor ve her projeden haberiniz olmayabiliyor. Fakat biraz da müşterilerle birebir sohbetlerinizde aralarda söyledikleri cümlelerle ,müşterilerdeki ihtiyaçları daha iyi anlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla dikkatinizin de had safhada olması gerekiyor.

317 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bu işi yapabilmek için iyi bir dinleyici ve iletişim anlamında kuvvetli olmak gerekiyor. Bunların olabilmesi için de sabır gerekiyor ve bunlar benim bir adayda aradığım öncellikli özelliklerdir. Genelde Müşteri İlişkileri’nde çalışmak için sabrın ve iyi iletişimin yeterli olduğu düşünülür ama bence bu yanlış. Çünkü bir müşteri olarak karşınızdaki yetkilinin size ne seviyede akılcı çözümler sunduğu, firmaya olan güveniniz açısından çok kritiktir. Bu yüzden de adayın çok yönlü düşünebilmesi, hızlı ve doğru kararlar verebilmesi, son olarak muhakeme yeteneği benim baktığım diğer özelliklerdir. Biz temponun yüksek olduğu bir birimiz. Dolayısıyla bu zor tempoda bile adayın mutlaka müşteri odağını koruyarak iradeli ve pes etmeyen bir yapıda olması; bu işte sürdürülebilir bir başarı açısından çok önemlidir.

306 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben hem şirket içerisindeki bu görevi yapan arkadaşlara bakıyorum, hem biraz geçmişe doğru gidip bakıyorum. Genelde sahadan gelmiş insanlar bir sonraki kariyer basamağında da hep sahada olacak şekilde görevler tercih ediyorlar. Farklı departmana geçseler bile müşteri tarafında olmayı yeğliyorlar. Biraz da karakterlerinin içine işlemiş oluyor ve sahadan kopamıyorlar. Benim gördüğüm kadarıyla sahanın ihtiyaçlarını, sahanın taleplerini bilen insanlar olarak hangi departmana geçerlerse geçsinler, bu bilgi gerçekten çok ciddi bir birikim ve bir altın bilezik oluyor.

236 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Microsoft insanların kendi işlerini nasıl yapacağını kendisi tariflememiş durumda. Bu durumu size bırakıyor. Yapacağınız işi veya o işi nasıl yapacağınızı siz tarifliyorsunuz. Tabi ki de burada çalışan her kişinin performans metrikleri var. Yıl sonunda o performans metrikleri ölçüsünde değerlendiriliyorsunuz. İyisiyle kötüsüyle notlar alıyorsunuz. Aslında şöyle bir gerçek var; o performans kriterlerini nasıl yapacağınız, nasıl yerine getireceğiniz tamamen sizin kendi elinizde. Mesela benim bir Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak satış hedefim var. Bu satışımı müşteri lokasyonunda mı yapacağım, ofise gelip mi çalışacağım tamamen benim inisiyatifime bırakılmış. Tabi durumun böyle olması da çok güzel. Sizi daha da cesaretlendiren, daha da öz güveninizi artıran bir durum. Diğer taraftan müşterilerde yaptığınız projelerin hem o müşterilere, hem de ülkeye bir değer yarattığını görüyor olmak. Bu da gerçekten çok güzel bir tatmin noktası. Eğer gerçekten insanlara çalışmaktan hoşlanan biriyseniz, bir süre sonra çok geniş bir çevreniz oluşuyor. Benim 13. yılım sektörde. Sürekli olarak da sahada yani satış rollerinde yer alan biriyim. Geçmiş deneyimlerimden bugün Türkiye'de bankalardan ilaç sektörüne, havayolu şirketlerine kadar birçok yerde farklı arkadaşlıklarım gelişti. Farklı şirketlerde çalışmamın sayesinde de bilişim sektöründe farklı aynı şekilde arkadaşlıklarım gelişti. Bu da insanı tatmin eden bir şey. İnsan ilişkileriniz gelişmiş, çevreniz genişlemiş oluyor.