Cevaplar 66

Yükleniyor...

Modern hayatta kullandığımız aklınıza gelebilecek hemen hemen her ürünün ve unsurun üretiminde Makina Mühendisleri görev almaktadır: saatler, arabalar, televizyonlar, bilgisayarlar, binalar, yollar, kameralar, fotoğraf makinaları, mutfak eşyaları ve daha nicesi... Geriye kalan az sayıda ürün ve unsurların da doğrudan üretiminde yer almasa da, onu üretenlerin kullandıkları makinaların üretiminde görev alırlar: halılar, yer döşemeleri, camlar ve daha nicesi... Dolayısıyla, en kısa açıklamasıyla, Makina Mühendisleri her yerde çalışabilirler. Ki sadece bunlar da değil, birçok firmanın başında yönetici olarak da çalışma imkanı olduğu unutulmamalıdır. Bununla da kalmayarak, neredeyse sınırsız bir akademik yaşam imkanı da bulunmakta, üniversitelerin en saygın akademisyenleri arasına girme şansınız bulunmaktadır. Bu sebeple, günümüz şartlarındaki en uçsuz bucaksız iş imkanı Makina Mühendisleri'nin elindedir. Tabii çok sayıda mühendisin her sene mezun oluyor olması bunu engelleyebiliyor, dolayısıyla alanınızda iyi olmanız şart...

126,145 görüntülenme

Hemen hemen tüm sektörlerde iş bulabilen bir bilim dalıyız. kısaca bir gömleğin düğmesinden bir roketin üretimine tasarımına kadar pekçok sektör mevcut. Makine mühendisi de en genel anlamda ihtiyaç olunan ürünün tasarımını yapıp üretim yöntemleri kurgulayark o ürünü en kısa zamanda en ucuz maliyette ve en kaliteli şekilde fonksiyonunu yerine getirecek şekilde üretmektir. Tüm bu işlemler yapılırken; sahip olduğu matematiksel, fiziksel ve kimya bilgilerini kullanır. Zevkli bir bilimdir. İlk mühendisliklerdendir.

114,217 görüntülenme

Makine mühendisi genel olarak insan hayatını kolaylaştıran her türlü makine, parça, proses ve sistemleri tasarlayan, üretim sürecini yöneten bir teknik elemandır. Faaliyet gösterdiği sektör yelpazesi çok geniş olmakla birlikte başlıcaları imalat, konstrüksiyon, enerji, havacılık, iklimlendirme, ısıtma ve tesisat, otomotiv, ev aletleri ve endüstriyel satış-pazarlama'dır. Sanayinin olduğu her sektörde üretim de olduğu için makine mühendisleri her zaman ve her yerde iş olanağına sahiptir. Çok fazla sayıda şirket yönetici pozisyonlarında makine mühendisi çalıştırmaktadır. Bunun yanında Ar-ge faaliyetlerinde ve akademik çevrelerde de makine mühendisleri etkin rol almaktadır. Kazanç konusunda iyi olup, kendinizi geliştirdiğiniz ve öğrenmeye açık olduğunuz takdirde iyi paralar kazanabilirsiniz. Ancak birçok meslekte olduğu gibi ülkemizde bu mesleğe de gereken önem verilmemekte ve makine mühendislerinin sahip oldukları katma değer potansiyeli ülkemizde yeteri kadar faydaya dönüşememektedir.

9,439 görüntülenme
45,628 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makina Mühendisliği‘nin iş alanı çok geniş. Örneğin; ben İTÜ’den mezun olurken otomotiv anadalını seçmiştim ve otomotiv üzerine çalışıyordum. Mezun olduğum arkadaş grubum çok farklı işlerle uğraşıyorlar. Birisi Üretim‘de plastik enjeksiyonla ilgileniyor. Bir tanesi üniversitede kalmayı seçti ve kontrol sistemleri üzerine çalışıyor. Kontrol sistemlerine robotik sistemler diyebiliriz. Havacılık sektörüne yönelebilirsiniz. Mezunlarımızdan birkaçı pilot olmayı tercih etti ve bir arkadaşım Kanada’ya giderek yüksek lisansını uçak komponentleri üzerine yaptı. Şu anda da Havacılık sektöründe çalışıyor. Bunların hiçbirinden memnun olmazsanız gidip çamaşır makinası yapan bir yerde de çalışabilirsiniz. Bu tamamen sizin hangi alanda olmak istediğinizle alakalı ama çalışma perspektifi oldukça geniş bir bölüm diyebilirim.

Makine mühendisliği bir çok alanda hizmet verir, çok geniş çalışma imkanına sahip olmakla birlikte yabancı dil ve kendinizi yetiştirmiş olmanız çalışacağınız ortamın değişmesinde çok etkilidir. Tasarımdan üretime tesisattan ısıtmaya çalışma alanı en geniş mühendislik özellikle bilgisayar bilince.

10,032 görüntülenme

Bu tıptan mezun olan ne iş yapar gibi birşey. tıpta nasıl uzmanlaşma varsa makine müh. seçtiğiniz bir alana yönelirsiniz. otomotiv, enerji, üretim, tasarım, analiz gibi daha birçok alanı vardır. Ayrıca illaki üretimde değil satış pazarlama hatta bankacılıkta bile kendinize yer bulabilirsiniz

22,358 görüntülenme

Makine mühendisi insanların kullandığı çividen uzay istasyonlarına kadar arada aklınıza gelen mekanik-elektromekanik-hidrolik-pnömatik-akışkan gücün olduğu her sistemi tasarlar,projelendirir hizmete sunar bunu yaparken mukavemet-kalite -ekonomik-hızlı ve rekabetçi parametreleri düşünerek katma değer sağlayıcı ürünlerin ham madde halden son haline kadar geçen süreci yönetir.Yağ süt fabrikasından otomatik kontrol sistemlerine otomotivden makine imalatına,ısıtma havalandırmadan demir çelik sanayine kadar her türlü üretimin olduğu fabrika ve atölyelerde üretim,proje,imalat,bakım onarım,servis,ar-ge,analiz mühendisi olarak çalışır.

11,268 görüntülenme
6,408 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makine Mühendisliği Bölümü mezunu teknik bir problemin çözümü ve bir ürünün üretim süreçlerinin hazırlanması gibi işler yapar. Beraber mezun olduğum arkadaşlarımdan bankacı olan, reklamcılıkta devam eden, Arçelik Ar-Ge’de olan, diğer işletmelerde çalışan kişiler var. Ayrıca otomotiv ve sivil savunma sektörleri en kolay iş bulabileceğiniz yerlerdir.

9,908 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makine Mühendisliği Bölümü mezunu her türlü işi yapabilir. Eğer mühendislikle ilgili daha çok Üretim ya da Ar-Ge alanında çalışmak isterse Makine Mühendisliği temel bir mühendislik olduğu için sınırsız olanaklar sağlayabilir. Otomotiv Ar-Ge’sinde, burada soluduğunuz havanın daha kaliteli olmasını sağlayan ısıtma sektöründe, ışıklarımızı yakan enerji sektöründe ya da etrafımızda gördüğümüz her türlü eşyanın üretimiyle ilgili üretim veya imalat sektöründe çalışabilir. Dolayısıyla bu gibi alanların bir sınırı yok.

Özel sektörde de Makine Mühendisliği ya da genel olarak mühendisliğin kişilere kattığı; iş alanında ihtiyaç duyulan analitik düşünme ve iş sistemini normalden farklı bir açıdan görme yeteneğidir. Bu da kişilerin kurumsal hayatta bir başarı yakalamasını sağlıyor. Eğer bir Makine Mühendisliği ya da mühendislik mezunu kişiler kendilerini sosyal tarafta da geliştirebilirse o kişilerin iş hayatında çok ciddi başarılara ulaşabileceğini düşünüyorum.

Google'da yazsan cevabını alırdın. (bkz. aşağıdaki)
Isı bölümünü seçtiyseniz ısıtma/havalandırma alanında çok güzel iş imkanları var. Staj yaptığım E Kare mühendislik firmasından örnek verecek olursam , ofis ortamında Autocad ile çizim yaparak ve maliyet hesabı çıkartarak bir işiniz olabilir. Staj yaptığım yer bir taahhüt ofisiydi. Isıtma , havalandırma sistemi yapılacak yerin gerekli mimari çizimleri mimarlık bürosundan alınarak proje çizimi yapılıyordu, daha sonra gerekli cihaz ve malzemeler belirleniyor fiyat ile beraber teklif veriliyordu. İşi yaptırmak için taşeron bir firma yeterli oluyor. Bilgisayar ile çizim konusunda yetişmiş ve gerekli hesapları bilen bir mühendis bu işi yapabilir. Konstrüksiyon ve imalat alanında kendinizi geliştirdiyseniz sanayi de iş bulabilmeniz kolay. İlk stajımı yaptığım fabrikada teknik oda vardı. Burada mühendisler UG , Catia gibi çizim programları ile CNC de işlenmek üzere kalıp tasarımları yapıyorlardı. Programı iyi kullanmak en önemli nokta değil, üretilebilir ürün tasarlamak önemlidir. Bunu da üniversitede uygun dersleri seçerek öğrenebiliyorsunuz. Uludağ Üniversitesi’nde imalat için tasarım konusu ile ilgilenen hocamız Cemal Çakır bu alanda iyi bilgiler veren ve projeler yaptıran bir eğitimcidir. Bu alanda iş sahibi olmanız için gerekli olan tasarım programlarını (ug,catia,proengineer,solidworks,autocad) öğrenim süreniz boyunca iyi bir şekilde öğrenin. Stajınızı da bu alanda yapın. Teknik resim dersinde edindiğiniz bilgiler , imalatta dikkat edilmesi gereken noktaları iyi bir şekilde öğrenmek gerekir. Enerji bölümüne ilginiz varsa bu alanda iş imkanı artmakta. Yenilenebilir enerji, güneş enerjili sistemler, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemler gün geçtikçe önemi arttırıyor. Bu alana yatkınlığınız varsa üniversitede eğitiminiz esnasında katılabileceğiniz topluluklara mutlaka katılın. Güneş arabaları yarışları gibi ekipler içerisinde çok şey öğrenebildiğiniz gibi işverenlerle de irtibat halinde olduğunuz için iş bulma imkanınızda gayet iyi. Ar-ge bölümü olan firmalarda bilgi ve becerinize bağlı olarak proje yapabilecek kapasite ve sorumluluk alabilecek nitelikte biriyseniz bu alanda iş bulabilirsiniz. Maaş noktasında da tatminkar işlere girebilirsiniz. Alana göre yapabileceğiniz işlerin haricinde iş imkanlarından bilgim ölçüsünde bahsedeyim: Kalite kontrol mühendisi olarak bir fabrikada çalışmanız mümkün. Yine fabrikada üretimden sorumlu mühendis olarak çalışabilirsiniz.

27,463 görüntülenme
Sonraki Sayfa »

İlgili Şirketler

DenizBank
2084 takipçi
Procter & Gamble
2891 takipçi
Microsoft
4047 takipçi